פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
כמה עולה ביטוח נהג צעיר

כיצד נוכל להוזיל את ביטוח החובה לנהג צעיר – וגם את הביטוח המקיף? האם זה בכלל אפשרי, לאור העובדה שלנהגים צעירים יש פוליסות אשר מראש מתומחרות באופן יקר יותר?

מן הסתם, נהג צעיר, כמו גם נהג חדש, משלם מחיר גבוה יותר עבור ביטוח הרכב, אבל למה בעצם, אם מדובר בנהג שנמצא כבר כמה שנים על הכביש, וסביר להניח צבר אי אלו מיומנויות? האם נהגים צעירים מעורבים באחוז גבוה יותר של תאונות, או שהם מקושרים בטעות לסטטיסטיקה של נהגים חדשים, ולא בצדק?

בכתבה ו נסקור את הסיבות לכך שהמחיר של ביטוח נהג צעיר יקר יותר, מה הן האופציות החלופיות, ונענה על השאלה שבראש הכתבה: כמה עולה ביטוח נהג צעיר?

מה זה ביטוח נהג צעיר?

נהג צעיר, הגדרה שלא היתה קיימת עד לפני מספר שנים, היא החרגה של חברות הביטוח עבור נהגים שעוד לא מלאו להם עשרים וארבע שנים. פוליסת הביטוח המוצעת להם היא יקרה יותר, בהשוואה לביטוח של נהגים ותיקים יותר.

למעשה, נהג צעיר יכול להיות נהג מושלם, ללא אף עבירת תנועה, ועם ותק נאה של שש שנים בנהיגה, ועדיין לשלם מחיר גבוה יותר מנהג ותיק.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

למה חברות הביטוח מחריגות נהגים על פי הגיל שלהם?

פעם לא היו הגדרות המבדילות את הנהגים החדשים או הצעירים מקהל הנהגים הוותיקים יותר. אנשים היו מוציאים רישיון ומתחילים לנהוג. בשנים האחרונות משרד התחבורה וחברות הביטוח הבחינו בכך שנהגים חדשים (עד שנתיים על הכביש) ונהגים צעירים מעורבים ביותר תאונות דרכים. כן, גם נהגים צעירים שיש להם לכאורה יותר ניסיון ולרוב בוגרים יותר, מעורבים באחוז ניכר של תאונות.

למעשה, דו”ח של עמותת אור ירוק מציג נתונים לפיהם נהגים צעירים מעורבים בתאונות פי 13 אחוז יותר מנהגים שאינם צעירים ואינם חדשים. העובדה שהם פזיזים יותר על הכביש היא תוצאה של הרבה גורמים שמיד ננתח, אך הנקודה העיקרית היא שבסופו של דבר, כמו הרבה דברים בחיים, הכל מסתכם בכסף, ובשאלה כמה עולה לחברות הביטוח לשלם עבור התביעות של התאונות בהם מעורבים נהגים צעירים. והתשובה, כמו שאתם מתארים לעצמכם, היא: הרבה.

זו הסיבה שפוליסות הביטוח של נהגים צעירים וחדשים יקרות יותר. בכל פעם שמישהו שואל כמה עולה ביטוח נהג צעיר, ואז מתעצבן מהתשובה, כדאי לזכור שביטוח נהג צעיר מסתיים אחרי שהוא עובר את גיל עשרים וארבע, וביטוח נהג חדש מסתיים כאשר הנהג צובר למעלה משנתיים של נהיגה.

האם נהג צעיר ונהג חדש הן שתי הגדרות שונות לאותו דבר?

בכל פעם שעולה השאלה כמה עולה ביטוח נהג צעיר, עולה גם השוואת המחירים בין נהג צעיר וחדש. הרשו לנו לספר לכם: הביטוח של נהג חדש הוא הכי יקר, ואחריו הביטוח של נהג צעיר. כלומר, מדובר בשתי פוליסות שונות, עם רמת מחירים אחרת.

לפני שנענה על השאלה כמה עולה ביטוח נהג צעיר, קודם נסביר מה משמעותן של ההגדרות השונות:

אם נהג צעיר זו הגדרה יחסית חדשה של חברות הביטוח, הרי שנהג חדש זו הגדרה של משרד התחבורה משנת 1998, לאחר שנתונים עדכניים בנושא תאונות דרכים הציגו מעורבות של כמעט חמישים אחוז יותר אצל נהגים חדשים, ביחס לשאר הנהגים.

נהג חדש – כל נהג שהוציא רישיון במהלך השנתיים האחרונות, ללא קשר לגילו, וזה בניגוד לנהג צעיר שזה כל נהג מתחת לגיל עשרים וארבע, ללא קשר לוותק הנהיגה שלו (יכול להיות נהג צעיר וחדש, נהג צעיר ולא חדש, נהג חדש ומבוגר).

בניגוד לנהגים צעירים, לנהגים חדשים יש כללים מיוחדים שמשרד התחבורה גזר עליהם:

  • ליווי של נהג בשלושת חודשי הנהיגה הראשונים של הנהג החדש. הנהג המלווה חייב להיות נהג בעל ותק נהיגה של כמה שנים ומעל גיל עשרים וארבע.
  • בשלושת החודשים האחרונים חל איסור לנהוג בלילה.
  • נהג חדש וגם נהג צעיר עד גיל 21 מוגבלים בכמות הנוסעים שהם יכולים להסיע איתם – עד שניים בלבד. ההנחייה מתבטלת רק אם מצטרף נהג מעל גיל עשרים וארבע שאינו נהג חדש.
  • חובה לנהוג עם שלט של נהג חדש על השמשה האחורית במשך כל השנתיים בהן הוא מוגדר כנהג חדש.
  • הקפדה על כל הכללים – רישיונו הטרי של נהג חדש עלול להישלל עקב הפרת חוק כמו נסיעה ברמזור אדום, נהיגה תחת השפעה של אלכוהול / סמים, ועוד. במקרים מסוימים הנהג החדש יצטרך לעבור שוב מבחן תיאוריה, כתנאי להחזר הרישיון שלו.

מדוע נהגים צעירים עם ותק יחסי עדיין מעורבים בתאונות דרכים רבות?

הורים לילדים בוגרים שמשלמים עבורם את הביטוח של נהג צעיר, שואלים את עצמם למה, בעצם, עליהם לשלם ביטוח כה יקר עבור הנהגים הצעירים, שחלקם נמצאים על הכביש כבר כמה שנים טובות? במיוחד אם הנהג הצעיר אכן נוהג למופת, ועל פניו אין לו שום סיבה לשלם יותר?

ובכן, זה עניין של סטטיסטיקה ומספרים.

נהג צעיר, למרות העובדה שלרוב הוא כבר לא נהג חדש ויש לו אי אלו שנות נהיגה על הכביש, הוא עדיין איש צעיר למדי, ולא בטוח שבוגר נפשית. אותו נהג צעיר עלול לחוש שהוא כבר מנוסה בנהיגה, שהוא לא חייב לציית לתמרורים או לחוקים באותה אדיקות שבה נהג כאשר היה נהג חדש, ויש לו תחושה כוזבת שהוא יכול להתמודד עם כל סיטואציה על הכביש. זה לא בהכרח נכון, כי לנהג כזה אין עדיין ניסיון אמיתי על הכביש. העובדה שהוא נוהג כמה שנים לא בהכרח אומרת שיש לו ניסיון עם התמודדות במצבים מיוחדים, כמו למשל סיטואציה בה הראות לקויה, או שהרמזור לא עובד, שהולך רגל פתאום מתפרץ לכביש, שמישהו אחר עוקף אותו בצורה לא חוקית, כשמישהו כמעט מתנגש בו ועוד ועוד – הרי לא חסרות סיטואציות מלחיצות על הכביש, שאנשים עם ניסיון בנהיגה יודעים איך לנהל מבלי להיכנס לפאניקה.

נהגים חדשים או צעירים, לעומת זאת, עלולים להכניס את עצמם או להיקלע בטעות לאירוע מלחיץ על הכביש, ולהגיב בפאניקה, מה שיכול להוביל לתאונה. בנוסף, אי אפשר לשלול מצבים כמו אי ידיעה של תמרור מסוים (שיכחה או אי ידיעה מלכתחילה), רצון להתחרות מול אדם אחר על הכביש, והרבה אגו, שלפעמים מכתיב מהלכים שנויים במחלוקת.

כמה עולה ביטוח נהג צעיר?

אחרי שהסברנו למה הביטוח של נהג צעיר הוא יקר יותר מביטוח רגיל, הגענו לשאלה שבעצם מטרידה נהגים צעירים: כמה עולה ביטוח נהג צעיר?

שימו לב, שאם תקחו נהג צעיר בן עשרים ושלוש וחצי, ומולו נהג בן 24 וחצי, תוכלו להבחין בהבדלי המחיר שהם נדרשים לשלם, למרות שיש ביניהם רק שנה הפרש – ואפילו אם יש להם אותו מספר שנות נהיגה!

חברת הביטוח כמה עולה ביטוח נהג צעיר לנהג בן 23 וחצי כמה עולה ביטוח נהג צעיר לנהג בן 24 וחצי
ליברה חברה לביטוח בע”מ 2,274 ש”ח 1,687 ש”ח
איי אי ג’י ישראל חברה לביטוח בע”מ 2,261 ש”ח 1,685 ש”ח
ווישור חברה לביטוח בע”מ 1,911 ש”ח 1,374 ש”ח
מגדל חברה לביטוח בע”מ 1,971 ש”ח 1,511 ש”ח
איילון חברה לביטוח בע”מ 2,040 ש”ח 1,531 ש”ח
ש. שלמה חברה לביטוח בע”מ 1,757 ש”ח 1,330 ש”ח
כלל חברה לביטוח בע”מ 1,807 ש”ח 1,472 ש”ח
שומרה חברה לביטוח בע”מ 2,193 ש”ח 1,717 ש”ח
הפניקס חברה לביטוח בע”מ 2,255 ש”ח 1747 ש”ח
הראל חברה לביטוח בע”מ 2,142 ש”ח 1,558 ש”ח
שירביט חברה לביטוח בע”מ 2,024 ש”ח 1,495 ש”ח
מנורה מבטחים ביטוח בע”מ 2,238 ש”ח 1,661 ש”ח

 

למעשה, יש עוד גורמים שעונים על הסוגיה כמה עולה ביטוח נהג צעיר. אי אפשר לבנות הצעת מחיר קונקרטית מבלי להתייחס לנתונים האישיים של הנהג ושל הרכב. לדוגמא, הצעת מחיר לנהג צעיר בן עשרים ושלוש, הנוהג על רכב חדש, מול מחירי ביטוח המוצעים לנהגת צעירה – נהגות משלמות פחות ברוב המקרים.

כמה עולה ביטוח נהג צעיר – לנהג

איילון חברה לביטוח בע”מ  1,832 ש”ח

ליברה חברה לביטוח בע”מ 2,312 ש”ח

מנורה מבטחים ביטוח בע”מ 2,234 ש”ח

הראל חברה לביטוח בע”מ 2,143 ש”ח

שירביט חברה לביטוח בע”מ 2,025 ש”ח

הכשרה חברה לביטוח בע”מ 2,078 ש”ח

ש. שלמה חברה לביטוח בע”מ 1,874 ש”ח

כלל חברה לביטוח בע”מ  1,878 ש”ח

ווישור חברה לביטוח בע”מ 1,910  ש”ח

מגדל חברה לביטוח בע”מ   1,926 ש”ח

שומרה חברה לביטוח בע”מ 2,190 ש”ח

איי.די. איי חברה לביטוח בע”מ 2,244 ש”ח

הפניקס חברה לביטוח בע”מ 2,255 ש”ח

איי אי ג’י ישראל חברה לביטוח בע”מ 2,260 ש”ח

כמה עולה ביטוח נהג צעיר – לנהגת?

אם את נהגת צעירה, כדאי שתחפשי חברת ביטוח שמצ’פרת נהגות, ומציעה להן פוליסה במחיר טוב יותר. הסיבה להעדפה המגדרית הזו מבוססת על כך שנשים מעורבות בפחות תאונות, וגם כאשר הן מבצעות תאונה, מדובר לרוב בתאונות קלות יותר ועם פחות נפגעים. לכן חברות ביטוח רבות מנסות למשוך אותן על ידי מחירים נוחים, והרחבה של הביטוח ללא תשלום נוסף.

ווישור חברה לביטוח בע”מ 1,733 ש”ח

כלל חברה לביטוח בע”מ  1,790 ש”ח

ש. שלמה חברה לביטוח בע”מ 1,799 ש”ח

איילון חברה לביטוח בע”מ 1,823 ש”ח

שירביט חברה לביטוח בע”מ 1,841 ש”ח

מגדל חברה לביטוח בע”מ  1,852 ש”ח

ליברה  2,098 ש”ח

הראל חברה לביטוח בע”מ 1,949 ש”ח

הכשרה חברה לביטוח בע”מ 1,979 ש”ח

איי.די. איי חברה לביטוח בע”מ 2,040 ש”ח

הפניקס חברה לביטוח בע”מ 2,050 ש”ח

שומרה חברה לביטוח בע”מ 2,053 ש”ח

איי אי ג’י ישראל חברה לביטוח בע”מ  2,056 ש”ח

מנורה מבטחים 2,031 ש”ח

כמה עולה ביטוח נהג צעיר – לנהג צעיר עם עבירות תנועה?

שימו לב איך המחירים קופצים, כשנהג עם אותם נתונים (בן עשרים ושלוש, נוהג על רכב חדש) מבקש הצעת מחיר עבור ביטוח נהג צעיר לנהג עם פסילת רישיון בעברו:

כלל חברה לביטוח בע”מ  2,327 ש”ח

איילון חברה לביטוח בע”מ 2,370  ש”ח

שירביט חברה לביטוח בע”מ  2,393 ש”ח

הפניקס חברה לביטוח בע”מ 2,666 ש”ח

מנורה מבטחים ביטוח בע”מ 2,031  ש”ח

איי אי ג’י ישראל חברה לביטוח בע”מ 2,056 ש”ח

מגדל חברה לביטוח בע”מ 2,428  ש”ח

ווישור חברה לביטוח בע”מ 2,431 ש”ח

איי.די. איי חברה לביטוח בע”מ  2,652 ש”ח

ליברה חברה לביטוח בע”מ 2,728  ש”ח

ש. שלמה חברה לביטוח בע”מ 2,519 ש”ח

הראל חברה לביטוח בע”מ 2,533 ש”ח

האם אפשר לעשות ביטוח נהג צעיר ליום אחד?

אם יש לכם נהג צעיר בבית, אך הוא אינו נמצא כמעט בבית, אין טעם לעשות לו ביטוח נהג צעיר, שכפי שאתם יודעים אכן ביטוח יקר. מה שאתם יכולים לעשות, אם הוא מגיע לעיתים רחוקות, זה לעשות לו ביטוח נהג צעיר זמני. למשל, ביטוח נהג צעיר ליום אחד, לפי קילומטראז’ או לפי שעות. כך, הנהג הצעיר משלם רק על פי השעות שהוא נוהג, או לפי בנק קילומטרים שהוא רוכש מראש.

בכל מקרה, חשוב מאוד לשים לב שהביטוח הזמני כולל גם ביטוח חובה וביטוח צד גימל, כי כפי שכבר הסברנו, נהגים צעירים נמצאים הסיכון גבוה לתאונות, ועדיף שיהיו מכוסים מכל בחינה.

האם משתלם יותר לעשות ביטוח נהג צעיר לפי שעות?

ביטוח זמני מסוג ביטוח נהג צעיר לפי שעות הוא ביטוח שיכול להתאים רק למי שזקוק לרכב באופן זמני. הסיבה שבכלל יצרו את הביטוח הזה היא כיוון שחברות הביטוח הבינו שהרבה נהגים צעירים לא נמצאים כמעט בבית, ולא יכולים לנהוג ברכב של ההורים שלהם. בגילאים האלה, מתחת לעשרים וארבע, רוב הנהגים הצעירים נמצאים בצבא, באוניברסיטה, או בטיול של אחרי צבא – והם צריכים את הרכב לעיתים רחוקות. מן הסתם, מאחר והביטוח עבורם הוא יקר, ביטוח זמני הוא פתרון מעולה.

כל זה בהכרח רק אם הנהג הצעיר לא עובר מכסה מסוימת של חבילות ביטוח זמני, שכן אז הוא פשוט ישלם יותר מביטוח רגיל, שאינו זמני. לחישוב מדויק יותר מוטב שתתייעצו עם סוכן הביטוח שלכם, שיבנה לכם ביטוח מותאם לצרכים שלכם או של הנהגים הצעירים במשפחה שלכם.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן