פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח חיים מחשבון

בשנת 2022 קרן השתלמות היא מילה נרדפת לתנאים טובים במקום עבודה. עובדים רבים נמשכים למקום מסוים ולא לאחר רק בגלל תנאים כמו קרן השתלמות. עובדים שמקבלים את הקרן במקום עבודתם, יכולים לחסוך סכומים נאים למדי, בייחוד אם הם משקיעים אותם כראוי. 

יחד עם כל היתרונות של קרן השתלמות, ואכן יש לא מעט, צריך לזכור שיש לה גם אי אלו חסרונות. לדוגמא, בתחום קרנות השתלמות קיימת תקרת הפקדות לקרן השתלמות, שמעליה אתם תצטרכו לשלם מס. זה אומר שאתם צריכים להתחשב בקרן השתלמות גובה תקרה, ולתכנן את ההפרשות בהתאם.

אך אם קרן השתלמות היא כעשרה אחוזים מהמשכורת, מה זה אומר בעצם לגבי מי שהעשרה אחוזים שלו עוברים את קרן השתלמות גובה תקרה? האם שווה לו לוותר כליל על הקרן, או שיש פתרונות אחרים?

 

קרן השתלמות צריכה לעבוד עבורכם ולייצר לכם רווחים

מה זה קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון המיועדת לשש שנים, ומשולמת כמעט לגמרי על ידי המעסיק. בניגוד לקרן פנסיה, קרן השתלמות היא לא בגדר חובה, והמעסיק יכול להחליט אם הוא רוצה או לא להעניק קרן השתלמות לעובדים שלו. מבחינת העובד, קרן השתלמות היא זהב טהור, בגלל היתרונות שלה:

  • רוב התשלום עבורה לא יוצא מכיסו של העובד
  • כל עוד לא עברתם את קרן השתלמות גובה תקרה, לא תצטרכו לשלם מס. 
  • דמי הניהול של הקרן נמוכים
  • טווח חיסכון של שש שנים, מתאים מאוד למשפחות צעירות שצריכות כסף נזיל. בכנוסף, ניתן לפתוח את הקרן אחרי שלוש שנים בלבד, לצורך לימודים או השתלמות מקצועית. 

כמה מפרישים לקרן השתלמות?

ההפרשות לקרן השתלמות הן בסך של עשרה אחוזים ממשכורתו של העובד, אך מתוך העשרה אחוזים האלה הוא משלם רק 2.5 אחוזים. המעסיק משלים עם עוד 7.5 אחוזים.

יש קרנות השתלמות עם אחוזי השתתפות מעסיק גבוהים יותר, ויש קרנות שבהן ההפרשה היא עד שבעה אחוזים בלבד ממשכורתו של העובד. 

מה זה קרן השתלמות גובה תקרה?

קרן השתלמות גובה תקרה היא כל חריגה מעבר לסכום של 15,712 ש”ח בחודש. הסכום הזה אולי נראה גבוה, אך למען האמת קרן השתלמות גובה תקרה היא די שכיחה בקרב שכבת המנהלים, שרבים מהם מרוויחים עשרים אלף שח ויותר. 

מה עושים במקרה של קרן השתלמות גובה תקרה כדי לא לשלם מס? יש כמה אפשרויות.

איך מתמודדים עם חריגה מקרן השתלמות גובה תקרה?

יש שתי דרכים להתמודד עם חריגה מתקרת הפקדות לקרן השתלמות. עובד המרוויח משכורת גבוהה, מ 16 אלף שקלים ומעלה, יצטרך לבחור איך להתמודד עם החריגה שתיווצר לו, ופה עומדות לפניו שתי אופציות:

  • הפקדה של סכום חודשי לקרן שלא עולה על  15,712 ש”ח, ולא מהווה עשרה אחוזים מהמשכורת שלו. את היתרה – כלומר השלמה לסכום כסף השווה לעשרה אחוזים מהמשכורת, הוא יקבל ישירות למשכורת שלו (בברוטו). היתרון – הוא יראה את הכסף מיד באותו חודש. החיסרון: יהיה מס גבוה יותר על הברוטו, ובנוסף, הקרן שלו תהיה קטנה יחסית. 
  • האופציה השנייה היא הפקדה של עשרה אחוזים מהמשכורת, וחריגה מקרן השתלמות גובה תקרה. במקרה כזה הוא יצטרך לשלם מס שיחושב בהתאם לחריגה, מעל האחוז החלקי של המעסיק. לדוגמא, אם העובד מרוויח עשרים אלף שקלים בחודש הוא ישלם מס עבור 4,288 ש”ח, שזה יוצא 321.6 ש”ח לחודש. זהו סכום זניח יחסית, במיוחד אם החריגה הקלה מכניסה עוד כסף לקרן ומאפשרת לה “לעבוד בגדול” ולהרוויח תשואות יפות. 

שתי האופציות מציעות פתרון להתמודדות טובה עם חריגה מתקרת הפקדות לקרן השתלמות, וצריך לשבת עם יועץ פיננסי כדי להחליט מה עדיף לכם, ומה ישרת אתכם יותר טוב. 

האם עצמאים יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות?

למען האמת, היחידים שיכולים לפתוח עבור עצמם קרן השתלמות הם עצמאיים. שכירים לא יכולים להחליט שהם רוצים קרן השתלמות כי הם תלויים בהחלטה וברצון של המעסיק שלהם.

אך מה האינטרס של עובד עצמאי לפתוח לעצמו קרן השתלמות? אצל שכירים הרצון בקרן השתלמות הוא ברור – המעסיק משלם את רוב ההפקדות. אבל מי ישלם לעצמאי? 

ובכן, גם לעצמאים משתלם לפתוח קרן השתלמות. אומנם הם משלמים אותה מכיסם, באופן מלא, אך יש להם הטבות מס השוות כסף – עצמאים יכולים להפריש עד  4.5% מההכנסה החייבת שלהם, ועד 12,150 שקלים בשנת מס. הסכום הזה יוכר כהוצאה מוכרת, ולכן הוא יכול לקבל עליהם החזר.

בנוסף, עבור עצמאים קרן השתלמות היא אופציה כלכלית שפויה לחיסכון משתלם, גם בגלל דמי הניהול הנמוכים וגל בגלל הטווח הקצר של החיסכון – שש שנים בלבד, שאחריהן הכסף הופך להיות נזיל, וניתן להשאיר אותו בקופה כדי שימשיך לצבור תשואות יפות, אם רוצים לעשות זאת ואין לחץ לשחרר את כל הכסף.. 

 האם גם לעצמאים יש קרן השתלמות גובה תקרה?

כן, גם עצמאים צריכים לעמוד בכללים של קרן השתלמות גובה תקרה. הם רשאים להפקיד עד 270,000 שקלים לשנה, ומעל סכום זה הם ישלמו מס. 

 

 

 

 

לקבלת ייעוץ חינם ובדיקת הוזלה בביטוח שלך ללא עלות, השאירו פרטים.

    דילוג לתוכן