פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
העברת קרן פנסיה

 

 

 

למה הכי חשוב לנו זה ביצועי קופות גמל?

כשאומרים ביצועי קופות גמל מתכוונים לגובה הרווחים שקופות הגמל השיגו, אבל למעשה זה המדד לשורה תחתונה של הצלחה – התשואות, דמי הניהול והמסלול. רק באמצעות בחינה של ביצועי קופות גמל והשוואה שלהן, אנחנו יודעים אם הקופה שלנו משיגה תשואות גבוהות מספיק למסלול שלה, אם דמי הניהול אינם גבוהים מדי ועוד. 

כשיש לנו תוכנית חיסכון לטווח ארוך כמו קופת גמל, בין אם היא פנסיונית ובין אם לא, מה שבאמת חשוב לנו זה כמה כסף נכנס לנו לחשבון בכל רגע נתון. אם ביצועי קופות גמל הם טובים, החיסכון שלנו גבוה. אם ביצועי קופות גמל נמוכים או שליליים, אנחנו מפסידים כסף. 

 

מה היא קופת גמל להשקעה?

קופת גמל להשקעה היא תוכנית חיסכון נזילה, במובן שניתן למשוך את הכסף ממנה (כולו או חלק ממנו) בכל עת, ולא לשלם קנס. 

אם אתם מחפשים קופת גמל עם דמי ניהול נמוכים, הטבות מס (ראו הבהרה), גמישות, אפשרות להפקדת סכומים יחסית קטנים ונזילות תמידית, קופת גמל להשקעה מתאימה לכם. זהו כלי חיסכון מעולה למי שרוצה לחסוך, להרוויח ביצועי קופות גמל גבוהים, ויחד עם זאת לשמור על הכסף תמיד זמין. 

 

בהקשר של הטבות מס חשוב לציין, שקופת גמל להשקעה מציעה פחות הטבות מס מאשר בקופת גמל רגילה. לדוגמא, אין הטבת מס בזמן ההפקדות לקופה. למרות זאת ניתן לקבל פטור ממס בעת הפידיון, בתנאי שמושכים את הכסף אחרי גיל שישים, באמצעות תיקון 190 למס הכנסה.

 

השוואת תשואות קופות גמל להשקעה

גם כשפותחים קופת גמל להשקעה, חשוב לדעת איזו קופה, מה גובה הביצועים שלה, כמה דמי ניהול היא גובה ואיזה מסלולים יש לה להציע. לכן, חשוב לעשות השוואת קופות גמל להשקעה, ולהבין איזו הכי טובה. 

 

איך יודעים לבחור קופה עם ביצועים גבוהים?

זה מאוד פשוט. אתם נכנסים למחשבון של השוואת קופות גמל, ובודקים מה הקופה שהתשואות שלה הכי גבוהות. חשוב לוודא שאתם בודקים קופות גמל במסלול שבחרתם, כי מן הסתם השוואה של הקופה שלכם לקופות במסלולים אחרים פשוט לא רלוונטית לכם.

למשל, אם הקופה שלכם משקיעה באפיקים במסלול סיכון גבוה, אתם תשוו אותה לקופות במסלול סיכון נמוך ותהיו מופתעים מכך ששלכם כביכול משיגה תשואות מכופלות ומשולשות. ההשוואה פה לא נכונה, כי המשקיעים בסיכון נמוך לא מסתכנים כמוכם, ואולי גם משלמים דמי ניהול נמוכים יותר.

באותה מידה, אם יש לכם השקעות במסלול סיכון נמוך ואתם משווים את הקופה שלכם לאחת שמשקיעה במסלולי סיכון גבוה, ברור שתהיו בהלם מכך ששלכם כביכול מקרטעת, השאלה אם אתם יכולים, רוצים ומסוגלים נפשית להיות מושקעים במסלולי סיכון מוגבר?

לסיכום, כשעושים השוואת קופות גמל חייבים תמיד לקחת בחשבון את סוג המסלול, ולאחר מכן לבדוק גם את דמי הניהול.

 

השוואה של ביצועי קופות גמל להשקעה ברמת סיכון ממוצע

 

דוגמא להשוואת קופות גמל במסלול סיכון בינוני – שזה אומר חשיפה מבוקרת למניות:

 

פסגות NEXT גמל להשקעה כללי – 17.35%

אנליסט קופת גמל להשקעה פאסיבי כללי – 18.82%

כלל גמל לעתיד כללי – 22.19%

אלטשולר שחם חיסכון פלוס כללי – 21.08%

מיטב דש גמל להשקעה מסלול פאסיבי – כללי – 19.47%

ילין לפידות קופת גמל להשקעה מסלול כללי – 23.46%

מיטב דש גמל להשקעה מסלול כללי – 21.81%

הלמן-אלדובי להשקעה פאסיבי –  15.82%

הלמן-אלדובי גמל להשקעה כללי – 17.96%

מנורה מבטחים חסכון טופ כללי – 19.51%

מגדל גמל להשקעה כללי – 21.12%

הפניקס גמל להשקעה כללי – 23.51%

הראל גמל להשקעה כללי 21.97%

אינפיניטי גמל להשקעה כללי – 17.84%

הפניקס גמל להשקעה כללי פאסיבי – 17.31%

 

השוואת קופות גמל לפי תיקון 190

 

המשמעות של קופות גמל לפי תיקון 190 הוא, שתוכלו לפתוח את הקופת גמל מבלי לשלם מס רווחי הון. זהו אקט קריטי כי הוא חוסך לכם בין עשרים וחמישה אחוזים לשלושים וחמישה אחוזי מס, ומדובר בסכומים גדולים מאוד.

לכן חשוב לעשות השוואה של קופות גמל, לבחור אחת עם ביצועי קופות גמל טובה, ואז לפתוח אותה בלי לשלם מס, באמצעות תיקון 190 למס הכנסה.

 

מה עוד כדאי לדעת על קופות גמל

 

קופות גמל הן כלי מוערך ופופולרי בקרב חוסכים בכל גיל. הסיבה היא שיש גמישו רבה בבחירת מסלולי ההשקעה, דמי ניהול יחסית נמוכים והתשואות גבוהות למדי. ביצועי קופות גמל בשנתיים האחרונות מוגדרות פנטסטיות, למרות הקורונה, המלחמה והאקלים הפוליטי. יש לא מעט מוצרי קופות גמל: קופות קלאסיות, קופות גמל בניהול אישי, קופות גמל להשקעה ועוד. יתכן שאחת מהן מתאימה לכם, אך בגלל חוסר ידע או נגישות לכלי חיסכון אחרים, אתם מפספסים הזדמנות לחסוך וגם להרוויח יותר. לכן ההמלצה היא תמיד להיעזר בסוכן ביטוח בעל ידע פיננסי, יועץ פנסיה מוסמך, ולהתייעץ איתו לגבי קופת הגמל הנוכחית שלכם, ההרכב שלה, תמהיל ההשקעות שלה, ועוד. אם הקופה לא מספיק טובה עבורכם, תוכלו, בעזרתו של היועץ, לנייד את הכסף שלכם לקופת גמל אחרת, טובה יותר בהרבה.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקופות הגמל שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקופות הגמל שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן