פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח רכב לפי שימוש

למרות שנראה שכבישי הארץ פקוקים להחריד, הרי שלא כל מי שמחזיק רישיון נהיגה גם נוהג באופן קבוע. יש לא מעט אנשים שמחדשים את רישיון הרכב שלהם בכל שנה, למרות שהם אינם נוהגים, לפחות לא באופן יומיומי.

לנהגים כאלה לא משתלם לעשות ביטוח רגיל, כי מדובר בסכום כסף גדול, שבעצם די מתבזבז – מאחר והרכב יעמוד נטוש רוב הזמן, או שהוא יהיה בשימוש של אנשים אחרים, שמשלמים ביטוח על עצמם.

במקרים כאלה, טוב שקיים מוצר כמו ביטוח רכב לפי שימוש. זהו ביטוח חובה (בחלק מחברות הביטוח הוא כולל גם ביטוח מקיף) שניתן להפעיל אותו רק כשנוהגים ברכב.

אז למי משתלם לעשות ביטוח זמני, שניתן להפעיל לפי שימוש בלבד, ולמי זה ממש לא מתאים – ומה חשוב לדעת על ביטוח רכב לפי שימוש?

מה זה ביטוח רכב לפי שימוש?

לכל אחד יש שימוש שונה ברכב שלו. יש אנשים שנוסעים קילומטרים רבים בכל יום למקום עבודתם ומבלים שעות רבות על הכביש, ואילו אחרים מדוושים על אופניים למקום עבודתם, נוסעים ברכבת או צועדים ברגל, ומשתמשים ברכב רק לצורך טיולים בשבת או למקרים נדירים יותר.

ביטוח רכב לפי שימוש הוא הפתרון לכל אותם אנשים, שלא רוצים להפסיק לנהוג ברכב שלהם, אבל גם לא רוצים לשלם ביטוח יקר עבור כל השבועות הארוכים בהם האוטו עומד ללא שימוש. ביטוח רכב לפי שימוש מופעל ומשולם רק בזמן הנהיגה נטו, בבחינת – לא נגעתם לא שילמתם.

חשוב לדעת, לפני שבוחרים ביטוח זמני, זה מה רמת הנגישות שלו עבורכם כמשתמשים. אתם לא רוצים ביטוח שמצריך מכם לחכות הרבה זמן על הקו לנציג או כזה שמצריך יותר מדי פעולות, רק בשביל להפעיל את הביטוח. חפשו ביטוח שיש לו אפליקציה נוחה, קלה וידידותית לתפעול, שבמחי לחיצה אחת מעבירה אתכם למצב שאתם מבוטחים – או שאתם לא מבוטחים, בהתאם למה שנוח לכם.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מתי כדאי לעשות ביטוח רכב לפי שימוש?

ביטוח רכב לפי שימוש מתאים למי שלא נוהג לעיתים קרובות, למשל אנשים שאין להם חניה ליד העבודה ומגיעים אליה ברכבת, אנשים שמקום העבודה שלהם יותר נגיש / קרוב להם ברגל או באופניים, אנשים שהרכב לא שייך להם בבלעדיות, ולא משתמשים בו לעיתים קרובות.

כמו כן ביטוח רכב לפי שימוש מתאים גם במקרים בהם יש סטודנט או חייל שמגיע הביתה פעם בשבוע או שבועיים, או כשבאים אורחים לפרק זמן קצר ורוצים לתת להם לנהוג ברכב.

ביטוח רכב לפי שימוש מתאים גם במקרים בהם צריך לקחת רכב שלא נמצא בשימוש קבוע (ומן הסתם אין לו ביטוח) לטיפול כלשהו.

שימוש נוסף ונפוץ לביטוח זמני הוא כשעובד מסוים צריך לקחת רכב חברה, שעליו מבוטח עובד אחר.

אגב, תקופת הקורונה גרמה לעלייה בצריכת הביטוח הזמני, שמופעל רק בשימוש. אנשים רבים ישבנו בבית במשך חודשים ארוכים, וראו בעיניים כלות איך בכל יום יורד להם כסף עבור ביטוח לרכב שהם אפילו לא זוכרים מתי הם נכנסו אליו בפעם האחרונה. במקרה כזה, גם אנשים שמעולם לא חשבו על אופציה של ביטוח רכב לפי שימוש, עשו זאת, וצמצמו את הנזקים הכלכליים של הקורונה.

איזה סוגי ביטוח רכב לפי שימוש קיימים?

יש שלושה סוגים עיקריים של ביטוח רכב לפי שימוש:

ביטוח רכב לפי קילומטרים

ביטוח רכב לפי קילומטראז’ הוא ביטוח שמחייב אתכם לפי הקילומטרים שאתם נוסעים. חברת הביטוח מציעה לכם סוג של בנק קילומטרים, ועד שאתם לא מסיימים לנהוג את כולו, אתם מבוטחים. ביטוח רכב לפי קילומטראז’ מתאים בעיקר לנהגים חדשים וצעירים, שמצד אחד הביטוח שלהם מאוד יקר, ומצד שני הם כמעט לא בבית (חיילים וסטודנטים) ולא יכולים לנצל את הרכב, אך כאשר הם מגיעים הם “משתלטים” על הרכב לכל הסוף שבוע (ולכן פחות מתאים במקרה כזה לעשות ביטוח לפי שעות).

ביטוח רכב לפי שעות

ביטוח לפי שעות מתאים לנהגים שכמעט לא נוהגים על הרכב, ורק מדי פעם זקוקים או זמינים לנהוג בו. למשל, אם אתם צריכים פתאום שהמטפלת / הבייביסיטרית / הסבתא תקפיץ את הילד שלכם לחוג, לחבר, לבית ספר ועוד, אתם יכולים לעשות ביטוח רכב לפי שעות, ולשלם את הסכום המינימלי עבור זמן הנהיגה הקצר.

ביטוח רכב לארבעה ימים

ביטוח רכב לארבעה ימים מתאים למשפחות שצריכות לתת את הרכב לכמה ימים לאדם שאינו מבוטח דרכם בדרך קבע. למשל, אם מגיע אליכם אורח מחו”ל, ואתם רוצים להנעים לו את השהות בארץ, תוכלו לעשות לו את הביטוח הזה לכמה ימים, במהלכם הוא יוכל לנהוג כמה שהוא רוצה ולהיות מכוסה.

הביטוח גם מתאים למקרה שאתם נוסעים, ומשאירים את האוטו לאדם ששומר על הילדים שלכם, וצריך להיות נייד.

גם אם יש לכם חייל שמגיע מהצבא לעיתים רחוקות (פחות מפעם בשבוע), ואתם יודעים שמהרגע שהוא מגיע הרכב נמצא בעיקר אצלו, הביטוח הזה יכול להוות פתרון זול ויעיל.

כמה עולה ביטוח רכב לפי שימוש?

עלות השימוש תלויה בסוג הביטוח שאתם רוצים לעשות. בניגוד לביטוחי רכב רגילים, כלומר קבועים, בשקלול זה לא נכנסים סוגיות כמו מה סוג הרכב ומה גיל הנהג (מעבר לעניין של נהגים חדשים וצעירים, שגם להם אפשר להתאים ביטוח זמני לפי שעות או קילומטרים).

בביטוח זמני המחירים קבועים מראש, כשההתניה היחידה היא שהגבול בדרך כלל עומד על שווי רכב עד ארבע מאות אלף שקלים.

ביטוח נהג צעיר ל4 ימים – המחיר הוא בסביבות שמונים שקלים, או שלושים שקלים ליומיים.

לגבי שאר הביטוחים, הכי טוב שתתעדכנו אצל סוכן הביטוח שלכם, ותקבלו את המחיר הכי טוב.

מה עדיף – ביטוח רכב לפי שימוש או רכב שני?

במיוחד במקרים בהם מתווסף נהג חדש למשפחה אבל לא רק, עולה השאלה מה ייצא לנו הכי זול: לרכוש רכב שני ולעשות לו ביטוח, או לעשות לנהג החדש ביטוח זמני על הרכב שלנו.

במידה והנהג החדש יוכל לנהוג ולא יהיה רחוק מהרכב, עדיף לכם כמובן לעשות לו ביטוח רגיל ולא זמני, בין אם זה על הרכב שלכם ובין אם זה עבור רכב נוסף, שתקנו עבורו. ביטוח זמני שמשתמשים בו בקביעות יוצא בסופו של דבר יקר יותר בהרבה מביטוח רגיל וקבוע.

לגבי סוגיית רכב שני או ביטוח הנהג הנוסף ברכב הקיים, ההחלטה תלויה בגיל של הנהג הנוסף, ובמצב הרכב שלכם. הביטוח של נהגים חדשים (וגם צעירים) הוא יקר, ואתם אתם מוסיפים למשוואה גם רכב שני ישן, המחיר שיתקבל יהיה יקר מאוד – ולכן עדיף לבטח את הנהג החדש / הצעיר ברכב שלכם, החדש יותר.

אם לא מדובר בנהג חדש, בחנו את העבר הביטוחי שלו. נהגים עם פסילת רישיון או עבירות חמורות “זוכים” למחירים גבוהים מאוד בחידוש הרישיון.

איך עושים השוואת ביטוח רכב ומקבלים את ההצעה הכי זולה?

ביטוח חובה לרכב הוא ביטוח יקר למדי, ומן הסתם אם יש לכם רישיון נהיגה כמה שנים, אתם כבר יודעים שלכל חברת ביטוח יש מחיר אחר, ובגלל זה שווה, שלא לומר חובה, לעשות השוואת מחירים בין חברות הביטוח. אל תסתמכו על כך ש”חברת הביטוח שלכם הכי זולה”. העובדה שהחברה שלכם הציגה בשנים הקודמות את המחיר הכי זול, לא אומרת שזה המצב גם עכשיו. חברות ביטוח יוצאות לפעמים במבצעים, או מוסיפות סעיפים חשובים בחינם לפוליסה.

אתם יכולים להיכנס למחשבון של משרד התחבורה, להקליד את נתוניכם ואת נתוני הרכב, ולקבל הצעות מכל חברות הביטוח.

בנוסף, פנו אל סוכן הביטוח שיתן לכם גם את ההצעה הכי טובה וגם את הפוליסה הכי מקיפה.

שאלות ותשובות

האם אפשר לעבור מביטוח זמני אחד לביטוח זמני אחר?

מן הסתם ביטוח זמני תקף למשך זמן קצר, או לבנק קילומטרים מוקצב מראש, כך שאפשר לסיים את הביטוח הזמני האחד ולעבור לביטוח זמני אחר ללא שום בעיה. שימו לב רק שהביטוח תואם את הצרכים שלכם, שלא תעשו ביטוח לארבעה ימים כשבעצם אתם צריכים את הביטוח רק לשעה אחת פעם אחת בשבוע.

האם אפשר לדלג בין ביטוחים זמניים בין חברות ביטוח?

בהחלט אפשרי לעשות ביטוח זמני בחברה אחת, וביטוח זמני אחר לאחר מכן בחברה אחרת. רק תוודאו שאתם לא משתמשים בביטוח זמני לצורך קבוע, כי אז אתם פשוט תשלמו יותר מדי ושלא לצורך.

האם ביטוח זמני כולל רק את הביטוח חובה?

חלק מחברות הביטוח מציעות רק ביטוח חובה בתוספת של ביטוח צד גימל, שמטרתו לכסות מפגעים שהמבוטח גרם לנהגים אחרים או לרכוש / רכב של אדם אחר. חברות ביטוח אחרות מציעות ביטוח זמני הכולל גם ביטוח מקיף.

האם כדאי לוותר על ביטוח מקיף בביטוח זמני?

אף נהג ותיק שכבר ראה דבר או שניים בחייו, לא ימליץ לכם לוותר על ביטוח מקיף, אפילו אם מדובר בביטוח זמני. למעשה אין קשר בין הדברים בכלל - עצם העובדה שהביטוח הוא רק לכמה ימים או רק לכמה שעות, לא מוחקת את האפשרות שאותו נהג יעשה תאונה.
במקרה של תאונה, אם הביטוח הזמני לא יכלול ביטוח מקיף, הרכב של המבוטח לא יוכל לעבור טיפול על חשבון הביטוח, גם אם יש אנשים אחרים שמבוטחים ברכב הזה בביטוח מקיף. במקרה של רכב חדש, הנזקים יכולים להיות מאוד גבוהים, ולגרום לירידת ערך תלולה.
ויתור על ביטוח מקיף בביטוח זמני כדאי רק במקרה שהרכב מאוד ישן.

האם צד גימל מגיע עם ביטוח חובה, בביטוח זמני?

כן. אך חברת ביטוח לא תסכים למכור לכם ביטוח חובה בלי ביטוח צד גימל, מאחר וזהו ביטוח שמגן עליכם כלכלית ומשפטית במקרים של תאונה עם רכב אחר. אתם יכולים להחליט שאתם לא רוצים לעשות ביטוח מקיף, ובמקרה של תאונה אתם לא תתקנו את הרכב שלכם. אבל אתם לא יכולים להחליט שהרכב שפגעתם בו, ושייך לאדם זר, לא יעבור מקצה תיקונים.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן