פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח חובה לנהג חדש

מזל טוב! אתם, או אחד הילדים שלכם, עבר הרגע טסט, ואתם צריכים לעשות לו ביטוח רכב. יש לכם שתי אופציות: לתת לנהג החדש לנסוע על הרכב שלכם ולהוסיף את ביטוח הרכב החדש לזה שלכם, או לקנות לו אוטו ולעשות לו ביטוח רכב על הרכב החדש. איזו אופציה עדיפה (כלומר, תעלה פחות), מה הם הכללים שתקפים על נהג חדש ושאלת השאלות – מדוע ביטוח חובה לנהג חדש הוא יקר לאין שיעור מכל ביטוח אחר?

עד מתי נהג נחשב לנהג חדש – ואלו כללים חלים עליו?

משרד התחבורה קבע שנהגים שזה עתה הוציאו את רישיון הנהיגה שלהם, מוגדרים כנהגים חדשים במשך שנתיים. בניגוד לנהג צעיר, שזו הגדרה שתקפה רק על גיל וכוללת נהגים עד גיל עשרים וארבע, נהג חדש הוא כל נהג שטרם מלאו שנתיים להוצאת הרישיון שלו. לכן, כשצריך לעשות ביטוח חובה לרכב, נהג חדש משלם את הסכום הכי גבוה, נהג צעיר משלם קצת פחות אבל עדיין יותר מנהג רגיל – ולאחר גיל עשרים וארבע ובתום התקופה המוגדרת כנהג חדש, המחיר יורד לרמת מחיר סטנדרטי של ביטוח חובה לרכב.

הכללים החלים על נהגים חדשים, מעבר לכל מה שחל על כל נהג בכל גיל וותק כמובן, אמורים לשלוט באופן הנהיגה שלו ולמנוע צרות על הכביש:

  • נהג חדש שעובר על חוקי התנועה, עלול לאבד את רישיונו וייאלץ לעבור שוב תיאוריה.
  • בחצי השנה הראשונה – נהיגה רק עם מלווה בוגר מגיל עשרים וארבע.
  • אסור לו לקחת ברכבו יותר משני נוסעים נוספים
  • בשלב הראשון, הוא לא יוכל לנהוג בשעות הלילה.
שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מדוע ביטוח חובה לנהג חדש יקר יותר מביטוח חובה רגיל?

נהגים חדשים שהוציאו רישיון בשנתיים האחרונות, מעורבים בהרבה יותר תאונות דרכים, בטח בהשוואה לנהגים בוגרים ומנוסים יותר. הסיבה מן הסתם ברורה: אין להם ניסיון מספיק כדי לדעת מה לעשות ברגעים של חוסר ודאות, לחץ, או של אירוע לא מתוכנן על הכביש (מכונית שדוהרת לקראתם מפנייה שהם לא ראו, נתיב חד סטרי שהם עולים עליו בטעות מהצד האסור, חוסר יכולת להבין את הכביש, חוסר תכנון של מסלול הנסיעה ועוד). לפעמים גם עודף ביטחון עצמי מייצר תאונות, למשל כשנהג צעיר חושב שזה בסדר לנהוג במהירות מופרזת, או שהוא שוכח להדליק אורות, לוקח פניות בחדות מדי וכן הלאה. סטטיסטית, נהגים צעירים מעורבים בתאונות פי עשר ויותר מנהגים בגילאים שלושים ומעלה.

ריבוי התאונות מייצר מצב של ריבוי תביעות ביטוח, ובהתאם, מחיר הביטוח לנהג חדש מזנק למעלה. בכל מקרה, נהג חדש שנוהג כראוי, לא מעורב בתאונות ולא צובר עבירות תנועה, יכול להבטיח שכאשר הוא יסיים את תקופת נהג צעיר בגיל 24, מחיר הביטוח שלו יירד לרמות מחירים רגילות.

האם ביטוח חובה לנהג חדש יעלה לנו פחות, אם הנהג החדש ינהג באוטו שלנו?

אין הבדל מבחינת מחיר ביטוח חובה לנהג חדש, אם אתם מחליטים לרכוש לנהג הצעיר רכב משל עצמו, או מספחים אותו לביטוח שלכם על הרכב המשפחתי. הדבר היחידי שאתם צריכים לקחת בחשבון זה גיל הרכב ומצבו: אם האוטו ישן, אתם יכולים להגיד לעצמכם שאולי עדיף שהנהג הלא מנוסה יתלמד על חשבון הרכב הישן, ולא יהרוס רכב חדש. מאחורי המחשבה הזו יש הגיון מסוים, שהרי נהגים חדשים מועדים לאירועים קטנים שעלות תיקונם יקרה, כמו שיפשוף של האוטו ופגיעות נוספות שמקורן בהיעדר ניסיון בחניה וכו’. אף הורה לא רוצה שהנהג החדש יהרוס לו את האוטו החדיש והיקר שלו, ואולי עדיף לתת לו להרוס אוטו שלאף אחד לא אכפת ממנו.

למעשה זו טעות: מחיר הביטוח שתשלמו עבור הרכב הישן יהיה גבוה בהרבה ממחיר הביטוח שתשלמו עבור רכב חדש, שתרכשו לו. כשההפרש בין המחירים הוא לעיתים יותר מאלף שקלים, תחשבו כמה פעמים אם זה אכן משתלם לכם.

דבר נוסף שעליכם לקחת בחשבון זה שרכב ישן הוא לרוב לא בטיחותי. מעטים הרכבים הישנים שמותקנות בהם מערכות בטיחות, שהבלמים שלהם תקינים ושכל החלקים שלהם עובדים כמו שצריך. אז אומנם האוטו הישן יכול לשמש כר חבטות לנהג חדש ולא מנוסה, אך הוא גם עלול להיות הסיבה לתאונה, ובכך, מן הסתם, אף אחד לא מעוניין.

האם יש אפשרויות להוזיל את ביטוח חובה לנהג חדש?

ברמת העיקרון ביטוח חובה לנהג חדש הוא ביטוח יקר מכל ביטוחי הרכב הקיימים, אבל גם בו ניתן למצוא כמה נקודות אור, שלוש ליתר דיוק, שיאפשרו לנו להוזיל אותו:

  • אם הנהג החדש נוהג על הרכב הישן שלכם, מחיר פוליסת ביטוח חובה לנהג חדש שלו תרקיע לשחקים. רכבים ישנים גם כך יקרים לביטוח, ואם מוסיפים עליהם גם את התענוג של ביטוח חובה לנהג חדש, מתקבלת תוצאה יקרה מאוד.

לדוגמא, מחירי ביטוח חובה לנהג חדש עבור רכב ישן – מול מחיר ביטוח חובה לנהג חדש עבור רכב חדש:

חברת הביטוח מחיר נהג חדש על רכב ישן מחיר נהג חדש על רכב חדש
כלל חברה לביטוח בע”מ 2986 ש”ח 2036 ש”ח
ש. שלמה חברה לביטוח בע”מ 3216 ש”ח 1907 ש”ח
מגדל חברה לביטוח בע”מ 3254 ש”ח 2176 ש”ח
איילון חברה לביטוח בע”מ 3377 ש”ח 2238 ש”ח
הראל חברה לביטוח בע”מ 3485 ש”ח 2305 ש”ח
שומרה חברה לביטוח בע”מ 3535 ש”ח 2355 ש”ח
הפניקס חברה לביטוח בע”מ 3564 ש”ח 2425 ש”ח
מנורה מבטחים ביטוח בע”מ 3568 ש”ח 2402 ש”ח
איי אי ג’י ישראל חברה לביטוח בע”מ 3620 ש”ח 2457 ש”ח
שירביט חברה לביטוח בע”מ 3569 ש”ח 2178 ש”ח
ליברה חברה לביטוח בע”מ 3631 ש”ח 2445 ש”ח

 

  • אם הנהג לא נמצא בבית חלק מהזמן, ניתן להתאים לו ביטוח חובה לנהג חדש שמפעילים רק בנסיעה. חלק מחברות הביטוח מציעות את הביטוחים האלה, שמתאימים לשכבת הגיל שעושה רישיון, כמו חיילים ואפילו סטודנטים, שמגיעים הביתה רק פעם בשבוע או פחות, ואין טעם לשלם עבורם ביטוח חובה לנהג חדש יקר כל כך כשהם בעצם לא נוהגים.
  • טיפ נוסף להוזלת מחיר ביטוח לרכב: התייעצו עם סוכן ביטוח מומחה בתחום הרכב, ובקשו ממנו הצעת מחיר עבור ביטוח חובה לנהג חדש. סוכני ביטוח יודעים יותר מכם מה צריך ומה לא, איזה מחיר נחשב טוב ואיזה יקר, איזו חברת ביטוח עושה את המוות בתביעות ואיזו הולכת לקראת הלקוח – ובסופו של דבר, זה ישתלם לכם מכל הבחינות.
שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן