פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
העברת קרן פנסיה מחברה לחברה

הפנסיה שלנו היא העתיד שלנו – ומכיוון שכך, אנחנו צריכים לקחת אותה ברצינות. קשה מאוד בגיל צעיר לגרום לאדם להבין שמה שהוא חוסך עכשיו, זה מה שיהיה לו בזקנתו. אנשים לא מצליחים להבין שלא תמיד יהיה להם את היכולת הפיזית והנפשית לעבוד, שלא תמיד יהיו להם הורים שאפשר לבקש מהם כסף, שלא תמיד תהיינה להם בכלל הזדמנויות להרוויח כסף. כשאדם צעיר ובריא, הוא נוטה לחשוב על העתיד שלו בתור רצף של אירועים שיהיו דומים מאוד למה שהוא עובר כרגע, בהבדל אחד – שהוא יהיה מבוגר יותר. זו טעות, כי בזקנתו יהיו לו צרכים אחרים, הוצאות רבות שאין לו עכשיו כמו תרופות, סיעוד, ציוד וכדומה, ולא יהיה לו שום מקור הכנסה מלבד הפנסיה שלו.

זו הסיבה שכל נושא הפנסיה הוא חשוב כל כך, ומי שלא הפנים את החשיבות של הנושא, מוטב שיפתח עיתון או יגלוש באחד האתרים הגדולים, כדי לקרוא על המצוקות הכלכליות והנפשיות של אנשים מבוגרים, שהפנסיה שלהם דלילה מדי, ולא מצליחה לכסות את כל צרכיהם. לנו, אנשים שטרם יצאו לפנסיה, יש כרגע הזדמנות פז לשנות את העתיד שלנו ולא להיקלע למצוקה שחווים חלק מהקשישים בישראל של שנת 2021. אנחנו עוד יכולים לשנות הכל, אם נדע איך לנהל את הפנסיה שלנו כראוי. איך למקסם את ההפרשות לפנסיה, למזער את דמי הניהול, אם נדע איך להפעיל חשבונות פנסיה ישנים ולא פעילים ולאחד אותם לקרן אחת משגשגת – ועוד.

אחת הדרכים לשפר את מצב קרן הפנסיה שלנו היא לבצע העברת קרן פנסיה מחברה לחברה. איך נעשה את זה? הכל בכתבה שלפניכם. אז אל תמשיכו הלאה, עצרו והקדישו זמן לקרוא את כל הכתבה. בסיומה נשמח לשוחח איתכם, ולעזור לכם לשפר את תנאי הפנסיה שלכם.

מה זה העברת קרן פנסיה מחברה לחברה?

העברת קרן פנסיה מחברה לחברה היא בדיוק כמו שזה נשמע – ניוד קרן פנסיה מגוף מסוים, בו היא מנוהלת, לגוף אחר, שנראה להם אטרקטיבי יותר. שכירים שרוצים לבצע העברה צריכים לפנות לממונה על השכר במקום עבודתם, וליידע אותו ברצונם לעשות העברת קרן פנסיה מחברה לחברה. עצמאים צריכים לפנות ישירות אל מנהלי קרן הפנסיה שלהם, ולבקש את הניוד.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בפנסיה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בפנסיה שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מתי עושים העברת קרן פנסיה מחברה לחברה?

יש מספר מצבים, בהם העמית יהיה מעוניין לבצע העברת קרן פנסיה מחברה לחברה: כשהם רוצים להוזיל את דמי הניהול של קרן הפנסיה שלהם, עצמאים שחייבים לשפר את הפנסיה שלהם, תשואות נמוכות מדי ביחד לקרנות פנסיה אחרות ואיחוד של קרנות פנסיה לא פעילות.

דמי ניהול קרן פנסיה

בכל קרן פנסיה יש דמי ניהול הנגזרים מהתשואות, והם אינם אחידים בגובה שלהם. בקרן אחת תתבקשו לשלם יותר משלושה אחוזים דמי ניהול, ובקרן אחרת פחות מאחוז וחצי. אתם יכולים לעשות השוואת דמי ניהול קרן פנסיה, להבין שגובים מכם סכומים גבוהים מדי עבור ניהול הקרן, ולעבור לקרן אחרת שגובה סכומי ניהול נמוכים יותר.

פנסיה לעצמאים

חוק פנסיה לעצמאים מעודד עצמאים להפריש לעצמם סכומי כסף, שישמשו אותם ביציאה לגימלאות, ומציע להם הטבות מס בכדי לעודד אותם לכך. פנסיה לעצמאים היא עניין חשוב ביותר, מאחר ובניגוד לשכירים אין להם הפרשה חיצונית לפנסיה, וברוב המקרים קרן הפנסיה שלהם היא כל מה שיהיה להם בגימלאות. משום כך, עצמאים חייבים להיות כל הזמן עם היד על הדופק, לוודא שהקרן שלהם צוברת רווחים, שדמי הניהול אינם גבוהים מדי, ושכל הזכויות שלהם נשמרות. יותר מדי עצמאים לא יכולים להרשות לעצמם לצאת לגמלאות, ומוכרחים להמשיך לעבוד גם בגיל מבוגר ובמצב גופני רעוע. כדי להימנע מכך, אף פעם לא מוקדם מדי להתעניין במצב קרן הפנסיה שלכם, לבדוק כמה עושות קרנות אחרות – ולחשוב על העברת קרן פנסיה מחברה לחברה.

תשואות נמוכות בקרן פנסיה קיימת

סיבה פופולרית לניוד קרן פנסיה היא חוסר שביעות רצון מגובה התשואות שמשיגה הקרן. לכל קרן פנסיה יש מנהלי השקעות אחרים, וכל אחד מהם משקיע לפי הבנתו וניסיונו. כמובן שלא כל מנהלי ההשקעות משיגים את אותן תשואות ואותו אחוז רווח, ובהחלט לגיטימי לרצות לעבור לקרן שמשיגה תשואות גבוהות יותר מזו שאנחנו נמצאים בה כרגע.

ניוד קרן פנסיה מחשבונות לא פעילים

סוגיה מעניינת בתחום קרנות פנסיה, היא כל אותם חשבונות לא פעילים. חשבון לא פעיל הוא חיסכון, שהצטבר בו סכום כסף אך העמית הפסיק להפקיד בו כספים, לרוב בגלל עזיבה של מקום העבודה שפתח לו את הפנסיה הזו. כמעט לכל אדם יש לפחות חיסכון אחד לא פעיל, ש”זולל” דמי ניהול אך לא מניב כמעט תשואות. במקרים כאלה יש הכרח לבצע העברת קרן פנסיה מחברה לחברה, ולרכז את כל החשבונות הקטנים, הזניחים והלא פעילים תחת קורת גג אחת ותחת קרן פנסיה אחת.

כמה עולה לעשות ניוד קרן פנסיה?

ניוד קרן פנסיה אינו הליך פשוט שאינו כרוך בתשלום, ואינו נחשב כאירוע מיסי. בנוסף, העברת קרן פנסיה מחברה לחברה הוא תהליך השומר על כל הזכויות של החוסך בכספים שנצברו, כמו גיל הכניסה ותקופת האכשרה).

האם יש מצבים בהם לא ניתן לבצע העברת קרן פנסיה מחברה לחברה?

יש מצבים שעם כל הרצון הטוב של מנהלי הקרן, לא ניתן להיעתר לרצון המבוטח ולאפשר לו לבצע העברת קרן פנסיה מחברה לחברה. לדוגמא, במקרים בהם החוסכים לקחו הלוואה מקרן הפנסיה שלהם, או במקרים בהם החוסכים מקבלים פנסיה מוקדמת, או שחשבון הקרן שלהם מצוי תחת עיקולים שונים. במקרים כאלה שווה להתייעץ עם סוכן ביטוח פנסיוני, שיעזור לכם להיחלץ מקרן הפנסיה הנוכחית שלכם, ויסייע לכם לעבור לקרן אחרת, טובה יותר עבורכם.

האם מהלך של העברת קרן פנסיה מחברה לחברה מצריך ליווי של יועץ פנסיה?

בדיוק כמו שלא הייתם חושבים לגשת לבית משפט ללא ליווי של עורך דין, ולא הייתם מקבלים החלטה רפואית חשובה על סמך חוות דעתו של השכן המוסכניק שלכם, על אחת כמה וכמה שכל החלטה על הפנסיה שלכם צריכה להיות מלווה ביועץ פנסיוני מומחה. ההפרשות לפנסיה שלכם כיום, וההחלטות שאתם לוקחים לגביה, זה מה שיקבע איך תיראה התקופה הארוכה שמשתרעת מרגע היציאה לפנסיה בגיל שישים וקצת, ועד לשיבה טובה מאוד. האם תוכלו לטייל, ליהנות מחוגים ופעילויות, האם תוכלו לטייל סביב העולם ולהיפגש עם חברים – או שתצטרכו לשבת בבית, למכור נכסים כדי להתקיים, לוותר על תרופות חשובות ולהצטער שלא חשבתם לעומק על כך שגם את הפנסיה צריך לתכנן היטב, ובחוכמה.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בפנסיה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בפנסיה שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן