פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
קרן השתלמות אחוזים

קרן השתלמות היא לא רק מכשיר חיסכון מעולה המאפשר צבירת חיסכון בדמי ניהול נמוכים ועם גמישות רבה, אלא שבנוסף מדובר גם בבונוס אדיר לעובדים: הפרשה לקרן השתלמות איננה חלק מהשכר של העובד, כלומר איננה יורדת מהמשכורת אלא מופרשת ברובה על חשבון המעסיק. בנוסף, קרן השתלמות גם פטורה ממס, כל עוד אינכם עוברים את תקרת קרן השתלמות.

אז מה היא תקרת קרן השתלמות? ובכן, צריך להבין איך עובד כל הסיפור של קרן השתלמות אחוזים. במאמר זה נסקור למה קרן השתלמות הפכה להיות מוצר כה לוהט, איפה הגבול של קרן השתלמות אחוזים לקבלת פטור ממס, איך מחולקות ההפרשות בין שכירים ומעסיקים, ומתי גם עצמאים נכנסו לתמונה, והתחילו לעשות לעצמם קרן השתלמות.

שאלות ותשובות

מה זה קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא בעיקר חיסכון לטווח קצר של שש שנים.

קרן השתלמות נוצרה במקור ככלי עזר עבור מעסיקים, שרצו לצבור סכום כסף במטרה לממן לימודי השתלמות והכשרה מקצועית לעובדיהם. הייעוד הזה, עבור השתלמות ולימודים, כבר מזמן לא רלוונטי, ומעטים הם העובדים שפותחים את הקרן לאחר שלוש שנים ומשתמשים בכספים שנצברו לצורך השתלמות מקצועית. קרן ההשתלמות היא כיום חיסכון לכל ייעוד ומטרה, ובעיקר הטבה אדירה לעובדים, ןמגנט למשיכת עובדים נחשקים לחברה – עבור המעסיקים.

קרן השתלמות נהנית מכמה יתרונות: דמי הניהול שלה הם מהנמוכים בשוק, והתשואות שלה גבוהות גם במסלולי סיכון נמוך. בנוסף, ניתן למשוך את הכסף מקרן השתלמות עם פטור מלא ממס לאחר שש שנות חיסכון, או לצורך מימון לימודים אחרי שלוש שנים: במקרה שהעובד רוצה לנצל את קרן ההשתלמות כדי לממן לימודים, הוא רשאי לפתוח את הקרן כבר לאחר שלוש שנים, כמובן ללא תשלום מס.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

קרן השתלמות אחוזים בין מעסיק ועובד

הפרשה לקרן השתלמות מתבצעת באופן הבא: המעסיק מפקיד שבעה וחצי אחוזים מהמשכורת, והעובד מפקיד שניים וחצי אחוזים. בארגונים מסוימים, כמו בהסתדרות המורים, ההפרשות לקרן השתלמות גבוהות יותר, והחלוקה מתבצעת באופן שונה: העובד מפריש 4.2 אחוזים, והמעסיק 8.4 אחוזים.

בשנה האחרונה, עקב הקורונה, הותר למעסיקים להפריש אחוזים נמוכים יותר, או להקפיא את ההפרשות לקרן השתלמות, בגלל המצב הכלכלי שהורע. בכל מקרה של הקפאה או הוזלת הפרשות, כל הזכויות של העובד נשמרות כחוק, אך ללא ספק הרווחים נפגעים.

כיום, על פי ההנחיות האחרונות (ואולי הזמניות, אין לדעת) ניתן להפריש עבור קרן השתלמות באופן הבא:

1.5 אחוזים על חשבון העובד, ו- 4.5 אחוזים על חשבון המעסיק. סך הכל שישה אחוזים הפרשות מהשכר, במקום עשרה אחוזים במצב רגיל. הטבות המס לא משתנות, כמובן, מאחר וההפרשות יורדות ולא מטפסות מעבר לתקרת המס המותרת על פי קרן השתלמות אחוזים לתקרת מס.

קרן השתלמות אחוזים – מה היא תקרת קרן השתלמות?

מאחר וההפקדות לקרן השתלמות הן עשרה אחוזים מהשכר, נקבע כי מותר להפקיד לקרן השתלמות עד תקרת קרן השתלמות, שעומדת על סך של 1,571.2 ש”ח בחודש, עשרה אחוזים ממשכורת חודשית של 15,710. עבור כל הפרשה לקרן השתלמות עד לסכום זה, לא תשלמו מס בעת פתיחת התוכנית וקבלת הכסף לידיכם.

בניגוד למכשירי חיסכון אחרים, קרן ההשתלמות עצמה פטורה ממס רווח הון, על רווחים שנצברו עבור השקעה ומכירת מט”ח, אגרות חוב, מניות ומרכיבים נוספים שנכללו בהשקעות שקרן ההשתלמות ביצעה. כלומר, הפטור ממס הוא מוחלט וחל על כל מרכיבי הרווח שלכם.

קרן השתלמות אחוזים המקנים פטור ממס – גם לעצמאים

קרן השתלמות היא כאמור כלי חיסכון שנועד במקור לשכירים, ואומנם מוכיחה את עצמה כמשתלמת מאוד בעיקר בגלל רכיב משמעותי בחיסכון: העובדה שרוב ההפרשות מתבצעות על ידיו של המעסיק ומכיסו, ולא על חשבונו של העובד.

בדיוק בגלל זה, לעצמאים אין כביכול אינטרס להצטרף לקרן השתלמות. אין להם מעסיק שיפריש עבורם כספים לקרן, וכל התשלומים בעצם יורדים מכיסם הפרטי. אז למה קיימת נהירה של עצמאים לקרן השתלמות?

ובכן, בזכות קרן השתלמות אחוזים המקנים הטבות מס. עצמאים יכולים להפקיד עד שבעה אחוזים מסך ההכנסה השנתית שלהם לקרן השתלמות וליהנות מהטבות כמו ניכוי מס. בנוסף, בניגוד לשכירים הם לא חייבים להפקיד בכל חודש אלא רשאים לבצע הפרשה לקרן השתלמות רק פעם אחת או פעמיים בשנה. הסיבה לכך היא שעצמאים לא נהנים מיציבות כלכלית וממשכורת מסודרת בכל חודש. ההכנסות שלהם יכולות להיות בחודש אחד גבוהות מאוד, ובחודש שאחרי נמוכות למדי – מצב המקשה על התחייבות להפרשות חודשיות קבועות. האפשרות להפקיד לקרן השתלמות רק פעם בשנה מתאימה מאוד לאופי התנודתי של ההכנסות של העצמאים, ומתאפשרת הודות לכך שהמדינה מעוניינת שהעצמאים יחסכו כמה שיותר, הן לטווח קצר והן לטווח ארוך, ומציעה להם תנאי חיסכון נוחים ומתאימים עבורם.

קרן השתלמות אחוזים לפטור ממס – איך זה מתחלק?

עצמאים מפרישים לקרן השתלמות שבעה אחוזים מההכנסה שלהם, (בניגוד לעשרה אחוזים אצל שכירים) – ומעלה, כשהם יכולים להגיע עד לסכומים של 263,000 שקלים, בפטור מס מלא. קרן השתלמות אחוזים המקנים פטור ממס לעצמאים מדלגים על שניים וחצי אחוזים, ומופעלים “רק” על 4.5 אחוזים. אם למשל העצמאי הרוויח 300,000 ש”ח בשנה, הוא ישלם עבור 2.5 אחוזים בלבד = 7500 ש”ח.

תשובות לשאלות נפוצות

קרן השתלמות ופנסיה - האם ניתן להמיר קרן השתלמות לחיסכון פנסיוני?

אכן, אם אתה מרוויח משכורת בסכום גבוה מ- 15,710 ש"ח, אתה יכול להעביר חלק מההפרשות שלא ניתן לקבל עבורן פטור ממס לחיסכון פנסיוני. בכך, תוכל לשמור על רמת תקרת מס שאיננה עוברת את גבול הטבות המס, וגם תגדיל משמעותית את צבירת הכסף לפנסיה.

האם שכירים שאינם מקבלים קרן השתלמות יכולים לפתוח אחת לעצמם?

לא, שכירים לא יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות, אלא אם הם גם עצמאים בנוסף להיותם שכירים, ואז הם מפרישים לקרן שבעה אחוזים מההכנסה שלהם כעצמאים, או יותר.

האם עצמאים יכולים להפריש כמה שרוצים לקרן השתלמות?

כן, רק שהם צריכים לקחת בחשבון את גבול קרן השתלמות אחוזים לצורך קבלת פטור ממס. כלומר, אם הם עוברים את הסכום שנקבע עבורם, 263,000 ש"ח. למעשה גם שכירים יכולים להפריש כמה שהם רוצים, בהנחה שזה בסדר מבחינתם לעבור את תקרת קבלת הפטור ממס.

למה יש עמיתים שמעדיפים לעבור על תקרת המס של קרן השתלמות?

הסיבה שלפעמים החוסכים מעדיפים להפקיד כספים בסכום העולה על תקרת מס למרות שהם יודעים שהם ישלמו עליהם מס, זה מאחר וסכום הרווח הצפוי להם הוא גבוה יותר משמעותית מסכום הכסף שהם צפויים לשלם כ"קנס", כלומר כמס. זהו הימור מסוכן משהו, ולא כדאי לכם לעשות אותו ללא ייעוץ מקדים של יועץ פנסיוני מומחה. לפעמים אתם עלולים לקבל מצג שווא על קרן השתלמות, ורק אחרי שתעברו אליה תגלו את הטעות שלכם. למשל, קרן השתלמות שהתשואות שלה גבוהות אך דמי הניהול שלה גבוהים מהממוצע, או קרן השתלמות שמשקיעה בתחומים בעלי סיכון גבוה מדי לאישיות שלכם.

האם אפשרי לשנות את קרן ההשתלמות באמצע המסלול?

כן, זה אפשרי. כדאי מדי פעם לעשות השוואת תשואות בין קרנות ההשתלמות השונות, כדי לבדוק כמה עשתה כל אחת מהן בחמש השנים האחרונות ובשנה האחרונה. רק על ידי השוואה תוכלו לדעת אם קרן ההשתלמות שלכם מצליחה כמו האחרות, או מדשדשת מאחור. אם אתם רוצים להעביר את קרן ההשתלמות לקרן אחרת, יידעו את המעסיק שלכם והוא יטפל בכל עניין ההעברה. כדאי לפני כן להתייעץ עם סוכן הביטוח שלכם, כדי לוודא שאתם אכן עושים החלטה נכונה.

יש בכלל הבדל בין קרנות ההשתלמות?

בהחלט. יש קרנות שמשיגות תשואות גבוהות, ויש קרנות שמשיגות תשואות נמוכות או אפילו מפסידות. הנה למשל טבלת קרנות של חודש מאי 2021. שימו לב להבדלים בין התשואות ותזכרו שבנפח כספים גדול, ההבדל הוא גדול למדי.

הפניקס אקסלנס – 1.36%
מור 1.45%
כלל 1.6%
ילין לפידות 1%
מיטב דש 0.9%
פסגות 1.44%
הראל 1.6%
מגדל 1.6%%
מנורה מבטחים 1.4%
אלטשולר שחם – 0.76%

עם מי אפשר להתייעץ לגבי קרן השתלמות אחוזים?

הכי נכון עבורכם זה להתנהל מול סוכן ביטוח שמכיר אותכם, ועשה לכם את ביטוח הרכב, ביטוח הדירה ועוד. סוכן ביטוח עם מומחיות פיננסית ופנסיונית הוא אדם שמכיר אתכם, את המשפחה שלכם, את היכולת הפיננסית שלכם. אתם יכולים לתקשר איתו בשיחת טלפון בלתי אמצעית או דרך הוואצאפ, ולקבל מידע אמין ונייטרלי על כל אחת מקרנות ההשתלמות.

מה הסיבה שקרנות השתלמות משקיעות ביותר מסלולים עם סיכון מוגבר מקרנות פנסיה?

יש שתי סיבות לכך. הסיבה הראשונה היא, שקרנות פנסיה ממתנות את גורם הסיכון ככל שגיל החוסך עולה, כלומר השאיפה היא להביא את החוסך לידי פתיחת החיסכון הפנסיוני שלו באופן המיטבי וללא הרפתקאות מיותרות. כשחוסך צעיר משקיע במסלול עם אפיק בעל סיכון גבוה, וההשקעה שלו מפסידה כסף, יש לו זמן לתקן את המצב ולהרוויח שוב את הכסף שנאבד. לחוסכים מבוגרים על סף הפנסיה אין יכולת לתקן ולהחזיר לעצמם כסף שהופסד.

הסיבה השנייה היא שחסכונות לטווח קצר הם כמעט תמיד יותר דינמיים מחסכונות פנסיוניים ארוכי טווח. התפקיד של מנהל קרן ההשתלמות הוא להביא לכם את סכום הכסף הגדול ביותר שניתן בתקופה הקצרה של שש שנות חיסכון, והוא עושה זאת בעזרת השקעה באפיקים עם חשיפה גבוהה למניות ולמטבע חוץ. לעומת זאת, מנהל קרן פנסיונית יודע שיש לו הרבה זמן לפניו, ושהחיסכון שהוא מנהל הוא כמו ריצה למרחקים ארוכים. לכן הוא משקיע באפיקים בטוחים, רגועים, שלא יכולים לגרום להפסד אך גם לא יכולים לייצר רווחים עצומים.

האם ניתן לפתוח את קרן ההשתלמות לפני הזמן, מבלי לשלם מס?

אם אתם רוצים לפתוח את קרן ההשתלמות לצורך מימון לימודים (לפי תקנון הקרן), אתם יכולים לעשות זאת לאחר שלוש שנים של חיסכון, וכמובן לא לשלם מס. אתם לא יכולים לפתוח את הקרן לצורך אחר. מצד שני, אם אתם זקוקים לכסף מזומן אתם לא חייבים לפתוח את הקרן: אתם יכולים לקחת הלוואה על חשבון קרן השתלמות, ללא עמלות וללא ערבויות.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן