פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות

קרנות השתלמות הן קופות חיסכון לזמן מוקצב של שש שנים, ונחשבות למאוד מבוקשות, בין היתר כי בקרן השתלמות “קלאסית” המעסיק מפריש את הסכום המירבי, אין מס על פתיחת הקרן, והכסף יכול להיות נזיל לצורך השתלמות או לימודים כבר אחרי שלוש שנים. בנוסף דמי הניהול של קרנות השתלמות נמוכות למדי.

כל היתרונות האלה הופכים את קרן ההשתלמות למוצר שווה, אולי אחד הנחשקים בשוק החיסכון.

אבל לא כל קרנות ההשתלמות משיגות את אותן תוצאות. למעשה, יש קרנות השתלמות שבסוף תקופת החיסכון יכולות להיפדות בשלוש מאות אלף שקלים ויותר, ויש כאלה שייפדו במאה אלף שקל או פחות. אז נכון שגובה ההפרשות לקרן ההשתלמות תלוי במשכורת (ההפרשות לקרן השתלמות הן כעשרה אחוזים מהמשכורת), אבל כל השאר – תשואות, דמי ניהול, בחירת אפיקי השקעות – הכל תלוי בכם.

אז איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות כדי להרוויח הרבה כסף?

לשאלה איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות יש כמה תשובות, שבשביל לדעת אותן תצטרכו את כל המידע על קרן השתלמות שאתם יכולים להשיג וללמוד. השאלה איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות היא חשובה, כי היא מרמזת שבכל אפיק חיסכון אחר תוכלו להרוויח סכומים אחרים של כסף, וההבדלים הם אכן משמעותיים. כדי למצוא קרן השתלמות מצליחה, תצטרכו לגלוש באתרי כלכלה ולהוציא את המידע הבא:

 • איזו קרן השיגה את התשואות הכי גבוהות
 • איזו קרן מציעה דמי ניהול נמוכים
 • איזו קרן קיבלה את מדד שארפ הטוב ביותר

אם אתם לא מגיעים מתחומי הביטוח, החיסכון או הפיננסי, מוטב שתתייעצו עם יועץ פיננסי שיכוון אתכם לעבר קרן ההשתלמות הטובה והמצליחה ביותר.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות עם דמי ניהול נמוכים?

לכל קרן השתלמות יש אחוז שונה של דמי ניהול, והשוני הוא משמעותי כי הוא נגזר מתוך הרווחים שהקרן צוברת. הנה דוגמא להבדלים בדמי הניהול של מספר קרנות השתלמות בולטות:

 • פסגות שיא השתלמות אג”ח – 0.73%
 • מור השתלמות אג”ח ממשלתי שקלי בריבית קבועה – 0.63%
 • הראל השתלמות אג”ח עד 10% מניות – 0.67%
 • הלמן-אלדובי השתלמות אג”ח עד 25% במניות – 0.63%
 • מגדל השתלמות אג”ח – 0.70%
 • אנליסט השתלמות אג”ח עד 20% במניות – 0.50%
 • אומגה קרן השתלמות אג”ח עד 25% מניות – 0.50%
 • אקסלנס השתלמות אג”ח ללא מניות – 0.70 אחוז
 • רעות אג”ח עד 10% במניות – -0.23%

מה ההבדל בין קרן השתלמות לקרן פנסיה?

כשמדברים על קרן השתלמות ופנסיה, עלולים לחשוב שמדובר בשני מוצרים יחסית דומים, רק כי מדובר בשני כלי חיסכון. למעשה קרן השתלמות ופנסיה אינם דומים בשום דבר: לא בטווח החיסכון ולא במיסוי. אפילו מבחינת תקרת הפקדה, הן אינן דומות. בעוד שקרנות פנסיה יש תקרות הפקדה, בקרן לקרן השתלמות אין תקרת הפקדה, אלא תקרת הטבת מס: אם תפקידו יותר סכום העולה על 15,712 ש”ח לחודש, תעברו את תקרת הטבת המס ותצטרכו לשלם מס.

קרן השתלמות אינה מיועדת להיות קרן פנסיונית, למרות שברמת העיקרון כל מכשיר חיסכון רשאי לעבור ייעוד ולהפוך לחיסכון פנסיוני. גם קרן השתלמות שהייעוד שלה הוא קצר, יכולה להפוך לקופת חיסכון פנסיוני, בתום תקופת החיסכון שלה אחרי שש שנים. קרן השתלמות היא במהות שלה “צעירה” יותר, מושקעת באפיקים תוססים ובעלי סיכון רב יותר, בעוד שקרן פנסיה משקיעה באפיקים רגועים יותר, בעיקר החל מגילאי חמישים פלוס.

איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות מבחינת סל ההשקעות?

קרנות השתלמות מציעות מספר מסלולים, כשגובה התשואות הוא כמעט תמיד קשור לגובה הסיכון. אלה האפיקים הפופולריים של קרנות השתלמות:

מסלול לא מנייתי (רמת סיכון נמוכה)

מסלול מנייתי (רמת סיכון גבוה)

אג”ח ממשלתי (רמת סיכון בינוני)

מסלול פאסיבי (רמת סיכון נמוכה)

מסלול הלכתי (רמת סיכון בינוני)

אג”ח שקלי (רמת סיכון בינוני)

אג”ח קונצרני (רמת סיכון בינוני)

אג”ח שקלי לטווח קצר (רמת סיכון בינוני)

מניות מחו”ל (רמת סיכון בינוני)

מטבע חוץ (רמת סיכון בינוני)

איפה מוצאים את כל המידע על קרן השתלמות?

אחת הדרכים להבין איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות, היא להבין את שוק ההון בצורה מעמיקה. יחד עם זאת, לרוב האנשים אין את כל הידע הזה באופן מקצועי, וזה מובן. לכן הפתרון הכי טוב הוא לקרוא מאמרים (כמו זה שאתם קוראים ברגע זה), להיכנס לאתרי כלכלה שונים ולהתייעץ עם סוכן ביטוח בעל התמחות פיננסית.

שאלות ותשובות

איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות, אם רוצים לפתוח אותה אחרי שלוש שנים?

אם הייעוד של קרן ההשתלמות שלכם היא לצורך השתלמות מקצועית או לימודים, כדאי לכם להשקיע את הקרן באפיקים עם סיכון גבוה, כדי שתוכלו לצבור סכומי כסף גבוהים ככל האפשר בשלוש השנים שיש לכם לחסוך. הנה אפיקים לדוגמא:

שם קופה תשואה 5 שנים
אנליסט השתלמות מניות 101.33%
אלטשולר שחם השתלמות מניות 90.33%
אקסלנס השתלמות מניות 83.86%
הלמן-אלדובי השתלמות מחקה מדד S&P500 87.09%
ילין לפידות קרן השתלמות מסלול מניות 83.77%
מגדל השתלמות מניות 73.72%
הראל השתלמות מסלול מניות 70.05%
מנורה השתלמות-מניות 71.64%
מיטב דש השתלמות מניות 73.53%
כלל השתלמות מניות 76.60%
מנורה מבטחים השתלמות-מניות חו"ל 73.79%
קרן החיסכון לצבא הקבע מניות 66.32%
אומגה קרן השתלמות מסלול מניות 71.60%
הלמן-אלדובי השתלמות פאסיבי - מדדי מניות חו"ל 64.86%

איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות פרטית?

קרנות השתלמות פרטיות הן קרנות השתלמות שעצמאי יכול לפתוח לעצמו. אלה בדיוק אותן קרנות, עם אותם תנאים. לכן, אין הבדל בין איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות פרטית ואיפה כדאי לפתוח קרן השתלמות רגילה. אם אתם רוצים להשקיע למשל בקרן השתלמות של אנליסט, אתם יכולים לעשות זאת בין אם מדובר בקרן פרטית ובין אם זו קרן השתלמות דרך העבודה.

איפה כדאי לפתוח קרן השתלמות - אם אנחנו מחפשים השקעה בטוחה?

כל קרנות ההשתלמות הן בסופו של דבר השקעה בטוחה, ולו רק מעצם העובדה שמישהו אחר משלם את רוב ההפרשות החודשיות. אם בכל זאת אתם חוששים לכסף המצטבר, ורוצים להיות בטוחים שהוא לא יפסיד לעולם, אתם יכולים לבחור להשקיע במסלולים עם סיכון מועט. התשואות תהיינה אומנם נמוכות יותר, אך אתם תהיו רגועים וזה יותר חשוב מהכל. קחו בחשבון שבשנים האחרונות מעט מאוד קרנות השתלמות הפסידו כסף, גם כאלה שרצו במסלול עם חשיפה גבוהה למניות, דהיינו במסלול סיכון גבוה.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן