פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
כל האמת על ביטוח רעידת אדמה

הפוטנציאל של רעידות אדמה לעשות הרס קטסטרופלי הופך אותן למסקרנות ומסתוריות, ובמיוחד בשל הסיבה שאין לנו דרך וודאית לחזות מתי הן יתרחשו.

מאחר וישראל ממוקמת בסמוך לשבר הסורי אפריקאי, שעובר בצידה המזרחי של מדינת ישראל, היא מועדת לפורענות, עובדה שהולידה את תכנית המתאר הארצית תמ”א 38 לחיזוק מבנים מפני רעידות אדמה, ועדיין, אין לאף אחד את היכולת להבטיח באופן וודאי, שרעידת אדמה לא תפגע במבנה כזה או אחר.

כשמדובר בהגנה על הבית והרכוש האישי שלכם, אתם רוצים להיות מוגנים ומכוסים באופן מיטבי, כך שלא משנה באיזה שלב בסולם ריכטר תהיה רעידת האדמה הבאה, ומבלי להסתמך על שיטות העבודה של הקבלן שבנה לכם את הבית, כדאי שיהיה לכם ביטוח רעידת אדמה כחלק מפוליסת ביטוח מבנה.

במאמר שלפניכם תמצאו מידע על ביטוח רעידת אדמה- מה הוא מכסה, האם הוא מעניק כיסוי רק לבעלי בתים או גם לשוכרים, האם הוא שווה את התשלום שמשלמים בעדו ועוד.

מהו ביטוח רעידת אדמה?

ביטוח רעידת אדמה נועד לשפות המבוטח בגין נזק שנגרם כתוצאה מרעידת אדמה, מפגיעה בבית או במבנה וברכוש האישי ועד לכיסוי סידור זמני עד לכשהבית יהיה ראוי למגורים ויחזור להיות שמיש עבור דייריו.

אם יש לכם ביטוח דירה, סביר להניח שיש לכם כיסוי גם מפני נזקים שנגרמים מאסונות טבע, ביניהם רעידת אדמה או נזקי מזג אוויר כמו סופות, שטפונות, מכת ברק ועוד.

פוליסת דירה כוללת באופן אוטומטי ביטוח רעידת אדמה, אלא אם המבוטח חתם על מסמך מיוחד שמבהיר שהוא מוותר על כיסוי זה, מה שיוזיל את הפרמיה החודשית של הביטוח שהוא יצטרך לשלם.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מהי רעידת אדמה?

רעידת אדמה היא טלטול אינטנסיבי של פני האדמה, הנגרם כתוצאה משברים ומתנודות טקטוניות בכדור הארץ, שעשויות להיות מאוד הרסניות למבנה, לרכוש ואף לחיי אדם.

ככל שמבנים מתבגרים, כך גדל בהתמדה הנזק הפוטנציאלי שעלול להיגרם להם כתוצאה מרעידת אדמה. כמו כן, עמידות המבנה תלויה במידה רבה באיכות הבנייה ובתקנים שהיא נבנית על פיהם.

האם ביטוח בעלי בתים ושוכרים מגן מפני נזקים שנגרמים מרעידות אדמה?

ביטוח שוכרים אינו מעניק כיסוי עבור נזק שנגרם כתוצאה מרעידות אדמה לרכוש של השוכרים, ולכן ההמלצה עבור מי ששוכר דירה היא לרכוש פוליסה זו באופן נפרד. עם זאת, מי שרכש ביטוח צד ג’ מעניק לשוכריו כיסוי מפני פגיעה בנפש.

מה מכסה ביטוח רעידת אדמה?

במידה ותתרחש רעידת אדמה, ביטוח רעידת אדמה יעניק את הכיסויים הבאים:

  • כיסוי לנכס- ביטוח רעידת אדמה מכסה את עלות התיקון לנזקים שנגרמו למבנה, כולל המתקנים הקבועים הקשורים אליו כמו שטח החנייה, המרפסות, הגינה, בריכת השחייה וכדו’. בעניין זה חשוב לדעת, שסכום הביטוח מכסה את עלות המבנה בלבד ללא ערך הקרקע, זאת מהסיבה שהקרקע נותרת גם לאחר רעידת האדמה. במידה ועלות הבנייה התייקרה או שערך הדירה עלה מיום רכישת הפוליסה, מומלץ לעדכן את הפוליסה.
  • כיסוי לרכוש אישי- ביטוח רעידת אדמה מכסה את עלות הרכוש הפגוע.
  • כיסוי להוצאות נוספות- ביטוח רעידת אדמה מכסה את כל ההוצאות הנוספות שזקוקים להן כמו אחסנה של ציוד, לינה בבית מלון או שכירות, בתנאי שהדירה אינה ראויה למגורים.

כמה עולה ביטוח רעידת אדמה ומה גובה ההשתתפות העצמית?

כיסוי רעידת אדמה מושפע באופן ישיר מסכום הרכוש אשר ברצונכם לבטח, כל חברת ביטוח מתמחרת את הכיסוי בהתאם לחישוב הסיכונים שלה.

בסיס ההשתתפות העצמית הינו 10% מסכום הביטוח אשר ברצונכם לבטח,

בחלק מהפוליסות ניתן להקטין להגדיל או לבטל כלל את ההשתתפות העצמית.

האם אתם זקוקים לביטוח רעידת אדמה?

ככל ויש ברשותכם רכוש (נכס, תכולה, או עסק) כדאי שיהיה ברשותכם כיסוי רעידת אדמה.

מרבית האנשים שמוותרים על ביטוח רעידת אדמה עושים זאת, מכיוון שהם לא מאמינים שזה עלול לקרות להם. רבים משוכרי הדירות שלא רוכשים ביטוח רעידת אדמה סבורים בטעות שהיא חלק מביטוח השוכרים שבעל הבית שלהם רוכש, אך מרביתם לא טורחים לבדוק זאת.

בעוד רבים נוטים לחשוב שרק חלקה המזרחי של מדינת ישראל עלול להינזק מרעידות אדמה, בחינת היסטוריית רעידות האדמה שהתרחשו בישראל מציגה אירועים גם בצפון הארץ ולאורך קו החוף, מה שלא מבטיח לאף אזור ברחבי הארץ חסינות מפני תרחיש האימה.

כך לדוגמה, בחודש פברואר האחרון (שנת 2020) הורגשה רעידת אדמה בעצמה של 3.8 בסולם ריכטר באזור חיפה. מקור רעידת האדמה היה בים, 9 ק”מ דרום מערבית לטירת הכרמל, כך אישר המכון הגאולוגי, מה שמעיד על כך שלא רק ממזרח תבוא הרעה.

כמו כן, כששוקלים האם לרכוש ביטוח רעידת אדמה חשוב לדעת, שאם התרחשה בסביבת מגוריכם רעידת אדמה, לא תוכלו לרכוש מיד ביטוח רעידת אדמה, בדרך כלל תצטרכו להמתין מספר חודשים.

אם נוסיף לכך את העובדה שפג תוקף הארכתה של תכנית המתאר הארצית תמ”א 38 שנועדה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה, נראה שעולה הצורך ברכישת ביטוח זה, שעשוי להציל את בעלי הדירות מהנכס היקר ביותר שלהם, בו השקיעו את כל כספם, במידה ויקרה אסון.

האם ביטוח רעידת אדמה שווה את זה?

יש הטוענים שמחירו של ביטוח רעידת אדמה יקר מידי ואינו מצדיק את עלותו כשבוחנים את הסבירות להתרחשות רעידת אדמה בישראל. בחישוב הפרמיות וההשתתפות העצמית הוא הופך לא כדאי, ולכן כדאי לחסוך את הכסף. אך עם זאת, אם אתם גרים באזורים מועדים לפורענות אין ספק שעליכם לרכוש ביטוח רעידת אדמה.

על מנת לקבוע באופן וודאי האם כדאי לכם לרכוש ביטוח רעידת אדמה, גם אם אינכם גרים באזורים מועדים לפורענות, ניתן לשאול את השאלות הבאות:

  • האם אתם יכולים להרשות לעצמכם את העלות שכרוכה בבנייה מחדש או תיקון הבית שלכם אם הוא ייפגע?
  • האם אתם יכולים להחליף את החפצים האישיים שלכם במידה והם ייפגעו או ייהרסו?
  • האם אתם יכולים להרשות לעצמכם לשלם עבור דיור זמני והוצאות אחרות אם נזק המבנה הופך את הבית שלכם ללא שמיש?

לסיכום,

אף על פי שביטוח רעידת אדמה נכלל אוטומטית בביטוח הדירה, רבים סבורים שהוא לא הכרחי עבורם. עם זאת, בהיעדר היכולת לכסות נזקים שעלולים להתרחש במידה ויקרה אסון, הוא הופך לחלק שלא ניתן לוותר עליו בקלות מהתמהיל הביטוחי.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן