פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
דמי ניהול קרן השתלמות

קרן השתלמות מסתמנת בשנה וחצי האחרונות כאפיק החיסכון עם התשואות הכי מניבות, בפער שהולך ותופס תאוצה מאפיקי חיסכון אחרים. כדי לדעת בדיוק כמה תרוויחו בסוף התקופה, בחרו מחשבון קרן השתלמות, הזינו את הנתונים שלכם ותכננו את מסלול ההשקעה שלכם.

מהי קרן השתלמות?

קרן השתלמות היא תוכנית חיסכון לעובדים, שמיועדת להשתלמויות מקצועיות, לימודים ועוד. העובד רשאי לפתוח את הקרן תוך שלוש שנים בכדי להשתמש בכספים עבור תוכניות השתלמות, או לחכות שש שנים מיום פתיחתה, ואז לפתוח את התוכנית ללא תשלום של מס רווח הון. קרן השתלמות משולמת מהמשכורת של העובד, באופן הבא: העובד משלם 2.5 אחוז, והמעסיק משלם 7.5 אחוז – סה”כ 10 אחוזים מהמשכורת.

המעסיק אינו מחויב לשלם עבור קרן השתלמות, אך אם המעסיק החליט להקים עבור העובד קרן השתלמות, ומסיבה כלשהי ניכה משכרו של העובד את אחוזי ההפרשה ולא העביר אותן לקרן, הוא צפוי לקנס או אפילו מאסר.

מקור הרעיון של קרן השתלמות נעוץ בהסכמים קיבוציים נושנים, ובצרכי שוק העבודה של פעם, בו היו בעיקר עובדים כלליים ללא השכלה מיוחדת, מה שיצר צורך בשליחת עובדים להשתלמויות ולימודים. כיום רוב העובדים כבר מגיעים עם השכלה ומיומנויות לתפקיד, ורעיון ההשתלמות די נשכח – רוב העובדים בוחרים שלא להשתמש בקרן כדי לממש לימודים או השתלמות, אלא מחכים לסיום התקופה כדי להוציא את הכסף ולהשתמש בו לכל מטרה שהם רק רוצים.

האם קרן השתלמות היא עשרה אחוז מהנטו במשכורת?

לא, כשמחשבים את סכום ההפרשות לקרן ההשתלמות לא משקללים נתונים כמו דמי נסיעות, שעות נוספות או אירועים מיוחדים כמו בונוסים וכדומה.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

האם יש תקרת הפקדה לקרן השתלמות?

לא, אין תקרת הפקדה לקרן השתלמות – אך יש תקרת הטבה עבור פטור ממס, ובשנת 2021 היא עומדת על 15,712 ש”ח. מעבר לסכום זה בחודש, תשלמו מס שולי.

זו גם אחת הסיבות ששימוש בכלי כמו מחשבון קרן השתלמות יכול לעזור לכם, כי לפעמים עדיף לשלם פחות, ולהימנע מתשלום מס.

מה היתרון של קרן השתלמות על פני אפיקי חיסכון אחרים?

היתרון של קרן השתלמות על פני אפיקי חיסכון אחרים הוא ברור עבור כל מי שקורא עיתוני כלכלה או גולש באתרים של כלכלה ופיננסים: קרנות ההשתלמות מניבות את התשואות הכי גבוהות בחודשים האחרונים.

בכל שנת 2020 זרחו קרנות ההשתלמות בפער ממכשירי חיסכון אחרים, והתחילו את שנת 2021 בריצה מהירה, משאירות את האחרות הרחק מאחור.

התשואה המקובלת בתחום קרנות ההשתלמות הגדולות הניבה תשואה מרשימה של אפס נקודה שמונה אחוזים, כשחלק מהקרנות הן קרנות חדשות וקטנות יחסית, שפרצו לשוק בסערה גדולה. אגב, תוסיפו לתשואה הנאה גם פטור ממס ודמי ניהול הנמוכים ביותר בשוק, וקיבלתם מוצר מושלם.

בנוסף, בואו לא נשכח יתרון ברור של קרן השתלמות – רוב הכסף בכלל לא מגיע מכיסכם, אלא מכיסו של המעסיק. כלומר אתם צוברים רווחים מדהימים, לא משלמים מס, משלמים דמי ניהול קרן השתלמות נמוכים, וכמעט הכל מבסיס כספי שמגיע ממקור חיצוני.

האם ניתן למשוך את קרנות ההשתלמות עד הפנסיה?

כן, אין חובת פתיחת הקרן לאחר שש שנים. ניתן לפתוח אותה גם בגיל שישים ולתת לה לצבור בינתיים רווחים נאים. בנוסף, מאחר וקרן השתלמות היא מכשיר מאוד גמיש, ניתן לפתוח אותה גם בזמן פיטורים או  יציאה מוקדמת לפנסיה, וזאת ללא תשלום מס רווח. בנוסף, במקרה של פטירת המוטב הכספים עוברים ליורשים, גם במקרה זה ללא תשלום מס.

מהו מחשבון קרן השתלמות, ומתי משתמשים בו?

מחשבון קרן השתלמות הוא כלי לחישוב הכספים שתקבלו במועד בו תבחרו לפתוח את קרן ההשתלמות שלכם. מחשבון קרן השתלמות סטנדרטי יציג לכם שאילתות למילוי כגון:

  • מה סכום ההפקדה החודשית של עובד
  • מה סכום ההפקדה החודשית של מעביד
  • מה הסכום הכולל
  • מה הריבית השנתית

בעיקרון, עבודה מול מחשבון קרן השתלמות אמורה לתת לכם תמונה כלשהי לגבי הסכומים שתרוויחו ולתת אפשרות להשוואת קרן השתלמות אחת לאחרת, אבל אף מחשבון קרן השתלמות לא יכול לנבא את תנודות והתנהגות השוק, כך שתמיד תקחו בחשבון שלא משנה כמה מחשבון קרן השתלמות הוא מקצועי ואיכותי, התמונה הכללית יכולה להיות אחרת מכפי שהוא מציין.

האם מחשבון קרן השתלמות יכול לעזור לנו למצוא מסלול אחר בקרן ההשתלמות שלנו?

בהחלט, זה חלק מהייעוד שלו. כשאתם נעזרים בכלי כמו מחשבון קרן השתלמות אתם יכולים להקליד נתונים שונים, למשל סכומי הפקדות שונים או ריבית אחרת, ולהבין כמה תשלמו בכל מסלול.

חשוב לציין ששינוי מסלול קרן השתלמות לא כרוך בתשלום, מס או דמי ניהול כלשהם, כך שאם אתם אכן בודקים דרך מחשבון קרן השתלמות ומוצאים שניתן לשפר את ביצועי הקרן שלכם, שווה לכם לעשות את השינוי בזמן.

האם עזרים כמו מחשבון קרן השתלמות מיועדים לשימוש עצמי?

מחשבון קרן השתלמות מיועד לשימוש עצמי, אך לא בטוח שכדאי לכם לעשות את כל התהליך הזה רק באמצעות מחשבון קרן השתלמות, ללא ליווי של איש מקצוע. חישוב קרן השתלמות הוא לא בהכרח מילוי של כמה שדות בכלי כמו מחשבון קרן השתלמות. יש הרבה משתנים שצריך להכיר, ולכן, אם אתם באמת רוצים לדעת איך להשקיע, במה להשקיע וכמה כסף תקבלו בסופו של תהליך, אתם מוזמנים לצלצל אלינו, או לפנות דרך לשונית צור קשר באתר שלנו.

ואם אתם כבר בעניין צור קשר, נשמח לייעץ לכם גם איך לצאת לפנסיה בצורה מסודרת, איך לפתוח תוכניות חיסכון מבלי לשלם מס רווחי הון קופות גמל – ועוד.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן