פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
תקרת קרן השתלמות

קרן השתלמות הפכה מזמן לכלי שעוזר לגייס עובדים טובים. משכורת טובה ותנאים הם הבסיס שכל שכיר שמעוניין לשפר את התנאים שלו כבר מקבל כמובנים מאליהם, אבל קרן השתלמות היא הטבה שמשתלמת הן לשכיר והן למעסיק. העובד מקבל כלי לחיסכון מצוין לטווח קצר / בינוני, ואילו המעסיק מזדכה על הכספים המופרשים ונהנה מנאמנות של העובדים כלפי מקום עבודתם, כמו גם רמת סיפוק גבוהה מתנאי העסקתם.

האם קרן השתלמות מתאימה לכל עובד? האם יש עובדים שהמשכורת שלהם דווקא עלולה להיפגע מפעולה כמו פתיחת קרן השתלמות? כמה מפריש העובד וכמה המעסיק – ומה גובה השכר שמעבר אליו אתם תפסידו את ניכוי המס של תקרת קרן השתלמות?

מה זה קרן השתלמות

קרן השתלמות היא כלי חיסכון לטווח של שש שנים, טווח המוגדר קצר עד בינוני.

זהו חיסכון שהמעסיק פותח עבור העובד, ללא קשר לחוק פנסיה חובה: כל מעסיק יכול לבחור אם הוא מעוניין להעניק את ההטבה של קרן השתלמות לעובדים שלו, ואם זה משתלם לו. לקרן השתלמות יש כמה יתרונות גדולים:

 • דמי הניהול שלה נמוכים למדי, ללא תחרות בעולם החיסכון.
 • טווח החיסכון הקצר מאפשר גמישות והופך את החיסכון לנוזלי, למי שרוצה לקחת הלוואה על חשבון הקרן.
 • מספר גדול של מסלולי השקעה
 • תשואות נאות וביצועים מזהירים בחמש השנים האחרונות
 • ללא מס – כל עוד לא עוברים את תקרת ההפקדה.
שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

כמה הפרשה לקרן השתלמות יש מצד המעסיק?

ההפקדה היא בגובה עשרה אחוזים מהשכר. המעסיק מפריש מתוך זה 7.5 אחוזים, והעובד מפריש 2.5 אחוזים.

קרן השתלמות אחוזים או תשואות – איך מחשבים את הרווח?

אנו יכולים לבדוק מה הרווח של קרן השתלמות רק אחרי שהורדנו את העלויות מסביב, כמו דמי הניהול, ואם חרגתם מגובה תקרת קרן השתלמות. התשואות לבדן אינן נטו, כי אם הכסף שהקרן מרוויחה, לפני שאנו משלמים עבור הניהול וכדומה.

כמובן שלא מודדים את הרווחים מדי חודש, אלא רק בתום שנה, או בתום שלוש שנים.

ניתן לבדוק כמה קרן ההשתלמות שלכם צפויה להרוויח בשנה הקרובה, באמצעות סימולציה, ולתכנן לנייד אותה לקרן אחרת אם אתם חושבים שהביצועים שלה לא מספיק טובים, ביחס לקרן השתלמות אחרת. קחו בחשבון שכל סימולציה מייצרת מצב עתידי על פי נתונים שיש לה כעת. המצב הכלכלי בארץ ובעולם, המצב החברתי, הפוליטי ועוד. לכל אלה יש השפעה גדולה על תחזית הרווחים, מאחר וקרנות השתלמות המשקיעות במניות ובאגרות חוב מושפעות באופן ישיר מחברות וארגונים בהן היא משקיעה, וכשהם מפסידים, היא תרוויח פחות. מצב כמו קורונה למשל משפיע עמוקות על השוק, במיוחד אם קרן ההשתלמות משקיעה במט”ח או במניות חו”ל. למרות זאת, דווקא שנת 2020 שהיתה משופעת בקורונה ופאניקה, סיימה את השנה בעליות ותשואות מצוינות, וקרנות ההשתלמות רשמו רווחים נאים. אם בודקים את ההיסטוריה של קרנות ההשתלמות, מגלים שחודש אוגוסט בשנת 2019 למשל, היה חודש גרוע ואפילו כונה במספר אתרים כלכליים “אוגוסט האדום”, בגלל שרוב הקרנות הפסידו. כמובן, שמנהלי השקעות נבונים יודעים לתקן את המצב מיד, ולהפוך את המצב לחיובי.

למעשה, זה ההבדל הניכר בין קרנות ההשתלמות ובתי ההשקעות – מנהלי ההשקעות. כל קרן מנוהלת על ידי אנשי מקצוע אחרים, שבוחרים לפזר את סל ההשקעות לפי חישובים שהם עושים. חלק ממנהלי ההשקעות פשוט מבריקים יותר מאחרים, וזה ניכר בתשואות הגבוהות למדי. איך יודעים לבחור מנהל השקעות כזה? פשוט עוברים על כל קרנות ההשתלמות, ובודקים איזו קרן השתלמות מראה תשואות גבוהות ומדד שארפ גבוה.

יחד עם זאת, חשוב לשים לב לשני דברים:

דמי הניהול של קרן ההשתלמות – לכל קרן יש אחוז אחר של תשלום, וההבדלים האלה שנראים מזעריים למדי, מתבטאים בסכומי כסף גדולים. שימו לב להבדלים במחיר דמי הניהול:

 • אקסלנס השתלמות אג”ח ללא מניות – 0.71 אחוז
 • פסגות שיא השתלמות אג”ח – 0.68% – 0.76%
 • הראל השתלמות אג”ח עד 10% מניות – 0.67%
 • הלמן-אלדובי השתלמות אג”ח עד 25% במניות – 0.63%
 • אנליסט השתלמות אג”ח עד 20% במניות – 0.51%
 •  מגדל השתלמות אג”ח – 0.70%
 • אומגה קרן השתלמות אג”ח עד 25% מניות – 0.50%
 • מור השתלמות אג”ח ממשלתי שקלי בריבית קבועה – 0.64%
 • רעות אג”ח עד 10% במניות – -0.23%

האם תקרת קרן השתלמות ותקרת ניכוי מס מקרן השתלמות זה אותו דבר?

שאלה חשובה בהקשר של תקרת קרן השתלמות, היא בנושא החריגה. האם המשמעות של תקרת קרן השתלמות מרמזת שיש גבול לסכום החודשי שאפשר להפקיד לקרן ההשתלמות?

התשובה היא לא. אין גבול לסכומים שאתם רשאים להפקיד בקרן ההשתלמות, כלומר אין תקרת קרן השתלמות. מה שכן יש, זו תקרת חריגת מס מקרן השתלמות על כל הפקדה שמגיעה משכר שעולה על 15,712 ש”ח.
מאחר וההפקדה לקרן השתלמות היא עשרה אחוזים מהמשכורת של העובד, נקבע רף מקסימלי לסכום שאותו ניתן להפקיד מבלי לשלם מס. למרות זאת, קרן ההשתלמות כמובן זמינה ופתוחה גם עבור ששכרם עובר את הסכום הזה, הם פשוט יצטרכו להחליט איך להתנהל. האם שווה להם לחרוג מגבול תקרת קרן השתלמות, ולשלם מס על התוספת.

לפעמים שווה לחרוג מגבול תקרת קרן השתלמות

למען האמת, התשובה על חריגה מגבול תקרת קרן השתלמות היא לא אוטומטית. יש עובדים המעדיפים לחרוג מתקרת מס קרן השתלמות, כי זה פשוט משתלם להם. כשעובד מרוויח משכורת גבוהה יותר מ – 15,712 ש”ח, הוא יכול לבחור אם להפקיד את ההפרשות בסך עשרה אחוזים בקרן, ולספוג את החריגה של תקרת קרן השתלמות, או להפריש עשרה אחוזים על שכר נמוך יותר, ולקבל את היתרה בחזרה בברוטו שלו. במקרה הראשון הוא משאיר את החיסכון שלו כמו שהוא, אך המשכורת שלו ניזוקה כתוצאה מתשלום המס. במקרה השני המשכורת שלו גדלה, אך החיסכון שלו מצטמק. ככל הנראה זו השאלה הגדולה שעומדת בפניו של העובד –  האם להשקיע בהווה (המשכורת) או בעתיד (בחיסכון)?

בכל מקרה יש לזכור שבמועד פתיחת הקרן, במידה והיתה חריגה מתקרת ההפקדה, החוסך ייאלץ לשלם 25 אחוזים מס.

איך מחשבים חריגה מתקרת ההפקדה לקרן השתלמות?

אם שכיר מרוויח יותר מ 15,712 ש”ח, הסכום של החריגה מתקרת ההפקדה מחושב מתוך האחוזים של המעסיק – מתוך ה 7.5 אחוז.

לדוגמא, אם העובד מרוויח 30,000 ש”ח. חישוב סכום החריגה המחויבת במס יתבצע כך: יתרת השכר מעל 15,712 היא 14,288 ש”ח. 7.5 אחוזים מתוך 14,288 הם – 1071 ש”ח. זה סכום החריגה, שעליו צריך לשלם מס שולי.

אם העובד מרוויח 40,000 ש”ח, סכום החריגה יעמוד על 3000 ש”ח סכום חריגה.

תשובות לשאלות נפוצות

האם ניתן להפריש כמה שרוצים לקרן ההשתלמות?

מבחינת הסכומים, אתם יכולים להפריש כמה שאתם רוצים, בהתאם לתקנון. הדבר היחיד שאתם צריכים לקחת בחשבון, שחריגה מהסכום של 15,712 שקלים מהווה למעשה חריגה של תקרת קרן השתלמות, ואתם תחויבו במס. אם אתם משתכרים מעל סכום זה, כדאי שתתיעצו עם יועץ פיננסי שיעזור לכם להסדיר את תשלומי התוכנית מבלי שתחוייבו במס מיותר, או שלפחות תדעו איזה עוד אופציות יש לכם, ועומדות על הפרק.

מה קורה אם אני עצמאי ואני רוצה להפריש לקרן השתלמות?

עצמאים יכולים להפריש עבור עצמם לקרן השתלמות, ואפילו מאוד מומלץ שיעשו זאת. אומנם אין להם מעסיק שמפריש שלושה רבעים מהסכום, בדומה לשכירים, אך קרן השתלמות מעניקה ביטחון של חיסכון טוב, וגמישות נזילה שכה חשובה לעצמאים: קרן השתלמות יכולה לאפשר לכם לקחת הלוואה על חשבון הקרן, מבלי שתצטרכו להביא ערבים שיחתמו לכם, ומבלי שתצטרכו לשעבד נכס כפיקדון. בנוסף, הלוואה על חשבון קרן ההשתלמות לא עוברת דרך הבנק, ולא צריך להתחנן לפני פקידת הבנק להלוואה. הלוואה על חשבון קרן השתלמות ניתנת ללא עמלות, וההחזר החודשי יכול להיות אפס שקלים, אם אתם בוחרים בהלוואת בלון.

האם הטבת המס של תקרת קרן השתלמות יכולה להשתנות מדי פעם?

מן הסתם, הסכום שמעליו יש תקרת קרן השתלמות שאינה פטורה ממס, הוא גמיש ותלוי בזמנים. כמו שהמשכורת הממוצעת בישראל לא דומה בכל שנה, כך גם הגבול שמעליו אנו קובעים תקרת קרן השתלמות יכול להשתנות. אם ניקח בחשבון שינויים במשק, אופציה של עליית אינפלציה או מצב כלכלי שונה, סביר להניח שגם הגבול של 15,712 שקלים יכול להשתנות. לכן תמיד טוב להתייעץ עם סוכן ביטוח שיש לו התמחות פיננסית, ולהתעדכן לגבי סוג ואופן ההפרשות.

האם קרן השתלמות יכולה להיות קרן פנסיה?

כל כלי חיסכון יכול לעבור שינוי ולהיות חיסכון פנסיוני. גם קרן השתלמות, שאמורה להיות חיסכון לטווח קצר, יכולה להיות מנויידת לקרן פנסיונית בתום שש שנות החיסכון. כמובן שאתם צריכים להתייעץ לגבי מסלול ההשקעה, כי אם לצורך החיסכון הקצר בחרתם במסלול השקעה עם מרכיב סיכון משמעותי, יתכן שכאשר תהפכו את הקרן לחיסכון לטווח ארוך תעדיפו חיסכון עם מרכיב סיכון מזערי. חשוב לציין שהתשואות משתנות בהתאם להרכב ההשקעה. אם בחרתם בסל השקעות עם חשיפה גבוהה למניות למשל, או עם חשיפה גבוהה למט"ח, סביר להניח שהתשואות שלכם תהיינה גבוהות ויפות. זה בגלל שרמת הסיכון של ההשקעות האלה לא מבוטל. אם בחרתם להשקיע באג"ח ממשלתי, אתם תהיו מושקעים באפיקים כמעט נטולי סיכון, אך התשואות תהיינה בהתאם, נמוכות יחסית.

האם קל לנייד קרן השתלמות לקרן אחרת?

ניוד של קרנות השתלמות או קופות גמל הן פשוטות מאוד, אינן כרוכות בתשלום וגם אינן מוגדרות כאירוע מס. הכספים מועברים ללא פתיחה של הקופה או הקרן ישירות למכשיר חיסכון אחר, תוך שמירה על כל הזכויות והוותק שנצברו לכם עד כה. אם יש לכם כמה קרנות או תוכניות חיסכון מפוזרות בכל מיני מקומות, אפילו כאלה שאינן פעילות, כדאי לכם לאחד אותן לקופת גמל אחת או לקרן פנסיונית אחת.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן