פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •

פנסיה לעצמאים

חוק פנסיה לעצמאים עבר בשנת 2017 ותיקן דבר שלא היה עד אז: חיסכון פנסיה לעצמאים לאחר ששכירים נהנו מכך במשך שנים רבות, מאז קום המדינה. חשוב לציין שנכון לשנת 2021 עדיין לא קיים חוק דמי אבטלה לעצמאים, דבר הדרוש תיקון גם כן. פנסיה לעצמאים מחייבת עצמאים להפריש כסף לפנסיה כל חודש אך עצמאי אשר הפקיד כספים לפנסיה על פי החוק יוכל למשוך את הכספים הללו ללא חיובי מס במצב אבטלה מקופת הגמל או לאחר שהגיע לגיל פרישה. כמו כן עצמאי זכאי להטבות מס עבור הפקדותיו לקרן הפנסיה.

" חוק פנסיה לעצמאים: כל הפרטים בפורטל הביטוחים הגדול של ישראל!"

פנסיה לעצמאים או קרן פנסיה לעצמאים היא למעשה פנסיה חובה לעצמאים, המחייבת הפקדת פנסיה לעצמאים ממש כפי שמעסיק מחויב להפקיד פנסיה עבור עובדים שכירים במקום העבודה. עצמאי יכול ליהנות בנוסף גם מניכוי מס על סכום ההפקדה לביטוח הפנסיוני עבור הפקדות בסך של עד 11% מהכנסתו אך לא יותר מ-22,968 שקלים לשנה, נכון לשנת 2021. את הסכומים המופקדים לקרן הפנסיה יש לציין בדו"ח השנתי שעל כל עצמאי להגיש לפני תום שנת המס. היעזרו ביועץ מס על מנת לחסוך כסף רב על ידי הפקדה נכונה לפי האחוזים הרלוונטיים מכיוון שיש כמה מדרגות הפקדה שאם תעמדו בהם תוכלו ליהנות ממלוא ההטבה ואם לא, תהנו מהטבה מופחתת. חבל להפסיד כסף על אי ידיעת החוק והאחוזים עבור ניכוי המס על הפקדה לעצמאים. יועץ מס יכול לחסוך לכם כך אלפי שקלים בסופו של דבר.

פנסיה לעובדת משק בית

עוזרת שמסרבת לקבל פנסיה לעובדת משק בית וחברה שתמיד מבריזה - 10 דברים שצריך לשחרר

אתם מכירים את זה שאתם נלחמים על דברים, עקרונות, בילויים, מפגשים או עבודה מסוימת, ובסופו של דבר זה הולך ומתרחק מכם?

לכולנו יש את הדבר הזה שאנחנו...

מאמרים נוספים

חובת פנסיה לעצמאים

חובת פנסיה לעצמאים הוא חוק יחסית חדש, משנת 2017. בשנה זו הוחלט לצמצם את הפערים בין שכירים שיצאו לפנסיה עם קופת גמל פנסיונית נאה, ועצמאים שפורשים...

מחשבון פנסיה לעצמאים

מדינת ישראל קבעה בשנת אלפיים ושבע עשרה, שכל עצמאי חייב להפריש לעצמו פנסיה, בהתאם להכנסות המדווחות שלו. לאחר שנים ארוכות בהן עצמאים פרשו לגמלאות ומצבם...

הפרשת פנסיה לעצמאים

בשנת 2017 עבר חוק פנסיה לעצמאים, שעורר הרבה תלונות ועצבים: עצמאים רבים, חלקם משתכרים פחות מהמשכורת הממוצעת בישראל, הביעו את זעמם על כך שבנוסף לכל...

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בפנסיה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בפנסיה שלכם
אני גבר
אני אישה

מידע נוסף

קרן פנסיה לעצמאים – כל מה שחשוב לדעת!

פנסיה לעצמאים כאשר היא מופרשת אל קופת גמל, כוללת רכיב חיסכון לצורך קצבה לאחר פרישה וכן רכיב חיסכון למצב אבטלה. כמו כן אפשר להוסיף לחיסכון הפנסיוני ביטוח חיים עבור מקרי נכות, אובדן כושר עבודה ומוות. קרן פנסיה לעצמאים היא קרן חובה שבאחריות כל עצמאי לפתוח ולהעביר אליה כסף כל חודש ממש כפי ששכיר צריך לעשות. משרד האוצר הורה לפתוח כמה קרנות ברירת מחדל זולות יותר עבור עצמאים שלא מעוניינים לשלם דמי ניהול גבוהים הנהוגים במרבית חברות הביטוח עבור הפקדה פנסיונית בשיעור של 0.5% על כל הפקדה וכ-6% על הסכום הכללי. קרנות ברירות המחדל פועלות החל משנת 2017 וימשיכו לפעול על בסיס אותם דמי ניהול מוזלים למשך 10 שנים עד לשנת 2027 לפחות, אז ייבחן משרד האוצר את היענות העצמאים ואת יעילות הקרנות ויחליט האם להמשיך אותן או להחליף באחרות. קבלו מידע שימושי נוסף בתחום, בפורטל הביטוחים הגדול בישראל!

כל המידע העדכני על פנסיה חובה לעצמאים, פנסיה לשכירים ועוד!

שיעור ההפקדה עבור פנסיה לעצמאים הוא כדלקמן: 4.45% מההכנסה השנתית עבור הכנסה בגובה של עד חצי מהשכר הממוצע במשק. נכון לשנת 2021 מדובר ב-63,306 שקלים. בנוסף לכך על העצמאי לשלם עוד 12.55% אחוז עבור הכנסה שעוברת את חצי השכר הממוצע במשק ועד תקרת השכר הממוצע במשק נכון לאותה שנת מס. אין חובה להעביר כספים נוספים עבור הכנסה שעוברת את השכר הממוצע במשק. חוק פנסיה חובה לעצמאים אמור לעזור לעצמאים לחסוך כסף לגיל פרישה אך ללא ספק מתערב בצורה בוטה בהחלטת האזרח ליהנות מהיותו עצמאי ולמעשה המדינה מכריחה עצמאים להפריש סכומי כסף בשיעור גבוהים מאוד עבור עצמאים, כסף שעצמאים רבים היו מעדיפים שיישאר נזיל ובהישג יד. למרות זאת החליטה המדינה להעביר את החוק ואף להטיל קנס על מי שלא מפריש את הכסף...

עצמאים? הפקדת פנסיה לעצמאים היא חובה לכל עצמאי!

חוק פנסיה לעצמאים מורה לכל עצמאי להפקיד את הכספים בשיעורים הקבועים בחוק. הפקדת פנסיה לעצמאים שלא תעמוד בתנאי ההפקדה, תוביל להטלת קנס על העצמאי שלא עמד בה. לפני הטלת הקנס יישלח לעצמאי שלא עמד בתנאים התראה המאפשרת לו 90 יום להפקדת הכספים החסרים ואם לא יפקיד אותם יוטל עליו הקנס.
לסיכום, חוק פנסיה לעצמאים נולד אולי ממטרה טובה, לגרום לעצמאים לחסוך כסף לגיל הפרישה אך בניגוד לשכירים הנהנים מסביבת עבודה בטוחה ותנאים סוציאליים וכלכליים משופרים, עצמאים לא תמיד יכולים להפריש את מירב האחוזים הדרושים מהם כיוון שהם צריכים את הכסף לטובת העסק, כיסוי התחייבויות וכדומה.

שאלות ותשובות:

האם חובה על כל עצמאי לפתוח קרן פנסיה לעצמאים?

כן! בשנת 2017 עבור חוק הפנסיה לעצמאים שמחייב כל עצמאי מגיל 21 ועד גיל 60 בעל עסק רשום המדווח מעל 6 חודשים במע"מ, על הפקדת כספים לקרן פנסיה שייבחר.

איך אפשר למשוך את הכסף מקרן פנסיה לעצמאים?

ניתן למשוך את הכסף במצב של אבטלה או בגיל פרישה ולא לשלם על כך מס. אפשר גם למשוך את הכסף לפני תום התקופה אך יש לשלם על כך 35% מס.

מה גובה הקנס המוטל על עצמאי שלא עמד בתנאי ההפקדה לקרן הפנסיה שלו?

גובה הקנס עבור אי עמידה בתנאי ההפקדה הוא 500 שקלים. כל עצמאי יקבל התראה ואפשרות להשלים את הכספים החסרים במשך 90 יום ואם אלה יחלפו, יאלץ העצמאי לשלם את מלוא הקנס וכך בכל שנה בה לא יעמוד בתשלומי הפנסיה. קראו עוד מאמרים בפורטל הביטוחים הגדול בישראל וקבלו מידע מקיף על תחומים דומים נוספים כמו קרן השתלמות, קופת גמל, ביטוח חיים, ביטוח רכב ועוד שורה ארוכה של נושאים!
דילוג לתוכן