פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח נכות מתאונה

ביטוח נכות מתאונה הוא סעיף בתוך ביטוח חיים ריסק, שמטרתו היא להיטיב עם אדם בריא, שיום אחד מגיע למצב של נכות עקב תאונה או אירוע שמוגדר כתאונה. מדובר בסעיף חשוב למדי, שכן ביטוח חיים אינו מספק מענה למקרה שבו אדם פתאום מאבד את היכולת שלו להתפרנס, או שהוא נקלע למצב רפואי מורכב, שמצריך ממנו לשנות את כל אורח חייו.

שינוי דרמטי ומשנה חיים כמו נכות פתאומית שנוחתת על אדם בריא באמצע החיים, יכולה להשפיע על הרבה יותר אספקטים מכפי שזה נראה בהתחלה. לפעמים אדם שהפך לנכה מאבד את היכולת שלו לעבוד ולפרנס, ובמקרים אחרים הוא צריך להוציא הון עתק על ציוד סיעודי שיעזור לו להתנייד, ותשלום עבור צוות של מטפלים בתחומי רפואה ונפש שונים. בנוסף, בואו לא נשכח שברוב המקרים גם מתעוררים צרכים חדשים כמו רכישה של רכב חדש ויקר המותאם לנכים ולכיסא גלגלים, שינוי המגורים לבית שבו אין מדרגות, שינוי של פנים הבית כך שכיסא גלגלים יוכל לעבור בין הדלתות, הנגשה של ארונות וכן הלאה. בסופו של דבר מדובר בהוצאה של סכומים אדירים, שלא בהכרח מכוסים על ידי הביטוח, בטח לא במלואם.

ביטוח נכות מתאונה לפיכך מגיע בדיוק בזמן, עם פיצוי של סכום כסף גדול (כמובן בהתאם לפוליסה שעשיתם), שיכול לשמש בדיוק לאותם דברים שלא מכוסים על ידי הביטוח.

ביטוח נכות מתאונה הוא רובד חשוב בביטוח חיים, אבל חשוב לא פחות זה איפה אתם עושים אותו ואצל מי. במאמר זה נסביר מהן ביטוח נכות מתאונה, ולמה חשוב לעשות אותו אצל סוכן ביטוח חיים מיומן ולא ישירות דרך חברת הביטוח.

מה זה ביטוח נכות מתאונה?

ביטוח נכות מתאונה הוא סעיף בביטוח חיים, שאתם יכולים להחליט אם אתם רוצים להוסיף לביטוח שלכם, או לא. בכל מקרה מומלץ להוסיף אותו.

ביטוח נכות מתאונה הוא למעשה מענק של סכום כסף חד פעמי, הניתן למבוטח במקרים שבהם נגרמה נכות קבועה כתוצאה מתאונה. הפיצוי ניתן בהתאם לאחוזי הנכות: עבור נכות מלאה מתקבל מאה אחוז מהפיצוי, ועבור נכות חלקית מתקבלים סכומים באחוזים משתנים, בהתאם לפוליסה שמפרטת בדיוק כמה אחוזי נכות מקבלים בכל מקרה של תאונה ונכות.

הכסף המתקבל מביטוח נכות מתאונה הוא כסף חשוב מאוד, עבור אדם שעבר אירוע כל כך קשה כמו תאונה שהפכה אותו לנכה. הכסף עוזר בהתמודדות יומיומית ומטרתו להקל על המבוטח, בתקופה בה יש כל כך הרבה צרכים רפואיים, נפשיים, משפחתיים וטיפוליים – והכל מן הסתם בתשלום.

היתרון של ביטוח נכות מתאונה הוא, שהכסף אינו מתקזז מול התשלום של ביטוח לאומי, כך שניתן לקבל משני מקורות שונים את הפיצוי. בנוסף, הסכום המתקבל פטור ממס הכנסה, בניגוד לקצבאות הניתנות למשל במקרים של אובדן כושר יכולת עבודה.

הפוליסה מפרטת בדיוק אילו מקרים יכולים להיכנס לפוליסה לצורך הכרה לתשלום הפיצוי, ומה לא יכול להיות מוכר.

למשל, אם אדם עשה פוליסת ביטוח נכות מתאונה ונותר נכה כתוצאה מניסיון התאבדות, הוא לא זכאי לסכום הפיצוי של הביטוח.

בכל מקרה, וכדי למנוע מפח נפש כתוצאה ממקרים של אי הבנת הפוליסה ואי קבלת הכסף בגלל סעיף שלא הוסר בזמן ההצטרפות לביטוח, כדאי להכניס סוכן ביטוח חיים כבר בשלב ההצטרפות לפוליסה.

את הסעיף של ביטוח נכות מתאונה אפשר למצוא בעוד פוליסות, חוץ מאשר ביטוחי חיים. למשל, בתוך ביטוח בריאות, או בתוך ביטוח סיעודי. ביטוח סיעודי מציע את הסעיף הזה עם אפשרויות פיצוי לא רק במקרה של תאונה, אלא גם במקרה של מחלה או אירוע רפואי שהותיר את המבוטח נכה. בתוך ביטוח בריאות ניתן למצוא את הסעיף הזה בתוך פוליסת מחלות קשות או בנפרד, כסעיף בחירה עצמאי.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הבריאות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הבריאות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

עד איזה גיל ניתן לעשות ביטוח נכות מתאונה?

ביטוח נכות מתאונה מיועד לאנשים החל מגיל שמונה עשרה, ועד גיל חמישים וחמש. טווח הגנה של הפוליסה היא עד גיל שבעים וחמש.

בכל מקרה, לאחר גיל חמישים וחמש לא בטוח שכדאי לעשות ביטוח חיים, מאחר ומדובר במחירים מאוד גבוהים.

פיצוי חלקי בהתאם לחומרת הנכות

בפוליסת ביטוח נכות מתאונה אתם אמורים לראות רבדים שונים לאפשרויות הפיצוי במקרים של נכות כתוצאה מתאונה. הנכות לא חייבת להיות של מאה אחוזים כדי לקבל פיצוי, אלא באחוזים מסוימים.

לדוגמא, חברת הביטוח הראל מציגה את אחוזי הנכות בכל אחד ממקרי הפציעה השונים:

 • עיוורון בשתי העיניים – פיצוי של 100 אחוזים
 • אובדן יכולת שימוש ב2 הידיים או ב 2 הרגליים – פיצוי של 100 אחוזים
 • חוסר יכולת להשתמש בזרוע ימין – פיצוי של 60 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש בזרוע שמאל – פיצוי של 50 אחוזים
 • אובדן היכולת להשתמש ברגל אחת – פיצוי של 40 אחוזים
 • אובדן הראייה בעין אחת – פיצוי של 40 אחוזים
 • איבוד גמור ומוחלט של ראייה בעין אחת – פיצוי של 25 אחוזים
 • אובדן יכולת שימוש באגודל – פיצוי של 16 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש באצבע של יד ימין – פיצוי של 14 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש באצבע של יד ימין – פיצוי של 12 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש בזרת של יד ימין – פיצוי של 12 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש בזרת של יד שמאל – פיצוי של 10 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש באמה של יד ימין – פיצוי של 8 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש באמה של יד שמאל – פיצוי של 6 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש בקמיצה באחת מהידיים – פיצוי של 6 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש בבוהן – פיצוי של 5 אחוזים
 • אובדן יכולת להשתמש באצבע ברגל – פיצוי של 3 אחוזים
 • התחרשות – פיצוי של 40 אחוזים
 • התחרשות באוזן אחת – פיצוי של 10 אחוזים

מה ההבדל בין ביטוח אובדן כושר עבודה ובין ביטוח נכות מתאונה?

פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה מציעה קיצבה חודשית לאנשים שאיבדו את יכולת ההתפרנסות והחזרה לעבודה מכל מיני סיבות, לאו דווקא בגלל תאונה, ולאו דווקא מפני שהפכו לנכים. הפוליסה נכנסת לפעולה בכל מקרה של אי יכולת לעבוד במקצוע הספציפי של המבוטח, והוא לא חייב להראות אחוזי נכות כדי לקבל את הקיצבה, אלא פשוט חוסר יכולת.

חשוב להכניס בפוליסה של ביטוח אובדן כושר עבודה את האופציה לקבל את הפיצוי גם אם ניתן לעבוד בעבודה אחרת, רק לא במקצוע של המבוטח. למשל, מבוטח שמתפרנס מדיבור בפני קהל ומסיבה כלשהי לא מסוגל יותר לעמוד ולדבר על במה מול קהל, אמור להיות זכאי לקבלת קצבה למרות שהוא יכול לעבוד בכל עבודה אחרת, שלא מצריכה דיבור מול קהל.

ביטוח אובדן כושר עבודה אינה פטורה ממס, כמו ביטוח נכות מתאונה.

למה חשוב לעשות ביטוח נכות מתאונה רק דרך סוכן ביטוח חיים?

חברות הביטוח, את זה אתם כבר בטח יודעים, לא ממהרות לשלם כסף עבור כל תביעה שמונחת לפתחם. למעשה, האינטרס שלכם ושל חברת הביטוח הוא הפוך: אתם רוצים לקבל כסף עבור הביטוח שאתם משלמים שנים ארוכות, והאינטרס של חברת הביטוח הוא להוכיח שהכסף הזה לא מגיע לכם, או שהוא מגיע לכם רק באופן חלקי.

לפעמים ההתנהלות של חברת הביטוח מול מבוטח שהפך לנכה, לא משקפת את האינטרס האמיתי שלה, שהוא לא לשלם לו את הפיצוי שמגיע לו. שני המוקשים שעלולים להתעורר במקרה כזה הם אלה:

 • טרטור של המבוטח עם אינסוף מסמכים רפואיים, חוות דעת, ועדות וכל בדל מסמך שיכול כביכול להוכיח את פרטי התאונה שגרמה לנכות. הטרטור הזה מקשה בצורה כזו שיש מבוטחים שפשוט מרימים ידיים ומוותרים על הכסף, מה גם שבמצבם להיטרטר כך זה לא פשוט בכלל, וחלק מהמסמכים אולי לא קיימים בכלל.
 • שינויים בהגדרת התאונה. חברת הביטוח יכולה פתאום להגיד שהתאונה שהמבוטח עבר, לא נכנסת להגדרות של תאונה כפי שזה מנוסח אצלה בפרוטוקול של ביטוח נכות מתאונה.

סוכן ביטוח יעזור לכם בשני המקרים. בשלב הראשון הוא יגיש עבורכם את התביעה ויאסוף את כל המסמכים שאתם צריכים. הידע והניסיון שלו יעזרו לו להגיע ישירות לגורמים שמהם ניתן לאסוף את כל המסמכים שצריך, ובנוסף הוא גם יידע מתי באמת צריך מסמך תיעודי ומתי זה סתם טירטור שנועד למשוך זמן. סביר להניח שחברת ביטוח לא “תתעסק” עם סוכן ביטוח כפי שהיא תרשה לעצמה עם אזרח רגיל, שלא לגמרי מבין מה באמת צריך להגיש לתביעה של ביטוח נכות מתאונה.

בנוסף, סוכן ביטוח לא יאפשר לכם מלכתחילה לחתום על חוזה ביטוח נכות מתאונה עמום מדי, ללא פירוט מפורש של רשימת אירועים המוגדרים כתאונה, כי אז יהיה קל להגיד שהמקרה הספציפי שלכם אינו מוגדר בפרוטוקול של פיצוי בחברת הביטוח. במעמד החתימה הסוכן ידאג שתחתמו על ביטוח עם פירוט מגוון ועשיר של מקרים, שכל מהם צריך להניב לכם פיצוי במקרה של תאונה.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הבריאות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הבריאות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן