פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח חובה לכלי רכב נוספים

במשפחה ממוצעת בישראל יש זוג הורים ולהם יש בין שניים לשלושה ילדים. כשהילדים קטנים, המשפחה כוללת שני רכבים בממוצע: רכב לאבא – לרוב זה הרכב הגדול יותר, שבו השימוש תכוף יותר והוא משמש את בני המשפחה לטיולים ונסיעות ברחבי הארץ, והרכב של אמא, בדרך כלל קטן וצנוע יותר.
כשהילדים גדלים ומוציאים רישיון, מתעוררת בעיה קלה. הם רוצים רכב, לנהוג ולהיות עצמאים. צריך לעשות ביטוח חובה לנהג חדש, לפעמים לשניים ביחד, והמחירים עצומים. פתאום צריך לעשות ביטוח חובה לכלי רכב נוספים במשפחה. איך מתמודדים עם מחירי ביטוח חובה לרכב, כפול ארבע או חמש? האם מקבלים הנחה על ביטוח חובה לכלי רכב נוספים, ואיך מוזילים ביטוח חובה לנהג צעיר, שנמשך שנים רבות עד שהוא מגיע לגיל עשרים וארבע?

מתי צריך לעשות ביטוח חובה לכלי רכב נוספים?

כשהילדים מתבגרים ומוציאים רישיון נהיגה, חלקם מסתפקים בנהיגה באוטו של אבא או אמא, אבל חלקם זקוקים לרכב משלהם. למעשה, לא תמיד לאחד ההורים יש אפשרות לנדב את הרכב שלו לילד שהרגע הוציא רישיון נהיגה, גם אם הוא חפץ בכך, מכמה סיבות: הוא זקוק לרכב לצורך עבודתו, הוא מתחלק ברכב עם נהג אחר שזקוק לו, אין לו תחבורה ציבורית זמינה, הוא זקוק לרכב עבור סידורים שונים של פנאי כי הוא אינו גר במרכז העיר וכן הלאה. יש גם הורים שחוששים לתת לילד שלהם, שזה עתה הוציא רישיון וכולו נלהב לנהוג, את האוטו היקר שלהם. הם מעדיפים לרכוש לנהג או לנהגת החדשים רכב קטן ולא יקר, שיסתדרו אתו ולא יהרסו את האוטו של ההורים. בכל מקרה כזה צריך לעשות ביטוח חובה לכלי רכב נוספים, שכן הרכב החדש מחוייב בביטוח חובה לרכב, בדיוק כמו כל רכב אחר במדינת ישראל.

יש עוד מקרים בהם עולה הצורך לרכוש רכב אחד או יותר ולשלם עבור ביטוח חובה לכלי רכב נוספים. למשל, במקרים של ארגון שמספק רכבים פרטיים לעובדים שלו, או במקרים בהם המשפחה המורחבת רוכשת רכבים לכל בני המשפחה, במחיר סיטונאי.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

האם כדאי לרכוש לנהג חדש רכב, ולשלם ביטוח חובה לכלי רכב נוספים?

ביטוח חובה לנהג חדש הוא הביטוח היקר ביותר שיש לעולם ביטוח הרכב להציע. אומנם גם ביטוח חובה לנהג צעיר אינו זול, אך עדיין יותר זול מביטוח של נהג ללא מיומנות וניסיון, שנוהג פחות משנתיים על הכביש. לכן, לא פלא שהורים רבים מתלבטים בשאלה אם לרכוש לנהג החדש רכב משלו, או לצרף אותו לביטוח שלהם.

יש טיעונים לכל צד:

מצד אחד, אם ההורים רוכשים לנהג החדש במשפחה רכב משלו, הם יכולים להיות רגועים ולדעת שהאוטו היוקרתי שלהם לא נמצא בסכנה לתאונה או פגיעה בידיים לא מיומנות של נהג שעדיין לא צבר מספיק ניסיון על הכביש. זה לא סוד שנהגים חדשים מעורבים בהרבה תאונות, וזו גם הסיבה שהביטוח שלהם כה יקר. נקודה נוספת לדיון היא שרכב חדש וצמוד מאפשר לנהג החדש להתנסות בנהיגה באופן מספק, לצבור ניסיון ועוד.

מצד שני, אם רוכשים לנהג החדש רכב משלו, צריך לשלם ביטוח חובה לכלי רכב נוספים, זה לא פותר את חובת תשלום ביטוח חובה לרכב. בנוסף, אם הם רוצים לשמור על ערך הרכב שלהם, סביר להניח שהם ירכשו לבנם או בתם רכב זול ישן, כזה שאפשר להתלמד עליו, ולא נורא אם ייהרס. הבעיה ברכישה של רכב ישן, היא שרכב כזה מחייב ביטוח חובה יקר מאוד, ואולי זה כבר לא משתלם כלכלית בסופו של דבר, גם במחיר שהאוטו היקר יותר סופג מכות או תאונות. בנוסף, רכב ישן כזה הוא כלל לא בטיחותי, כנראה שאינו מצויד במערכות בטיחות ומשום כך לא שומר על הביטחון של הנהג החדש, שצריך כל יתרון בטיחותי שהרכב יכול להעניק לו.

בנוסף, נהג חדש ממילא אינו יכול לנהוג לבד, ומחויב בליווי של נהג בן עשרים וארבע ומעלה, כך שאינו יכול ליהנות מיתרון הזמינות של רכב פרטי משל עצמו.

אז מה עדיף? לרכוש לנהג החדש רכב משלו ולשלם ביטוח חובה לכלי רכב נוספים, או לתת לו לנהוג ברכב של ההורים, ולהרחיב את הביטוח חובה גם עבורו? זה תלוי ביכולת הכלכלית של ההורים. אם הם יכולים להרשות לעצמם לרכוש לנהג החדש רכב חדש ומצוייד בכל מערכות הבטיחות – מחיר הביטוח יהיה סביר, גם כשצריך לשלם ביטוח חובה לכלי רכב נוספים. אם ההורים לא יכולים להרשות לעצמם לרכוש לנהג או לנהגת החדשים כלי רכב חדש, אלא רק מכונית ישנה, עדיף להם לאפשר לו להסתפק בנהיגה על הרכב שלהם.

ביטוח חובה לנהג חדש – איך מוזילים את הביטוח החדש שנוסף למשפחה

ביטוח חובה לנהג חדש הוא ללא ספק יקר למדי. הסיבה היא, כפי שציינו קודם, רמת המעורבות הגבוהה של נהגים חדשים (וגם נהגים צעירים) בתאונות, בפגיעות, ובאירועים מסוגים שונים על הכביש. לנהג חדש אין שיקול דעת של נהג ותיק, ומשום כך הוא יכול לעשות תאונה כתוצאה מפזיזות או מלחץ. חברות הביטוח מתמחרות כך, שהן לא תפסדנה גם במקרים של ריבוי תביעות של נהגים צעירים. האם יש אפשרות להוזיל את הביטוח? כן:

  • אם הנהג החדש לא נמצא הרבה בבית, עדיף לכם לעשות לו ביטוח זמני לנהג חדש בכל פעם שהוא מגיע ורוצה להשתמש ברכב. זה ייצא לכם זול יותר באופן משמעותי.
  • למדו את הנהג החדש לא לעשות שטויות על הכביש. נהגים זהירים משלמים פחות.
  • אם זו נהגת, פנו אל חברת ביטוח שמצ’פרת נהגות ומוזילה להן את מחיר הפוליסה.
  • רכשו רכב חדש, וציידו אותו בכל מערכות הבטיחות
  • הצטרפו לביטוח דרך סוכן ביטוח שיודע לתת מחירים טובים, ולהתאים עבורכם את הפוליסה הכי מדויקת.

האם יש הנחה על  ביטוח חובה לכלי רכב נוספים?

יתכן שאם אתם עושים ביטוח חובה לכלי רכב נוספים בבית או אפילו בארגון, מגיעה לכם הנחה. התייעצו עם סוכן הביטוח שלכם, ושאלו אותו האם במקרה של ריבוי רכבים ניתן לקבל הנחה על ביטוח חובה לכלי רכב נוספים. לפעמים לחברת הביטוח שווה לתת לכם הנחה קטנה, כי אתם כבר הופכים ללקוח גדול, יחסית. זה הרגע להזכיר לכם, שגם אם אתם צריכים לשלם הון עתק על הביטוח, בשל ריבוי הרכבים שלכם, אסור להתפשר על הפוליסה. הפוליסה שלכם חייבת לכלול הכל –  כיסוי לכל דבר שעלול להשתבש. בנוסף אתם צריכים לבדוק מה רמת ההשתתפות העצמית שלכם בפוליסה, ולוודא שאתם לא משלמים יותר מדי.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן