פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
מה לעשות עם קרן השתלמות

קרן השתלמות היא סוג של בונוס, שמעסיקים מציעים לעובדים שלהם. מדובר במכשיר חיסכון לטווח קצר שנהנה מהטבות מס וממוניטין, מוצדק יש לומר, של כלי איכותי לחיסכון דינמי. אומנם שכירים אינם יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות אלא תלויים במעסיק שלהם וברצון שלו לפתוח להם קרן כזו, אך עצמאים יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות פרטית, וזה גם צעד כלכלי חכם מאוד.

אז איפה אפשר למצוא מידע מלא על קרן השתלמות, מה לעשות עם קרן השתלמות אחרי שנגמרת תקופת החיסכון שלה, ואיפה משקיעות קרנות ההשתלמות, שהופך אותן לכה לוהטות בשוק הביטוח והחיסכון?

רוב האנשים לא יודעים במה הקרן שלהם משקיעה.

האם אתם יודעים מהי קרן השתלמות? האם ברור לכם מה לעשות עם קרן השתלמות, לפני שבוחרים אחת ו/או אחרי שנגמרת תקופת החיסכון שלה?

אם אתם לא יודעים את התשובה אל תרגישו רע עם עצמכם. אתם בחברה טובה. רוב השכירים יודעים שקרן השתלמות זה כמו פרס, אבל רובם לא לגמרי מבינים מה לעשות עם קרן השתלמות כדי שהיא תייצר יותר כסף. למעשה, אם תשאלו עמית שיש לו קרן השתלמות, אם הוא יודע במה היא משקיעה, או אם הוא ביצע בדיקה כלשהי כדי להבין אם ואיך אפשר לשפר אותה, הוא לא יבין בכלל מה אתם רוצים ממנו.

וזה די חבל, למען האמת, כי קרן השתלמות להיות רגע המפנה בחיים שלכם. היא יכולה למנף אתכם, ולהעביר אתכם ממצב כלכלי סטנדרטי למצב כלכלי משופר. קרן השתלמות שמזהירה בביצועים שלה, יכולה לעזור לכם להחליף את הרכב, לשפץ את הבית, לממן אירועים גדולים, לעזור לקרובי משפחה, לרכוש או לפתח עסק קטן – וכן הלאה.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

אז בואו נתחיל בהסבר – מה היא בעצם קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון לשש שנים, שמזכה אתכם בכמה הטבות: דמי ניהול נמוכים ופטור ממס, עד לתקרה של 15,712 ש”ח (לשכירים) ותקרה של 18,480 ש”ח לעצמאים. במקור, קרן השתלמות נועדה למימון תוכניות השכלה לשכירים, השתלמויות ולימודים, כשהשכיר יכל היה לבחור אם לפתוח את הקרן אחרי שלוש שנים ולפדות אותה כדי לשלם עבור לימודים, או להמתין שש שנים ולפדות את כולה לכל צורך ומטרה שהוא רוצה. כיום הקרן כמעט לא נפדית אחרי שלוש שנים לצורך לימודים, בין היתר כי האינטרס של המעסיק זה לשלם עבור הלימודים, להשביח את העובד ולקדם אותו בתוך ההמערכת.

איך מתבצעות ההפרשות החודשיות של קרן השתלמות?

ההפרשות של קרן ההשתלמות הן בסך עשרה אחוזים מהשכר החודשי, אך העשרה אחוזים האלה לא יורדים מהמשכורת. 7.5 אחוזים מתוך עשרה אחוזים משולמים על ידי המעסיק, ו 2.5 אחוזים משולמים עלידי העובד. אתם כבר מבינים שחלק ניכר מהאפיל של קרן השתלמות נעוץ בעובדה שאת רוב הכסף משקיע המעסיק.

בנוסף, בגלל שמדובר בכסף שהופרש מכיס של אדם אחר, ובגלל שהחיסכון מיועד מלכתחילה לטווח קצר, שש שנים בלבד, רוב העמיתים בוחרים להשקיע במסלולים עם סיכון בינוני או גבוה, ולהרוויח יותר כסף.

מהו פטור ממס בקרן השתלמות?

מס על קרן השתלמות הוא מס רווחי הון, שיש לשלם תמיד בפתיחה של תוכנית חיסכון, ולא משנה איך קוראים לה ומה היה טווח החיסכון שלה.

הפטור של קרן השתלמות הוא פטור ממיסי רווח הון, ואתם יכולים לקבל אותו ולא לשלם כלל מס, כל עוד ההפקדה שלכם לא עוברת את הסך של 15,712 ש”ח.

אם עברתם את הסכום הזה,יתבטל לכם הפטור ממס, ותצטרכו לשלם אותו במלואו – 25 אחוז מכל מה שצברתם בקרן. אם אתם עומדים לחצות את תקרת המס, כלומר עשרה אחוזים מהמשכורת שלכם יעברו את קו תקרת ההפקדה, אתם יכולים להעביר לקרן סכום נמוך יותר, ולקבל את האחוז הנוסף שלא העברתם חזרה למשכורת.

איך לנצל את הפטור ממס?

עמיתים של קרנות השתלמות יכולים לקבל פטור ממס רווח הון אם הם עומדים בשני קריטריונים:

הראשון, שאותו הזכרנו קודם – אם לא עוברים סכום של 15,712 ש”ח.

השני תלוי במעסיק: כדי ליהנות מהפטור, עליו להפריש לקרן את הכספים לפני תום שנת המס. אם לא יעשה זאת, הכסף יחושב ביחד עם הכסף של השנה שאחרי, מה שיגרום בוודאות לחציית תקרת ההפקדה.

איך עושים זאת בפועל?

בתור התחלה חותמים על בקשה שנקראת טופס 15/12.

מנכים  25 אחוז מס רווח הון ואת היתרה מעבירים לקרן אשר בפוליסה.

מקבלים טופס 867 חתום על הסכום שנוכה לנו.

מגישים למס הכנסה את הטופס, ומקבלים החזר כספי ישירות לעובר ושב.

מה לעשות עם קרן השתלמות אחרי שש שנות חיסכון?

כאשר קרן השתלמות נגמרת, בתום שש שנים, היא הופכת לנזילה. זה אומר שאתם יכולים לפתוח אותה. אבל הנה עובדה מעניינת: בשנתיים האחרונות ממוצע הפתיחה של קרנות השתלמות עמד על אחת עשרה וחצי שנים, במקום שש.

למה זה קרה? מה הסיבה שאנשים לא ממהרים לפדות את הכסף שלהם? האם הם לא זקוקים לו?

ובכן, התשובה היא שעמיתים של קרנות השתלמות ראו במשך כמה שנים את הקרן שלהם משגשגת ומייצרת להם בין עשרות אלפי שקלים למאות אלפי שקלים – בהחלט לא סכום שניתן להקל בו ראש. מאחר וכך, הם פשוט השאירו את הקרן כפי שהיא, נזילה, שתמשיך לייצר להם כסף.

זן הסיבה שאתם שומעים עכשיו מלא מעט חברים שלכם, שיש להם קרן השתלמות, את שאלת ההתייעצות מה לעשות עם קרן השתלמות? האם לפדות אותה? האם להשאיר אותה נזילה? האם להשקיע אותה באפיק אחר?

התשובה טמונה בצרכים שלכם, ובמה שאתם צריכים כרגע. אם אתם צריכים את הכסף כדי לעשות משהו גדול, לנסוע לטיול סביב העולם, לרכוש רכב, לשדרג את המגורים – בהחלט כדאי לכם לפתוח את הקרן ולמשוך את הכסף, במיוחד שהאופציה השנייה היא לקחת הלוואה.

אבל רגע, הלוואה? אם אתם זקוקים לכסף ולא רוצים לפתוח את הקרן כי היא מרוויחה לכם כל כך טוב, אתם יכולים לקחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות. זה יאפשר לכם לקבל את הכסף שאתם צריכים מבלי לפגוע בקרן, בלי לשלם עמלות, ובלי לפגוע באשראי שלכם.

אם אתם לא צריכים כרגע את הסכום שהצטבר בקרן ואתם שואלים את עצמכם מה לעשות עם קרן השתלמות, אולי תתייעצו עם סוכן הביטוח שלכם. הוא יודע לקרוא את המפה הכלכלית ולייעץ לכם אם להשאיר את הכסף בקרן כדי שימשיך לצבור תשואות יפות, למשוך אותו כי יש לו מידע שהמצב עומד להתהפך בגלל סיבות אלה או אחרות, או בכלל להשקיע את הכסף במכשיר חיסכון אחר.

מה זה קרן השתלמות פרטית?

עצמאים שפותחים לעצמם קרן השתלמות, למעשה מצטרפים לקרן השתלמות פרטית. זה די דומה לקרן ההשתלמות הרגילה של השכירים, למעט העובדה שעבור עצמאים, בשנת 2021 תקרת ההפקדה שמעניקה פטור ממס רווח הון  עומדת על  18480 ש”ח, ולא  15,712 ש”ח כמו אצל השכירים.

בנוסף, לעצמאים יש הטבת ניכוי, מאחר והפקדה לקרן נחשבת להוצאה מוכרת  – לפי 4.5 אחוז מתקרת ההכנסה השנתית של עד 263,000 ש”ח, וסך הכל ההטבה היא בסך 11835 ש”ח.

למה שעצמאי יפתח קרן השתלמות?

ובכן, אם הקורונה לימדה אותנו משהו, זה שהכל בחיים שלנו נזיל ועלול להשתנות. גם עצמאים שניהלו עסק מצליח, מצאו את עצמם קרוב לוודאי תקועים עם סחורה, נאבקים בסגר, משלמים מיסים כרגיל ונכנסים למינוסים. קרן השתלמות, בגלל שהיא הופכת נזילה אחרי שש שנים, מהווה עוגן כלכלי מעולה לעצמאים, שצריכים פתאום איזה שהוא סכום נאה. בנוסף, העובדה שניתן לקחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות מבלי להיחנק עם תשלומים של עמלות, בלי להתחנן לבנקאי, בלי למשכן שום דבר ובלי לערב את האשראי הבנקאי – כל אלה הופכים אותה למוצר מעולה עבור עצמאים.

האם פורטל ביטוחים יכול לעזור לנו להבין מה לעשות עם קרן השתלמות?

אין ספק שכאשר מחפשים מידע מלא על קרן השתלמות, פורטל ביטוחים הוא המקום הראשון שאליו פונים, כדי למצוא מידע. השאלה המשמעותית היא, האם פורטל ביטוחים יכול להעניק לנו מידע עדכני, ועצות מה לעשות עם קרן השתלמות? לא בטוח.

בפורטל המסקר ביטוחים שונים, נוכל לקבל הצעה לביטוח, וכמובן שנוכל גם לעשות השוואה בין כל קרנות ההשתלמות. נוכל לבדוק כמה הקרן שלנו עשתה החודש, בשנה האחרונה ובשנים האחרונות, וכך להבין אם היא טובה, אם התשואות שלה גבוהות או נמוכות ביחס לקרנות אחרות באותו מסלול, אם היא נחלשה או התחזקה וכן הלאה.

אבל לא בטוח שכל המידע הזה ייתן לנו אפשרות לדעת מה לעשות עם קרן השתלמות, במידה ואנחנו לא מרוצים ממנה.

מי שכן יכול לעזור לנו להבין מה לעשות עם קרן השתלמות, במידה ואנו רוצים להחליף אותה באחת אחרת, הוא סוכן ביטוח בעל מומחיות פיננסית. הוא יציע לנו לבחון קרנות השתלמות אחרות, ואולי אפילו יעזור לנו לבחור מסלול השקעה אחר, שיניב לנו יותר.

במה משקיעות קרנות ההשתלמות השונות?

אם אתם מחפשים מידע מלא על קרן השתלמות, ורוצים להבין קצת יותר במה היא משקיעה ואיך היא מייצרת את התשואות שלה, השלב הבא הוא להבין לעומק באילו מסלולים מושקעות קרנות ההשתלמות השונות, איך בודקים את רמת הסיכון של כל אפיק, ולבחור בסופו של תהליך כזה את הקרן עם סל ההשקעות הכי מדויק ומוצלח עבורכם.

במה משקיעות הקרנות השונות? בשנת 2021 שעוד רגע מסתיימת, ההשקעות של קרנות ההשתלמות התפזרו בין המסלולים הבאים:

מסלול מנייתי

מניות מחו”ל

מסלול לא מנייתי

מסלול פאסיבי

מסלול מנייתי באחוזים משתנים

אג”ח ממשלתי

מטבע חוץ

מסלול הלכתי

אג”ח שקלי

אג”ח קונצרני

אג”ח שקלי לטווח קצר

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן