פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים

עד לפני מספר שנים, רק שכירים נהנו מהפקדות לקרן השתלמות ומכל היתרונות של קופת החיסכון הזו. התפקיד המקורי של קרן השתלמות היה בכלל לחסוך כסף לעובדים שכירים, כדי שהם יוכלו לצאת להשתלמויות ולימודים מקצועיים. עובדים עצמאים, שלא היה להם מעסיק שמפריש עבורם כסף, יכלו רק להביט מהצד, ולהשתאות, אולי גם קצת לקנא.

בשנים האחרונות המצב השתנה משמעותית. המדינה מעודדת את העובדים העצמאים לחסוך כמה שיותר כסף, גם לפנסיה וגם לטווחים קצרים יותר, ולצורך כך היא מציעה להם הטבות מס רבות. הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים הן הטבות מס שהופכות את ההפקדה לקרן השתלמות לכדאית ומשתלמת, למרות שאין מעסיק שמשלם את רוב ההפרשות כמו בעולם השכירים.

אז מה הן הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים, איזה עוד סיבות יש לעצמאים לפתוח תוכניות חיסכון לטווח קצר, ואיפה אפשר למצוא את קרנות ההשתלמות הכי מתאימות לעצמאים?

מה זה קרן השתלמות לעצמאים

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון לטווח של שש שנים, הנחשב בשוק החיסכון והביטוח כטווח חיסכון בינוני. לקרן השתלמות יש יתרונות ברורים כמו פטור מלא ממס רווח הון בפתיחת הקרן, כעבור שש שנים, דמי ניהול נמוכים, ותשואות נאות ברוב המקרים.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

למה שעצמאי יהיה מעוניין לפתוח לעצמו קרן השתלמות?

למתבונן מהצד, קצת מוזר שקרן השתלמות הפכה להיות כה נחשקת בקרב קהל העצמאים. לכאורה, נשאלת השאלה מה האינטרס שלהם לפתוח מוצר חיסכון שנוצר במיוחד עבור שכירים? אם שכיר יכול להפקיד באמצעות המעסיק שלו עד שבעה וחצי אחוזים מהמשכורת שלו, הרי שלעצמאי אין מעסיק שיכול להפקיד עבורו כסף. הסיבה לכך שקרן השתלמות אטרקטיבית בעיני עצמאים, היא בעיקר בגלל הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים, שמאפשרות לעצמאים להרוויח כסף כתוצאה מההפקדה שלהם בקרן ההשתלמות. סיבה נוספת לביקוש לקרן, היא שקרן השתלמות היא סוג של קופת גמל להשקעה, כלומר תוכנית חיסכון דינמית וגמישה, שניתן למשוך ממנה חלק מהכספים בטרם עת, בצורה של הלוואה מקרן השתלמות. עבור עצמאים זה בונוס מעולה, שמאפשר להם לצלוח תקופות קשות.

פירוט הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים

הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי מניבה הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים:

  • פטור ממס רווח. ברוב תוכניות החיסכון יש לשלם מס רווח הון לא קטן, בעת פתיחת התוכנית. בקרן השתלמות אתם מקבלים פטור מלא. הפטור הוא עד תקרת הפקדה של 18,835 ש”ח. מקרים מסוימים זה כן משתלם לעבור את תקרת ההפקדה, אבל כמובן רק בליווי של איש מקצוע.
  • סכום הכסף שמשתחרר אינו ייעודי – אתם יכולים לנתב את הכסף לכל אפיק שתחפצו, כולל פשוט למשוך את כולו.
  • הקטנת תשלום מס הכנסה בהתאם לגובה הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי.
  • צמצום תשלום ביטוח לאומי ביחס ישיר להפקדות.

קרן השתלמות מומלצת לעצמאים

כשמדברים על נושא הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים, תמיד יש מי ששואל, מה היא קרן השתלמות מומלצת לעצמאים. זו שאלה לגיטימית, בהתחשב בעובדה שעצמאים מחפשים את הערך הנוסף של הקרן, ולא רק הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים. קרנות השתלמות מציעות מגוון גדול מסלולים ותשואות, וכל אחת מהן כרוכה בהטבות מס קרן השתלמות לעצמאים, ללא קשר למסלול ההשקעה.

כדי למצוא את הקרן המומלצת, הכי טוב לעשות השוואה בין כמה קרנות מאותו מסלול, לבדוק את מחיר דמי הניהול, את רמת הסיכון, גובה התשואות ומדד שארפ. הנה למשל כמה קרנות במסלול מט”ח, שנחשב “רגוע” יותר. תוכלו לראות בטבלה כמה הקרן השיגה בחמש השנים האחרונות, וכמה דמי הניהול שלה:

 

שם קרן ההשתלמות תשואות בחמש השנים האחרונות דמי ניהול
מיטב דש השתלמות אג”ח צמוד מדד 17.82% 0.63%
אנליסט השתלמות אג”ח 14.16% 0.60%
אנליסט השתלמות אג”ח ממשלת ישראל 8.66% 0.60%
ילין לפידות קרן השתלמות מסלול אג”ח עד 25% מניות 27.29% 0.75%
אינפיניטי השתלמות אג”ח 10.69% 0.80%
פסגות שיא השתלמות אג”ח 11.71% 0.68%
מגדל השתלמות אג”ח 16.10% 0.70%
הלמן-אלדובי השתלמות אג”ח עד 25% במניות 25.09% 0.63%
הראל השתלמות אג”ח עד 20% מניות 26.43% 0.62%
מגדל השתלמות אג”ח ממשלתי ישראלי 10.23% 0.68%

 

איך מחשבים הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים?

בעזרת מחשבון או סוכן ביטוח תוכלו לחשב את הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים המגיעות לכם.

לדוגמא, אם ההכנסה השנתית החייבת שלכם היא חמישים אלף ש”ח, ההטבות ייראו כך:

חישוב כללי:

הפקדה שנתית לצורך זיכוי מס – 2750 ש”ח, כלומר הטבת המס תעמוד על שלושים וחמישה אחוזים, שהם 963 ש”ח.

הפקדה לצורך ניכוי מס – 5500 ש”ח, הטבת מס בסך 550 ש”ח, עשרה אחוזי הטבת מס.

סך ההטבה יחד – 8250 ש”ח.

חישוב הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים:

הפקדה מוכרת כהוצאה – 2250 ש”ח, מתוכם עשרה אחוזי הטבת מס – 225 ש”ח.

הפקדה לצורך פטור ממס – 16, 230 ש”ח.

סה”כ 18,480 ש”ח הפקדה פטורה ממס.

האם הטבות מס קרן השתלמות לעצמאים חלות גם על שכירים העובדים כעצמאים?

תקופת הקורונה, שטרם הסתיימה, שינתה את כולנו – כולל את האופן בו אנחנו משתכרים למחייתנו. עד הקורונה, העולם התחלק לשני חלקים: שכירים ועצמאים. אלה קיבלו משכורת ואלה הרוויחו באופן עצמאי וישיר. המגיפה העולמית, שחייבה אנשים לעבוד מהבית או לפטר את העובדים שלהם, יצרה הרבה כאוס. בשיא הקורונה, כשעסקים רבים נסגרו, לעצמאים רבים לא הייתה פרנסה והם החלו לעבוד כשכירים, ואילו שכירים רבים שפוטרו התחילו לעבוד כעצמאים במקצוע שלהם. מה שעלול היה להתברר כבלגן בירוקרטי התברר דווקא כסיטואציה ייחודית, בה אנשים רבים היו גם וגם: גם שכירים וגם עצמאים.

בהקשר של קרן השתלמות, עצמאים שהתחילו לעבוד כשכירים צריכים לעשות תיאום מס בעזרת סוכן הביטוח שלהם, כדי שלא ישלמו קנסות ויעברו את סף הזכאות להם להטבות מס. הם יכולים להמשיך להפקיד לקרן השתלמות, רק שהם צריכים לשים לב שהם משלמים בהתאם להכנסות הנוכחיות שלהם כעצמאים. שכירים שהפכו להיות עצמאים, צריכים לבדוק. במידה והם פוטרו, אין יותר מי שיפקיד עבורם לקרן ההשתלמות, אבל לא כדאי להם לפתוח אותה לפני הזמן, כי אז הם כן ישלמו מס רווח הון. עדיף להם להמתין עד שייגמר זמן החיסכון, בתום שש השנים. אם הם מאוד זקוקים לכסף, כדאי להם לבקש הלוואה מקרן ההשתלמות, כי זו הלוואה חוץ בנקאית בתנאים הכי טובים שיש, וללא ערבות או עמלות.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן