פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח בריאות לחול

כשאנחנו טסים לחו”ל, אנחנו חשופים להרבה מאד תקלות, צרות ומחלות, שלכולם יש פתרון – אך הפתרון הזה עולה הרבה מאד כסף. מחירי הרופאים, האשפוז, הייעוץ הרפואי ואפילו סתם ביקור קצר במרפאה – יכולים לעלות למטייל בחו”ל עשרות אלפי דולרים. הפתרון – ביטוח בריאות חו”ל, שמבטח אתכם בכל מקרה בו תצטרכו טיפול ועזרה רפואיים.

האם ביטוח בריאות לחו”ל הוא בעצם ביטוח בריאות פרטי בחו”ל?

ביטוח בריאות לחול הוא למעשה ביטוח נסיעות, דהיינו ביטוח של כל הנסיעה שלכם לחו”ל, הן מבחינה רפואית, הן מבחינת הרכוש שלכם, והן מבחינת ביטול הטיסה. מאחר והחלק הרפואי תופס את רוב הפוליסה (גם בתקופות שאינו מוכות קורונה), בהחלט אפשרי להגדיר את הביטוח לחו”ל כביטוח בריאות פרטי לחו”ל.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הבריאות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הבריאות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

כמה עולה ביטוח בריאות לחו”ל?

בביטוח באופן כללי קשה להגיד מראש מה יהיה המחיר הסופי במדויק, כי המחיר של ביטוח מורכב מגורמים אישיים משתנים. מחיר ביטוח נסיעות לחו”ל מורכב מארבעה גורמים:

  • גיל המבוטח: האם הוא צעיר או מבוגר? בריא או חולה? אולי האשה בכלל בהיריון?
  • יעד הנסיעה: האם המבוטח טס להודו, או לגרמניה? יערות ג’ונגל פרועים או פראג? השאלה, בהרכבת תמהיל הביטוח, היא מה קורה אם המבוטח זקוק לטיפול רפואי, כשהוא נמצא במיקום נטול בית חולים. במקרה כזה יש להטיס אותו לעיר או אפילו למדינה אחרת, מה שמייקר את הביטוח, אבל חובה במקרים של טיולים באיזורים כאלה.
  • תכנון הנסיעה: האם המבוטח מתכנן לטייל ברחובות אירופה או להשתולל בפסטיבלי מוזיקה? האם הוא טס לעשות ספורט אקסטרים כמו לטפס על הרים או לעשות סקי במדרונות תלולים, או שהוא טס עם זוגתו לסופ”ש רומנטי רגוע? מן הסתם, הביטוח מתייחס אחרת לכל פעילות, וספורט אקסטרים צריך לבטח באופן שונה, כי יש להוסיף עבורו סעיפים נוספים כמו כיסוי לציוד יקר, סעיף של חילוץ והצלה ועוד.
  • משך הנסיעה: המחיר הוא פר יום, כך שמחיר של שמונה ימים יהיה יקר יותר ממחיר של שלושה ימים.

באופן כללי, ואם ניקח לדוגמא אדם כבן שלושים שטס לחו״ל לשמונה ימים, התשלום יהיה כך:

גיל: הנוסע – אדם כבן שלושים, טס לבד.

יעד הנסיעה – צרפת

משך הנסיעה – שמונה ימים בחודש נובמבר 2020

ביטוח של פספורט קארד, כולל כיסוי קורונה:

מחיר: 62.20 דולר לכל התקופה, לפי הפירוט הבא:

חבילת בסיס – 26.40 $

כיסוי כבודה – 4.00 $

הרחבת כיסוי לנסיעה בתנאי מגיפה כולל קיצור וביטול נסיעה – 32.00 $

מה כוללת הרחבת הכיסוי:

הוצאות שנגרמו בגלל בידוד בחו”ל, הוצאות על שינוי כרטיס טיסה עקב סגר בחו”ל, החזר הוצאות ביטול נסיעה בשל הידבקות בנגיף הקורונה בארץ.

אם ניקח את אותו אדם, והפעם נבדוק כמה הוא ישלם על אותם תאריכים, אבל הפעם כשהוא טס לתאילנד, לצורך ספורט אתגרי:

הרכב החבילה בביטוח פספורט קארד סה”כ – 66.40 דולר (הבדל של ארבעה דולר בלבד), לפי הפירוט הבא:

חבילת בסיס –  26.4 $

ספורט אתגרי – 4.00 $

כיסוי כבודה – 4.00 $

הרחבת כיסוי לנסיעה בתנאי מגיפה כולל קיצור וביטול נסיעה – 32.00 $

כיסוי מלא של הוצאות רפואיות בחו”ל, כי באמת כל דבר עלול לקרות

כל מטייל בחו”ל יודע שדברים עלולים להשתבש, גם אם הוא לא טס לחופשת ספורט אקסטרים בהרי האנדים. הוא עלול להחליק על המדרכה הרטובה, לשבור יד או רגל, להיפצע, לפתח אלרגיות, להיעקץ או אפילו לחטוף התקף לב – טיולים בחו”ל עלולים להיגמר בבית חולים או במרפאה, בלי קשר לקורונה (זוכרים שיש עוד דברים בעולם חוץ מהנגיף הסיני?…), ולכל אחד מהתרחישים עלינו להיות ערוכים היטב מבחינת הביטוח שלנו.

הוצאות רפואיות בחו”ל הן כאמור בקנה מידה שאנחנו לא מכירים (מעצם היותנו מבוטחים בקופות החולים ומורגלים שכל ייעוץ, ביקור במרפאה או אפילו ניתוחים – מתבצעים בחינם) – ולכן, אם אנחנו לא רוצים לשלם רבע מיליון דולר על חופשת סוף השבוע בפראג שמצאנו במחיר מציאה של אלף דולר לזוג – רק בגלל שנזקקנו לאישפוז ולניתוח חירום – כדאי לעשות ביטוח נסיעות.

מה הם הכיסויים החדשים של חברות הביטוח – במיוחד לקורונה

  • כיסוי אם נדבקתם בנגיף הקורונה בארץ ונאלצתם לבטל את הטיסה.
  • פיצוי בשל הפסד הטיסה חזרה לישראל בגלל הידבקות בחו”ל.
  • פיצוי בגין עיכוב והפסד הטיסה בגלל חשש לקורונה בשדה התעופה בחו”ל.
  • פיצוי בשל בידוד במדינת היעד.
  • פיצוי בשל סגירת שדות התעופה, וביטול הטיסות.

כמה עולה ביטוח בריאות בארה”ב?

מערכת הבריאות בארצות הברית היא לא שיוונית בעליל, ומיועדת בעיקר למעמד הביניים והמעמד העליון. ברק אובאמה ניסה כזכור להקים מערכת בריאות מסובסדת (כמו בישראל), אך חברות הביטוח בעלות האינטרס שמו לו רגליים ובסופו של דבר, מה שנשאר זה סיבסוד מינימלי לאנשים מעוטי יכולת, או הביטוח הרפואי שמרבית האמריקאיים מקבלים דרך המעסיק (זו נחשבת הטבה מצוינת ותמריץ לעבוד במקום מסוים). באופן פרטי, משפחה יכולה לשלם החל מ-600 דולר עבור ביטוח בריאות ממוצע.

בזכות הביטוח המוזל (שלא מכסה הרבה מבחינה רפואית אבל עדיף על כלום) ירד מספר הלא מבוטחים ל-16 אחוז. אולי זה נשמע מעט, אבל זהו עדיין מספר לא נתפס של בני אדם שאין להם ביטוח רפואי בכלל.

אם יזדקקו לאישפוז, ככל הנראה הם פשוט ימותו בביתם (לצורך העניין, ביקור במרפאה לצורך בדיקה עולה 400 דולר, בקבוקון אנטיביוטיקה עולה 90 דולר, וכן הלאה, עשו את החישוב בעצמכם ותבינו את גודל הבעיה).

מנגד, ביטוח הבריאות הפרטי הטוב, יקר מאוד ביחס למדינות אחרות במערב, ונמצא מחוץ להישג ידם של רוב האמריקאים. במילים אחרות בארצות הברית הגדולה והמתקדמת, אדם ממוצע שהילד שלו לקה במחלה קשה ויצטרך טיפול ממושך, ייאלץ למכור את ביתו ונכסיו כדי לממן את הטיפולים. בסקר מקיף שפרסם לאחרונה מכון גאלופ נמצא כי 41% מהנשאלים ויתרו על ביקור בחדר מיון בגלל חשש מהעלות. 44% ויתרו על ביקור אצל רופא כאשר חשו חולים או כשנפצעו, בגלל המחיר.

קצת מספרים (מתוך כתבה של ד”ר איתי גל, שפורסמה ב-ynet , מבוסס על עדויות של אמריקאים):

4500 דולר לביקור קצר במרפאה

24,000 דולר ללידה בבית חולים

29,000 דולר ללידה + אישפוז של פג

38,000 דולר לניתוח הסרת תוספתן

40,000 דולר לתיקון שבר ברגל + חמישה ימי אשפוז

45,000 דולר – ניתוח כף יד

4000 דולר למרדים בניתוח

98,000 דולר – לעשרה ימי אישפוז.

אם כן, אם נרצה לעשות ביטוח בריאות בארצות הברית – כמה זה יעלה לנו?

איך עושים ביטוח בריאות לחו”ל?

ביטוח בריאות לחו”ל הוא ככל הנראה הביטוח הכי פשוט ומהיר, גם עכשיו בימי קורונה. אתם יכולים לצלצל לחברת האשראי שלכם ולבקש הצעה לביטוח נסיעות לחו”ל, לצלצל לחברת הביטוח שאתם רוצים לעשות אצלה את הביטוח, או לצלצל לסוכן הביטוח שימליץ לכם.

מה היא הדרך הכי טובה?

אין ספק שכדי להבין מה הביטוח הכי טוב עבורכם (בכל התחומים אגב, ולא רק בביטוח נסיעות), הכי מומלץ לצלצל לסוכן הביטוח שלכם, ולהתייעץ איתו. סוכן הביטוח לא קשור לחברת ביטוח אחת אלא עובד עם כולן, כך שתקבלו את ההצעה הכי טובה בשוק, עם הכיסוי הכי רחב.

אל תשכחו שסוכן ביטוח יודע למי יש כרגע מבצע, מי משלם הכי מהר, למי יש כיסוי הכי טוב ומי הכי זול.

תשובות לשאלות נפוצות

האם צריך לענות על שאלון רפואי כשעושים ביטוח בריאות לחול?

כשאתם מצטרפים לביטוח בריאות לחו"ל אתם עונים על כמה שאלות כלליות, כמו האם אושפזתם לאחרונה, או אם הייתם חולים בימים שקודמים לטיסה. זה כמובן לא דומה לשאלון המפורט שאתם צריכים למלא כשאתם מצטרפים לביטוח בריאות פרטי.

אנשים מעל גיל שבעים וחמש כן צריכים לעשות בימים אלה של קורונה חיתום רפואי, וגם להציג תיק רפואי.

מה יקרה לי אם אשקר בשאלון הרפואי לביטוח בריאות לחו"ל?

אם תשקרו בנוגע למצב רפואי מסוים, ובחו"ל תסבלו בגללו, לא תקבלו עליו כל פיצוי. למשל, אם אשה משקרת שהיא איננה בהיריון, ובחו"ל סובלת מבעיות הקשורות להיריון, היא תצטרך לממן בעצמה את כל הטיפול שעלול להגיע לכמה עשרות אלפי שקלים. במקום לשקר, אפשר לרכוש פוליסה מותאמת, למשל פוליסה מיוחדת לנשים בהיריון. נכון היא קצת יותר יקרה, אבל היא מכסה את כל מה שאשה בהיריון עלולה להזדקק לו בחו"ל.

באופן כללי, לשקר בשאלון רפואי של ביטוח רפואי זו עבירה, וזה גם לא משתלם. אם אתם משקרים שאין לכם בעיה גופנית, ואז סובלים מהבעיה ודורשים פיצוי והחזר כספי מהביטוח, תהיו בטוחים שהביטוח יעלה על זה ששיקרתם במילוי השאלון (מעמד החיתום), ואתם לא תקבלו כלום.

האם הרופאים שיטפלו בי בחו"ל יהיו ישראלים?

אם תיפלו על רופאים ישראלים, זה יהיה לחלוטין במקרה. רוב הסיכויים שהרופא שיטפל בכם יהיה מקומי.

האם אני יכול "להפיל" על הביטוח טיפול שיניים בחו"ל?

לא. אין אפשרות לתמרן את הביטוח ולעשות את טיפולי השיניים שאתם צריכים על חשבון ביטוח בריאות לחו"ל. ההחזר הכספי הוא רק עבור טיפולי חירום.

למה ביטוח הנסיעות לחו"ל התייקר לאחרונה?

התפרצות נגיף הקורונה אילץ את כולם ליישר קו עם המחלה, וגם חברות הביטוח נאלצו להוסיף סעיפי כיסוי רבים לתחום הנסיעות לחו"ל.

אנשים רבים טסים לחו"ל בתחושה של רולטה רוסית: האם הטיסה תתקיים כסדרה, או תבוטל? האם ישלחו אותם ברגע האחרון הביתה, והם לא יורשו לעלות על המטוס? האם כשיגיעו למדינת היעד, הם יורשו להיכנס, או יישלחו בטיסה הראשונה לישראל?
ואולי כשירצו לחזור, יתגלה שהם נדבקו בקורונה והם יצטרכו להישאר בחו"ל שבועיים נוספים, שלא תוכננו מראש? ביטוח נסיעות לחול די פתר את העניין, מאחר ולביטוח נוספו סעיפים חדשים שמפצים במקרה של נזקי קורונה, כך שגם אם לא תצליחו לטוס למדינת היעד או חזרה לישראל, אתם תקבלו פיצוי והחזר כספי מהביטוח. מצד שני, כל הסעיפים החדשים האלה העלו את מחיר הפוליסה. בשורה התחתונה, ברור שעדיף לשלם עוד עשרה דולר לפוליסת ביטוח נסיעות לחו"ל, ולא להסתכן באיבוד של אלפי דולרים בגלל ביטול טיסה, או מאות אלפי דולרים אם תצטרכו להתאשפז בחו"ל.

אם שאלתם את עצמכם כמה עולה ביטוח בריאות לחול בתקופת הקורונה, נעדכן אתכם שמחיר הביטוח בממוצע הכפיל את עצמו.

איך עושים ביטוח בריאות לחו ל לבני שבעים וחמש ומעלה?

חלק מחברות הביטוח לא מבטחות כעת, באופן זמני ובגלל הקורונה, אנשים מעל גיל שבעים וחמש. הסיבה היא הרגישות של אנשים מבוגרים להידבק בקורונה ולפתח תסמינים שייאלצו אותם להתאשפז בבית החולים המקומי, ולזמן רב.

עבור חברות הביטוח זהו סיכון, ולכן כעת חלקן לא מבטחות אנשים מעל גיל שבעים וחמש, ואלה שכן, גובות סכום גבוה יותר וחיתום רפואי.

האם ביטוח בריאות קבוצתי רלוונטי לביטוח נסיעות לחו"ל?

אם אתם נוסעים בקבוצה גדולה, למשל בטיול מאורגן, שווה לכם לעשות ביטוח בריאות קבוצתי. זהו ביטוח שניתן לקבוצות גדולות של אנשים (חמישים איש ומעלה) עם מכנה משותף כלשהו, במקרה שלכם אלה אנשים שנוסעים לאותו מקום. היתרון של ביטוח בריאות קבוצתי הוא שניתן להוזיל עלויות באופן משמעותי, כפי שזה תמיד ברכישה קבוצתית. בנוסף, אפשר לנהל משא ומתן ולהוסיף סעיפים נוספים, שלרוב צריך לשלם עליהם.

שימו לב שביטוח בריאות קבוצתי אינו מתאים לכולם. אם אתם נוסעים בטיול מאורגן של משפחות, ויש אתכם גם ילדים וגם קשישים, יתכן שחלקם בעצם לא יהיו מבוטחים כראוי.

האם אנשים מבוגרים צריכים לעשות ביטוח נסיעות מסוג אחר?

לאנשים מעל גיל שישים וחמש יש צרכים ביטוחיים הרלוונטיים להם, לכן הביטוח שלהם יקר יותר. אנשים מבוגרים אמורים לטייל בלב קל ושקט, בידיעה שלא משנה מה יקרה להם, הם יהיו מבוטחים.

אנשים מבוגרים מועדים יותר לתאונות, נפילות, פציעות, התייבשות, אירועי לב ועוד - והפוליסה שלהם צריכה להיות בעלת טווח כיסוי עשיר מאוד.

מה אעשה אם המדינה שאני אמור לטוס אליה, לא נמצאת ברשימת המדינות הירוקות?

משרד הבריאות קבע אילו מדינות נחשבות ירוקות (בעלות שיעורי תחלואה נמוכים) ואילו מדינות הן אדומות (עם אחוזי תחלואה גבוהים). למדינות אדומות לא ניתן לעשות ביטוח נסיעות.

קחו בחשבון שגם אם תצליחו למצוא טיסה ולהיכנס למדינה אדומה, תחוייבו בבידוד של 14 ימים במדינת היעד, ועוד 14 ימים בחזרה בישראל. בנוסף, מדינה אדומה רשאית לסגור את שדה התעופה שלה ולבטל טיסות ללא התרעה מספקת, ואם תרכשו כרטיסי טיסה ולא תעשו ביטוח, פשוט תפסידו את הכסף ששולם על הטיסות ועל המלון.

במקרה של ביטול טיסה, האם ניתן לקבל החזר גם על תשלום ביטוח הנסיעות עצמו?

כן. במקרה של ביטול הטיסה על ידי חברת התעופה, כל ספקי התיירות צריכים להחזיר לכם את המקדמה או התשלום שכבר שילמתם עבור ההזמנות שלכם. גם את סכום ביטוח הבריאות לחו"ל אתם יכולים לקבל בחזרה.

האם פוליסת ביטוח בריאות לחול מכסה את כל מה שעלול לקרות לי בגלל הקורונה?

כן, פוליסת ביטוח בריאות לחו"ל מכסה את כל ההוצאות הרפואיות שעלולות להיגרם לכם אם תטיילו בחו"ל ותידבקו בנגיף הקורונה. ברוב הפוליסות אין גובה מקסימלי של תשלום, ובחלקן תידרשו לחיתום רפואי קצר.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הבריאות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הבריאות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן