פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח דירה ביטוח שריפה והתשובות לשאלו

מה הקשר בין ביטוח דירה לביטוח שריפה?

ביטוח שריפה מתייחס לפוליסה ביטוחית אשר תעניק לכם פיצויים במקרה של שריפה בבית. במקביל, קיימת פוליסת ביטוח דירה, אשר מורכבת מביטוח מבנה ומביטוח תכולה, ומטרתה לבטח את ביתכם ולהעניק לכם פיצויים במקרה של נזק למבנה הדירה ו/או לתכולתה (בהתאם לפוליסה שרכשתם – שכן ניתן לרכוש ביטוח מבנה בלבד, ביטוח תכולה בלבד, או גם וגם).

ביטוח דירה מוגדר כפוליסה תקנית. מה הכוונה? המחוקק קבע את התנאים הבסיסיים לפוליסת ביטוח דירה (מבנה ו/או תכולה) וכל ביטוח דירה שנמכר בישראל על ידי כל חברת ביטוח חייב להכיל את כיסויי הבסיס אשר נקבעו. כמו כן, כל חברה רשאית להוסיף כיסויים נוספים אותם היא מעוניינת להציע ללקוחותיה, אך החברה אינה יכולה לגרוע מתנאי הפוליסה הבסיסיים.

ביטוח שריפה נכנס לתמונה ממש כאן – התקלחות, התפוצצות, אש, שריפה ועשן אשר פגעו במבנה הדירה או בתכולתה הם חד משמעית חלק מכיסויי החובה שבפוליסת ביטוח דירה. על כן, ביטוח הדירה מכיל כיסוי למקרה של שריפה שהתלקחה בבית ומקנה לכם, המבוטחים, פיצוי עבור נזק שנגרם לרכוש היקר והחשוב ביותר שלכם.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

נזקי מזג אוויר:

כחלק מכיסויי החובה הבסיסיים אשר נמצאים בכל פוליסת ביטוח מבנה ותכולה לדירה, נזקי מזג אוויר למבנה הדירה או לתכולת הדירה כלולים בפוליסה.

יש לשים לב לאופן בו נזקי מזג האוויר מנוסחים בפוליסה, שכן ניסוח זה יקבע על מה תוכלו לקבל פיצוי מחברת הביטוח.

אם הייתה רוח שמהירותה עלתה על 30 קשר, כולל גשם, ברד או שלג שירדו באותה עת והביאו לנזק למבנה הדירה / לתכולת הדירה (בהתאם לסוג הביטוח אשר רכשתם), או שביתכם ניזוק כתוצאה מברק או מרעם – אתם מכוסים.

אילו עוד כיסויים כלולים בפוליסה התקנית?

פוליסת ביטוח הדירה מכילה עוד מגוון כיסויים, ביניהם:

  • גניבה, שוד או פריצה לבית
  • שיטפון, הצפה או נזילה ממקור מים חיצוני (לא ממי גשם)
  • נפילת כלי טיס ו/או חפצים ממנו אשר פגעו בביתכם
  • צונאמי אשר נגרם מרעידת אדמה
  • רעידת אדמה
  • התנגשות של כלי רכב בבית

שימו לב, על אף שהם מוגדרים ככיסויים בסיסיים בפוליסה, המחוקק איפשר לכם, המבוטחים, לוותר על הכיסוי עבור רעידת אדמה ו/או עבור צונאמי אשר נגרם כתוצאה מרעידת אדמה. הוויתור ייעשה על ידי חתימה על מסמך מיוחד המצהיר כי אתם מוותרים על כיסויים אלו באופן מפורש.

כמובן שהשארת הכיסוי תקנה לכם את האפשרות להיות מכוסים במקרה של רעידת אדמה בישראל. ההמלצה הכללית היא לא לוותר על הכיסוי, משום שישראל נמצאת ממש על גבי השבר הסורי-אפריקני, אזור אשר לא מפסיק להיות פעיל ויש בו סיכון רב יותר לרעידת אדמה. רעידת אדמה יכולה להחריב את הבית כולו, את כל מה שבניתם, את כל עולמכם – ולולא ביטוח מתאים אתם עלולים למצוא את עצמכם עם נזק כלכלי עצום ללא כל יכולת לקבל סיוע כספי מבחוץ.

ביטוח צד ג’ לדירה

בחלק מהפוליסות המוכרות בשוק, ביטוח צד ג’ נכלל אוטומטית במסגרת ביטוח תכולה, אך חשוב שתוודאו שאכן קיים עבורכם כיסוי ביטוחי כלפי צד שלישי בפוליסה שלכם. אם לא, תמיד תוכלו לרכוש ביטוח זה בנפרד ככיסוי נפרד לדירה. אם אתם שוכרים דירה, מקובל בדרך כלל שהשוכרים רוכשים ביטוח צד ג’ וביטוח תכולה לדירה, בעוד שהמשכיר רוכש ביטוח מבנה לדירה.

מטרתו של ביטוח צד ג’ לדירה היא לכסות אתכם, המבוטחים, במצבים בהם גורם שלישי בדירתכם ניזוק ותוגש נגדכם תביעה בגין נזק לגוף או לרכוש של אותו צד ג’. זה יכול להיות אורח שבא לבקר, טכנאי מטעם חברה, ובקיצור – כל אדם אשר אינו מתגורר בדירה או עובד בה. אדם שמבקר בדירתכם יכול למשל להחליק ולהיפצע וההוצאות הכספיות שלא יאחרו לבוא יהיו גבוהות ביותר, בייחוד אם מדובר בנזק חמור אשר נגרם לאותו אדם.

דוגמאות נפוצות נוספות הן למשל נזילה שהתחילה בדירתכם, ממכונת הכביסה שהתקלקלה, והגיעה אל השכן וגרמה לו לנזקים ברכוש; שריפה שחלילה פרצה

בביתכם, עקב נר שנשאר דולק, תנור חימום, קצר חשמלי או אינספור סיבות אחרות, והתפשטה לדירות הסמוכות אליכם, ובכך גרמה לנזקים

משמעותיים לרכוש השכנים; בעל חיים שלכם שתקף או נשך צד שלישי…

בכל המקרים הללו, גם אם המקרים לא היו באשמתכם, אתם תהיו האחראיים לתשלום ההוצאות עבור צד ג’. הנזקים הללו יכולים להסתכם ולהגיע להוצאות גבוהות מנשוא, וללא ביטוח יהיה מאוד קשה לעמוד בהן.

כמה יעלה לי הביטוח?

המחירים בין חברות הביטוח הם שונים, ולכן קשה להגיד במדויק, אבל יש דבר אחד שאפשר להבטיח לכם – ביטוח אונליין הוא זול יותר.

העידן הדיגיטלי הביא עמו שלל יתרונות, וביניהם גם ייעול מערכות שלמות כמו חברות הביטוח. בזכות המהפכה הטכנולוגית, חברות הביטוח יכולות היום לייעל את תהליך רכישת הביטוח ולחסוך במשאבים של זמן ושל כוח אדם. הדבר הביא לכך שחברות הביטוח יכולות להציע לקוחותיהן מחירים אטרקטיביים וזולים יותר עבור הביטוחים אשר נקנים דרך האונליין.

תשובות לשאלות נפוצות

שאלה: דירתי הוצפה. האם אני מכוסה?

תשובה: שטפון או הצפה ממקור מים חיצוני כלולים גם הם בפוליסה התקנית, כך שאם הייתה נזילה ברחוב, התפוצץ הביוב של השכן וכו' והמים חדרו לדירתכם – הביטוח מכסה זאת. אך אם מדובר בחדירת מי גשם לדירה שיצרו רטיבות בקירות, הביטוח אינו מכסה זאת. עם זאת, חשוב שתבחנו כל מקרה לגופו מול חברת הביטוח שלכם.

אם יש בידכם ביטוח מבנה, החלקים המקובעים לדירה (מטבח, מזגן, ארון קיר וכו') מכוסים, ואם יש בידכם ביטוח תכולה, חלקים כגון רהיטים ומוצרי חשמל יהיו מכוסים.

שאלה: מה יותר כדאי לי לרכוש – ביטוח מבנה או ביטוח תכולה?

תשובה: הדבר תלוי בסדר העדיפויות שלכם, במידת הסיכון אשר ייגרם נזק למבנה הדירה / לתכולת הדירה, בשווי של מבנה הדירה או של תכולת הדירה, ועוד. אם אתם שוכרים דירה, תוכלו לנסות להגיע להסדר עם בעל הבית בנוגע לביטוח הדירה. לרוב מקובל שבעל הדירה ירכוש ביטוח מבנה, ואילו אתם תרכשו ביטוח תכולה.

שאלה: האם ביטוח צד ג' כלול בפוליסה התקנית?

תשובה: הפוליסה התקנית כוללת בתוכה שתי הרחבות: ביטוח סכום נוסף בבית משותף (נקרא בעבר "ביטוח ערך קרקע") וביטוח אחריות כלפי צד שלישי, הלוא הוא ביטוח צד ג' המדובר.
כלומר, כדי שתהיו מוגנים מפני תביעות של צד ג', עליכם לרכוש בנפרד את ביטוח צד ג', שכן לרוב הוא מגיע כתוספת ולא בהכרח כחלק מהפוליסה הבסיסית.

שאלה: אני מעדיף לרכוש את הביטוח אונליין משום שהוא זול יותר. האם ישנם עוד שירותים שניתן לקבל באופן דיגיטלי?

תשובה: את מרבית השירותים להם תזדקקו אחרי רכישת הביטוח, תוכלו גם לבצע אונליין או לקבל מידע עליהם באתר החברה. ברוב חברות הביטוח, קיים "אזור אישי" משלכם, בו נמצאים פרטי הפוליסה שלכם בשפה פשוטה וידידותית למשתמש, תוכלו לרכוש פוליסות נוספות, לנהל את הפוליסה הקיימת, להתעדכן על סטטוס הטיפול בתביעה שהוגשה, ובנוסף אם תהיה לכם שאלה כלשהי – כל חברה מציעה מגוון ערוצי התקשרות עמה, בין אם דרך מוקד טלפוני, צ'אט וירטואלי עם נציג, שליחת הודעה, וואטסאפ, מייל ועוד.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן