פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
גמל להשקעה

בשנים האחרונות המשקיעים עוברים לחסוך באמצעות גמל להשקעה – קופות גמל להשקעה שמאופיינות בגמישות ודמי ניהול נמוכים, המתאימים לחוסכים שיודעים שגם אם מדובר בחיסכון לטווח ארוך, הם עלולים להזדקק לכסף או לחלקו מתישהו לפני תאריך הפתיחה הרשמי של הקופה. החיסכון באמצעות גמל להשקעה משתלם כי בכל זמן נתון אפשר לפתוח את הקופה ולהוציא את הכספים, ללא תשלום מס מפלצתי של שלושים וחמישה אחוזים.

אז מתי נכנסה קופת גמל להשקעה לשוק ההון, כמה תשואות היא משיגה והאם ניתן לנייד אותה מקופת גמל רגילה?

מהי גמל להשקעה?

גמל להשקעה היא למעשה קופת גמל להשקעה, הנהנית בגמישות הן באופן ההפקדה והן ביכולת פתיחת הקופה ומשיכת הכספים. גמל להשקעה היא קופה צעירה, משנת 2016 בסך הכל, ולמרות הפז”מ הנמוך שלה היא כבר נחשקת מאוד בקרב משקיעים, ובמגוון מסלולים. גמל להשקעה הגיעה במטרה לתת פתרון לחוסכים שמצד אחד מצליחים לחסוך סכומים נאים למדי, אך מצד שני נשארים ללא כסף נזיל, מאחר וכל החסכונות שלהם סגורים בתוכניות חיסכון של עשרות שנים. השוק חווה מצב קצת משונה, בו אנשים עם לא מעט כסף בפקדונות נאלצים לקחת הלוואות עם ריבית גבוהה, רק כי אין להם גישה לכספם שלהם. לפיכך, גמל להשקעה מאפשרת לכל חוסך את היתרונות של קופת גמל רגילה, כמו מסלולי סיכון ברמות שונות ויכולת להפיק תשואות גבוהות, יחד עם נגישות לכסף ואפשרות למשוך אותו בכל זמן שהוא רוצה.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקופות הגמל שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקופות הגמל שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

 איך מניידים גמל להשקעה?

עד לא מזמן, אם הייתם מבקשים לנייד קופת גמל להשקעה לקרן פנסיה, הייתם צריכים לשלם מס גבוה מאוד בפתיחת הקופה בפנסיה. זאת, מהסיבה שלא הייתם יכולים לפתוח את הקופה לקצבה חודשית אלא לבצע רק משיכה הונית, שאינה מזכה בהטבת מס תיקון 190. כיום החוק השתנה, ואתם יכולים לבצע ניוד גמל להשקעה ללא תשלום מס.

בנוסף, לאחרונה ניתן לנייד גמל להשקעה בין בתי השקעות שונים ללא תשלום מס רווח הון. לצורך העניין, אם עד לא מזמן, כשרציתם לבצע ניוד גמל להשקעה ממסלול אחד לאחר, מבית השקעות אחד לשני, הייתם צריכים למשוך את כל כספכם, לשלם מס רווח הון, ורק אז להשקיע את הכסף במסלול / בית השקעות אחר – הרי שכיום הוסרו המגבלות והשתנו החוקים.

אז אומנם ניוד גמל להשקעה הפך להיות קל ונטול מס, אך כדי לדעת לאן להעביר את הכספים מומלץ שתתיעצו עם יועץ פנסיוני מוסמך, שיתן לכם אינפורמציה חשובה לגבי המסלולים ובתי ההשקעות השונים. לא תמיד הניוד מתבצע בצורה חכמה, והעובדה שהוא נטול מס ופשוט לביצוע מייצר הרבה בלבול ומוביל לטעויות. האם אתם בטוחים שאתם יודעים לאן להעביר את הכסף שלכם, שחסכתם בעמל רב?

ניוד גמל להשקעה הוא ענין פשוט שאינו כרוך בתשלום מס.

האם קופת גמל להשקעה יכולה להיות חיסכון פנסיוני?

קופת גמל להשקעה היא מוצר מבריק. לרוב, מי שפותח אותה מתכנן להוציא את הכסף בקרוב, או בעוד כמה שנים – אבל לא לשמור אותו לפנסיה. יחד עם זאת, הבסיס של גמל להשקעה זהה לזה של קופות גמל רגילות, והוא עדיין חיסכון לטווח ארוך. אתם יכולים לנייד את הכסף שלכם לגמל להשקעה, ולא להשתמש ביתרון הנזילות שלה, כלומר לא להוציא ממנה כספים טרום פתיחתה. בכך, קופת הגמל מוכיחה שהיא יכולה להיות קופת חיסכון פנסיוני לכל דבר – פשוט עם יתרון של אפשרות לפתיחה מוקדמת, למי שרוצה בכך.

האם גמל להשקעה מתאימה לחיסכון לכל ילד?

קופת גמל היא קודם כל כלי מצוין, מהסיבה שהיא צוברת כספים במשך כל שנות ההפקדה, ומייצרת בסופו של דבר סכום נאה למדי. קופות גמל קלאסיות בהגדרה שלהן אמורות לייצר סכום שאמור ללוות את האדם שיוצא לפנסיה לשנים ארוכות ורבות, ומשום כך מתוכננות לצבור כמה שיותר כסף.

מן הסתם, גם גמל להשקעה היא קופת חיסכון לכל דבר, ומשום כך היא מתאימה ביותר לייעוד של חיסכון לכל ילד, מאחר והיא שומרת על כל היתרונות של קופת גמל (השקעות חכמות) יחד עם היתרונות של קופת גמל להשקעה, כמו גמישות ונזילות.

צבירת הכסף מתבצעת על ידי השקעה במסלולי שונים. לכל קופת גמל יש מספר מסלולים, ואתם אלה שבוחרים במסלול ההשקעה שיותר מתאים לכם, בהתאם למידת הסיכון שלו.

קופת גמל בסיכון גבוה היא קופה שמשקיעה במסלול עם חשיפה גבוהה למניות, והרווחים הם לרוב גבוהים למדי, עם תשואות חודשיות שעוברות את העשרה אחוזים.

קופות גמל בסיכון בינוני וסיכון נמוך משקיעות באג”ח, מט”ח ועוד – ורמת הרווחים החודשית היא בין חמישה לשבעה אחוזים. כמובן יש מספר קופות שמצליחות מדי פעם להבריק ולייצר מספרים יפים גם במסלול סיכון בינוני.

גמל להשקעה – איך יודעים במה לבחור?

אם אתם מחפשים קופת גמל להשקעה, אתם בטוח יודעים שיש לא מעט קופות שהשיגו ביצועים מעולים בשלוש השנים האחרונות, אך קשה לדעת מי מהן אכן רווחית אחרי שמנכים נתונים שונים כמו דמי ניהול. לפניכם רשימה של קופות גמל להשקעה שהשיגו את הביצועים הכי טובים בשנים האחרונות, לפחות על הנייר:

גמל להשקעה תשואה בשנה אחרונה
אלטשולר שחם חיסכון מניות 16.87%
פסגות נקסט  אג”ח 1.67%
פסגות נקסט חו”ל 8.12%
פסגות נקסט  אג”ח 1.42%
פסגות נקסט   אג”ח קונצרני 1.57%
אנליסט קופת 8.18%
אנליסט קופת מניות 22.98%
מיטב דש מסלול מניות 18.58%
מיטב דש מסלול הלכה 3.72%
מיטב דש מסלול פאסיבי – 15.12%
פסגות   מניות 16.58%
קל מדד ללא מניות -1.92%
קל אג”ח ללא מניות 2.80%
אקסלנס אג”ח ללא מניות 4.84%
קל מדד מניות -5.16%
אקסלנס מניות פאסיבי 13.30%
אקסלנס אג”ח עד 15% מניות 4.42%
אקסלנס כללי פאסיבי 5.85%
מגדל שיקלי טווח קצר 0.12%
מגדל מניות 20.59%
מגדל חו”ל 8.19%
אקסלנס כללי 10.15%
מור מחקה מדד אג”ח ממשלתי, צמודות מדד ממשלתי לטווח 5-10 שנים -1.12%
מגדל אג”ח עד 10% מניות 2.26%
מגדל כללי 8.62%
מגדל אג”ח ממשלתי ישראלי -1.75%
מור ת”א מדד 35 -4.30%
מור מדד S&P500 19.75%
מור מחקה מדד תל בונד 20 0.32%
מגדל הלכתי 4.87%
מור מדד אג”ח ממשלתי, לא צמודות בריבית קבועה -2.42%
מור קופת מסלול כספי 0%

 

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקופות הגמל שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקופות הגמל שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן