פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
עלות ביטוח דירה

לקנות דירה בישראל זה הפרס הגדול. לא כל זוג שמתחתן מצליח להגיע לדירה משל עצמו, ולכן כשמצליחים לעשות זאת זה הישג גדול – וזה לא משנה אם זה הושג באמצעות משכנתא או בעזרת חסכונות או כסף מההורים.

אבל רוב הזוגות שקונים דירה לא חושבים על הכל – הם לא מחשבים בצורה נכונה את כל ההוצאות העתידיות שלהם (כמו למשל העובדה שתהיה להם גם עלות ביטוח דירה ולא רק עלות משכנתא), וגם לא תמיד יודעים להבין אם הדירה שהם בחרו, אכן תהיה טובה עבורם גם בעוד מספר שנים.

אז מה הן הטעויות הנפוצות של רוב הזוגות, בבואם לבחור דירה?

האם הדירה שלכם קרובה למוסדות חינוך ורפואה?

אתם אולי אוהבים מרחבים גדולים ופרועים של טבע, אבל אם אתם מתכננים להגדיל את המשפחה, אתם תצטרכו לקחת בחשבון שתינוקות דורשים קרבה פיזית ונגישה לקופת חולים, למוסדות חינוך כמו גן, גינות קהילתיות ועוד. לגבי קופת החולים אתם בטח מבינים לבד למה זה חשוב להיות בזמינות ונגישות, אבל גם קרבה לגן הילדים או לבית הספר היא חשובה, כי אחרת תצטרכו לשרוף זמן יקר על הנסיעה לשם ובחזרה, כשאתם הורים צעירים זמן הוא המשאב הכי חשוב שלכם. קירבה לבית ספר חשובה כי בשלב מסוים הילד שלכם יהיה מספיק גדול כדי ללכת לבית הספר לבד, ולכן כדאי שבית הספר יהיה מספיק קרוב כדי לאפשר את זה, אחרת תמצאו את עצמכם נהגים עד שהילד יוציא רישיון.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

האם זכרתם לחשב עלות ביטוח דירה בתקציב שלכם

זוגות צעירים שמתלהבים מדירה שהם ראו ומהאפשרות שלהם לרכוש אותה, שוכחים לפעמים שצריך להוסיף לתמהיל ההוצאות גם עלות ביטוח דירה. אם הם צריכים לקחת משכנתא עבור רכישת הדירה, הרי שחישוב של מרכיב כמו עלות ביטוח דירה הוא מהותי, מאחר והבנק מחייב אותם לעשות ביטוח דירה וביטוח חיים לצורך המשכנתא, ואין להם ממש זכות בחירה אם הם רוצים לעשות ביטוח דירה או לא.

מצד שני, העובדה היא שבישראל רובם המכריע של בעלי הדירות עושים ביטוח דירה, גם אלה שאין להם משכנתא ולא מחוייבים לעשות ביטוח. הסיבה היא שיש כל כך הרבה בעיות פוטנציאליות, נזקים ואירועי טבע או תאונות ביתיות, שמשבשים, הורסים ומייצרים נזקים קשים למבנה הבית, שלא לעשות ביטוח דירה זה פשוט הימור פראי ומטורף. אנשים שעושים חישוב של עלות ביטוח דירה ומגיעים למסקנה שזה יקר להם, ימצאו את עצמם במוקדם או במאוחר משלמים הון עתק, פי מאות יותר מאשר עלות ביטוח דירה, על שיקום הנזקים שנגרמו להם בשל פיצוץ צינור, רטיבות, עובד מתפשט, סדקים, ועוד.

אין כזה דבר שכלום לא קורה בדירה, במיוחד שרוב הדירות ישנות, וכידוע בלאי אינו משפר את עצמו אלא להיפך. גם אם צריך להפעיל את הביטוח בשביל תיקון קטן שעולה כמה אלפי שקלים, כבר הביטוח הוכיח את עצמו ככדאי.

כשמשווים עלות ביטוח דירה של כמה מאות שקלים בשנה, מול טיפול אקראי בבית שעולה ללא הביטוח כמה אלפי שקלים (ויכול בקלות להגיע לחמישה מספרים ואף יותר), ברור שחייבים לעשות ביטוח דירה. לגבי עלות ביטוח דירה – אפשר לקבל מחיר מצוין דרך סוכן ביטוח. בדקו באמצעות מחשבון ביטוח דירה מחירים מחברות שונות, ובצעו ביטוח דירה השוואת מחירים בין הפוליסות.

האם עלות ביטוח דירה כולל גם ביטוח תכולת דירה?

ביטוח דירה כולל ביטוח מבנה, וביטוח תכולה. אתם יכולים לבחור לעשות רק ביטוח מבנה ולוותר על ביטוח תכולה, אם זה מייקר לכם מדי את עלות ביטוח דירה. חפשו ביטוח דירה השוואת מחירים עבור ביטוח תכולה בנפרד וביטוח מבנה בנפרד, באמצעות כל מחשבון ביטוח דירה או דרך סוכן ביטוח.

האם בדירה מותקנת מעלית, לעתיד עם עגלות?

בניינים ללא מעלית מאוכלסים לרוב על ידי צעירים, כי הם זולים יותר מאשר בניינים עם מעלית.

אז נחמד שאתם צעירים, ויכולים לדלג את המדרגות בכיף, אבל אתם צריכים לחשוב על העתיד. אנחנו אפילו לא מדברים על זה שפעם תהיו מבוגרים ולא תוכלו יותר לעלות במדרגות, כי בטח כבר תשנו את מקום המגורים שלכם עד אז – אבל מה לגבי העובדה שבעתיד הקרוב תהיה לכם עגלת תינוקות? אתם יודעים מה זה להיסחב עם עגלה, ותינוק, וסלקל, והתיק העמוס של התינוק, וכל זה בשביל יציאה שגרתית מהבית? נסו למצוא דירה עם מעלית, גם אם זה אומר שתצטרכו להתפשר על אזור מגורים, או על ריחוק מהעבודה.

אם אתם מתכוונים להשכיר את הדירה – האם חישבתם הוצאות נלוות?

יש זוגות שרוכשים דירה כדי להשכיר אותה לדיירים. זה רעיון מצוין ובעל חשיבה כלכלית עמוקה. אבל גם לדירה מושכרת יש כמה הוצאות שצריך לחשוב עליהן מראש, גם אם יש לכם דיירים שחותמים אתכם על חוזה לטווח ארוך:

תיקונים שוטפים בדירה

אתם לא גרים בדירה אומנם, אבל הדיירים שלכם כן. זה אומר שאתם אחראים על כך שצריך לתקן כל דבר שמתקלקל במבנה הנכס, למשל מזגן או תריסים, דוד חשמלי ועוד. אלא הוצאות שיש לחשב מראש ולא לחשוב שיהיו לכם רק הכנסות.

עלות ביטוח דירה מושכרת

גם דירה מושכרת צריכה להיות תחת ביטוח מבנה. זה שאתם לא גרים בה, לא אומר שהיא חסינה מפני נזקים. לכן קחו בחשבון עלות ביטוח דירה גם אם אתם לא גרים בה ואפילו אם היא עומדת ריקה.

האם בדקתם שהבניין לא מיועד לתמ”א?

שוק הנדל”ן רותח, בעיקר כי אין כמעט שטחים פנויים לבנייה. אחת התוצאות של מצוקת המקום היא התמ”א, אותו שיפוץ מבנה שמאפשר לדיירים לקבל במתנה שיפוץ של הבניין ולרוב גם התקנה של מעלית, מרפסת בכל דירה ולפעמים אפילו עוד חדר – ממ”ד. בעיקרון זה נפלא, אבל אם אתם קונים את הדירה כדי לגור בה, כדאי שתהיו מודעים לכך שבתקופה הקרובה ייערכו בבניין שיפוצים, ולא תוכלו להתגורר בדירתכם.

האם קניתם קרוב לבני משפחה שיוכלו לעזור לכם?

הרבה זוגות רוצים לעבור לגור רחוק מהמשפחה הגרעינית שלהם, בעיקר כדי להתקרב למרכז, לאזור תל אביב. קחו בחשבון שמרחק מההורים אולי מעיד על עצמאות, אבל יקשה עליכם מאוד כשיהיו לכם ילדים קטנים, ולא תוכלו להיעזר בהורים שלכם או בבני משפחה אחרים, בכל מטלות היומיום, אפילו סתם כדי להוציא את הילד מהגן אם אתם מתעכבים בעבודה.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן