פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
החזר מס ביטוח חיים למשכנתא

אנחנו ניזונים משמועות, סיפורים ואגדות, וזה טבעי. רוב האגדות האורבניות הן כמובן שקריות, ונטולות בסיס של אמת. אבל יש כמה מיתוסים שכן מעוגנים במציאות, ודווקא הם הראים הכי מופרכים, ממש בלתי אפשריים – כמו למשל האפשרות שאנחנו נקבל כסף במקום לשלם כסף, בזמן שאנחנו מחוייבים לשלם עבור ביטוח חיים למשכנתא.

רגע מה? כן, החזר מס ביטוח חיים למשכנתא הוא לא מיתוס. כשאתם משלמים ביטוח חיים, בין אם זה באופן פרטי ובין אם זה עבור המשכנתא, מגיע לכם החזר מס ביטוח חיים למשכנתא.

אילו עוד אגדות אורבניות אתם מכירים, שאכן קורות במציאות, חוץ מאשר החזר מס ביטוח חיים למשכנתא?

מיתוס מספר 1: החזר מס ביטוח חיים למשכנתא

לפני שנענה על השאלה לגבי קיומו של מיתוס החזר מס ביטוח חיים למשכנתא, כדאי שנסביר ביטוח משכנתא מה זה.

ובכן, ביטוח משכנתא הוא הביטוח שמתלווה למשכנתא שאתם לוקחים, וכולל ביטוח מבנה וביטוח חיים. ביטוח משכנתא מה זה היא אכן שאלה רלוונטית, אך אנו מתמקדים כרגע בביטוח חיים למשכנתא בלבד, מאחר והוא כולל את עניין החזר מס ביטוח חיים למשכנתא.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח המשכנתא שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח המשכנתא שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מה עוד חשוב לדעת על ביטוח משכנתא?

ובכן, חשוב לדעת שאתם יכולים לקחת אותו מהבנק, מחברות הביטוח או דרך סוכן ביטוח. אם תבחרו באופציה של סוכן ביטוח, תוכלו ליהנות משילוב של מחיר טוב וייצוג מקצועי ואחראי.

אז, במה מדובר?

הדבר הכי לא צפוי שיכול לקרות למחזירי משכנתא, זה שפתאום יגידו להם שהם בעצם יכולים לקבל כסף בחזרה. כל העניין סביב משכנתאות הוא שתמיד מקטרים על כך שאתם יודעים כמה תשלמו בתחילת התהליך, אבל אתם לא יודעים כמה באמת תשלמו בסופו של דבר. כמובן זו אימרה שאיננה לגמרי הוגנת, מאחר וזוגות שמתכוננים היטב לנטילת משכנתא יחד עם סוכן משכנתאות, אינם מופתעים ושום דבר לא בא להם בהפתעה. אבל אין ספק שחלק ניכר מהזוגות בהלם לגלות שהם צריכים לשלם עבור הרבה דברים, שהם לא תכננו מראש, מעבר לתשלומי המשכנתא עצמה.

אבל בתוך כל זה יש אלמנט שכמעט אף אחד לא מכיר, וזה די חבל. החזר מס ביטוח חיים למשכנתא הוא

הטבה שמגיעה לכם, אבל היא לא ממש מתפרסמת בכלי התקשורת השונים, כך שהיא סוג של סוד.

למי מגיע החזר מס ביטוח חיים למשכנתא?

כל מי שמפריש כסף לביטוח חיים למשכנתא, זכאי לקבלת החזר מס ביטוח חיים למשכנתא. גם אם אתם מפרישים לביטוח חיים פרטי מגיע לכם החזר.

זה אומר שאם יש לכם כמה ביטוחי חיים, אתם זכאים להחזר מכולם!

כמה יוצא החזר מס ביטוח חיים למשכנתא בשנה?

החזר מס ביטוח חיים למשכנתא הוא בשנת 2022 כעשרים וחמישה אחוזים מכל מה ששילמתם עבור ביטוח החיים באותה שנה. אז כשאתם שואלים כמה בערך עולה ביטוח משכנתא, תקחו בחשבון שחלק מהתשלום אתם מקבלים בחזרה, בצורה של החזר מס ביטוח חיים למשכנתא.

מה עוד חשוב לדעת על ביטוח משכנתא שלא הוספנו, בהקשר הזה?

כדאי שתדעו שהפוליסה שמלווה את הביטוח היא יותר חשובה מהמחיר, ואתם צריכים לבדוק את הפוליסה לפני שאתם בוחנים את המחיר.

מיתוס מספר 2: פטור מתשלום בזמן פתיחת קופת גמל

ידוע שפתיחה של קופת גמל פנסיונית כרוכה במס של שלושים וחמישה אחוזים. העניין הזה, שמקומם הרבה מאוד אנשים, הוא מקור להרבה הצעות חוק ודיונים, שבסופם לא ממש קרה איזה שינוי משמעותי, ואנשים שיוצאים לפנסיה אכן צריכים לצפות ביותר מרבע מכספי החיסכון שלכם מצמיחים כנפיים ומתעופפים אל עבר קופת המדינה.

אבל יש מיתוס שמתעקש על כך שלא כולם משלמים שלושים וחמישה אחוזי מס, ויש אנשים שמצליחים לא לשלם אפילו שקל אחד – כלומר הם נהנים ממאה אחוז מכספי הפנסיה שלהם.

אנחנו שמחים לבשר לכם שלא מדובר במיתוס או באגדה אורבנית, זה אכן נכון. תיקון מאה תשעים למס הכנסה מאפשר לכל פנסיונר טרי לפתוח את קופת הפנסיה שלו מבלי לשלם שקל, בתמורה למשיכת הכסף בתשלומים חודשיים. אם הוא בכל זאת זקוק לחלק ניכר מהכסף בבת אחת, הוא יכול למשוך את חלקו ולשלם רק עשרים וחמישה אחוזים מס רווחי הון.

מיתוס מספר 3: הביטוחים אכן עובדים / מחזיר כסף

מיתוס נוסף הוא לגבי חברות הביטוח, שאף פעם לא משלמות את הכסף שאתם זכאים לו. גם פה אפשר בשקט לספר שזה לא נכון, והפוך מכך: חייהם של אנשים ניצלים, פשוטו כמשמעו, בכל רגע ובכל יום, בזכות סכומי כסף שהם מקבלים מחברות הביטוח. אם זה בגלל תאונת עבודה, אם זה מענק על מחלה קשה, אם זה עבור הרכב ואם זה ביטוח חיים. נלך יותר רחוק מזה – אנשים מקבלים בית חדש במקום הבית שהלך להם באירוע קשה כמו שריפה, מקבלים מימון מלא לתרופות מחוץ לסל שמצילות את חייהם, מוטסים לחו”ל לצורך ניתוחים מורכבים וכן הלאה.

אין ספק שלבד זה קשה לתבוע את חברת הביטוח – אין לכם לא את הידע ולא את הניסיון לעשות את זה. אבל אם אתם מלווים בסוכן ביטוח אתם תקבלו את מה שמגיע לכם, ואת מה שעבורו שילמתם כל השנים.

מיתוס מספר 4: קופות גמל יכולות להניב סכומים של פי 10 מחיסכון בבנק

כן זה בהחלט לא מיתוס אלא עובדה שקל מאוד לבדוק, על ידי השוואת תשואות של קופות גמל מול ריבית של חיסכון בבנק.

כרגע הריבית היא כמעט אפסית, ואילו קופות גמל יכולות להניב אפילו ארבעים אחוז. זה אומר שאם אתם מכניסים כסף לבנק, אתם תקבלו לאחר מספר שנים את אותו סכום או אפילו קצת פחות. אם תשקיעו בקופת גמל טובה, אתם תכפילו או תשלשו את הכסף שלכם.

מיתוס מספר 5: אפשר לנהל משא ומתן על גובה ריבית המשכנתא

אנשים רבים שואלים כמה בערך עולה ביטוח משכנתא, אבל לא יודעים עובדה מהותית שאולי נתפסת כמיתוס או אגדה אורבנית אך היא לגמרי קיימת ונכונה:  בהחלט אפשר לנהל משא ומתן על גובה הריבית שאתם מקבלים על המשכנתא בבנק.

נכון, הבנקים מחוייבים לבנק ישראל ולריבית שהוא מכריז עליה, אך לכל בנק יש את הריבית שהוא לוקח. כדאי שתדעו שהעובדה שלכל בנק יש ריבית אחרת, היא הסיבה לכך שתמיד ממליצים לעשות סקר מחירים לפני שמחליטים באיזה בנק לקחת את המשכנתא.

בנוסף, לכל פקיד משכנתאות יש את הגבול התחתון שאליו הוא יכול לרדת במחיר שהוא נותן לכם. זה אומר שאם אתם מקבלים הצעה לריבית במשכנתא ואתם לא מתווכחים עליה, או לפחות מנהלים עליה משא ומתן, אתם מפסידים מחיר טוב יותר שיכולתם לקבל.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח המשכנתא שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח המשכנתא שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן