פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
קופות גמל מובילות

תוכן עניינים

   

וודאו שאתם לא מפסידים כסף בקופות גמל – צלצלו אלינו

 

מה גורם למשקיעים לנייד קופות גמל ופנסיה?

בשנתיים של הקורונה נראה שהכלכלה בארץ ובחו”ל עברה ועוברת הרבה שינויים, שכמעט אף אחד מהם לא לטובה, או לפחות לא לטובתנו, החוסכים הפרטיים. כיצד הקורונה השפיעה על קופות הגמל, כמה כסף איבדנו והאם זה הזמן לעזוב את אלטשולר שחם? מחודש יולי 2021 ועד סוף אוקטובר 2021, אלטושלר שחם, שהשקיעה רבות בסין הסוערת מקורונה, הפסידה סכומים דמיוניים, למעשה הגבוהים ביותר מאז שהוקמה. רשות ההון והביטוח הכריזה על הפסדי אלטשולר שחם בסך של 191 מיליארד שקל רק באוקטובר, לטובת המתחרים שלה. מדובר בניודי קופות גמל ופנסיה, שמשקיעים ביצעו לטובת קרנות וקופות אחרות.  למעשה, זו אחת הסיבות שחשוב כל כך לבדוק באופן קבוע את קופות הגמל והפנסיה שלכם. רק בדיקה מקיפה וקבועה תאפשר לכם לזהות בזמן תנודות במצב הרווחים, כך שתוכלו לנייד את הקופה שלכם בזמן לחברת ניהול אחרת. 

האם כדאי לעזוב את אלטושלר שחם?

לא בהכרח, ובטח לא באופן מיידי או מתוך קבלת החלטות היסטרית. כרגע אלטושלר הצליחה לעצור את הניוד השלילי ואת התנודות העזות ברווחים, כך שאם לא ניידתם את הקופה שלכם עד כה, אולי כרגע זה כבר לא הזמן המתאים. כמובן שאי אפשר לתת תשובה חד משמעית כשאין את כל הנתונים, ואנו גם ממליצים לכם בחום לא להסתמך על מה שאתם קוראים ברשת. היחיד שיכול לייעץ לכם מה לעשות הוא היועץ הפיננסי שלכם. התייעצו עם סוכן הביטוח הפיננסי שלכם, ושאלו אותו לגבי ניוד הקרן שלכם.  

באילו קרנות השתלמות או גמל של אלטשולר שחם כדאי להשקיע? 

ההשקעה בקרנות ההשתלמות והגמל של אלטשולר שחם היא בהתאם למדיניות ההשקעה שלכם – המסלול המועדף עליכם מבחינת סיכון, ההתאמה מבחינת גיל וכדומה.  לדוגמא שני מסלולים הפוכים באופי שלהם מבחינת רמת הסיכון: מסלול אלטשולר שחם השתלמות כללי – מסלול בסיכון גבוה, חשיפה מנייתית של מינימום שבעים וחמישה אחוזים.  אלטשולר שחם השתלמות אג”ח עד 15% במניות – מסלול בסיכון מתון, חשיפה מקסימלית לנכסי אג”ח (שבעים וחמישה אחוזים). 

שאלות ותשובות

האם להשקיע כרגע בקרן של אלטשולר שחם זה סיכון?

כל קרן השתלמות וכל קופת גמל עלולה להיות נתונה לשינויים שונים, במיוחד בתקופות בהן הכלכלה משתוללת – בקושי צלחנו את הקורונה וכעת סופגים את ההפסדים שנגמרים לכלכלה עקב המלחמה המתמשכת באוקראינה. לכן זה לא נכון ולא מדויק לתייג דווקא את אלטשולר שחם בתור גורם בעייתי. עדיף להסתייע בייעוץ מקצועי הרלוונטי ספציפית ללקרן בה אתם רוצים להשקיע. 

האם מנהלי הקרן בה אני שוקל להשקיע יכולים לתת לי ייעוץ מקצועי?

מנהלי הקרן בה אתם רוצים להשקיע, או בה אתם כבר מושקעים, בהחלט יכולים להעניק לכם ייעוץ מקצועי מקיף.  מה שהם לא יכולים לעשות וגם לא מתיימרים לתת זה ייעוץ מקצועי אובייקטיבי.  טבעי שכל מנהל קרן יספר לכם על היתרונות של הקרן שהוא מנהל, ואולי אף יסביר לכם על החסרונות של קרנות אחרות. הוא לא בהכרח אובייקטיבי, ולא כדאי להסתמך רק על מה שהוא אומר ומספר. רק יועץ חיצוני יוכל לתת לכם את התמונה המלאה, ללא משוא פנים. 

האם דמי הניהול יכולים לעלות עקב בעיות שחווים מנהלי הקרן?

התשובה היא שלא אמור להיות קשר, לפחות לא חיצוני, בין קרן שסובלת מהפסדים ובין העלאה של דמי הניהול.

האם אפשר להתמקח על דמי הניהול?

אפשר וגם רצוי. אם אתם משקיעים כחלק מקבוצה גדולה (למשל במקום עבודה או כחלק מקבוצת משקיעים) מגיעה לכם הנחה נאה בדמי הניהול. אל תוותרו עליה, זה משתלם מאוד. זכרו שלכל חברת השקעות יש דמי ניהול אחרים, וזה גם אחד הפרמטרים החשובים שצריכים לעמוד לנגד עיניכם, כשאתם מחפשים לאן לנייד את הכספים שלכם.

האם אוכל לנייד את הקרן שלי מאלטשולר שחם לקרן אחרת?

כן, הניוד מאלטושלר שחם לכל קרן אחרת הוא קל ולא כרוך במס, ובנוסף שומר על הזכויות שלכם – כלומר אתם לא מתחילים מחדש. אבל חשוב לדעת – לפני שאתם מניידים ודאו שאתם פועלים נכון, ושבדקתם את כל הנתונים – גם של אלטשולר שחם וגם של הקרן אליה אתם מניידים את הכסף שלכם. אל תפעלו על סמך מה שאתם שומעים מחברים או על פי מה שאתם קוראים ברשת.

מאיפה אני כן אמור לקבל מידע על קרנות השתלמות וגמל?

המידע המקצועי המדויק שאמור לשמש אותכם, כשאתם מקבלים החלטה אם לעזוב את אלטשולר שחם ולעבור לאחד המתחרים שלהם, צריך להגיע אך ורק מהיועץ הפיננסי שלכם. אם אין לכם אחד כזה, התייעצו עם סוכן הביטוח שלכם. יתכן שיש לו התמחות כלכלית, או שהוא עובד בחברת סוכני ביטוח שעברו השתלמות פיננסית. אנחנו נשמח לענות לך על כל שאלה שקשורה לאלטשולר שחם או לניוד כספים באופן כללי.   
שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקופות הגמל שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקופות הגמל שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן