פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
קרן השתלמות רופאים

כבר שנים שלכל מגזר עובדים בארץ יש את היתרונות, הבונוסים וההטבות שרק הם זכאים לקבל. בשנת 2022 אנחנו כבר לא מדברים רק על משכורת, אלא על בניית מותג של איכות חיים, כמעט חיים שלמים, סביב המקצוע שעבורו אנו שוכרים עובדים. במקומות עבודה רבים יש אדם שהתפקיד שלו זה לשפר את חייהם של העובדים, והוא עובד בזה מהבוקר ועד הערב.

מעבר לימי כיף ולבונוסים על מכירות, אילו הטבות מאפיינות קהלי עובדים? הכנו רשימה כייפית ולא מחייבת של מקצועות שכנראה הכי כדאי לעבוד בהם, ולו רק בגלל ההטבות שמגיעות עם המקצוע. זו לא רשימה של המשכורות הכי גבוהות – אלא רק על מה שמסביב, כמו במקרה של קרן השתלמות רופאים המיועדת רק לרופאים.

ימי כיף, בונוסים וחופשות בחו”ל – מוקדי מכירות

עובדי מוקדי מכירות נהנים בדרך כלל מבונוסים יפים על כל עיסקה שהם סוגרים. כדי להמשיך ולדרבן אותם נהוג להציע להם ימי כיף שווים, ואפילו חופשות יוקרתיות בחו”ל. לא נדיר לראות מוקדי מכירות של עשרות אנשים שיוצאים כולם לחופשה במקומות מבוקשים, כמו דובאי, ברצלונה או אפילו ניו יורק, שם הם שוהים בבתי מלון יוקרתיים ונהנים מפעילויות כייפיות.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

רופאים ונהנים – קרן השתלמות רופאים

בתקופה האחרונה אנחנו שומעים בעיקר על תנאי התעסוקה של הרופאים, החל ממשכורות זעומות, המשך בתנאי עבודה לחוצים עקב מחסור בכוח אדם וכלה בשעות עבודה ארוכות מדי, מעבר לכל הגיון. בתקשורת אנו רגילים לראות רופאים טרוטי עיניים ומתקשים, שחלקם אף חושב על החלפת מקצוע או הסבה לתחום אחר.

אבל גם לרופאים יש את ההטבות שלהם, במיוחד אחרי שהם מסיימים את תקופת ההתמחות המפרכת. המשכורת עולה, השעות מצטמצמות, ומגיעות גם ההטבות, למשל קרן השתלמות רופאים, שייחודית רק לרופאים.

מה זה קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון שמעסיקים יכולים לפתוח לעובדים שלהם, אם הם בוחרים לעשות זאת. מדובר בתוכנית של שש שנים, שבסיומה ניתן למשוך את הכסף תוך ניצול הטבות מס ולכל מטרה שרוצים. יש קרנות השתלמות הפתוחות לקהל הרחב, וכל אחד יכול לפתוח אותן, ויש קרנות פרטיות המיועדות למגזרים ספציפיים, כמו קרן השתלמות רופאים, המיועדת רק לציבור הרופאים.

קרן השתלמות רופאים – מה מיוחד בה?

קרן השתלמות רופאים היא קרן השתלמות ייעודית לרופאים, המציעה השקעה בשלושה מסלולים: מסלול מנייתי, מסלול כללי ומסלול אג”ח ומוצעת כהטבה שיכולה לחסוך להם לא מעט כסף בשש שנים.

למה שרופא יבחר לפתוח קרן השתלמות רופאים ולא קרן השתלמות אחרת?

כאשר רופא בוחר להפקיד את כספי הקרן שלו דווקא לקופה מקצועית ייעודית כמו קרן השתלמות רופאים, הוא למעשה מנוהל בצורה מפוקחת יותר ונהנה מדמי ניהול אחידים, ולרוב זולים יותר.

מה הם מסלולי ההשקעה של קרן השתלמות רופאים?

קרן השתלמות רופאים מסלול אג”ח

מסלול אג”ח הוא מסלול עם רמת הסיכון נמוכה הכי נמוך, מאחר והחשיפה המנייתית שלו נמוכה יותר, ותמהיל אגרות החוב שלו עומד על שבעים וחמישה אחוזים.

קרן השתלמות רופאים מסלול כללי

וועדת ההשקעות ממליצה למרבית הרופאים להשקיע במסלול הכללי, שרמת הסיכון שלו היא ממוצעת, עם שיעור חשיפה למניות של 39 אחוזים.

קרן השתלמות רופאים מסלול מנייתי

רופאים שמשקיעים במסלול מנייתי צריכים להבין שזהו המסלול עם הסיכון הכי גבוה, חשיפה מנייתית של מינימום 75%. יחד עם זאת, זה המסלול שמעניק את הרווחים הכי גבוהים.

יש ארוחות חינם – מלצרים ועובדי מטבח

עובדי מטבח במסעדות ובתי קפה לא נהנים ממשכורות גבוהות, אלא מתפרנסים מטיפים שאורחי המקום יכולים להשאיר להם, אם הם חפצים בכך. לעומת זאת הם יכולים ליהנות מאוכל בחינם, לפני או אחרי כל משמרת. עבור צעירים שאוהבים אוכל יוקרתי של מסעדות שף, אך אינם יכולים להרשות לעצמם לבקר במסעדות כאלה, מדובר בצו’פר כייפי.

פנסיה בטוחה – עובדי חברות וסוכנויות ביטוח

מה ההבדל בין קרן השתלמות לקרן פנסיה? אם אתם יודעים את התשובה, אולי גם אתם עובדים בסוכנות ביטוח או בחברת ביטוח. היתרון של עובדי הביטוח הוא בעיקר בידע שלהם – אבל הידע הזה שווה הרבה מאוד כסף.

למשל, המעקב שלהם אחרי הפנסיה של עצמם מאפשרת להם להיות תמיד עם היד על הדופק, לראות בזמן אמת אם הקרן שלהם משקיעה באפיקים חלשים או מפסידים, להתארגן על הביטוחים הכי מקיפים וטובים – ועוד.

גם אתם, כאנשים שאינם מתחום הביטוח, יכולים ליהנות ולהפיק תועלת מהידע העצום שלהם, פשוט פנו אל סוכן הביטוח שלכם, והתייעצו איתו לגבי שאלות שקשורות לפנסיה שלכם, לקרנות ההשתלמות ועוד.

קיצור תורים למקורבים – עובדי קופות חולים

לפקידה העמוסה והרצוצה בקופת החולים אולי אין הרבה זמן בשבילכם, אבל תהיו בטוחים שאם קרוב משפחתה צריך בדיקה מיוחדת, תור דחוף או טופס כלשהו – הוא יקבל את זה מהר יותר מאדם רגיל. לפעמים הפרוטקציה הזו, קיצור התורים וביטול ההתרוצצות והניירת, שווים יותר מכל בונוס או נסיעה חינמית לחו”ל.

מתי ראינו את זה? קצת אחרי תחילת הקורונה, כשהחיסונים התחילו להגיע לארץ וחולקו בקמצנות ועל פי היררכיה, אנשים כמעט הלכו מכות כדי להיות ראשונים בתור ולהצליח לקבל חיסון מציל החיים, או ניצלו קשרים עם בני משפחה שעובדים בקופת החולים.

כניסה חינם למקומות שווים – עיתונאים

הידעתם? עיתונאים רשאים להיכנס להרבה מאוד מקומות עם עלות כניסה יקרה – בחינם, בהצגת תעודת עיתונאי בכניסה. למשל, מוזיאונים, או אטרקציות שונות, פארקים לאומיים וכן הלאה. אז נכון, המשכורת אולי לא כמו של עובדי הייטק, אבל יש כמה בונוסים זוהרים: עיתונאי חברה, אוכל, צרכנות ואופנה מוזמנים לעיתים קרובות לאירועים נוצצים והשקות של מועדונים ומסעדות חדשות, וגם נשלחים למשימות נוצצות במקומות שווים בחו”ל – למשל, לסקר תצוגות אופנה בפריז או במילנו בשבוע האופנה.

ארוחות במסעדות ורכבים – עובדי הייטק

עובדי היי טק נהנים משפע של הטבות הניתנות להם בנוסף למשכורות נאות ורכבים חדשים על חשבון החברה. למשל, ארוחות חינם במגוון מסעדות שבהן הם יכולים לסעוד או להזמין למשרד. לא כל העובדים נהנים מאותו סל של הטבות, זה כמובן תלוי גם בתפקיד ובחברה עצמה, אבל רבים מהם נוהגים ברכבים חדשים ומאובזרים על חשבון החברה, נשלחים ללימודים ןהשתלמויות על חשבון החברה, מקבלים גם הטבות כלכליות כמו קרנות השתלמות, חלקן ייעודיות לתחום המקצועי של העובד. כמו שרופאים מקבלים קרן השתלמות רופאים, כך גם אנשי חברות ההייטק זכאים למגוון של קרנות בתנאים מיוחדים.

בנוסף, חלקם נהנים מהטבות נוספות ששוות הרבה כסף, כמו עזרה בשכר דירה, בתשלום לגן פרטי (אם אינו ממוקם במתחם המשרדים עצמו, ומופעל על ידי אשת מקצוע המקבלת שכר ישירות מחברת ההייטק) – ועוד.

עובדים מבוקשים בכל תחום – קרנות השתלמות

אנשים שרוצים לשדרג את התנאים שלהם במקום העבודה, רוצים קודם כל להבין לאשורו של דבר מה זה קרן השתלמות, כדי לדעת אם זה משהו ששווה להם לבקש במקום העלאה או בנוסף. אז אכן קרן השתלמות היא הטבה כלכלית מעולה, כמובן בתנאי שמנהלים אותה כמו שצריך, ומבינים מה ההבדל בין קרן השתלמות לקרן פנסיה שאותה מקבלים באופן אוטומטי מהמעסיק.

קרן השתלמות טובה יכולה להניב לעובד רגיל ופשוט, אפילו כזה שמרוויח משכורת ממוצעת מינוס, סכום נאה למדי בתום שש שנים של חיסכון. כמובן זה תלוי איפה הושקעו כספי הקרן, האם היה עליה פיקוח הדוק והיא נבדקה מדי פעם כדי לוודא שהיא משיאה תשואות גבוהות מספיק. האם נבדק גובה דמי הניהול הנגבים עבורה, וכן הלאה.

לקרן השתלמות רגילה, בניגוד לקרן המשווקת בבלעדיות למגזרים מקצועיים כמו למשל קרן השתלמות רופאים, אין דמי ניהול קבועים, ויש לא מעט מסלולי השקעה, מסיכון נמוך ועד סיכון גבוה. משום כך יש הרבה בילבול ומידע סותר, ועדיף להתייעץ עם מומחה בתחום (יועץ פיננסי או אפילו יועץ פנסיוני), כדי להבין איפה הכי משתלם להשקיע את כספי קרן ההשתלמות.

טיסות חינם לחו”ל – עובדי סוכנויות נסיעות וחברות תעופה

הפינוק האולטימטיבי, טיסה בחינם לחו”ל, הוא לגמרי חלק מהיתרונות של אנשים שעובדים בתחום התיירות והתעופה, הן בתחום התיירות הנכנסת או היוצאת והן בתחום התעופה עצמה, דהיינו עובדים של חברת תעופה: דיילים, אנשים ביטחון ועוד.

נכון שכיום, כשמחירי הטיסות יכולים לרדת לרמה של תשעה יורו, הבונוסים של טיסה לחו”ל מאבדים קצת את הקסם והאטרקטיביות המטורפים שלהם, ויתכן שלפחות חלק מהעובדים היו שמחים לקבל דווקא דברים שונים, כמו העלאה בשכר או הטבות הון מעולות כמו קרן השתלמות רופאים, שמקבל מגזר הרופאים. ולמרות זאת, כשעובד בתחום התיירות מצליח לשדרג לעצמו ולמשפחתו את מקומות הטיסה הפשוטים למחלקת ביזנס בחינם, זה שווה לא מעט.

בתי מלון בכל מקום בחינם – עובדי רשת בתי מלון

אם פתאום בא לכם להשתכשך באיזו בריכה שווה, אולי ללכת אחרי זה להתאמן בחדר כושר מאובזר ולקנח את היום בארוחת צהריים בחדר אוכל – מבלי לשלם על כלום, אתם כנראה עובדים בבית מלון.

עובדים ברשתות של בתי מלון, עם סניפים בעולם, מרוויחים פעמיים. הם גם יכולים לנצל וליהנות ממשאבי ומתקני המלון בחינם (או במחירים מאוד נמוכים), וגם להתאכסן בכל אחד מסניפי הרשת של המלון בעולם.

בנוסף, אם אי פעם עבדתם באחד מבתי המלון באילת, אתם בטח יודעים שלעובדי המלון יש עם הזמן קשרים בכל מקום שווה בעיר, והם לא משלמים בכלל. לא במועדונים, לא במסיבות, ולא על משקאות.

אגב, בונוס חביב שיש לעובדי בתי המלון, הוא שכמעט תמיד הם יכולים להעניק את ההטבה שלהם לבני משפחה, בין אם זה לילה חינם בבית מלון, כניסה לבריכה או הנחה משמעותית עבור לילה בבית מלון בחו”ל, השייך לרשת.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן