פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
תקרת הפקדות לקרן השתלמות

דקה אחרי שאתם שמחים שקיבלתם מהמעסיק שלכם הטבה נפלאה כמו קרן השתלמות, ורגע לפני שאתם מפרישים כסף לקרן השתלמות יחד עם הבוס שלכם, חשוב שתבינו מושגי יסוד סקרנות השתלמות, כמו כמה מפרישים לקרן השתלמות, כמה צריך להפקיד כדי לא לעבור תקרת הפקדות לקרן השתלמות, וכן הלאה.

אין ספק שקרן השתלמות היא הטבה נהדרת שקיבלתם במקום העבודה שלכם: מדובר בדרך טובה לחסוך כסף, שרובו מופקד על חשבון המעסיק שלכם ולא על ידכם. חשוב יחד עם זאת להבין איך לעשות זאת חכם, כדי למקסם את הרווחים שלכם, ולא להפסיד כסף בגלל טעויות כמו הפקדה מאוחרת מדי, שגורמת לכך שעברתם את תקרת הפקדות לקרן השתלמות ושילמתם מס.

מה היא קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא תוכנית קצרת טווח להשקעה וחיסכון, לשש שנים בלבד. היא מיועדת לשכירים בלבד (לגבי קרן השתלמות לעצמאים נרחיב בהמשך), ונוצרה במקור עבורם – בעבר היה קשה לממן את ההשתלמויות המקצועיות של העובדים, ולכן קרן השתלמות היוותה פתרון מעשי מעולה: התוכנית מאפשרת לפתוח אותה במחצית הדרך, אחרי שלוש שנים בלבד, כדי למשוך את הכסף לצורך לימודים או השתלמות מקצועית, בהתאם לפרוטוקול הקרן. אם העובד בחר שלא לפתוח את הקרן לצורך לימודים או השתלמות, הוא רשאי להמתין עוד שלוש שנים ולשחרר את הכסף לכל מטרה שהוא חפץ.

קרן השתלמות היא הטבה שהמעסיק יכול לתת לעובד שלו, אבל הוא לא חייב. זה לא כמו פנסיה חובה, או כמו תנאים סוציאליים. קרן השתלמות היא בפירוש הטבה שמקום העבודה בוחר לתת לעובד שלו. במקרים רבים מעסיקים בוחרים בקרן השתלמות כמגנט למשוך עובדים, אפילו יותר ממשכורת גבוהה.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מה הם היתרונות של קרנות ההשתלמות?

קרנות השתלמות נחשבות למוצרי חיסכון מבוקשים ביותר, בזכות שלושה יתרונות חזקים שיש רק להן:

פתיחת התוכנית ללא מס רווחי הון

קרנות השתלמות הן היחידות שמאפשרות פתיחת תוכנית ללא מס רווח הון, גם ללא הפעלה של תיקון 190 למס הכנסה שמציע פטור ממס אם מושכים את הכסף כקיצבה.

כלומר, אתם יכולים למשוך את הכסף במשיכה הונית של כל הסכום בבת אחת, מבלי לשלם מס מפלצתי של שלושים וחמישה אחוזי מס רווח. כמובן, רק בתנאי שלא עברתם את תקרת הפקדות לקרן השתלמות בסך  1571 ש”ח בחודש.

דמי הניהול הכי נמוכים בשוק החיסכון

דמי הניהול של קרנות השתלמות הן מהנמוכות ביותר בשוק החיסכון, ונעות בין חצי אחוז ל – 0.7 אחוז. אם התבקשתם לשלם יותר, זה לא תקין ואתם יכולים לסרב, ולחפש קרן השתלמות שלא דורשת יותר מחצי אחוז.

יש קרנות השתלמות פרטיות, שמבקשות סכומים יותר עבור דמי הניהול שלהן, כמו קרן אחים ואחיות שמיועדת למקצועות הפרא-רפואיים, ומציעה דמי ניהול סביב ה- 0.22 אחוז.

הכסף נזיל לאחר שש שנים

מאחר וקרנות השתלמות מיועדות לחיסכון של שש שנים בלבד, אפשר ליהנות מחיסכון מעולה שנהנים ממנו כבר אחרי שש שנים בלבד. גם אם מחליטים להשאיר את הכסף בקרן (סטטיסטית, יותר ממחצית החוסכים מעדיפים להשאיר את הכסף בקרן ולא למשוך אותו, בגלל ביצועים טובים של הקרן), הכסף הופך לנזיל וניתן למשוך אותו ללא קנס.

כמה מפרישים לקרן השתלמות?

ההפרשות עבור קרן השתלמות בכל חודש הן בסך של עשרה אחוזים מהשכר של העובד, כש7.5 אחוזים מופרשים על ידי המעסיק והשאר יורד מהמשכורת של העובד.

מתוך זה לא יורד כלל מהמשכורת של העובד אלא מכיסו של המעסיק, ורק 2.5 אחוזים יורדים מהמשכורת.

כיום למעסיק יש אפשרות לשנות את שיטת ההפקדה, ובמקום עשרה אחוזים מגובה המשכורת להפריש רק שישה אחוזים, כשהמעסיק צריך להפקיד 4.5% והעובד צריך להפריש 1.5%.

מה היא תקרת הפקדה לקרן השתלמות

נושא חשוב בכל תחום ההפרשות לקרן השתלמות זה עניין תקרת הפקדות לקרן השתלמות, שכן הקפדה על התקרה מאפשרת לכם ליהנות מהטבת מס, וחוסר הקפדה תגרום לכם לשלם אותו – וחבל, אם ניתן להימנע מתשלומים יקרים ומיותרים שכאלה.

תקרת הפקדות לקרן השתלמות עומדת בשנת 2023על 19,920 ש”ח. אם תעברו את הסכום הזה, תיאלצו לשלם מס של עשרים וחמישה אחוזים על הרווח הריאלי – וזה המון.

אם השכיר מרוויח יותר מ 19,920 ש”ח לחודש, הוא יכול לוותר על הפטור ממס ולשלם את עשרים וחמישה אחוזי מס רווח, או לבחור להפקיד סכום נמוך יותר. כפי שכתבנו קודם, אחוז ההפרשות ירד מעשרה אחוזים מהמשכורת לשישה אחוזים, כך שסביר להניח שפחות אנשים מגיעים לתקרת ההפקדות.

מתי עלולים להפסיד את הטבת המס של תקרת הפקדות לקרן השתלמות?

יש שני תרחישים בהם העובד עלול להפסיד את הטבת הפטור ממס, על הפקדות לקרן השתלמות.

עובד שמרוויח יותר מ 19,920 שקלים לחודש

המקרה הכי נפוץ של עובדים שעוברים את תקרת ההפקדה ונאלצים לשלם פטור, זה במקרה שבו המשכורת גבוהה כך שעשרה אחוזים ממנה (או שישה, לפי החוק החדש) מהווים יותר מסכום של 19,920 ש”ח שנתי.

המעסיק לא מעביר את ההפקדות בזמן

במקרה השני, הפסד הפטור עלול לקרות במצב בו המעסיק לא מעביר את כל ההפקדות עד לסוף שנת המס, ואז הן פשוט מחושבות יחד עם ההפקדות של השנה שלאחר מכן. במקרה כזה קל לעבור את תקרת הפקדות לקרן השתלמות, ולהפסיד את הפטור.

מתי זה כן שווה לעבור את תקרת הפקדות לקרן השתלמות?

קרן השתלמות היא מוצר חיסכון שיכול, בהשקעות נבונות, להניב לכם סכומי כסף גדולים מאוד. לפעמים, אפילו סכומים משני חיים, שמאפשרים לכם להגשים חלומות, לפתוח עסק משלכם, לעבור דירה, להגדיל את המשפחה ועוד . לכן כל החלטה חייבת להיות מגובה ביועץ פיננסי מומחה.  אם קרן השתלמות אחוזים מהווה חלק ניכר מהפקדות של המעסיק, הרי שצריך לחשוב מה קורה במקרה בו השכיר מרוויח משכורת שהאחוזים ממנה עוברים את סך תקרת הפקדות לקרן השתלמות שעומד על 19,920 ש”ח. האם להפקיד פחות כסף? האם לעבור את תקרת המס?

תתפלאו, יש מקרים בהם שווה לעבור את תקרת הפקדות לקרן השתלמות, גם אם זה אומר לשלם מס.

יש מקרים בהם לשכירים, וגם עצמאיים שמפרישים לעצמם לקרן השתלמות, דווקא כן שווה לעבור את תקרת הפקדות לקרן השתלמות, גם אם זה כרוך בתשלום של מס,  כי אז יצטבר יותר כסף להשקעות והרווח הריאלי בפועל יהיה גבוה יותר.

כמובן שגם במקרה כזה שווה להתייעץ עם איש מקצוע ולא לעשות שום פעולה לבד, וללא מחשבה ותכנון עמוקים.

האם תקרת הפקדות לקרן השתלמות הן בעצם תקרת המס?

לא. תקרת הפקדות לקרן השתלמות הן לא תקרת המס. למעשה, תקרת הפקדות לקרן השתלמות היא דבר שאינו קיים, מאחר ואפשר להפקיד כמה שרוצים. הבעיה היא שיש תקרת מס על ההפקדות, ולכן מדברים על תקרת הפקדות לקרן השתלמות במונחים של תקרת מס.

מה גובה תקרת הפקדות לקרן השתלמות לעצמאים?

עצמאים רשאים לפתוח לעצמם קרן השתלמות, בניגוד לשכירים שלא יכולים לפתוח לעצמם וצריכים לחכות שהמעסיק יואיל לפתוח להם. למעשה, עבור עצמאים קרן השתלמות היא מוצר חיסכון מעולה, בזכות הנזילות המהירה של הכסף, דמי הניהול הנמוכים וכמובן הפטור ממס.

תקרת הפקדות לקרן השתלמות עבור עצמאים מתאפשרת כבר הפקדה של שבעה אחוזים מההכנסות, והטבת המס עומדת על 4.5 אחוזים מההכנסה.

מי יכול לעזור לנו למצוא את קרן ההשתלמות הכי טובה?

קרן השתלמות היא חיסכון מעולה, אבל ההבדלים בין הקרנות הם גדולים, כמו בכל מוצר חיסכון. חלק מהקרנות יניבו סכום של כמה עשרות אלפי שקלים, וחלק יניבו מאות אלפי שקלים ויותר.

למה יש כזה הבדל בין הקרנות? ההבדלים העיקריים טמונים במסלול ההשקעה, ובמיומנות של מנהלי ההשקות.

מנהל השקעות מיומן יידע לנווט את ההשקעות בהתאם לתקופה ולא יילך עם הראש בקיר. לדוגמא בתקופת הקורונה, הרבה קרנות מצליחות שמעולם לא רשמו הפסדים, החלו לדמם כסף. חלק מהמנהלים ידעו לשנות מיד את מסלולי ההשקעה ולמזער נזקים, בעוד שמנהלים אחרים פשוט האמינו שהדרך שלהם היא היחידה שנכונה, שהקורונה תיכף תיעלם ואין טעם להתחיל לשנות דברים מהיסוד. כמובן שבסופו של דבר הם גרמו להפסדים קשים, ולבריחה של משקיעים (לפחות אלה שבדקו את הקרן שלהם מדי פעם. יש לא מעט משקיעים שלא בודקים את ההשקעות שלהם, ולא מודעים כלל לעובדה שהם הפסידו הרבה כסף בשנה האחרונה).

בגלל שרוב העמיתים בקרנות ההשתלמות הם שכירים המומחים במגוון גדול של נושאים אבל לא בהכרח דווקא בתחום ההשקעות והפיננסים, חשוב להכניס לתמונה איש מקצוע, יועץ פיננסי שמבין בהשקעות.

תחום ההשקעות הוא ללא ספק מורכב, במיוחד בתקופה כל כך רעועה כמו ימים של מגיפה עולמית. גם אם אתם משקיעים כבר הרבה זמן, זה לא בהכרח אומר שאתם מבינים לעומק את התחום של חיסכון, השקעות, קרנות השתלמות ועוד.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן