פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
גמל להשקעה תשואות

כמה פעמים בחיים קלטתם באיחור, שאם רק הייתם שמים לב לדבר אחד קטן, המצב שלכם היה כיום שונה לגמרי?

למשל, גמל להשקעה תשואות. מדובר בקופת גמל להשקעה, שמן הסתם תפקידה היחידי עבורנו הוא לייצר תשואות גבוהות. אנחנו לא צריכים אותה בשביל שום צורך אחר. אז למה, בעצם, אנחנו לא עושים את הדבר היחיד שמצופה מאיתנו – הפעולה הפשוטה של לבדוק מה המצב של גמל להשקעה תשואות שלנו?

גמל להשקעה תשואות היא קופת חיסכון שצוברת תשואות בהתאם למסלולים שבהם היא משקיעה. במילים פשוטות זה אומר שאם המסלולים טובים, תקבלו גמל להשקעה תשואות גבוהות. אם מסלולי ההשקעה מתמקדים בתמהיל בינוני או גרוע, תקבלו גמל להשקעה תשואות נמוכות או אפילו שליליות.

כדי להבין איך משיגים גמל להשקעה תשואות גבוהות, צריך לעשות מדי פעם דירוג קופות גמל להשקעה, שתציג לנו את רמת התשואות ביחס לקופות גמל להשקעה אחרות, האם אנו משלמים דמי ניהול קופת גמל להשקעה בסדר גודל סביר או שאנחנו “נקרעים” ואפילו לא מודעים לכך?

אז נכון, זה לא חדש שצריך לבדוק בכל פרק זמן את מצב קופת גמל להשקעה תשואות שברשותנו, כדי לוודא שהיא מרוויחה כמו שצריך. אבל כמה מאיתנו אכן עושים זאת? זה בדיוק מסוג הדברים שאחר כך, כשמאוחר מדי, אנחנו מצטערים שלא עשינו. בכל זאת, דקה אחת של השקעה ותשומת לב יכולה לעזור לנו להציל סכום כסף גדול.

אז איזה דברים אתם לא בודקים לעומק, ואחר כך מצטערים שלא הקשבתם למומחים? מה הזנחתם, ובדיעבד גיליתם שזה גרם לכם להפסיד כסף או לבעיות אחרות?

לא בדקתם גמל להשקעה תשואות? בעיה

בכל מה שקשור לתוכניות החיסכון שלנו, בעיקר הקופות הפנסיוניות אך לא רק, אי אפשר להגיד שלא מזהירים אותנו שוב ושוב שצריך לבדוק אותן בכל פרק זמן כדי לשלוט ברווחיות שלהן, וכדי להיות שם אם במקרה הן מתחילות להפסיד כספים (תמיד אפשר לנייד אותן לקופה אחרת, או לנתב אותן למסלול השקעה אחר). ולמרות זאת, כמעט אף אחד לא עושה זאת. גמל להשקעה תשואות גבוהות לאורך שנים זה לא עניין של מזל, אלא בעיקר פונקציה של הזמנת דוחות תקופתיים, דירוג קופות גמל להשקעה, השוואה בין התשואות, בדיקת קופת גמל להשקעה דמי ניהול וניתוח כל הנתונים יחד עם סוכן הביטוח שלכם.

מי שלא דואג לבדוק את קופות הגמל שלו להשקעה, עלול להיווכח, באיחור, שהוא הפסיד כסף, שהתשואות נמוכות, ושכל זה היה יכול להימנע אם הוא היה פשוט בודק את הקופות שלו בזמן.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקופות הגמל שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקופות הגמל שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

לא בדקתם דמי ניהול קופת גמל להשקעה? בעיה

דמי ניהול קופת גמל להשקעה אמורים להיות נמוכים יותר מדמי הניהול של קופת גמל רגילה. האם אתם מוודאים זאת? קופת גמל להשקעה דמי ניהול צריכים להיות החל מחצי אחוז ועד 0.8 אחוז. אם ביקשו מכם יותר, אתם צריכים להחליף את קופת הגמל להשקעה שאתם מנהלים.

אם לא בדקתם בזמן כמה דמי ניהול קופת גמל להשקעה לקחו מכם, יכול להיות ששילמתם יותר מדי לאורך השנים, וזה הצטבר לסכומי עתק.

זכרו – לא מספיק לבדוק גמל להשקעה תשואות – אלא גם את דמי הניהול.

הזנחתם את בדיקת פירוט כרטיסי האשראי? טעות

במשך שנים אתם מקבלים את פירוט כרטיסי האשראי, אבל כמה פעמים באמת בדקתם את הפירוט, ממש עברתם שורה אחרי שורה, פריט אחרי פריט?

רובנו לא עושים את זה. אנחנו יודעים שאנחנו אמורים לעשות זאת, אך תמיד יש דברים יותר חשובים. הקורונה, הסעות, הלימודים, הזום, העבודה, החיים בקיצור.

אבל שימו לב – יש אנשים שממש גונבים מהם בשיטתיות מכרטיס האשראי והם לא מודעים לכך – במשך שנים!

אז אי אפשר להחזיר אחורה את הגלגל, ואי אפשר לעבור על פירוט ויזות של שנים אחורה. הבעיה היא שאתם לא צריכים להיות קורבן של גניבת פרטי כרטיס אשראי – עיון בפירוט כרטיס האשראי יכול לגלות שחוייבתם בטעות יותר מדי, למשל על הוראות קבע שכבר הפסקתם (למשל לחוגים, לצהרון, למנויים שונים ועוד).

למעשה תצטרכו פשוט לקוות שבמהלך כל השנים האלה לא שילמתם סכומים רבים ומיותרים, ולהבטיח לעצמכם שמהיום אתם לא מזניחים יותר את התחום הזה בחייכם.

סגרתם טיול לחו”ל בלי לבדוק מה הוא באמת כולל? טעות

כרטיסי הטיסה בשפל חסר תקדים, אבל מחיר נמוך לא מספיק כדי שתיהנו מטיול טוב ומוצלח. בסופו של דבר, אתם רוצים ליהנות מהשהות שלכם בחו”ל ולא רק להצליח לרכוש כרטיסים במחיר מוזל. אם אתם סוגרים טיול במקום שבו אין לכם באמת מה לעשות – רק כי לא בדקתם מראש מה באמת אפשר לעשות שם – , אתם פשוט תסבלו. אם תסגרו טיול בימים בהם הכל סגור, למשל בכריסמס או בימי חג אחרים, תשתעממו (ואולי גם תרעבו).

אם תסגרו מלון מרוחק מדי – אתם פשוט תבלו כל הזמן בחישובי נסיעה שונים ותצטרכו להיסחב עם שקיות במשך כל היום, כי המלון יהיה רחוק מדי. בנוסף כל הכסף שחסכתם על מלון עקב היותו לא מרכזי, יילך על נסיעות.

אם תסגרו מראש טיול מאורגן, ולא תטרחו לבדוק את כל הפרטים כי זה סתם מציק, אתם יכולים לסבול בסופו של דבר במשך שבוע שלם, ולגרור איתכם גם ילדים ובני זוג מתוסכלים.

בדיקה אחת קטנה שווה כל כך הרבה, בטח כשאתם מפנים לכם זמן כדי ליהנות מטיול שווה, לוקחים חופש מהעבודה ואפילו לוקחים את הסיכון שאולי תצטרכו להיכנס לבידוד, בחזור.

עשיתם ביטוח בגלל המחיר ולא בדקתם מה מכסה הפוליסה? בעיה

כמו בעניין של גמל להשקעה תשואות, גם בכל מה שקשור לביטוחים השונים חשוב מאוד להבין ולעשות את כל הבדיקות המקדימות. אומנם נכון וברור שאתם חייבים לעשות ביטוח, אין חולק על כך.

אבל איזה סוג ביטוח אתם עושים, ואצל מי?

נגלה לכם סוד: רוב האנשים לא באמת עברים על פוליסת הביטוח שלהם. לא בביטוח בריאות, לא בביטוח רכב ולא בביטוח דירה. הם מחפשים את המחיר הכי זול, ומהרגע שהם מוצאים אותו הם ממהרים לעשות את הביטוח.

האם אתם יודעים מה כלול בביטוח שלכם, ומה מכילה הפוליסה שלכם?

אתם אולי יודעים להגיד באופן כללי כמה פרמטרים שאתם זוכרים, ויתכן ששאלתם עליהם כי הם היו חשובים לכם. אבל מה לגבי כל השאר? תפקידו של הביטוח הוא לא לקשט את חייכם, אלא באמת לעזור לכם במקרה שתצטרכו אותו.

אם עשיתם ביטוח ולא טרחתם לבדוק אותו, יתכן שהוא לא מכיל, כולל או מכסה את הדברים החשובים שתצטרכו.

זה לא מאוחר מדי, התייעצו עם סוכן הביטוח שלכם לגבי הביטוחים שלכם, ובדקו כיצד ניתן לשפר אותם במידת הצורך. במידה ולא תבדקו, אתם עלולים למצוא את עצמכם משלמים הון על משהו, שהייתם בטוחים שהוא מכוסה.

חליתם והמשכתם הלאה? הזנחתם טיפול שיניים? טעות

מי לא מכיר את כאב השיניים הקטן הזה, שמפריע כשאוכלים, אבל מתעלמים ממנו כי הוא ייעלם לבד? לפעמים כאב שינים הוא אכן ארעי אבל ברוב המקרים הוא סמן מקדים לבעיה קשה יותר. חור קטן בשן אפשר לסתום במחיר זול, וזהו גם טיפול קצר וקל. לעומת זאת אם מחכים ומחכים, ובעיקר – אם לא בודקים בזמן – החור הקטן הופך לחור גדול, והטיפול הפשוט הופך לסדרת טיפולי סתימת שורש, ועוד ועוד.

גם מחלה פשוטה אסור להזניח, וכדאי תמיד לבדוק. לפעמים מה שנראה לנו כמו שפעת קלה יכול להתפתח לדלקת ריאות, ובמקרים אחרים שומה קטנה על הזרוע יכולה להתפתח לסרטן עור.

ההמלצה היא, כמו בכל תחום אחר שאותו סיקרנו פה, לבדוק ולא להזניח.

הזנחתם תשלומים לספקים שונים? טעות

לא מזמן פורסם פוסט באחת מהקבוצות של טיולים בחו”ל, אודות זוג ששכר רכב באיטליה, ולאחר כמה שנים קיבל מכתב התרעה לתשלום מפלצתי של כמעט מאה אלף שקלים.

ההסבר היה, שהם קיבלו דוח של כמה עשרות שקלים, משהו זניח, אך הם הניחו שמאחר ומדובר במדינה אחרת, שהם אינם תושבים שלה, דוח התנועה פשוט יתפוגג מעצמו. כמובן, שכמו כל דוח או חוב, הוא לא נעלם אלא פשוט תפח למימדים מטורפים.

כמה פעמים התעלמתם ממכתבים של חברות או רשויות על יתרת חוב קטנה שנותרה לכם אצל ספקים שהייתם לקוחות שלהם, למשל הוט, או סלקום וכדומה, אך מאז שעזבתם אותם לא טרחתם לפתוח את המכתבים שלהם? כמה פעמים היה לכם קנס שלא שילמתם, חוב אצל ספק ששכחתם ממנו, אבל הוא, מן הסתם, לא שכח?

המכתבים האלה יכולים להצטבר לסכומי עתק, שאתם תצטרכו לשלם, כולל הריבית וההצמדה והקנס. בדיוק כמו שאומרים לכם בכל אמצעי התקשורת, אל תזניחו את הפנסיה שלכם, תמיד תבדקו את גמל להשקעה תשואות שלכם, אותו עיקרון תופס גם לגבי דוחות וחובות קטנים שיש לכם, אם תזניחו, תשלמו על זה ביוקר.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקופות הגמל שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקופות הגמל שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן