פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
הפקדות לקרן השתלמות

אתם בטח מכירים את זה: מקומות עבודה שנראים בסדר גמור, אבל משום מה, וללא סיבה נראית לעין, אתם רואים שוב ושוב את הפוסטים שלהם על חיפוש עובדים. איך זה שקשה להם לאייש כל כך הרבה משרות, אתם אולי שואלים את עצמכם, במיוחד שמהצד השני, יש את החברות האלה שכמעט ולא מפרסמות. הן לא צריכות. אנשים עומדים בתור כדי להתקבל לעבוד שם, ואף אחד לא עוזב כל כך מהר.

מה הסוד שלהן? האןם אותן חברות משלמות משכורות גבוהות יותר, או מציעות ארוחות טובות בצהריים?

יתכן, אבל כבר הוכח שמה שעובדים מחפשים באמת זה תנאים כלכליים טובים, וקרן השתלמות היא הטבה גדולה וטובה.

הפקדות לקרן השתלמות מתבצעות על חשבון המעסיק, כשאחוז קטן יוצא מכיסו של העובד. העובד יכול לנתב את ההשקעות ולהחליט על המסלול, והדובדבן: פטור ממס עד שווי קרן השתלמות מעל התקרה.

למה עובדים מחפשים מקום עבודה שמציע קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון לטווח זמן המוגדר בינוני – שש שנים. זו תוכנית חיסכון עם הרבה מסלולי השקעה ברמות סיכון משתנות, והטבות מס.  אחת ההטבות היא פטור מלא מתשלום מס רווח הון על הרווח הריאלי, בעת משיכת הכספים, בתנאי שלא עברתם את תקרת המס.

מבחינת העובד השכיר, קרן השתלמות היא בונוס אדיר. נתחיל בכך שהמעסיק הוא זה שמבצע הפקדות לקרן השתלמות, ולא העובד, אלא באחוז זעיר (2.5 אחוז, כשהמעסיק משלם 7.5 אחוזים). נמשיך בכך שקרנות השתלמות מציעות הטבות מס ששוות כסף, ונסיים בעובדה שקרן השתלמות המושקעת נכון, יכולה להניב סכומים יפים למדי.

מאחר וששכירים לא יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות והם תלויים במעסיק שלהם (זו לא חובה כמו פנסיה למשל), אין ספק שמעסיק שבוחר לפתוח לעובדים שלו קרן פנסיה נתפס כאטרקטיבי יותר.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

למה מעסיק בוחר לבצע הפקדות לקרן השתלמות עבור השכירים שלו?

נשאלת השאלה, מה יוצא למעסיק מכל זה. לעובד זה ברור – הזדמנות להרוויח הרבה כסף. אבל למה שמעסיק יבחר לבצע הפקדות לקרן השתלמות של אדם אחר, העובד שלו?

למעסיק יש מספר סיבות לעשות קרן השתלמות לעובדים שלו:

  • הפקדות לקרן השתלמות היא הוצאה מוכרת למעסיק
  • הפקדות לקרן השתלמות יכולות להגיע במקום העלאה במשכורת
  • לתת לעובד קרן השתלמות זה לתת לו צ’ופר גדול. העובד יעריך זאת, וירגיש מאושר במקום עבודתו. הקרן תחזק את הזיקה של העובד למקום העבודה שלו, את הנאמנות שלו ואת ההישגים המקצועיים שלו.
  • קרן השתלמות היא כלי למשוך עובדים טובים בשוק תחרותי.

ההשפעה של השכיר על הפקדות לקרן השתלמות

שכירים אומנם לא קשורים באופן ישיר לקרן השתלמות שלהם, במובן שהם אינן מנהלים את הקרן וגם לא מבצעים באופן ישיר הפקדות לקרן השתלמות. אך זה לא אומר שהם לא צריכים להיות עם יד על הדופק, לראות באופן שוטף את מצב התשואות, ההשקעות, לנייד למסלול אחר אם יש צורך וכן הלאה.

חשוב מאוד להציג בפני יועץ פיננסי מומחה את הישגי הקרן, ולנתח יחד אתו את הביצועים שלה. בסופו של דבר, המטרה היא להרוויח כמה שיותר מהקרן הזו, וזה יהיה אפשרי רק אם תהיו שותפים בניווט שלה.

קרן השתלמות כמה מפרישים?

עוד שאלה שעולה לא מעט היא כמה מפרישים לקרנות השתלמות, מאחר ונראה שיש אינפורמציה מטעה ומבלבלת בנושא זה. ברוב הקרנות ההפרשות הן בשיעור של 2.5 אחוזים לעובד, 7.5 אחוזים למעסיק. עצמאים יכולים להפריש יותר, ובלבד שלא יעברו סך של 4.5 אחוזים מהכנסתם.

כלומר, הם בהחלט יכולים לעבור את האחוזים האלה, אך אז הם יאבדו את הטבת המס שלהם.

כמה שווי קרן השתלמות מעל התקרה?

שווי קרן השתלמות מעל התקרה מתייחס לתקרת הפטור, אחת ההטבות היפות של קרן השתלמות. תקרת המס עומדת כרגע על 1848 ש”ח בחודש לעצמאי, ו- 1572 ש”ח בחודש לשכיר. מעבר לסכומים אלה, העמית יידרש לשלם מס רווח הון בסך עשרים וחמישה אחוזים.

כדאי להתייעץ עם סוכן הביטוח שלכם / יועץ פיננסי, כדי שיעזור לכם לא לשלם מיסים מיותרים. אם בכל זאת עברתם את תקרת המס, היועץ יעזור לכם למקסם זאת לטובתכם.

כמה דמי ניהול משלמים על קרן השתלמות?

החוק היבש מגביל את חברות הניהול בדמי ניהול, והן יכולות לגבות עד שני אחוזים בלבד. בפועל, יש לא מעט חברות שגובות הרבה פחות מכך, כדי למשוך עמיתים חדשים.

בקרנות ייעודיות יש לעיתים קרובות דמי ניהול נמוכים במיוחד. למשל, קרן השתלמות לאחים ואחיות מציעה דמי ניהול של 0.22 אחוזים בלבד. קרן ההשתלמות למשפטנים מציעה דמי ניהול של 0.47 אחוזים. קרן השתלמות למורות וגננות מציעה דמי ניהול של 0.13 אחוזים. קרן השתלמות לעובדי בנק ישראל מציעה דמי ניהול של 0.29 אחוזים. קרן השתלמות לרופאים – 0.33 אחוז דמי ניהול. קרן השתלמות לאנשי צבא קבע – 0.29 אחוז. לעובדי חברת חשמל – 0.34 אחוז. קרן השתלמות לשופטים – 0.38 אחוזים דמי ניהול.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן