פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח חובה זמני מחירים

ביטוח חובה הוא כנראה הביטוח הכי מחופש ברשת, וזה שכל נהג מחפש לו תחליף יעיל וזול יותר, לפחות פעם בשנה. אין מה לעשות, ביטוח חובה לרכב הוא לא זול, והפרסומים של חברות הביטוח נותנים לנו תמיד תחושה שכולם נהנים ממבצעים והוזלות, ורק אנחנו משלמים יותר מדי בחברת הביטוח שלנו.

כמובן, זה לא בדיוק נכון, כי לכל אחד יש מחיר אחר. כדי לדעת מה המחיר הכי טוב עבור ביטוח חובה לרכב, לא מספיק לקרוא על מבצעים – כי לכל רכב ולכל נהג יש מחיר אחר, המבוסס על הנתונים האישיים של הנהג, והפרמטרים הטכניים של האוטו. כדי להוזיל את המחיר של הביטוח, לא מספיק לחדש את הביטוח בחברה שמציעה מבצע מסוים. צריך לשמור על עבר ביטוחי ללא רבב, להיות מעל גיל עשרים וארבע אך מתחת לגיל שישים וארבע, לנהוג ברכב חדש ומאובזר בכל מערכות הבטיחות, וכן הלאה.

דרך נוספת להוזיל את ביטוח החובה, היא לא להכניס לביטוח החובה אנשים שלא נוהגים באופן קבוע ברכב, במיוחד אם הם נהגים חדשים או נהגים צעירים. ידוע שפוליסת ביטוח חובה לנהג חדש היא היקרה מכל הביטוחים לרכב, וכשצריך להכניס את הנהג החדש והנלהב לפוליסת הביטוח של הרכב, לא משנה כמה וותק יש לנהגים הנוספים, המחיר מזנק לגבהים בלתי אפשריים. לכן, יש לעצור שנייה ולחשוב, לא לפעול בצורה אוטומטית, ולשאול את השאלה: האם הנהג החדש, הצעיר או הנהג הנוסף שצריך את האוטו שלנו מתכוון לנהוג בו באופן קבוע, או שהוא צריך אותו באופן זמני? אם התשובה היא שהנהג הנוסף זקוק לרכב שלנו באופן זמני, כדאי לעשות עבורו ביטוח רכב זמני.

מה זה ביטוח חובה זמני?

ביטוח חובה זמני הוא ביטוח חובה לכל דבר ועניין, המשמש נהג כלשהו באופן זמני ולתקופה של כמה ימים. מבחינת הכיסוי שלו, ביטוח חובה זמני מעניק כיסוי לכל מה שמוגדר בחוק של ביטוח חובה. ביטוח חובה זמני תקף מהרגע שהוא מופעל ועד היום האחרון שנקבע. הנהג המכוסה בביטוח כזה חייב להקפיד שלא לנהוג דקה מעבר למה שהוגדר לו, אחרת הוא עלול להיחשף לקנסות ואפילו לשלילת רישיון.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מתי כדאי לעשות ביטוח חובה זמני?

מאחר וביטוח חובה נדרש בכל גיחה עם האוטו, צריך כיסוי של ביטוח חובה לרכב אפילו כאשר רק “קופצים הביתה משדה התעופה” או כאשר לוקחים רכב כלשהו, שלא נסעו עליו הרבה זמן, לצורך טסט. הסיבה שבגללה אנחנו צריכים לעשות מדי פעם ביטוח חובה זמני, במקום ביטוח חובה רגיל, היא הזמניות של הנהג הנוסף שאנו צריכים להוסיף לפוליסת ביטוח החובה של הרכב שלנו. למשל, במקרים בהם יש נהג חדש או נהג צעיר שלא נמצא כמעט בבית, וצריך את האוטו לכמה ימים. או כאשר מגיע אלינו אורח מחו”ל, ואנו רוצים לתת לו את האוטו למשך הטיול שלו בארץ. כאשר יש לנו רכב שאינו בשימוש מזה תקופה, וצריך לקחת אותו לעשות טסט או לצורך שטיפה ותדלוק. כאשר אחד העובדים בארגון צריך לנהוג למקום כלשהו על אוטו של עובד אחר, והוא לא רשום בפוליסה האישית, או כאשר אשתו של העובד צריכה לנהוג על רכב החברה – ועוד ועוד. יש לא מעט תרחישים בהם אנו רוצים או צריכים לצרף נהג נוסף לפוליסת הביטוח שלנו, ולא רוצים לשלם את מחיר הביטוח השנתי הגדול והיקר, מאחר והנהג זקוק לאוטו רק לתקופה קצרה ומוגבלת.

האם ביטוח חובה זמני מספיק, או שכדאי להוסיף גם ביטוח מקיף זמני?

בדיוק כפי שאתם יכולים להרחיב את ביטוח החובה שלכם באופן זמני לנהג נוסף, אתם יכולים להרחיב גם את הביטוח המקיף, באופן זמני. השאלה היא, האם זה משתלם לכם? לגבי ביטוח חובה, אין לכם הרבה ברירות, ואתם חייבים לעשות אותו, גם אם הנהג הנוסף זקוק לאוטו רק בשביל גיחה של שעה וזהו. ביטוח מקיף לעומת זאת, הוא אופציונלי ונתון לבחירתכם.

אם יש לכם רכב חדש, ואתם צריכים לתת אותו לנהג נוסף באופן זמני, אין ספק שכדאי שתרחיבו את הביטוח באופן זמני גם עבור ביטוח מקיף וצד גימל. בין אם מדובר בנהג חדש, נהג צעיר או נהג בעל וותק של עשרים שנה על הכביש, אתם לא יכולים להיות בטוחים שהנסיעה תעבור בשלום, גם אם זו נסיעה קצרה. הכבישים שלנו עמוסים, הנהגים עצבניים, ומספיק תאונה קטנה בשביל להיכנס להוצאות גבוהות למדי. הרחבה של הביטוח המקיף באופן זמני איננה סיפור יקר, ולא כדאי לקחת את הסיכון.

אם אתם נוהגים על רכב ישן, אל תרחיבו את הביטוח המקיף עבור הנהג הנוסף, אבל כן תרחיבו את סעיף צד גימל על שמו של הנהג הזמני. סביר להניח שלא שווה לכם לעשות ביטוח מקיף לרכב הישן, כי הוא יצא יקר מדי, אבל ביטוח צד גימל הוא זה שמגן עליכם בכל מקרה של פגיעה ברכב או ברכוש של אדם אחר – ולכן הוא חיוני.

ביטוח חובה זמני מתאים גם בתור ביטוח חובה לנהג חדש

ביטוח חובה זמני מהווה לפעמים חלופה זולה יותר עבור משפחה, שהבן / הבת שלהם עברו טסט, ורוצים לנהוג על הרכב אך אינם נמצאים בקרבה פיזית מספקת אליו, כדי שיהיה שווה לעשות להם ביטוח רכב רגיל.  ביטוח חובה לנהג חדש הוא ביטוח יקר מאוד, הכי יקר בשוק ביטוח הרכב, ולכן אם הנהג החדש לא מתכוון לנהוג על האוטו בקביעות, יש לשקול חלופות זולות יותר, כמו ביטוח חובה זמני.

יחד עם זאת, יש לחשוב היטב אם ביטוח חובה זמני הוא אכן הפתרון הכי נכון, עבור נהג חדש. אם הוא משתמש ברכב בסופי שבוע בלבד, ביטוח חובה זמני הוא פתרון יקר מדי עבורו. למעשה, ביטוח זמני מתאים רק במקרים של שימוש חד פעמי או לתקופה מוגבלת מראש של מספר ימים.

האם ביטוח חובה זמני יכול לשמש גם בתור ביטוח חובה לנהג צעיר?

גם נהגים צעירים, בדומה לנהגים חדשים, “סובלים” מביטוח חובה גבוה למדי. אם נהג חדש הוא כל נהג שהוציא רישיון בשנתיים האחרונות, הרי שנהג צעיר הוא כל נהג מתחת לגיל עשרים וארבע. גם אם אינו מוגדר כנהג חדש, הוא עדיין צריך לשלם את פרמיית הביטוח של נהגים צעירים, שהיא פחות יקרה מפרמיית ביטוח של נהגים חדשים אך עדיין יקרה יותר מביטוח רכב של נהגים מעל גיל עשרים וארבע. גם במקרה כזה ניתן להחיל ביטוח חובה זמני על נהג צעיר, שצריך את האוטו לפרק זמן של יום, יומיים, ועד ארבעה ימים.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן