פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
הפרשת פנסיה לעצמאים

בשנת 2017 עבר חוק פנסיה לעצמאים, שעורר הרבה תלונות ועצבים: עצמאים רבים, חלקם משתכרים פחות מהמשכורת הממוצעת בישראל, הביעו את זעמם על כך שבנוסף לכל המיסים שחלים על העצמאים, ונוסף על כך שהם לא נהנים מאותן הטבות כמו שכירים, הם צריכים עכשיו גם להפריש כספים עבור קרן פנסיה לעצמאים.

הזעם היה ללא שום ספק מוצדק. עצמאים תמיד נחשבו לפלח שוק יחסית מוזנח ומופלה לרעה. מספיק לראות איך שכירים יוצאים לפנסיה, ואיך עצמאים יוצאים לפנסיה, אם בכלל הם יכולים להרשות לעצמם לצאת לפנסיה בגיל 67, כדי להבין את ההבדל העמוק. עד לא מזמן, שכירים היו פורשים לגמלאות עם תוכנית חיסכון מצוינת, שברובה הופרשה על ידי מקור חיצוני – המעסיק, ואילו עצמאים היו פורשים עם תוכנית חיסכון, במקרה הטוב, שהם עצמם הפרישו מכספם בלבד. במקרים הפחות טובים, העצמאים היו יוצאים לפנסיה ללא שום תמיכה כלכלית, שום חיסכון או קרן פנסיה לעצמאים כלשהי. יתכן שבשלב מסוים הם כן החלו לחסוך, אך כשהעסק החל להראות סימני חריקה, הם משכו את הכסף והשקיעו בעסק. זה כמובן בניגוד לשכירים, שמקבלים את המשכורת שלהם מדי חודש בדייקנות של שעון שוויצרי, לא משנה אם המצב גרוע או המצב מצוין.

אבל כל זה השתנה בשנת 2017. כדי לתקן את המצב בו עצמאים יצאו לפנסיה ללא שום עוגן כלכלי, הושת חוק פנסיה לעצמאים. במסגרת חוק הפנסיה, חובה על כל עצמאי להפריש לעצמו סכום כסף לקרן פנסיונית כלשהי על פי בחירתו. סכומי ההפקדה מדורגים לפי סולם רווחים, המשתנה אם העצמאי מרוויח מתחת למשכורת הממוצעת בישראל, ואם הוא מרוויח מעל המשכורת הממוצעת בישראל. יחד עם זאת, וכדי לעודד את העצמאים להפריש כמה שיותר כסף (ולא רק לפי סולם האחוזים המינימלי שהם נדרשים לו), נקבעה שורת חקיקות שמטרתן להקל על העצמאים, ולהחזיר להם חלק מהכסף שהושקע בפנסיה בתור זיכוי או ניכוי מס.

 

אז כמה הפרשת פנסיה לעצמאים היא חובה בשנת 2021? איך מתבצע הזיכוי או ניכוי המס? איך מחשבים כמה פנסיה צריך להפריש – על כל אלה נענה בכתבה שלפניכם. אם בסיום הקריאה עדיין נותרתם עם שאלות, נשמח לענות לכם באופן אישי ופרטי.

מה זה פנסיה, ומי צריך אותה?

לפני שמחשבים כמה הפרשת פנסיה לעצמאים יש להפקיד מדי חודש, צריך להבין מה זה פנסיה בכלל, ולמה חייבים לעשות אותה?

פנסיה היא תוכנית חיסכון שצוברת כספים במטרה לתמוך כלכלית באדם שיוצא לפנסיה ומפסיק לעבוד. הפנסיה היא לא תוכנית בנקאית שצוברת כסף רק באמצעות ההפרשות החודשיות – הפנסיה היא קרן שמשקיעה באפיקים שונים, וצוברת תשואות. לכן, הפנסיה היא בעצם המשענת הכלכלית של הפנסיונר, ומקור הכסף היחיד שלו במקרים רבים. משום כך, לאופן צבירת הכספים של הפנסיה יש חשיבות עליונה. אם אדם משקיע במסלול פנסיוני משתלם, הוא יוכל לצאת לפנסיה עם סכום נאה מאוד, הרבה יותר גדול מסכומי הכסף הריאליים שהוא הפקיד. אם הוא משקיע במסלול שאינו מרוויח היטב, הוא ייצא עם סכום דל. חשוב לדעת שניהול נכון של קרן הפנסיה חשוב מאוד: יש קרנות פנסיה שלא רק שאינן מרוויחות טוב, אלא אפילו מפסידות. בדיקה קבועה של הפנסיה בידי יועץ פנסיוני מטעמכם יכולה לעצור את ההפסד, ולהעביר את הכסף לקרן פנסיונית אחרת, שמרוויחה טוב יותר ומציגה תשואות גבוהות.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בפנסיה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בפנסיה שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מי צריך את הפנסיה?

הסיבה לכך שהפנסיה היא כה חשובה עד כי המדינה החליטה לעגון אותה כחוק חובה, היא מהסיבה שאנשים מעל גיל מסוים לא יכולים לפרנס את עצמם, ובטח לא בכבוד. כשהם יוצאים לפנסיה, הם למעשה מנתקים את כל קשרי התעסוקה שלהם, וצריכים להסתדר עם מה שחסכו לעצמם. מאחר ותוחלת החיים עלתה מאוד, חיסכון רגיל כבר אינו מספיק לתמוך בכל כל הרבה שנים של חוסר תעסוקה. תוכנית הפנסיה הפכה להיות חבל הצלה שאמור להעניק לפנסיונר מספיק כסף בכל חודש למחיה, תרופות, ציוד רפואי ועוד. הפנסיה לא צריכה לספק רק צרכים של מחיה וקיום בסיסיים, אלא גם כדי לאפשר ניהול חיי גמלאות נינוחים נטולי דאגות, בריאים ומלאי סיפוק. כשיש מספיק כסף, זה אפשרי.

איך מחשבים הפרשת פנסיה לעצמאים?

כדי לבצע הפרשת פנסיה לעצמאים כראוי, צריך להבין איך מחשבים את ההפרשות בהתאם לרווחים החודשיים והשנתיים. אחת הדרכים היא באמצעות מחשבון פנסיה לעצמאים, שבו אתם יכולים להקליד את הנתונים שלכם, ולדעת בדיוק כמה אתם צריכים להפקיד.

עצמאים שמרוויחים עד מחצית מהמשכורת הממוצעת במשק, צריכים להפריש 4.45 אחוזים. בכל שנה.

אנשים שמרוויחים באופן שווה למשכורת החודשית הממוצעת, צריכים להפקיד 12.55%.

עצמאים שמרוויחים מעל המשכורת הממוצעת לא מחויבים לחוק הפרשת פנסיה לעצמאים חובה, בהנחה שהם מסודרים בתוכניות חיסכון אחרות, אך כמובן שההמלצה עבורם היא חד משמעית כן להפקיד כסף.
חשוב לציין, שהחישוב הוא על פי המשכורת הממוצעת בישראל של אותה שנה, אך המשכורת הממוצעת משתנה מדי פעם, כך שכדאי לחשב את אחוזי ההפקדות בכל שנה מחדש, ולעבוד שוב עם מחשבון פנסיה לעצמאים.

מה הן הטבות המס עבור הפרשת פנסיה לעצמאים?

הפרשת פנסיה לעצמאים מזכה את העצמאים בהטבות מס, ששוות כסף:

בשנת 2021 שווי הטבת המס הוא 16.5% מתוך הפרשת פנסיה לעצמאים עד לסכום שנתי של 34,452 ש”ח.

16.5% אלה כוללים זיכוי וניכוי מס באופן הבא:

5.5% מהווים זיכוי מס, על הפרשת פנסיה לעצמאים עד סכום של 11,484 ש”ח שנתי.

11% מהווים ניכוי מס על הפרשת פנסיה לעצמאים עד סכום של 22,968 ש”ח שנתי.

עוד שאלות בנושא והתשובות אליהן:

האם הפרשת פנסיה לעצמאים היא חובה גם עבור עצמאים פטורים ממס?

כן, גם עצמאי שנחשב פטור ממס, חייב לפתוח קרן פנסיה ולהפקיד בה הפרשת פנסיה לעצמאים בסכום שנקבע לו בהתאם לרווחים שלו.

האם עצמאים יכולים להפקיד מעבר לסכומים שנקבעו להם?

כן, לא רק שהם יכולים אלא זה גם מאוד מומלץ עבורם. באופן כזה הם יהנו מחיסכון פנסיוני מורחב.

האם עצמאי שנקלע לבעיה כספית יכול למשוך את קרן הפנסיה שלו?

פתיחה מוקדמת של קרן הפנסיה כרוכה במס מטורף, ובהחלט לא משתלמת בשום שלב, מה גם שתאבדו את כל הזכויות שצברתם במהלך השנים ותפגעו קשות בפנסיה שלכם. החדשות הטובות הן, שאתם לא חייבים לפתוח את הקרן: קרן פנסיה לעצמאים מאפשרת לעיתים קרובות משיכה של הלוואה בתנאים מעולים, ללא ריבית וללא ערבות, כך שאתם יכולים לקבל את הכסף מבלי לפגוע בפנסיה שלכם.

איך מתבצעות ההפרשות לפנסיה עבור עצמאים שעובדים גם כשכירים?

באופן כללי ניתן לומר שעצמאי שעובד במקביל גם כשכיר, צריך להפקיד פנסיה לעצמאים רק עבור ההכנסות שלו כעצמאי, כשאת החלק שלו בפנסיה כשכיר מפריש המעסיק. יחד עם זאת, חשוב מאוד שאותו עצמאי / שכיר יתייעץ עם סוכן ביטוח פנסיוני, כדי שההפרשות שלו כעצמאי תהיינה מסונכרנות עם ההפרשות שמופקדות לו לפנסיה על ידי המעסיק שלו, וגם כדי לא לפגוע בזכויות הטבות המס שלו.

עולי תרצו לדעת בפוטרל ביטוחים שלנו גם על: סוגי פנסיה, מחשבון פנסיה, כל המידע על פנסיה

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בפנסיה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בפנסיה שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן