פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •

תוכן עניינים

אם חשבתם שרק קופות גמל פנסיוניות מאפשרות לכם לקבל פטור ממס, חשבו שנית! קופת גמל להשקעה, אותו מוצר חדש וצעיר שמציע המון הטבות מיידיות, מאפשר גם הוא פטור מכל מיסוי קופת גמל להשקעה, כמובן בהנחה שיודעים איך לעשות זאת. בכך הוא מצטרף לשורה הראשונה והחשובה של מכשירי חיסכון, שמאפשרים לעמיתים שלהם ליהנות מתשואות יפות, ולפתוח אותם בלי לשלם מס. אז מי יכול ליהנות מהיתרון של קבלת פטור עבור מיסוי קופת גמל להשקעה, האם לפעמים שווה לקחת מהקופה הלוואה ולא לפתוח אותה – ושאלות נוספות חשובות בנושא מיסוי קופת גמל להשקעה.  

מה תעשו עם הכסף שתקבלו ממיסוי קופת גמל להשקעה?

 

קצת על היתרונות של קופת גמל להשקעה

קופת גמל להשקעה היא מוצר חדש שמתאים לקהל הצעיר יותר, בגלל כמה גורמים:
 • לקופת גמל להשקעה יש תקרת הפקדות של עד 72,616 שקלים בלבד בשנה.
 • ניתן להפקיד בכל חודש, ואפשר גם רק פעם בשנה.
 • זמינות זה שם המשחק! קופת גמל להשקעה היא תמיד נזילה, ולא רק כשמגיע זמנה להיפתח. אפשר בכל רגע נתון למשוך ממנה כסף, מבלי לשלם מס על פירעון מוקדם.
 • ניתן לפתוח קופת גמל על שם קטינים – מתאים מאוד למשפחה צעירה שצריכה כמה אפיקי השקעה מקבילים ונזילים.
 • קופת גמל להשקעה מתאימה לטווחי זמן קצרים עד בינוניים – בול מה שצריכה משפחה צעירה שמחליפה את הרכב בכל כמה שנים, עורכת אירועים כמו בר / בת מצווה, משפצת את הבית ועוד.
 • קופת גמל להשקעה מאפשרת להשקיע את כל הכסף במניות (מסלול סיכון מוגבר). בניגוד לקרנות אחרות, היא לא חייבת להשקיע שלושים אחוזים באג”ח. היתרון הזה מאפשר לקופה להניב תשואות גבוהות יותר מכל מכשיר חיסכון אחר.
 

מה זה בכלל מיסוי קופת גמל להשקעה?

מיסוי קופת גמל להשקעה הוא המס שצריך לשלם כאשר פותחים מכשיר חיסכון, במקרה זה המס חל על פתיחה של קופת גמל להשקעה. זהו למעשה מס רווח הון בשיעור של עשרים וחמישה אחוזים, שחל רק על הרווח הנקי של הקופה, כלומר ההפקדות לקופה אינן נספרות ואינן מחוייבות במס (כל עוד לא עברתם את תקרת ההפקדות). מיסוי קופת גמל להשקעה חל רק על הכנסות מסכום מסוים – אם הרווחים שלכם אינן עומדים בסף המיסוי, לא תשלמו מס רווח הון כשתפתחו את הקופה.   

מהן מדרגות מס רווח הון בשנת 2022?

כפי שציינו, לא כל סכום חייב במס רווח הון, והמס עצמו לא תמיד עומד על עשרים וחמישה אחוזים:   על רווח נקי של  77,400 ש”ח תשלמו 10% מס.    מ- 77,400 ש”ח ועד לסכום של 110,880 ש”ח תשלמו 14% מס.   מ- 110,880 ש”ח ועד 178,080 ש”ח תשלמו  20% מס.   מסכום של 178,080 ש”ח ומעלה תשלמו 25% מס.   כל נושא מיסוי קופת גמל להשקעה הופך את ההפקדה לקופה מאוד משתלמת, אבל למי בעצם מגיע לקבל פטור מלא בעבור מיסוי קופת גמל להשקעה? האם כל חוסך יכול לקבל את הטבת המס הזו או שצריך לעמוד בקריטריונים מסוימים?    החוק אומר שרק חוסך המגיע לגיל שישים ורוצה למשוך את הכסף מקופת גמל להשקעה, רשאי לקבל פטור מלא על מיסוי קופת גמל להשקעה, בתנאי שהוא מושך את הכסף כקיצבה ולא כסכום אחד חד פעמי. זה אומר שחוסך צעיר יותר מגיל שישים, ייאלץ לשלם מיסוי קופת גמל להשקעה כמו כולם.   

מה עדיף, קרן נאמנות או קופת גמל?

אם אתם מתלבטים בין קרן נאמנות או קופת גמל להשקעה, קחו בחשבון את היתרונות של קופת גמל להשקעה מול הקרן לנאמנות:   מבחינת נזילות, שני המכשירים דומים: יש קרנות נאמנות שמאפשרות פדיון מיידי – הקרנות הפתוחות בלבד.    מבחינת גובה הפקדות – בקרן נאמנות אפשר להפקיד יותר מ 72,616 שקלים בשנה.   מבחינת סיכון- בקופות גמל להשקעה יש אפשרות למאה אחוז חשיפה מנייתית, מה שמגדיל משמעותית את הרווח.   מבחינת מיסוי – קרנות נאמנות לא מאפשרות פטור ממס, כפי שאפשר לקבל עבור מיסוי קופת גמל להשקעה.   לסיכום, אם צריך לבחור בין קרן נאמנות או קופת גמל להשקעה ההחלטה תתקבל בהתאם לצרכי הנזילות שלכם, ולסכומים שאתם מעוניינים להשקיע.  

למה שווה לקחת הלוואה מקופת גמל להשקעה?

מעבר לכך שקופת גמל להשקעה היא תמיד נזילה, קופת גמל מציעה גם אפשרות לקחת הלוואה בתנאים מעולים:
 • הלוואה מקופת גמל להשקעה מאפשרת לכם לקחת שמונים אחוז מכל מה שהצטבר בקופה (בניגוד להלוואה על חשבון קופת גמל רגילה, שמאפשרת עד חמישים אחוז).
 • הלוואה מקופת גמל להשקעה תינתן לכם בריבית נמוכה וללא עמלות
 • ההלוואה ניתנת ללא שיעבוד ובלי להביא ערבים שיחתמו.
 • כשאתם לוקחים הלוואה מקופת גמל להשקעה, אתם משאירים את יתרת הכסף שימשיך לעבוד ולהרוויח לכם כסף.
 • אתם עוקפים את הבנק ואת כל המסגרות הרשמיות, בכך שאתם בעצם לוקחים הלוואה חוץ בנקאית, ועל חשבון הכסף שלכם.
   
לקבלת ייעוץ חינם ובדיקת הוזלה בביטוח שלך ללא עלות, השאירו פרטים.

  דילוג לתוכן