פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות

עובדים כיום כבר אינם כוח האדם הזול, הנכנע והמתרפס שהיו עד לפני חמש או שש שנים. אם פעם העובדים היו בכמה דרגות מתחת למנהל שלהם, הרי שכיום, עם התגברות הידע והטכנולוגיה בתחומים רבים, חלק מהעובדים הם בעלי ידע רחב יותר מהמנהלים שלהם. היתרון הזה הופך אותם לעובדים שלא ניתן להחליף אותם או במילים אחרות, כוח אדם נחשק למדי. המעמד הזה יוצר שכבה של עובדים סופר מבוקשים, שמנהלים מתקוטטים עליהם כדי למשוך אותם אליהם. אחת ההטבות למשיכת עובד היא קרן השתלמות, שהפכה להיות אחד הבונוסים שעובד יכול לדרוש וגם לקבל כתנאי לקבלתו לעבודתו. קרן השתלמות היא הטבה טובה יותר מאשר תוספת במשכורת, מכיוון שתוספת בשכר מקוזזת במס, ואילו קרן השתלמות רק צוברת עוד ועוד רווחים, ולא מחויבת במס, אלא אם נפתחה לפני הזמן.

אז איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות, איך מחשבים את דמי הניהול, כיצד עושים השוואה בין קרנות השתלמות ועוד – כל המידע על קרן השתלמות שחיפשתם ורציתם לדעת, בכתבה שלפניכם.

איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות בשנת 2021?

השאלה איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות היא שאלה רלוונטית לכל מי שעושה קרן השתלמות חדשה, וזקוק לכל המידע על קרן השתלמות שהוא יכול למצוא. יש הרבה מאוד סוגים של קרנות השתלמות. חלקן רשמו רווחים מצויינים בשנים האחרונות, חלקן רשמו הפסדים ממוצעים, ויש כאלה שאולי הפסידו, או לא הרוויחו כלל. לכן חשוב מאוד לדעת איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות, ולא להצטרף לקרן השתלמות שאתם לא בדקתם לעומק, רק כדי לסמן על זה וי ואולי כי לחצו עליכם לבחור כבר.

אז מה התשובה לשאלה איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות? התשובה היא שאין בית השקעה אחד ספציפי. צריך לבחון כל קרן בנפרד, לבדוק מה התשואות שלה בשנים האחרונות, כמה דמי הניהול שלה, ומה המדד שלה.

כשבודקים איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות, צריך לקחת בחשבון שלכל קרן השתלמות יש מספר מסלולים ברמות סיכון שונות. אם תלכו על חשיפה גבוהה למניות, למשל, הסיכון שלכם יהיה גבוה יותר, אך התוצאות טובות יותר. אם תלכו על מסלול של אג”ח, תיהנו משקט נפשי אך תשואות נמוכות יותר.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות לפי התשואות בשנה האחרונה

אם נבצע קרן השתלמות השוואה לפי תשואות במסלול עם חשיפה גבוהה למניות, נגלה את הנתונים הבאים, שיכולים לשפוך אור על מצבן הטוב של הקרנות במסלול זה:

 

שם קרן ההשתלמות תשואה בשנה האחרונה
אקסלנס השתלמות מניות 44%
אינפיניטי השתלמות מניות בישראל 34.9%
הראל השתלמות מסלול מניות 38.35%
פסגות שיא השתלמות מניות 35.74%
הלמן-אלדובי השתלמות מניות 37.5%
מיטב דש השתלמות מניות 39.7%
אנליסט השתלמות מניות 36.9%
קרן החיסכון לצבא הקבע מניות 38%
אומגה קרן השתלמות מסלול מניות 39.34%
אלטשולר שחם השתלמות מניות 34.5%
מנורה מבטחים השתלמות-מניות חו”ל 34.7%
מינהל – השתלמות – מניות 35.5%
רעות מניות 33.13%
הנדסאים וטכנאים – מסלול מניות 29.95%
כלל השתלמות מניות 44.18%
מנורה השתלמות-מניות 39.84%
רום ספיר מניות 31.6%

חישוב של קרן השתלמות דמי ניהול

השאלה איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות מתבטאת לא רק בבדיקת התשואות הגבוהות שלהן, אלא גם בגובה דמי הניהול שלהן. קרנות השתלמות ידועות בכך שדמי הניהול שלהן נמוכים משאר מכשירי החיסכון המוכרים, כמו קופות גמל לדוגמא. יחד עם זאת, גם בקרנות השתלמות יש הבדלים בין דמי הניהול.

לכן, לפני שמחליטים איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות חייבים להכניס לקרן השתלמות השוואה בין דמי הניהול של כל קרן. חייבים תמיד לזכור את העובדה שדמי ניהול “נוגסים” אחוזים מתוך הרווחים, והמשמעות של דמי ניהול נמוכים היא שהרווחים הריאליים שלכם יהיו גבוהים יותר.

איך עושים עבור קרן השתלמות השוואה בין דמי ניהול? מן הסתם אי אפשר לבדוק את כל קרנות ההשתלמות כי יש מאות בכל מסלול. מה שכן מומלץ לעשות זה לבחור קודם את המסלול שבו אתם רוצים להשקיע, ואז לבדוק בו את דמי הניהול של עשר או עשרים קרנות השתלמות שרשמו הישגים נאים.

הנה דוגמא לטבלת דמי ניהול עבור קרנות השתלמות במסלול אג”ח:

שם קרן ההשתלמות דמי ניהול
אקסלנס השתלמות אג”ח עד 25% מניות 0.7%
הלמן-אלדובי השתלמות אג”ח ללא מניות 0.65%
הראל השתלמות אג”ח עד 20% מניות 0.62%
אלטשולר שחם השתלמות אג”ח עד 15% במניות 0.76%
מנורה השתלמות אג”ח קונצרני 0.7%
מנורה השתלמות אג”ח עד 10% מניות 0.66%
אקסלנס השתלמות אג”ח ללא מניות 0.7%
הראל השתלמות אג”ח עד 10% מניות 0.7%
מגדל השתלמות אג”ח ממשלתי ישראלי 0.68%
מיטב דש השתלמות אג”ח צמוד מדד 0.63%
אנליסט השתלמות אג”ח 0.60%
אנליסט השתלמות אג”ח ממשלת ישראל 0.60%
ילין לפידות קרן השתלמות מסלול אג”ח עד 25% מניות 0.75%
אינפיניטי השתלמות אג”ח 0.8%
אקסלנס השתלמות אג”ח עד 15% מניות 0.67%
מגדל השתלמות אג”ח עד 10% מניות 0.6%
פסגות שיא השתלמות אג”ח 0.7%
מגדל השתלמות אג”ח 0.7%
הלמן-אלדובי השתלמות אג”ח עד 25% במניות 0.63%

איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות ודרך מי?

כפי שראיתם וקראתם במאמר זה, לא מספיק לדעת איפה הכי כדאי לעשות קרן השתלמות, אלא חשוב לדעת גם דרך מי אתם עושים את קרן ההשתלמות. ההבדל בין התשואות יכול להיות משמעותי ולהגיע לסכום גבוה למדי, כך שחשוב לדעת איפה הכסף מושקע, וכמה הוא מייצר מדי חודש ושנה. מאחר וקרן השתלמות היא מוצר חיסכון לטווח קצר יחסית של שש שנים בלבד, אין לנו פה את הפריבילגיה של לחכות עשרות שנים שבהן נהנה מהשקעה איטית אך יציבה, כמו בקרן חיסכון פנסיונית. בקרן השתלמות שם המשחק הוא קצב מהיר ורווחים גבוהים. זה כרוך באדרנלין גבוה, ללא ספק, אבל ברוב המקרים אין פה באמת סיכון אמיתי, במיוחד שרוב הקרנות הסיכון גבוה רק הרוויחו בשנים האחרונות, למרות שעברנו גם קורונה, גם מלחמה וגם מבצע צבאי, שהשפיעו על הכלכלה ועל מצב הרוח הלאומי.

משום כך חשוב למדי למצוא את הגורם שיעזור לנו בליווי אישי וצמוד לא רק בבחירת הקרן ופתיחתה, אלא גם בניהול שלה, בבחירה אם לנייד אותה לקרן אחרת או לא, ובבדיקת התשואות שלה בכל פרק זמן. הגורם הזה הוא יועץ פיננסי, והוא מומחה בלהפוך את ההשקעות שלכם למרוויחות וטובות יותר.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן