פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
קרן השתלמות תקרה

כולנו יודעים שקרנות השתלמות הן בונוס אדיר לשכירים, ולעיתים קרובות חבל ההצלה של עצמאים, במיוחד בתקופות לא רגועות ולא יציבות כלכלית כמו בתקופת הקורונה. קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון מופלא, שמצליח בשש שנים בלבד לייצר תשואות נפלאות, להעניק הטבות מס ובנוסף, לשחרר את החוסכים מהנטל המעיק של מס רווח הון. המשמעות היא חיסכון נקי, ואפשרות לייצר הון קטן.

אז מתי קרנות השתלמות הפכו לבונוס שמאפשר למעסיקים למשוך אליהם עובדים נחשקים, איך מסתדרים עם הפרשה לקרן השתלמות עבור עצמאים, ומה זה אומר אם חורגים מסכומי קרן השתלמות תקרה?

מה היא קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא מכשיר המיועד לחיסכון בטווח המוגדר מראש כקצר עד בינוני, תלוי מתי משחררים את הכסף. יש אפשרות לשחרר אותו אחרי שלוש שנים, במטרה להשקיע אותו בהשתלמות או בלימודים, ויש אפשרות לשחרר את הכסף לאחר שש שנים. בפתיחה של אחרי שש שנות חיסכון ניתן להשקיע את הסכום שהצטבר בכל מטרה או אפיק שרוצים ללא הגבלה או ייעוד.

בעיקרון, קרן השתלמות היא מוצר שנועד לשכירים, ומהווה עשרה אחוזים מהמשכורת שלהם. המעסיק מפריש שבעה וחצי אחוזים לקרן ההשתלמות, ואילו העובד מפריש שניים וחצי אחוזים.

קרן השתלמות היא לא כמו פנסיה, שהמעסיק חייב לתת לפי החוק. פה מדובר בבונוס, שמעסיקים יכולים לפתוח לעובד שלהם אם הם חפצים בכך, וחושבים שזה ישרת את האינטרס שלהם (הטבת תנאים ומשיכת עובדים לארגון, וכו’). המעסיק רשאי להחליט אם הוא רוצה לבצע הפרשה לקרן השתלמות לעובד שלו, באחוזים ספציפיים מהמשכורת החודשית ובעיקר על חשבונו, או לא לעשות את זה כלל. כיום, קרנות השתלמות כבר אינם מוצר בלעדי של שכירים בלבד, ועצמאים רבים בוחרים לפתוח אחת כזו לעצמם.

היתרונות של קרנות השתלמות:

לקרנות השתלמות יש מספר יתרונות, שהופכים אותה לאחד המוצרים הכי משתלמים בעולם החיסכון.

  • דמי ניהול שלה נמוכים למדי.
  • החיסכון תמיד במצב נוזלי, כלומר זמין ללקוח להלוואה, בשל תקופת החיסכון הקצרה.
  • פתיחת הקרן לאחר שש שנות חיסכון בלבד – מתאים מאוד למשפחות צעירות שצריכות כל כמה שנים להחליף רכב, לרכוש מוצרים יקרים, לממן אירועים ועוד.
  • מגוון מסלולי השקעה – וללא קשר לגיל החוסך, כפי שזה קיים בקרנות פנסיה. בקרן פנסיונית ככל שהגיל מתקדם, כך הקרן משקיעה במסלולים רגועים יותר, מה שמנמיך את גובה התשואות. בקרן השתלמות מותר להשקיע בכל מסלול שרק רוצים.
  • תשואות מעולות
  • הטבות מס לעצמאים שמבצעים לעצמם הפרשה לקרן השתלמות, ובתנאי שאינם עוברים את גבול.
  • והסעיף הכי חשוב – ללא מס – כל עוד לא עוברים קרן השתלמות תקרה מס.
שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

קרן השתלמות תקרה בשנת 2021 – שכירים

אחת הסוגיות שעולות בעניין הפקדה לקרן השתלמות, היא תקרת קרן השתלמות ומתי הפקדה לקרן השתלמות עוברת את התקרה המעניקה הטבות מס.

ובכן, שאלת קרן השתלמות תקרה תלויה אם הכוונה היא לשכירים שמבצעים הפקדה לקרן השתלמות, או עצמאים.

עבור שכירים קרן השתלמות תקרה עומדת על סך של 15,712 ש”ח, בשנת 2021. כל חריגה מסכום זה תחויב במס, וכל שכיר שמעוניין להפקיד סכומים גבוהים יותר מהתקרה הנקובה, יצטרך לבדוק אם זה משתלם לו.

קרן השתלמות תקרה בשנת 2021 – עצמאים

קרן השתלמות תקרה עבור עצמאים היא ארבעה וחצי אחוזים מסך ההכנסה השנתית הכוללת שלהם, ומעבר לכך הם ישלמו מס. אם נתרגם את זה לשקלים, קרן השתלמות תקרה לעצמאים עומדת על 221,760 ש” בשנה או 18,480 ש”ח בחודש.

איך מחשבים קרן השתלמות תקרה וחריגה?

אם המשכורת של העובד השכיר היא מעל 15,712 שקלים בחודש, ההפקדות לקרן יהיו מעל תקרת ההפקדה ויחויבו במס. החריגה תגולם מתוך ה 7.5 אחוז שמפריש המעסיק, ולא מתוך שניים וחצי האחוזים שמפריש העובד.

מתי שווה לעבור קרן השתלמות תקרה ולחרוג?

קרן השתלמות תקרה לא אומרת הרבה לחלק קטן מהשכירים, שמרוויחים יותר מ-15,712 ש”ח בחודש, ודווקא כן בוחרים לחרוג מתקרת הקרן. הסיבה לכך כלכלית: כאשר שכיר מרוויח משכורת חודשית מעל 15,712 שקלים, ניתנת בפניו האפשרות להפריש לקרן את עשרת האחוזים מהמשכורת, ולשאת את ה”קנס” הכרוך בחריגה,  או להפקיד סכום נמוך יותר, ולקבל את היתרה במשכורת.

אם הוא מחליט להפקיד יותר מהסכום המותר, הוא יצבור יותר רווחים כי הקרן שלו תהיה יותר גדולה, אך ייאלץ לשלם עשרים וחמישה אחוזי מס כשהוא יפתח את הקרן. לא מעט, אך מצד שני, המשכורת שלו תישאר כפי שהיא.

אם הוא מחליט להפקיד פחות, המשכורת שלו תגדל (היתרה מקיזוז ההפרשות הנמוכות יותר), הוא לא יצטרך לשלם עשרים וחמישה אחוזי מס ויהיה פטור לגמרי ממס רווח הון. מצד שני, קרן ההשתלמות תהיה דלה יותר.

אז איך בוחרים מה לעשות? יועץ פיננסי ישרטט בעבורכם את תוצאות שני התרחישים, בהסתמך על הנתונים שלכם – גובה משכורת וכן הלאה.

איך יודעים איזו קרן השתלמות הכי טובה?

בחירה של קרן השתלמות היא משמעותית לצבירת רווחים, מאחר ויש לא מעט קרנות השתלמות עם מסלולים שונים: סיכון מוגבר, סיכון בינוני וסיכון נמוך. יועץ פיננסי טוב יודע להתאים את מסלול קרן ההשתלמות לעמית, ולסייע לו לבחור במוצר חיסכון שמתאים לו גם מבחינת אופי ההשקעות.

אחת הדרכים לבחור קרן השתלמות, היא באמצעות בחינת התשואות שלהן, לאחר שלוש וחמש שנים. להלן מדגם של מספר קרנות השתלמות, והתשואות שהשיגו לאחר חמש שנים:

 

שם קרן ההשתלמות תשואות אחרי חמש שנים
פסגות שיא השתלמות מניות 10.51%
אינפיניטי השתלמות מניות בישראל 8.16%
מנורה השתלמות-מניות 10.6%
אנליסט השתלמות מניות 14.3%
ילין לפידות קרן השתלמות מסלול מניות 12.47%
כלל השתלמות מניות 11.43%
הראל השתלמות מסלול מניות 10.63%
קרן החיסכון לצבא הקבע מניות 10.3%
אקסלנס השתלמות מניות 12.3%
מגדל השתלמות מניות 11.07%
מינהל – השתלמות – מניות 9.73%
מנורה מבטחים השתלמות-מניות חו”ל 10.7%
אלטשולר שחם השתלמות מניות 13.08%
אקסלנס השתלמות בניהול אישי 6.55%
רעות מניות 9.8%
קרן השתלמות לאקדמאים במדעי החברה והרוח מסלול מניות 8.5%
אינפיניטי השתלמות מניות בחו”ל 10.26%
מיטב דש השתלמות מניות 10.9%
אומגה קרן השתלמות מסלול מניות 10.6%

תשובות לשאלות נפוצות

האם שכירים יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות?

לא. למרות שקרנות השתלמות נועדו לשכירים, הרי שכיר לא יכול לפתוח לעצמו קרן כזו. הוא יכול לפתוח לעצמו קופת גמל או כל מכשיר חיסכון אחר.

האם עצמאים יכולים לפתוח לעצמם קרן השתלמות?

הם בהחלט יכולים לפתוח קרן השתלמות וזה מאוד כדאי להם. מעבר להטבות המס, קרן השתלמות מהווה גשר כלכלי בין תקופות שונות, ויכולה לעזור לעצמאי שנקלע לבעיה כלכלית פתאומית, הן בזכות העובדה שפתיחת הקרן היא תמיד די קרובה (שש שנים בלבד) והן בזכות העובדה שניתן לקחת הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות, והיא תמיד ניתנת בתנאים מעולים, ומחוץ לעין של הבנק.

האם גם שכירים יכולים לקחת הלוואה על חשבון קרן השתלמות?

כמובן. הלוואה על חשבון קרן השתלמות מתאפשרת לרוב לאחר שלוש שנות חיסכון, וניתנת לטווח של עד שבע שנים, תלוי בהחלטת מנהל ההשקעות. בנוסף, זו הלוואה ללא עמלות וללא ערבויות, כלומר אין צורך להביא ערבים או למשכן נכס כלשהו. אפשר גם לקחת הלוואת בלון, ולא לשלם כלום עד למועד פירעון ההלוואה, כשהקרן נפתחת.

האם ניתן להתמקח על דמי הניהול?

לפעמים זה אפשרי. כשחברות גדולות פותחות קרן השתלמות לעובדים שלהן, הן יכולות לקבל מחיר טוב לדמי הניהול, בזכות ריבוי העסקאות שהן עושות עם החברה שמנהלת את הקרן. אבל גם אם אתם פותחים לעצמכם קרן השתלמות, אתם יכולים להתנהל ולנהל משא ומתן. החשיבות של גובה דמי הניהול היא גבוהה, כי זה אחוז מסוים מתוך הרווחים.

מה קורה אם לא רוצים לשחרר את כספי הקרן?

לפעמים קרן השתלמות משיגה תשואות כה נאות, שהחוסכים לא מעוניינים לפתוח אותה. במקרים כאלה הם בהחלט רשאים להשאיר את הקרן כשהיא כך, במצב נוזלי, להמשיך ולהשיג להם תשואות, כשבכל רגע נתון הם רשאים לפתוח אותה ולשחרר את הכסף ללא תשלום מס.

האם שכיר שפותחים לו קרן השתלמות יכול לבחור אותה בעצמו?

התשובה היא כן. אומנם כאשר מציעים לשכיר לפתוח קרן השתלמות בדרך כלל מציעים לו קרן שהארגון עובד איתה בקביעות, אך זה לא אומר שהוא חייב לבחור בה. למעשה, לא כולם מבינים שיש להם בכלל זכות בחירה, ויכולת לקבוע בעצמם באיזו קרן יושקע כספם. תמיד כדאי להתייעץ עם יועץ פיננסי חיצוני ולא מהארגון, אדם נטול אינטרסים ארגוניים כלשהם, שימליץ על קרן השתלמות טובה ומשתלמת.

האם ניתן להחליף קרן השתלמות גרועה בקרן אחרת?

כן, בדיוק כמו בקרן פנסיה, גם קרן השתלמות ניתנת לניוד לקרן אחרת. התהליך עצמו פשוט מאוד, לא כרוך במס, וכל הזכויות שלכם נשמרות בתהליך. כמובן, חשוב להבין לאן אתם מעבירים את הכסף, ולא לעשות את זה כלאחר יד. זכרו שלא כל קרן שמציגה תשואות נאות בתאריך בו אתם בודקים אותה, היא בהכרח קרן שמציגה תשואות נאות בכל תקופת החיסכון שלה. תמיד בדקנו גם את מדד שארפ, שבעצם נותן ציונים לכל קרן.

האם מסלולי השקעה המוגדרים כבעלי סיכון גבוה משיגים תשואות גבוהות יותר?

התשובה היא כן, אבל במקביל הם עלולים גם להפסיד כסף. יחד עם זאת כדאי לציין שבשנים האחרונות פחות קרנות בסיכון גבוה הפסידו כסף, ודווקא קרנות בסיכון נמוך או בינוני, כמו קרנות שמשקיעות באגרות חוב, הפסידו. קרנות בסיכון גבוה הן אלה שמשקיעות באפיקים עם חשיפה גבוהה למניות, ומוגדרות פחות יציבות. זה איננו מסלול שמתאים לכולם, למרות שהוא לרוב מציג תשואות פנטסטיות.

אם פותחים את קרן ההשתלמות לפני הזמן, משלמים מס?

תלוי. אם זה לאחר שלוש שנים, ולצורך השקעה בלימודים או בהשתלמות הכלולים בתקנון הקרן, התשובה היא לא - אין תשלום מס. אם הפתיחה היא ללא כל ייעוד לימודי, וטרום שש השנים, אז יש תשלום מס. אם אתם זקוקים לכסף וקשה לכם לחכות שהקרן תיפתח, עדיף לכם לקחת ממנה הלוואה, ולתת ליתרת הכסף להמשיך לצבור לכם כספים.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן