פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
מס על קרן השתלמות לעצמאי

בשנים האחרונות עצמאים רבים הבינו שחיסכון שקט בבנק הוא פשוט לא מספיק. לא בשביל לפרוש לפנסיה בצורה מכובדת וללא דאגות כלכליות, וגם לא בשביל לייצר רווחים לטווח קצר או בינוני. החיסכון הבנקאי אינו מייצר רווח גדול, בטח לא בהשוואה לכלי חיסכון כמו קרן השתלמות או קופת גמל.

אין ספק שבמיוחד עצמאים חייבים איים של ביטחון במהלך פעילותם העסקית, והאיים האלה הם חסכונות לטווחים של שש שנים. השנה וחצי האחרונות חידדו את הצורך בכסף זמין שאפשר למשוך מבלי לקחת הלוואה מהבנק, אבל למען האמת גם בלי קורונה או מצב חירום מדיני, קשה לנהל עסק לאורך שנים בלי להזדקק לכמה עשרות או מאות אלפי שקלים מדי פעם, ולא על חשבון קופת העסק. לפעמים צריך לשפץ את העסק, לרכוש ציוד יקר שיוכיח את הכדאיות שלו רק בשלב מאוחר יותר, לפעמים צריך לעבור למקום אחר, לשדרג או לרכוש סחורה. לפעמים המצב הופך להיות קשה, קיים מחסור בהזמנות והרווחים יורדים. זה יכול להיות בגלל מוצר עונתי, בגלל מצב מדיני או אפילו בגלל נסיבות אישיות של בעל העסק. בדיוק בגלל זה חשוב גם (או בעיקר) לעצמאים לעשות קרן השתלמות לעצמאים. רק לפני זה, חשוב לדעת כל מה שאפשר גם על תשלום מס על קרן השתלמות לעצמאי, ואיך נמנעים ממנה על ידי הבנה של גובה תקרת הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי.

שאלות ותשובות

קרן השתלמות היא רעיון נהדר מכל הבחינות

קרן השתלמות היא במקור מוצר חיסכון שנועד לשכירים. הייעוד של קרן השתלמות היה לצבור כסף שיאפשר לעובד לצאת ללימודים או להשתלמות מקצועית, לאחר כשלוש או שש שנות חיסכון. כיום קרן השתלמות משמשת בעיקר ככלי לחיסכון איכותי, והיא הטבה נהדרת, שבאמצעותה מעסיקים מצליחים למשוך אליהם עובדים בתחומים תחרותיים. קרן השתלמות מהווה חיסכון שמשיג תשואות נאות, גמיש, ועם דמי ניהול מהנמוכים בשוק.

ההפרשה לקרן השתלמות היא עשרה אחוזים מהמשכורת, ומורכבת מהפרשה של עד 2.5% על חשבון העובד, ועד 7.5% על חשבון המעסיק.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מה היתרונות של קרן השתלמות לעצמאים?

כפי שציינו, בשנים האחרונות גם עצמאים הבינו שקרן השתלמות היא מוצר מעולה, במיוחד שהם יכולים להפקיד בו כל סכום שהם רוצים, כשכל הפקדה עד ארבע וחצי אחוזים מהכנסתם תחושב לצורך הטבת מס:

הרווחים שהצטברו בקרן ההשתלמות מקבלים פטור ממס רווחי הון, עד לתקרה של  18,480 שקלים. שכירים אינם מקבלים את הטבות המס על הפקדות לקרן השתלמות.

קרן השתלמות לעצמאים – מקור כסף מיידי בכל תקופה

אם יש משהו שהקורונה הראתה לנו, זה שגם בעלי עסקים משגשגים עם תוכנית עסקית לחמש שנים קדימה, יכולים למצוא את עצמם במצב של אבטלה והפסדים. מסיבה זו, כל עצמאי חייב קרן השתלמות לעצמאים. זהו כלי חיסכון רווחי, שניתן לקחת ממנו הלוואה בכל עת ללא צורך בפיקדון או ערבויות, וגם ללא עמלות. בנוסף, אין כמעט מס על קרן השתלמות לעצמאי, ואם העצמאי מקפיד לא לעבור את תקרת ההפקדה, אין בכלל מס על קרן השתלמות לעצמאי.

מס על קרן השתלמות לעצמאים בזמן קורונה

לאור המצב הכלכלי הקשה שהרבה בעלי עסקים נקלעו אליו בתקופת הקורונה, המדינה החליטה שעצמאים שבבעלותם קרן השתלמות לעצמאים, זכאים לפטור ממס הכנסה, ולא יצטרכו לשלם מס על קרן השתלמות לעצמאי. עצמאים שמוכיחים שהכנסתם נפגעה באופן משמעותי, יכולים למשוך מהקרן עד שבעת אלפים וחמש מאות שקלים בכל חודש, מבלי שזה ייחשב להם כאירוע מיסי – כלומר ללא מס. מעבר לסכום זה, המושכים יחויבו בתשלום מס על קרן השתלמות לעצמאי.

תקרת הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי

בשנת 2021, תקרת הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי היא עד 4.5%  מההכנסה השנתית שלו, ועד 263,000 שקלים לשנה קלנדרית. כדאי להתעדכן בכל שנה מה גובה תקרת ההפקדה, כי אלה נתונים שנוטים להשתנות.

מס על קרן השתלמות לעצמאי

חוץ מהטבות מס, יש גם מס על קרן השתלמות לעצמאי: בשנת 2021 מס על קרן השתלמות לעצמאי עומד  על סכום של 18,480 שקלים לחודש. מעבר לסכום זה תצטרכו לשלם מס על סך 25% מהרווח הריאלי. כאמור, ייתכן שבגלל הקורונה אתם בכלל זכאים להטבת מס על קרן השתלמות לעצמאי, וכדאי שתתיעצו עם סוכן הביטוח שלכם, שינחה אתכם בהתאם.

תשובות לשאלות נפוצות

איך יודעים באיזו קרן השתלמות לבחור?

כאשר שכירים מקבלים הצעה להצטרף לקרן השתלמות, יש להם בדרך כלל יועץ צמוד ממקום העבודה, שעוזר להם לבחור את הקרן המתאימה להם ביותר. לעצמאים אין את הפריבילגיה הזו והם צריכים לעשות הכל בעצמם. הם יכולים לערוך השוואה בין כל קרנות ההשתלמות ולבחור בזו שיש לה את התשואות הכי גבוהות ואת דמי הניהול הכי נמוכים - או להתייעץ עם סוכן ביטוח בעל התמחות פנסיונית ופיננסית.

האם מנהל הקרן יכול לייעץ לי בנושא מס על קרן השתלמות לעצמאי?

אין שום סיבה שמנהל הקרן יעניק לך ייעוץ בנושא מס על קרן השתלמות לעצמאי. זו שיחה שעליך לעשות עם סוכן הביטוח שלך בלבד, כי הוא היחיד שחושב רק האינטרסים שלך.

מאיזה שלב ניתן קלחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות?

לרוב, החל משלוש שנים של חיסכון מקנים את האפשרות של נטילת הלוואה. שימו לב שניתן לקחת הלוואה ללא החזר חודשי כלל, או החזר חודשי של ריבית בלבד.

האם חייבים לפדות את קרן ההשתלמות אחרי שש שנים?

אתם לא חייבים לפדות את הכסף בסיום תקופת החיסכון. למעשה, יש לא מעט עמיתים שרואים את ביצועי קרן ההשתלמות שלהם ואת הרווחים הגבוהים, ומחליטים להשאיר את הכסף בקרן, גם לאחר שמסתיימות שש שנות החיסכון של קרן ההשתלמות. יש לכם עוד אופציה, להעביר את הכסף לכלי חיסכון אחר, ולאחד את הכל לחיסכון אחד תחת קורת גג אחת. זו פעולה פשוטה שאיננה כרוכה בעמלות, ויש לה כמה יתרונות בולטים, כמו חיסכון בדמי ניהול, שליטה קלה יותר על כל החסכונות, ותשואות גבוהות יותר עקב העובדה שההשקעה מתבצעת על סכומים גבוהים יותר.

איך יתכן שקרן השתלמות לעצמאים משתלמת כמו לשכירים?

נכון ששכירים אינם משלמים את רוב ההפרשות לקרן ההשתלמות שלהם, אלא המעסיק שלהם עושה זאת עבורם. שכירים שקיבלו קרן השתלמות נהנים מחיסכון מצטבר שהם הפרישו עבורו רק שליש מהסכום. מצד שני, הם לא נהנים מהטבות מס כמו עצמאים שפותחים קרן השתלמות, ועבורם הטבות המס שוות הרבה כסף. בשורה התחתונה, אם עושים מאזן בין עצמאים ושכירים, יתכן שעצמאים יוצאים יותר מורווחים: במקרים רבים עדיף לעצמאים לשלם מאה אחוז מההפרשות לקרן ההשתלמות, וליהנות מניכוי וזיכוי מס על סכומים גדולים יותר.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן