פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח רעידת אדמה

החזאים והסיסמוגרפים מתריעים כבר כמה שנים, שמיקומה של מדינת ישראל על השבר הסורי אפריקאי יגרום לכך שמתישהו תהיה פה רעידת אדמה גדולה, מהסוג שמפיל בתים ומעיף עצים באוויר. אומנם באזור שלנו יש מדי פעם רעידת אדמה בעוצמה משתנה ובעלת השפעה לטווח ארוך, אך בדרך כלל נמוכה מכדי שנוכל לחוש בה, מה שגורם לאנשים רבים לחשוב שאנחנו אזור בטוח לגמרי מבחינת רעידות אדמה. זו כמובן טעות, מאחר וגם רעידות אדמה קלות מסוגלות לחולל נזקים, בבתים פרטיים, בחצרות ובבתים משותפים. ביטוח רעידת אדמה הוא סעיף שניתן לוותר עליו, במסגרת ביטוח רכוש או מבנה, ובכך לחסוך כסף. אבל האם זה משתלם, או שאנשים שהרוויחו כמה שקלים מהסרת סעיף ביטוח רעידת אדמה עלולים, בעת רעידת אדמה חזקה, לאבד את כל ביתם ורכושם, ולמצוא את עצמם פתאום בנקודת ההתחלה של חייהם?

איך ניתן להתגונן נגד רעידות אדמה?

מן הסתם, הבעיה העיקרית של אנשים בזמן רעידת אדמה חזקה, היא המיקום בו הם נמצאים. אם הם נמצאים במקום פתוח ונמוך, כנראה לא יקרה להם כלום. אך מה יקרה להם אם ישהו באותה עת בדירתם בקומה גבוהה?

מיגון מבנה

דרך ראשונה להתגונן מפני רעידת אדמה, היא מיגון מבנה הבית.

מיגון המבנה ייעשה בעזרת חיזוק המבנה במיוחד לצורך עמידה ברעידת אדמה. אם אתם מתגוררים בבניין משותף, אתם יכולים לבצע הליך של תמ”א 38, וזה אפילו לא יעלה לכם כסף. לעירייה יש אינטרס שהבניין שלכם יותאם לתקופה הנוכחית, גם אם הוא נבנה לפני הרבה שנים. מבחינה כל בניין שמקבל חיזוק ברמת היסודות הוא עוד בניין שלא צריך לדאוג לו בשעת רעידת אדמה, ולכן היא נוטה לאשר את רוב התוכניות של תמ”א שלושים ושמונה המנוחות לפתחה.

לכם תמ”א 38 שווה כי אתם מקבלים בחינם תוספות של מרפסת, חדר ממ”ד, מעלית, לובי חדש ועוד.

מיגון תכולה

דרך שנייה היא למגן את תכולת הבית.
מיגון התכולה מתבצע על ידי הצמדה ומיסמור לקיר ולתקרה של כל מה שעלול להתנתק וליפול בשעת תזוזת אדמה. למשל, ארונות בחדרי ילדים צריכים להיות מקובעים לקיר, שלא יפלו על ראשיהם של הילדים, ציוד כבד כמו טלוויזיה, שידות וכו’. כמו כן צריך להקפיד ולבדוק בכל פרק זמן את עמידות כל מה שתלוי מהתקרה ומהקירות: המאוורר, המזגן, המנורות ועוד.

ביטוח רעידות אדמה

דרך שלישית להתגונן נגד רעידות אדמה היא כמובן באמצעות ביטוח רעידת אדמה, שמבטיח שכל משבר ונזק הנגרמים בגלל רעידת אדמה, יפוצו על ידי הביטוח.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מה הוא הוא ביטוח רעידת אדמה?

סעיף של ביטוח רעידת אדמה נמצא כבר בתוך פוליסת ביטוח דירה (ביטוח מבנה או ביטוח רכוש). כלומר, אתם לא צריכים לדרוש אותו במיוחד. מדינת ישראל ראתה לנכון להכניס את הסעיף הזה כחלק מחבילת הבסיס של שני הביטוחים האלה, מתוך מחשבה על כך שרעידת אדמה היא תרחיש צפוי למדי, ולכן כל מבוטח רשאי לקבל את הסעיף כחלק מהמחיר המבוקש, לפני שהוא מחליט אם להרחיב את חבילת הבסיס בסעיפים נוספים או לא.

יחד עם זאת, סעיף של ביטוח רעידת אדמה ניתן להסרה מביטוח הדירה, בתמורה להוזלה של ביטוח הדירה.

האם הכרחי לעשות ביטוח רעידת אדמה?

ביטוח רעידת אדמה הוא סעיף ביטוח הכרחי למדי, וכל מי שחושב אחרת, פשוט מתבסס על חוסר ידע, או על טעות. המחשבה שחבל לשלם על ביטוח רעידת אדמה כי מה הסיכוי שזה יקרה – מוטעית. כל המומחים מזהירים שרעידת אדמה קשה מאוד צפויה להתרחש במדינת ישראל בשנים הקרובות, ואנשים שלא יהיו מבוטחים כראוי יאבדו את כל רכושם.

בנוסף, צריך לדבר גם על זה שרעידות אדמה קטנות מייצרות נזק מתמשך אף הן: כל מי שגר בבית פרטי יודע לספר על כך שתמיד נוצרים סדקים בקירות, שהאריחי רצפות זזים ממקומם, מכשירים חשמליים מתקלקלים ועוד. על פניו אלה נראים כמו נזקים קטנים ולא קשורים לתזוזת אדמה, אבל למען האמת לכל אלה יש קשר לרעידות אדמה קטנות, שמזעזעות את כל מה שעומד על האדמה. בטווח הארוך, קירות של בית שחוטפים זעזועים קטנים כאלה באופן קבוע יכולים גם לקרוס בפתאומיות.

כשחושבים על כל הנזקים שרעידות אדמה מייצרות, ועל כך שלמעשה ביטוח רעידת אדמה כבר נמצא בתוך פוליסת ביטוח דירה (כלומר לא צריך לשלם עליו בנפרד), קשה להבין למה שמישהו יוותר על ביטוח חשוב שכזה.

האם ביטוח רעידת אדמה כולל גם ביטוח שריפה?

ביטוח  מבנה, שבאופן מסורתי כולל בתוכו גם ביטוח רעידת אדמה, כולל בתוכו כיסויים לשלל נזקים שעלולים להיגרם למבנה הבית:

  • נזקים כתוצאה מהתפוצצות
  • נזקים כתוצאה מהתלקחות
  • נזקים כתוצאה מנזקי מזג אוויר כמו שלג, ברד או רוחות
  • נזקים כתוצאה מחפצים שנופלים על הבית (למשל, רחפן).
  • נזקים כתוצאה מפעולות איבה, זדון או טרור
  • נזקים כתוצאה מתאונה שקרתה למבנה
  • נזקים כתוצאה משיטפון, מים וכו’
  • נזקים כתוצאה משריפה – ביטוח שריפה
  • וכמובן, נזקים כתוצאה מרעידת אדמה – ביטוח רעידת אדמה

סוכן ביטוח או ביטוח דירה אונליין?

כל מי שעשה בשנים האחרונות ביטוח דירה, נחשף גם לשאלה אם לעשות ביטוח דירה אונליין או להצטרף לביטוח דרך סוכן ביטוח. התשובה חד משמעית: ביטוח הוא חלק חשוב מאוד בחיים שלכם, שישמש עבורכם כחבל הצלה בכל מקרה שתצטרכו אותו. למעשה, ביטוח הוא מה שמבדיל בין לאבד את הכל, ובין לקבל את מלוא התשלום עבור מה שנהרס לכם. לכן, אסור להצטרף או לחדש לבד את הביטוח, אלא אם אתם בעצמכם סוכני ביטוח עם הבנה עמוקה בפוליסות וביטוחים. לעשות ביטוח דירה אונליין זה בעצם לסמוך על זה שכל מה שכתוב בפוליסה מתאים לכם ולצרכים שלכם, ובעיקר, לסמוך בעיניים עצומות על זה שהפוליסה מכסה את כל הנזקים האמיתיים שעלולים לקרות.

פוליסות שנראות זהות יכולות להיות שונות בתכלית

לא כל ביטוח הוא דומה, וגם אם אתם רואים שתי פוליסות עם כיסויים דומים, אתם לא יכולים לדעת מה מסתתר באותיות הקטנות. לדוגמא, אתם רואים שתי פוליסות עם כיסוי של ביטוח שריפה. הן נראות זהות, נכון? רק שבאחת מהן מפורטות סיבות אמיתיות ושכיחות להתפרצות השריפה, בגינה בעלי הפוליסה יקבלו פיצוי, ואילו בפוליסה השנייה אין כמעט התייחסות לסיבות התפרצות השריפה, ואולי יש גם הגבלה על סיבות התפרצות האש. זה אומר, בפשטות, שבעלי הפוליסה משלמים על ביטוח דירה ובטוחים שהם מכוסים כראוי, כשבפועל הם לא באמת מכוסים. אם חלילה תתפרץ בביתם אש, והסיבה להתפרצות לא תהיה כתובה בפוליסה, או שהיא תהיה כתובה כסיבה שלא מספקת כיסוי, בעלי הפוליסה לא יקבלו את כספם.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן