פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
קרן השתלמות מומלצת לעצמאים

אדם שאינו מבין בתחום שוק ההון, לא יבין את פשר הנהירה לקרנות השתלמות בשנים האחרונות, מצד עצמאים. לכאורה, מה הטעם ואיפה היתרון? לשכירים יש יתרון גדול וברור בכך שאת מרבית ההפקדות לקרן השתלמות מבצע המעסיק, אז מה היתרון של העצמאים, אם הם משלמים בעצמם מאה אחוז מההפרשות?

ובכן, הסוד לביקוש הוא שלעצמאים המפקידים לקרן השתלמות יש הטבות מס, שהופכות את העסק הזה למאוד ראוי ומשתלם עבורם. למעשה, בסכומים גבוהים (ולעצמאים הרי אין הגבלה על סכומי ההפקדה בניגוד לשכירים) עצמאים מקבלים בחזרה חלק מהכסף שהפקידו, ומתקזזים בכך עם השכירים שאומנם מפקידים פחות מכספם האישי, אך אינם נהנים מאותן הטבות מס.

אז אנחנו מסכימים על כך שקרן השתלמות טובה גם לשכירים וגם לעצמאים. אבל איזו קרן השתלמות מומלצת לעצמאים, ועל פי אלו קריטריונים שווה לבחור קרן השתלמות?

מה זה קרן השתלמות לעצמאים

קרן השתלמות לעצמאים היא תוכנית חיסכון לטווח בינוני של שש שנים, המציעה חיסכון מוגבר במגוון מסלולים, פטור מלא ממס רווח הון בזמן משיכת הכסף אחרי שש שנות חיסכון, ושלל הטבות מס. חיסכון בקרן השתלמות כבר מזמן אינם נחלתם של שכירים בלבד, למרות שבמקור המוצר הזה נועד עבורם, לצורך לימודים או השתלמות מקצועית.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

אלו הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים קיימות בשנת 2021?

כיום לעצמאים יש תמריץ לחסוך בקרן השתלמות, בגלל כמה יתרונות שעוזרים להם למקסם את הרווחים שלהם. עצמאים המפקידים לקרן השתלמות זכאים למגוון הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים כמו פטור ממס רווח, צמצום מס הכנסה והקטנת תשלום ביטוח לאומי. מעבר להטבות המס, קרן השתלמות מומלצת לעצמאים מציעה בדיוק את אותם יתרונות שיש לקרן השתלמות “רגילה”, כמו דמי ניהול נמוכים ותשואות גבוהות.

מה היא תקרת הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי?

לעצמאים, בניגוד לשכירים, אין הגבלה על הסכום שהם יכולים להפקיד בקרן השתלמות, אך יש להם תקרת הפקדה שמעניקה פטור מתשלום מס רווח הון, עד לסכום מסוים. כל סכום מעל תקרת ההפקדה מחויב בתשלום מס. בשנת 2021 תקרת הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי עומדת על סך של 18,835 שקלים וכל שקל מעבר לסכום זה, מחויב במס.

פעם, עצמאים היו צריכים להפקיד 7 אחוזים מההכנסה השנתית שלהם כדי להיות זכאים לקבל את הטבות המס. כיום המצב השתפר, לטובת העצמאים כמובן, והקריטריונים לקבלת זכאות להטבות מס מתחילים כבר לאחר הפקדה של 4.5% מהכנסה השנתית של העצמאי.

דמי הניהול של קרן השתלמות מומלצת לעצמאים

דמי הניהול בקרן ההשתלמות לעצמאים או לשכירים הם נמוכים יחסית לגופי חיסכון אחרים. נכון ששכירים לרוב נהנים מדמי ניהול נמוכים יותר, כי הארגון שמעסיק אותם ופתח עבורם את קרן ההשתלמות נהנה ממחירים טובים יותר בגלל גודלו, אבל גם עצמאים יכולים לנהל משא ומתן על גובה דמי הניהול של הקרן שלהם. בכל מקרה, לכל קרן השתלמות יש מחיר אחר לדמי הניהול, ושווה להשקיע ולחפש קרן שמציעה דמי ניהול מופחתים.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן