פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
עלות ביטוח צד ג לבניין

האם אי פעם חשבתם מה יקרה לאורח שמגיע לאחד הדיירים, ונופל במדרגות, מחליק או כל סכנה אחרת?  מי ישלם את כל הוצאות הטיפול בו?

אם לא ידעתם, אז הרשו לנו לחדש לכם. אתם אלה שתצטרכו לפתוח את הכיס הפרטי שלכם, ולשלם עבור כל ההוצאות המשפטיות, הרפואיות, הפסיכולוגיות ומה לא – כי זה קרה בתחום האחריות שלכם – הבניין שלכם.

בכדי למנוע מצבים כאלה, עושים ביטוח צד ג לבניין מגורים. ביטוח מבנה בניין משותף מייצר עבורם רשת של ביטחון, שלא משנה מה יקרה (ובואו נקווה שלעולם שום דבר לא יקרה), אתם מכוסים כספית. אך יש את עניין עלות ביטוח צד ג לבניין. במאמר זה נסקור מה הצורך לעשות ביטוח צד ג לבניין, ומה הן העלויות.

שאלות ותשובות

האם בבניין ישן בכלל שווה להשקיע בביטוח מבנה לבניין משותף?

האם כל הדיירים חייבים להסכים בשביל לעשות ביטוח בניין?

מה המינימום למספר דירות בבניין, לצורך ביטוח בניין?

האם המנקה והגנן נכללים בפוליסת ביטוח בניין?

האם גם החלק החיצוני של הבניין כלול בביטוח מבנה בניין?

מה קורה אם לא עושים ביטוח, ומישהו נפצע בבניין?

איך מחשבים עלות ביטוח צד ג לבניין?

מה הוא ביטוח צד ג לבניין מגורים?

ביטוח צד גימל באופן כללי, גם בביטוחי תכולה למשל לדירות, הוא ביטוח שמעניק אחריות לאורחים אליכם הביתה, אנשי מקצוע, אנשים שסתם הזדמנו לשטח שלכם וכן הלאה – במקרה שמשהו קורה להם, או לרכוש שלהם.  ביטוח צד ג לבניין מגורים מכסה את כל מי שמוגדר כצד גימל, כלומר אנשים שאינם מתגוררים פיזית בבניין, מפני נזקים, אירועים, תאונות או מחדלים שנגרמו עקב רשלנות של המבוטחים, כלומר, אתם.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מה כבר אפשר לקרות בבניין משותף?

לרוע המזל, גם בשטח הבניין עלולות להיגרם תאונות שיכולות להביא אף למוות, כפי שקרה לפני כמה שנים באשדוד, כשדלת פלדה שהונחה על הקיר נפלה על ילד קטן ומחצה אותו למוות. בכל בניין עלולים להיגרם מפגעים כמו שריפה, החלקה, שיטפון, נפילות של חפצים, בורות, היתקעות ממושכת במעלית, ועוד מפגעים שיכולים לגרום לנזק.

האם הביטוח ביטוח צד ג לבניין מגורים מכסה את כל הדיירים?

ביטוח צד ג לבניין אכן מפצה במקרה של פציעת אחד האורחים או אנשי המקצוע שהזדמנו לבניין, אך לעיתים חברת הביטוח תנסה כן לתבוע את הדייר שבגללו קרתה התאונה, כמו למשל במקרה של שיטפון מדירה מסויימת שגרם להחלקה של אורח בחדר המדרגות, או במקרה של שריפה באחת הדירות שגרמה למנקה לשאוף עשן. כדי למנוע מצב כזה, עליכם להפקיד שחברת הביטוח מכניסה סעיף שנקרא “סעיף שיבוב”, שמגן גם על הדייר שיצר את “הבעיה” שגררה את כל רצף האירועים הבעייתי. כדי לוודא שאכן הפוליסה כוללת את כל הסעיפים שיאפשרו לכם להתנהל ללא בעיות גם כשיש בעיה, בקשו מסוכן הביטוח שיעבור על הפוליסה ויאשר אותה לפני שאתם חותמים.

האם כל בניין יכול לעשות ביטוח מבנה לבניין משותף?

ביטוח מבנה בניין משותף נגיש לכל בניין שחפץ בו, למעט, מן הסתם, בניינים ישנים ומוזנחים שאף חברת ביטוח לא תסכים לבטח, או שתסכים תמורת סכומים מאד גבוהים.

איפה עושים ביטוח צד ג לבניין מגורים?

 • האופציה הכי טובה זה לעשות את הביטוח דרך סוכן ביטוח, כדי שתהיה לכם עין מקצועית שתעבור על כל החומר, הסעיפים ותתי הסעיפים.
 • חברות ניהול שמחזיקות בניינים, מנהלות ומנקות אותו, מציעות לעיתים קרובות גם ביטוח צד ג לבניין. מן הסתם זה ייקר את התשלום של דייר ישלם מדי חודש, ואתם צריכים לעשות את החשבון כמה זה ייצא ואם זה משתלם לכם.
 • חברות הביטוח – ניתן לעשות את הביטוח ישירות דרכן. שימו לב שמקרה כזה, אתם בעצם יכולים לקבל רק את הביטוח שכל חברה מציעה, ללא יכולת השוואה עם פוליסת ביטוח אחרת.

כמה עולה ביטוח צד ג לבניין?

יש מספר גורמים שיכולים להשפיע על המחיר של פוליסת ביטוח בניין משותף.

 • סוג הביטוח – יש ביטוח שמכסה חלקית, ויש ביטוח שמכסה אתכם לחלוטין.
 • סוג הבניין: כמה קומות יש בו, כמה דירות וכן הלאה.
 • מבצעים שונים של חברות הביטוח.

מחיר הביטוח משתנה, בהתאם לנתונים, אך באופן כללי ניתן לומר שהוא עומד על כחמישים שקלים לכל משפחה – לשנה, בבניין של שלושים משפחות (בניין ממוצע של שמונה קומות). בבניין קטן יותר המחיר יעלה עוד כמה שקלים, ובבניין גבוה יותר – המחיר יירד.

ברמת העיקרון, ומאחר שהמחיר הוא כה נמוך, ועד הבניין יכול להחליט שהוא עושה ביטוח בסיסי בלי להתייעץ עם הדיירים, ופשוט לגבות את הסכום מועד הבית.

האם ביטוח מבנה של דירה לא כולל גם סעיף של ביטוח מבנה בניין?

הוא כן, בחלקו. אם עשיתם ביטוח מבנה בדירה שלכם, הפוליסה מכסה את החלק שלכם ברכוש המשותף. הבעיה מתחילה עם הדיירים שאין להם ביטוח מבנה, כך שאם קורה משהו וצריך להתנהל מול חברת הביטוח, צריך לחשב את החלק של הדייר הזה שיש לו ביטוח מבנה ואת החלק של הדייר ההוא שאין לו ביטוח מבנה. לכן עדיף לעשות פוליסת ביטוח מבנה ולא להיתקע במשך שנים ארוכות בתביעות שהבניין יספוג.

מה חשוב להכניס בפוליסה של ביטוח מבנה בניין?

סוכני ביטוח מנוסים יגידו לכם, שעל מנת למנוע מצב בו תהיו תלויים רק באנשי המקצוע של חברת הביטוח (כמו שרברבים, חשמלאים, שיפוצניקים), אתם יכולים להכניס מראש סעיף שמבהיר שמותר לכם להיעזר באיש מקצוע פרטי לבחירתכם ולא באיש מקצוע של ההסדר. יש עוד כמה טיפים טובים שיהפכו לכם את החיים לפשוטים יותר, במידה ותצטרכו לתבוע את הביטוח, ולכן כדאי לעשות הכל דרך סוכן ביטוח ולא לבד, בהתנהלות ישירה.

ביטוח מבנה לבניין משותף

ביטוח מבנה בניין לא חייב להיות רק ביטוח צד גימל. אתם יכולים לעשות פוליסות ביטוח גם לבניין עצמו, ולא רק כנגד נזקים לצד גימל. בדומה לביטוח מבנה בדירה שלכם, ביטוח מבנה בניין משותף מכסה נזקים שנגרמו ברכוש המשותף של הבניין כמו בחצר, במעלית, במדרגות ועוד. אין ספק שמצד אחד זה “עוד תשלום לוועד הבית הנודניק הזה”, אך מצד שני כשמשהו גדול קורה, ודברים הרי תמיד קורים במיוחד בבניינים ישנים.

ביטוח מבנה לבניין משותף של איילון כולל את הסעיפים הבאים:

 • ביטוח המעלית והגנרטורים
 • נזק שנגרם למבנה הבית המשותף עקב שריפה או עקב נזק בזדון,  נזקי צנרת, התפוצצות גז ועוד.
 • כיסוי עבור התכולה של המחסנים הציבוריים, כמו גם מועדוני דיירים
 • ביטוח עבור חדרי הכושר, ביטוח בריכות השחיה, החניון התת-קרקעי ועוד.
 • ביטוח שמכסה על נזקים שנגרמו לצמחים, לגינה, לציוד ההשקייה ועוד.

תשובות לשאלות נפוצות

האם בבניין ישן בכלל שווה להשקיע בביטוח מבנה לבניין משותף?

דווקא בניינים ישנים צריכים יותר מבניינים אחרים להגן על עצמם, ולא רק בביטוח צד גימל אלא ביטוח מורחב שגם מגן על הרכוש עצמו. בבניין ישן יש יותר סבירות שהצנרת תתפוצץ, שהרצפות תהיינה רעועות, שדברים ינשרו או יפלו. מעבר לביטחון שזה נותן לכם מול אירועי בטיחות שעלולים לקרות לאורחי הבניין, הביטוח נותן לכם מענה גם במקרים של בעיה קשה כמו פיצוץ צנרת או דוד חשמלי, צורך בתיקונים יקרים מאד במעלית למשל, ומונע מצב שתצטרכו לשלם הכל מכיסכם.

האם כל הדיירים חייבים להסכים בשביל לעשות ביטוח בניין?

עבור ביטוח מורחב מספיק ששישים אחוזים מהדיירים יתנו את הסכמתם, וניתן יהיה להחיל על שאר הדיירים.

מה המינימום למספר דירות בבניין, לצורך ביטוח בניין?

המינימום הוא שתי דירות.

האם המנקה והגנן נכללים בפוליסת ביטוח בניין?

לא, פוליסת ביטוח צד ג לבניין כוללת רק אורחים ואנשי מקצוע מזדמנים. כדי להגן על עצמכם במקרה של נזק הנגרם לאיש מקצוע שעובד אצלכם בקביעות, אתם צריכים להכניס סעיף של חבות מעסיקים לפוליסה. ללא סעיף זה, לא תהיו מוגנים. קחו בחשבון שגנן או מנקה חשופים למקרי תאונה וחשוב מאד להיות מכוסים לכל מקרה.

האם גם החלק החיצוני של הבניין כלול בביטוח מבנה בניין?

כן, ברוב הפוליסות החלק החיצוני כלול בפוליסה. למשל, אם עובר אורח צעד בסמוך לבניין ונפל עליו אריח מהשטח החיצוני של קיר הבניין, אתם מכוסים.

מה קורה אם לא עושים ביטוח, ומישהו נפצע בבניין?

כפי שקורה תמיד כשלא מבוטחים - מצטערים שלא עשינו ביטוח בזמן… וברצינות, אם מישהו מחליק במדרגות ושובר איבר כלשהו, תתפללו שלא יתבע אתכם, כי זה עלול לעלות לכם המון כסף. עלות ביטוח צד ג לבניין הוא לא גבוה כלל, מדובר בכמה שקלים שאתם אפילו לא מרגישים שיורדים לכם מהחשבון, ובעת הצורך זה הביטוח שיעזור לכם לא להוציא סכומי עתק על משהו שאפילו לא חשבתם שיכול לקרות.

איך מחשבים עלות ביטוח צד ג לבניין?

בבניין משותף יש 2 סוגי ביטוח (בדומה לרכב) צד ג ומקיף. אם הבניין רוצה לבטח צד שלישי בלבד אז יש טבלת תעריפים עבור כל דירה ואז בניין יכול לעשות סכימה של עלות שנתית לדירה כפול מספר הדירות בבניין. לדוגמא, כיסוי צד גימל לבניין לגבולות אחריות של 5,000,000 ש״ח -עלות שנתית לדירה 65 ש"ח לעשרים דירות -כלומר הבניין כולו ישלם 1300 ש"ח שנתי.

כן, קראתם נכון, שישים וחמישה שקלים למשפחה - לשנה.
אם הבניין רוצה לבטח במקיף את הרכוש המשותף, מדובר במחיר אינדיבידואלי לפי שווי הרכוש המשותף והכיסויים שהם רוכשים בפנים.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הדירה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הדירה שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן