פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות

עובדים טובים ומנוסים הם מצרך נדיר ומבוקש בשוק העבודה התחרותי, ומעסיקים מוכנים לעשות לא מעט כדי למשוך אליהם את הטובים ביותר. מעבר למשכורת ותנאים טובים, אחד העוגנים בהם משתמשים המעסיקים כדי לפתות אנשי מקצוע מצטיינים לבוא ולעבוד אצלם, זו קרן השתלמות. מדובר בבונוס רציני עבור העובד, מאחר וקרן השתלמות מניבה סכום נאה ביותר בתום תקופת החיסכון. פתיחת הקרן איננה כרוכה במס, והכסף ניתן למשיכה הונית – אין לו ייעוד כלשהו. העמית רשאי לקחת את כל הכסף, ולעשות אתו מה שמתחשק לו. כל מה שנשאר לעובד זה רק לבחור איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות, איך למצוא דמי ניהול קרן השתלמות במחיר אטרקטיבי ומה היא קרן ההשתלמות עם הביצועים הכי טובים בשנים האחרונות.

שאלות ותשובות

הציעו לכם בעבודה להצטרף לקרן השתלמות? רוצו על זה

קרן השתלמות היא הטבה נהדרת, ואם הציעו לכם בעבודה להצטרף לקרן ההשתלמות שלהם, הדבר היחיד שנותר לכם זה בעצם לבחור איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות. קרן השתלמות היא הטבה מצוינת לעובדים – מדובר בחיסכון יעיל לשש שנים, שרובו יוצא מהכיס של המעסיק שלכם, עם דמי ניהול נמוכים למדי וניכוי מס. בנוסף, אתם יכולים למשוך את הכסף בבת אחת, ולייעד אותו לכל מה שאתם רוצים.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

ניתן להפחית את דמי ניהול קרן השתלמות

חלק מהשאלה איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות גם כוללת מרכיב של דמי הניהול. אומנם דמי ניהול קרן השתלמות הם מהנמוכים ביותר בשוק החיסכון, ועומדים על ממוצע של 0.7 אחוז בלבד, פחות מאחוז אחד, והרבה פחות מדמי ניהול של מוצרים מתחרים כמו קופות גמל, למשל. ובכל זאת, כמו בכל מוצר, גם פה תמצאו מחירים שונים של דמי ניהול קרן השתלמות, ותצטרכו לעבוד מול מחשבון קרן השתלמות, כדי לבחור את הקרן עם דמי הניהול המופחתים יותר. בנוסף, מחשבון קרן השתלמות מציג לכם את כל הקרנות, אחוזי התשואה שהם השיגו בשנה האחרונה או בשנים האחרונות, מדד השארפ שלהן (המציג את האיכות של קרן ההשתלמות, ככל שמדד שארפ גבוה יותר כך הקרן יותר משתלמת) וכמובן, גם המחיר של דמי ניהול קרן השתלמות.

הנה דוגמא להבדלים בין דמי ניהול קרן השתלמות:

שם קרן ההשתלמות דמי ניהול קרן השתלמות
מגדל השתלמות אג”ח 0.76%
הלמן-אלדובי השתלמות אג”ח עד 25% במניות 0.98%
הראל השתלמות אג”ח עד 20% מניות 1.04%
אלטשולר שחם השתלמות אג”ח עד 15% במניות 1.19%
מגדל השתלמות אג”ח עד 10% מניות 0.82%
פסגות שיא השתלמות אג”ח 0.6%
אקסלנס השתלמות אג”ח ללא מניות 0.91%
הראל השתלמות אג”ח עד 10% מניות 1.11%
מגדל השתלמות אג”ח ממשלתי ישראלי 0.55%
מיטב דש השתלמות אג”ח צמוד מדד 0.85%
אנליסט השתלמות אג”ח 0.53%
אנליסט השתלמות אג”ח ממשלת ישראל 0.51%
ילין לפידות קרן השתלמות מסלול אג”ח עד 25% מניות 0.99%
אינפיניטי השתלמות אג”ח 0.43%
אקסלנס השתלמות אג”ח עד 15% מניות 1.12%
מנורה השתלמות אג”ח קונצרני 0.63%

אז איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות?

יש לא מעט בתי השקעות והרבה מאוד קרנות, מסלולים ואפיקי השקעה. כל מי שעוקב קצת אחרי מצב השוק התרשם שקרנות השתלמות מסוימות רשמו הצלחות רבות בשנים האחרונות, ומן הסתם, השאלה איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות רלוונטית למדי מאחר והבחירה כל כך רחבה. למעשה, הבחירה בקרן השתלמות היא די מסובכת, ולא מסתיימת בכך שמצאתם קרן השתלמות עם ביצועים טובים: אם תעשו השוואה בין קרנות השתלמות שונות, תגלו שיש כמה שמייצרות תשואות מדהימות של למעלה משלושים וחמישה אחוזים, כאלה שרושמות הצלחות מתונות של עשרה אחוזים ויש כאלה שרושמות שיאים שליליים. אבל האם כל קרן השתלמות שמציגה תשואות גבוהות היא מומלצת, וכל קרן השתלמות שמציגה רווח שלילי היא איננה מומלצת? לא בהכרח, ונסביר:

קרן השתלמות עם תשואות גבוהות במיוחד יכולה להתברר כקרן השתלמות שמשקיעה באפיקים מנייתים שנחשבים לבעלי סיכון מוגבר, ובנוסף יתכן שדמי הניהול שלה גבוהים מאוד. אז אם משקללים את כל הגורמים ביחד, לפעמים מגיעים למסקנה שעדיף ללכת על קרן השתלמות מזהירה פחות אבל עם דמי ניהול נמוכים יותר, או קרן השתלמות עם רמת סיכון בינונית שמרוויחה פחות אך גם מייצרת פחות לחצים לעמית שמשקיע בה.

אז איך יודעים איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות? משקללים את כל הנתונים, ועושים השוואה:

קרן השתלמות השוואה

באתרים רבים תוכלו למצוא השוואה בין קרנות השתלמות, ולבדוק מה רמת ההצלחה של הקרן בשנה האחרונה, בשלוש השנים האחרונות ובחמש השנים האחרונות. בנוסף תוכלו לבדוק מה מדד השארפ של המניה (ציון שמכיל שיקלול של כל הנתונים שלה) ואפילו מה הם דמי הניהול שלה. מה שתתקשו לבדוק אלה גורמים חיצוניים שהשפיעו על מצב הרווחים, כמו למשל הקורונה, מבצעים צבאיים ואפילו שינויים במזג האוויר. כך למשל, תוכלו לפסול קרן השתלמות שהציגה מדד לא איכותי בשנה האחרונה, אבל זה מפני שהיא היתה מושפעת מבעיה מסוימת שכבר חלפה בינתיים, וסביר להניח שבשנה הבאה הרווחים שלה יהיו טובים. בנוסף, קשה לעשות השוואה כללית בין קרנות השתלמות שמשקיעות במט”ח חוץ ומרוויחות מצוין, ובין קרנות שמשקיעות באג”ח ממשלתי ומרוויחות מעט, כי רמת הסיכון שונה.

אז איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות? התשובה האמיתית היא, שרק סוכן ביטוח עם ניסיון והתמחות פיננסית יידע להתאים לכם קרן השתלמות טובה שגם מתאימה לכם בדיוק.

תשובות לשאלות נפוצות

איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות, אם אני עצמאי?

עצמאים יכולים לפתוח קרן השתלמות פרטית, אליה הם מפקידים מדי חודש בדיוק כמו שכירים, ונהנים מאותן הטבות מס. מבחינת הבחירה איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות התשובה זהה לתשובה שניתן לשכירים, מאחר ומדובר באותן קרנות השתלמות בדיוק - בדקו איזו קרן השתלמות מציעה תשואות גבוהות, דמי ניהול נמוכים ורמת סיכון שמתאימה לכם.

איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות אם אני רוצה להעביר אותה לקרן השתלמות ופנסיה?

הניוד של קרן השתלמות לקרן פנסיונית לא קשור לבחירה של קרן ההשתלמות מראש למטרה זו, מאחר וכל השתלמות ניתן לנייד למכשיר פנסיוני אחר, ללא תשלום מס.

איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות אם לא רוצים לשלם מס רווח הון?

אין קשר בין ניכוי מס ובין הבחירה איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות - כל קרן השתלמות מאפשרת פטור ממס עד תקרת הפקה מסוימת.

איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות אם אני רוצה להמשיך אתה עוד שש שנים?

כל קרן השתלמות ניתנת לחידוש של שש שנים, או להעברה לקרן אחרת. השאלה איפה הכי כדאי לפתוח קרן השתלמות למעשה לא רלוונטית לשאלת חידוש הקרן או השארתה לפנסיה.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן