פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
מהי קרן השתלמות

שכירים שמחפשים מקום עבודה חדש מחפשים כמה דברים: משכורת טובה יותר, תנאים משופרים וקרן השתלמות. לפעמים, ההחלטה אם לעבוד במקום מסוים או לא, קמה ונופלת על השאלה אם אותו מקום מציע גם קרן השתלמות.

מהי קרן השתלמות, שכולם כל כך רוצים אותה, ומוכנים אפילו לעזוב את מקום העבודה שלהם כדי לקבל אותה? כמה כסף היא יכולה לייצר עבורנו, ומי משלם עבורה?

בכתבה זו תמצאו מידע מלא על שאלות כמו מהי קרן השתלמות, האם רק שכירים יכולים לפתוח קרן כזו, ולמה קרן השתלמות נחשבת לבונוס גדול עבור העובדים?

מהי קרן השתלמות?

הרבה שכירים שואלים את עצמם מהי קרן השתלמות, ולא בדיוק יודעים לענות על השאלה הזו. אין ספק, הם יודעים מהי קרן השתלמות כי הם לא מנותקים, הם יודעים שיש איזה שהוא עניין סביב קרנות השתלמות, ושהן מאוד כדאיות לשכירים, עד כדי כך שיש עובדים שבוחרים במקום עבודה מסוים על פני מקום אחר, רק בגלל ההטבה של קרן השתלמות. למעשה, גם חלק מהשכירים שמקבלים קרן השתלמות, לא בדיוק יודעים מהי קרן השתלמות. כולם יודעים שזו הטבה סופר משתלמת, אבל לא בדיוק מבינים מי יכול לפתוח אחת כזו, כמה כסף מופרש ועל חשבון מי, ולכמה זמן הקרן הזו מיועדת.

ובכן, קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון המיועדת לטווח קצר של שש שנים, ויש לה שתי נקודות חוזקה: דמי ניהול של פחות מאחוז אחד ופטור ממס להפקדות עד 15,550 ש”ח.

מקודה חשובה היא שקרן השתלמות, אשר במקור שימשה כתוכנית חיסכון להשתלמות לעובדים והפכה במהלך השנים להיות תוכנית חיסכון לכל דבר, מיועדת לשכירים בלבד, ויכולה להיפתח רק על ידי מעסיקים. שכיר לא יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

כמה מפרישים לקרן השתלמות בכל חודש?

כששואלים מהי קרן השתלמות, מתכוונים בדרך כלל לשאול כמה כסף צריך להפריש לקרן ההשתלמות, ואם נדייק – מי מפריש את הכסף הזה. מהי קרן השתלמות היא שאלה שמקפלת בתוכה את כל השאלות החשובות הנוגעות לחיסכון.

סך ההפרשות לקרן השתלמות בחודש הן בגובה של עשרה אחוזים מהמשכורת החודשית של העובד. 7.5 אחוזים מתוך זה לא יורד כלל מהמשכורת של העובד אלא מכיסו של המעסיק, ורק 2.5 אחוזים יורדים מהמשכורת.

בסוף שנת 2021  אנו עדים לשינוי באופן צורת ההפקדות: עשרה אחוזי ההפקדות ירדו לשישה אחוזים בלבד, וההנחיות הן כדלקמן:

אחד וחצי אחוז בלבד יופרש משכרו של העובד לטובת קרן ההשתלמות, ורק 4.5 אחוז יהיו על חשבון המעסיק.

מבחינת הטבות המס, כמובן שאין שום שינוי. להיפך, סביר להניח שיהיו פחות אנשים שיעברו את תקרת ההפקדה, עם שישה אחוזי הפרשות במקום עשרה אחוזים.

מהי קרן השתלמות שמיועדת ללימודים?

קרן ההשתלמות שמיועדת להכשרה, השתלמות ולימודים של העובד היא בדיוק אותה קרן השתלמות שיכולה להיפתח במלואה כעבור שש שנים, מבלי לשמש כתשלום ללימודים.

לפני שנים המציאו את קרן ההשתלמות, בתור פתרון לעובדים שרוצים לצאת להשתלמויות, הכשרה מקצועית או לימודים – שעולים כסף. התפקיד של קרן ההשתלמות היה לצבור כסף במשך שלוש שנים, ואז לתת לעובד אפשרות לשחרר את הכסף שהצטבר ולשלם אתו עבור הלימודים, ההשתלמות וכו’.

כיום, מעטים העמיתים שמשתמשים בקרן ההשתלמות לצורך השתלמות. הרוב המוחלט בוחר לחכות שש שנים, עד לסיום החיסכון, כדי לקבל את כל הכסף במזומן וללא מס רווח הון.

האם עצמאים יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות?

אומנם דיברנו בכתבה זו על כך שקרן השתלמות היא סוג של הטבה שמקבלים שכירים, ועל כך ששכיר לא יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות. אבל זה לא אומר שהעצמאים “נדפקו”, ולא יכולים ליהנות מכל ההטבות של קרנות השתלמות.

לעצמאים יש קרן השתלמות לעצמאים, סוג של קרן השתלמות פרטית. אם שכירים מפרישים לקרן רק כעשרה אחוזים ממשכורתם, הרי שעצמאים רשאים להפקיד איזה סכומים שהם רוצים. תקרת המס של קרן השתלמות לעצמאים  עומדת על סך של 18,835 שקל בחודש, ואם הם עוברים את הסכום הזה הם מחוייבים בתשלום של 25% מס הכנסה.

בשנת 2021 הטבות המס של העצמאים מתחילות כבר אחרי 4.5 אחוזי הפקדה מההכנסה השנתית, בניגוד לפעם שההטבות היו מתחילות רק אחרי שבעה אחוזים.

מה קורה אם עוברים את תקרת המס?

חריגה מתקרת המס המוטבת היא לא בדיוק אירוע יוצא דופן, מכיוון שממילא רוב העובדים שמקבלים קרן השתלמות הם בעלי משכורת גבוהה.

אם אתם עוברים את תקרת המס, ולא משנה אם אתם שכירים או עצמאיים, התייעצו עם יועץ חיסכון, ובדקו האם זה משתלם לכם. תתפלאו לשמוע שלפעמים שכירים ועצמאים מתודרכים כן לעבור את תקרת המס,   לשלם מס שולי אך במקביל לזכות בריביות יפות יותר בזמן פתיחת קרן ההשתלמות.

במידה והחלטתם לא לעבור את תקרת המס המעניקה פטור ממס, אתם יכולים להפריש פחות מעשרה אחוזים, ואת יתרת הסכום שהמעסיק לא יפריש לקרן, הוא ישלם לכם במשכורת.

זו בעצם שאלה קלאסית של מה עדיף לכם, לקבל יותר עכשיו ופחות בעתיד, או להיפך. ורק אתם יודעים לענות על זה.

מה ההבדל בין קרנות השתלמות?

לכל קרן השתלמות יש אפיקים שונים בהם היא משקיעה, בדרגות משתנות של סיכון. ההבדלים בין מסלולי ההשקעות הם אלה שמבדילים בין הקרנות, ובין הרווחים שכל אחת משיגה.

אם ניקח את חודש יוני למשל, נראה את ההבדל בין הקרנות השונות:

פסגות 1.44%

הראל 1.6%

מגדל 1.6%%

מנורה מבטחים 1.4%

אלטשולר שחם – 0.76%

הפניקס אקסלנס – 1.36%

מור 1.45%

כלל 1.6%

ילין לפידות 1%

מיטב דש 0.9%

המספרים שלפניכם מסבירים למה חשוב כל כך לבדוק את קרן ההשתלמות שלכם מדי פעם:

כפי שניתן לראות, אלטשולר שחם, שנחשבת קרן השתלמות חזקה עם תשואות גבוהות בדרך כלל, נפגעה קשות מהקורונה, ומציגה רווחים שליליים, שבמילים יפות זה אומר הפסדים. עמיתים שקרן ההשתלמות שלהם מנוהלת בחברה הזו, לא בהכרח מודעים למה שעובר עליה, ועדיין חושבים שהם מרוויחים יפה כי זה מה שהם ראו שנה קודם לכן.

האם קורה שלא מקבלים את הטבת המס, למרות שהעמית לא עבר את תקרת המס?

כשהעמית לא מלווה על ידי יועץ חיסכון מקצועי, הוא עלול להיקלע למצב שלא יקבל את הטבת הפטור ממס, וזה למרות שהוא לא עבר את תקרת המס.

איך זה יכול לקרות? במקרים בהם המעסיק לא הפקיד את ההפרשות לקרן ההשתלמות במועד בו הוא היה אמור להפקידם, לפני שנגמרה שנת המס. במקרה כזה, ההפקדות כבר ייכנסו לחישוב של השנה שלאחר מכן, גם אם מדובר באיחור של כמה ימים. כספי ההפקדות האלה כבר ייכנסו לחישוב של ההכנסה השנתית הנוכחית של אותה שנה (למרות שהם רווחים של שנה קודמת), מה שיגרום לסכום הכולל הסופי להיות גדול מהסכום המותר לקבלת הטבת הפטור ממס.

איפה מוצאים מידע מלא על קרן השתלמות לשכירים או לעצמאים?

אם אתם מחפשים מידע על קרנות השתלמות באופן כללי ומידע על קרן השתלמות ספיציפית שיש לכם, אתם יכולים למצוא חלק גדול מהמידע בתוך פורטל ביטוחים.

פורטל ביטוחים יאפשר לכם למצוא מידע על קרנות שונות, לבדוק אילו קרנות השיאו את התשואות הגבוהות ביותר, איזו קרן השתלמות מנוהלת באופן היקר ביותר, וכו’.

כמובן, הכי בטוח להיות מלווים על ידי סוכן ביטוח בעל מומחיות וניסיון פיננסיים, כדי לקבל ייעוץ והכוונה לפני כל פעולה.

גם ההחלטה להפסיק את קרן ההשתלמות בסיום שש השנים של החיסכון, או המעבר בין קרנות ההשתלמות, צריכה להיות מגובה בייעוץ מקצועי, כדי שלא תפסידו כסף או תשלמו עשרים וחמישה אחוזי מס, שבינינו, זה הרבה מאוד כסף – רבע מכל מה שחסכתם!

שאלות ותשובות

מהי קרן השתלמות לאקדמאים?

קרן השתלמות לאקדמאים מנוהלת על ידי חברה ממשלתית, ומציעה לעשרות אלפי האקדמאים בישראל לנהל את קרן ההשתלמות שלהם דרכה. מבחינת מסלולי סיכון, הקרן מאפשרת לכל עמית לבחור את רמת הסיכון המתאים לו, אם זה רמת סיכון נמוכה ואם גבוהה.

מהי קרן השתלמות למשפטנים?

קרן השתלמות למשפטנים היא קרן השתלמות המוצעת לקהל עורכי הדין בישראל, מנוהלת על ידי גוף חיצוני ומציעה שלושה אפיקי השקעה ברמות סיכון שונות:
השתלמות עבור משפטנים מניות
השתלמות עבור משפטנים אג"ח ללא מניות
השתלמות עבור משפטנים כללי

איך שכיר יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות?

שכיר אינו יכול לפתוח לעצמו קרן השתלמות - הוא תלוי במעסיק שלו, שיכול לפתוח לו קרן אם הוא רוצה, אך אינו מחויב לעשות זאת (בניגוד להפרשות לפנסיה למשל). אם אותו שכיר עוסק בעבודה נוספת כעצמאי, הוא יכול לפתוח קרן השתלמות פרטית ולהפריש שבעה אחוזים מההכנסה שלו כעצמאי לקרן הפרטית. בכל מקרה כדאי לעשות תיאום מס, ולהיוועץ עם אנשי מקצוע.

איך משנים את המסלול של הקרן?

אפשר לשנות את מסלול קרן ההשתלמות, אם אתם רואים שהיא לא מרוויחה מספיק או אפילו מפסידה כסף. אתם צריכים לבחור את קרן ההשתלמות הטובה יותר עבורכם, וליידע את המעסיק שלכם, או הגורם האמון על נושא קרנות השתלמות במקום העבודה שלכם. המעסיק או האחראי על הקרנות יבצע את ההעברה לקרן שבחרתם.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן