פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
דמי ניהול קופת גמל

קופות הגמל, פעם כלי חיסכון ארכאיים מעט, שהתקשרו בעיקר עם מושגים כמו פנסיה וזקנה, הפכו להיות שחקנים משמעותיים בשוק החיסכון של השנים האחרונות, גם בקרב יזמים, אנשי עסקים ואנשים צעירים שעוד לא התחילו לחסוך ברצינות לפנסיה. הזינוק הזה קרה בזכות שילוב של תשואות נאות שקופות הגמל מייצרות בשנים האחרונות, הטבות מס מפליגות כמו תיקון 190 למס הכנסה – והאפשרות לנהל משא ומתן על  דמי ניהול קופת גמל או אפילו לבטל אותם כליל במקרים מסוימים: בשנים האחרונות נכנסו לשוק בקול תרועה גם קופות הגמל להשקעה שמביאות אתן בשורה של חדשנות וגמישות, וקופות הגמל בניהול אישי, שמבטלות כליל את הצורך בגבייה של דמי ניהול קופת גמל.

אז איך בוחרים קופת גמל, איך יודעים למצוא קופת גמל עם דמי ניהול קופת גמל נמוכים, ואיפה נמצא את קופת הגמל עם התשואות הכי גבוהות

איך לבחור קופת גמל?

בחירה של קופת גמל היא בעצם בחירה של העתיד שלכם. באופן בו אתם בוחרים כמה להפקיד ואיפה להפקיד, אתם חורצים את גורלכם – בתקווה שהגורל שלכם יהיה כרוך ביציאה נעימה לפנסיה, פרישה מכובדת הכוללת בין היתר גם ביטחון כלכלי, שנצבר בשנים ארוכות של חיסכון מושכל באמצעות קופות הגמל.

קופת גמל היא כלי חיסכון לטווח ארוך, שמיועד בדרך כלל כמכשיר חיסכון פנסיוני. אנשים רבים בוחרים בקופת גמל ככלי הפנסיוני העיקרי שלהם, ומה שעתיד להוות את מרכז הכובד הכספי שלהם בפנסיה. חוק הפנסיה קבע שכל מעסיק חייב לשלם הפרשה לפנסיה עבור העובדים שלו, באמצעות המשכורת שלהם ודרך מקום העבודה. בהתאם, אנשים רבים בוחרים בקופת הגמל כמכשיר אליו יופקדו כספי הפנסיה. זו הסיבה שבחירה של קופת גמל חייבת להתבצע באופן מושכל, מפוקח, רציני ורצוי מאוד בליווי של יועץ פנסיוני, ולאו דווקא היועץ הפנסיוני ממקום העבודה, שקשור למעסיק ולעסק, ויש לו את האינטרסים שלו (שאינם האינטרסים שלכם). בחירה פזיזה של קופת גמל שמתבצעת בחוסר מחשבה רק בגלל שמקום העבודה לוחץ עליכם להחליט, או שיועץ הפנסיה במקום העבודה מאיץ בכם לבחור במסלול שהוא החליט עבורכם, עלולה להתגלות כבחירה שגויה. השקעה בקופת הגמל הפנסיונית שלכם היא החלטה כבדת משקל, שתקבע אם תצאו לפנסיה באופן כייפי ומלא ביטחון עצמי, תוכלו לממש את כל החלומות שלכם ותיהנו מחייכם – או שתיאלצו בגיל שישים פלוס לשבור חסכונות, לרדת ברמת החיים, להזדקק לטוב לבם של אנשים אחרים ואולי להיאלץ לעבוד למרות גילכם המתקדם.

כדי לבחור קופת גמל עליכם לדעת את כל הנתונים שלה. לעשות השוואת קופות גמל, לבדוק כמה כל קופת גמל השיגה בשנה האחרונה וגם בשנים האחרונות (כדי שלא תקבלו החלטה מוטעית על סמך תצוגה מרהיבה של תשואות גבוהות בשנה אחת, המסתירה חמש שנים רצופות של תשואות נמוכות). להשוואה הזו אתם צריכים להכניס גם את המרכיב החמקמק הזה שבדרך כלל לא בולט ראשון בכל פעולה של השוואת קופות גמל – הלא הם דמי ניהול קופת גמל.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקופות הגמל שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקופות הגמל שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

איך מבצעים השוואת קופות גמל

כשאתם רוצים לדעת כמה דמי ניהול קופת גמל משלמים במקום אחד מול מקום אחר, כמה תשואות השיגה קופת גמל אחת מול אחרת, איזה מסלולים יש לכל קופה להציע ועוד – אתם צריכים לעשות השוואת קופות גמל, בה אתם פשוט מייצרים לעצמכם טבלה של כל קופות הגמל במסלול הרצוי לכם.

יחד עם זאת, אתם חייבים להבין קצת בתחום, או להיות מלווים באדם שמבין את התחום. למשל, אתם לא יכולים לעשות השוואה בין קופות גמל במסלול סיכון מוגבר, ובין קופות גמל הנמצאות במסלול מועט, כי אז אתם לא משקללים באופן מדויק את התוצאה המתקבלת: כמובן שקופת גמל בסיכון מוגבר שמשקיעה בעיקר במניות, תרוויח תשואות גבוהות יותר מאשר קופת גמל במסלול מועט שמשקיעה במסלולים סולידיים למדי, כמו אגרות חוב ממשלתיות. אבל מה זה אומר בפועל? מה שהטבלה לא תראה לכם, זה את כל מה שמתלווה להשקעה, כל “מאחורי הקלעים” הרגשיים של ההשקעה, כי בואו לא נשכח שמאחורי כל המספרים האלה עומדים אנשים, בשר ודם. הטבלה איננה משקפת את האופן בו אתם יכולים – או דווקא לא מסוגלים – לחיות עם ניהול הכספים שלכם במסלול מוגבר, וגם לא את התיסכול שבתשואות נמוכות למדי במסלול סיכון מועט. הטבלה גם לא בהכרח משקפת את העובדה שבמקום מסוים אתם מרוויחים תשואות גבוהות, אך משלמים דמי ניהול קופת גמל גבוהים מאוד, שהורסים את תמונת הרווח שאתם צופנים לעצמכם.

לכן, כשאתם עושים השוואה בין קופות גמל, כדאי שתהיו מלווים בסוכן ביטוח או יועץ פנסיוני שיסבירו לכם על המסלולים השונים, ורק אחרי שבחרתם את המסלול המתאים לכם (ואחרי ששמעתם מה הוא כולל, במה הוא משקיע, מה רמת הסיכון שלו וכו’) תוכלו להבין את כל המרכיבים הנסתרים מהעין. אז, ורק אז, תוכלו לעשות השוואה נכונה ולקבל תמונה כלשהי של קופות הגמל.

מה הם דמי ניהול קופת גמל, והאם חייבים לשלם אותם?

לכל קופת גמל יש צוות שמנהל אותה, וגובה את העמלה שלו. העמלה הזו נקראת דמי ניהול קופת גמל. אומנם יש תקרה לגביית דמי ניהול קופת גמל, אך בכל חברת השקעות המחיר שונה, ולמרות ההגבלות אתם תראו שיש הרבה משחק בתחום. זו הסיבה שפעולה שאולי נראית מיותרת כמו השוואה בין דמי ניהול קופת גמל היא דווקא מאוד רלוונטית וחשובה לקבלת החלטה על בחירה בקופת גמל.

דמי ניהול קופת גמל מורכבים משני סעיפים:

דמי ניהול קופת גמל – מהפקדות – בית ההשקעות גובה אחוז מסוים, לבחירתו, מכל הפקדה כספית בקופת הגמל.

דמי ניהול קופת גמל קבועים – לבית ההשקעות הזכות לגבות דמי ניהול קופת גמל גם מסך הכספים שנצברו בחשבון קופת הגמל.

יוצאת דופן בתחום היא קופת גמל בניהול אישי.

מה היא קופת גמל בניהול אישי

קופת גמל בניהול אישי היא מוצר חדש בארץ, למרות שבמדינות אחרות כמו ארצות הברית היא קיימת כבר שנים ארוכות. הקופה מתאפיינת בכך שהבעלים שלה, כלומר אתם, מנהלים אותה בעצמכם. כל ההשקעות, האפיקים, ההחלטה איפה להשקיע – הכל בידכם. כתוצאה מכך אתם לא משלמים כלל דמי ניהול קופת גמל – אין על מה הרי, המנהלים של הקופה הם אתם בלבד.

כמובן, שלא כל אחד יכול להחליט שהוא יוצא לדרך עצמאית ומתחיל לנהל את קופת הגמל שלו בעצמו. צריך הבנה בסיסית ואף יותר מכך, כדי לא להגיע למצב של איבוד כספים והשקעות גרועות. בכל מקרה, המשקיע העצמאי יכול לחזור בו בכל שלב, ולהשיב את מושכות הניהול לידיהם של מנהלי הכספים.

חשוב לציין שגם משקיעים עצמאיים ואפילו בעלי ניסיון שמנהלים את קופת הגמל שלהם בעצמם, נעזרים לעיתים קרובות בסוכני ביטוח, כדי לחזק את הניסיון והידע שלהם בידע נוסף ונדרש כל כך. סוכן ביטוח בעל התמחות פיננסית יודע לכוון ולסייע למשקיע להשקיע באפיקים חדשניים ונושאי תשואות נאות, גם ללא סיכון מוגבר.

אם אתם רוצים להתחיל לנהל את קופת הגמל שלכם בעצמכם, אתם צריכים קודם כל להעביר אותה לקופת גמל להשקעה, ואז לעבור לניהול אישי.

מה היא קופת גמל להשקעה

גם קופת גמל להשקעה היא מוצר חדש שכבש את השוק בסערה, ומשקיעים רבים עברו לנהל את כספם דרכו. מה כל כך מיוחד במוצר הזה, אתם שואלים?

ובכן, אם קופת גמל רגילה חוסכת לגיל פנסיה, ולא ניתן לפתוח אותה קודם לכן אלא במחיר של קנס כבד ולא משתלם, הרי שקופת גמל להשקעה היא קופת גמל נזילה. ניתן לפתוח אותה ולהוציא את הכספים בכל עת ללא תשלום של קנס.

בנוסף, קופת גמל להשקעה מעודדת אנשים לחסוך ריביות מיותרות, על ידי כך שבמקרה של צורך בכסף נזיל ניתן לבצע הלוואה מקופת גמל להשקעה בסך של שמונים אחוז מהערך שלה. אם חסכתם מיליון שקלים, אתם יכולים לקבל בהלוואה שמונה מאות אלף שקלים, ולהחזיר אותם במועד סיום הקופה, או בכל מועד אחר לבחירתכם, כשלכל אורך המסלול אתם לא משלמים כלל עמלות (כמו למשל בהלוואה דרך הבנק).

גם קופת גמל להשקעה, כמו קופת גמל רגילה, מתגמלת בהטבות מס. אם אדם שחוסך בקופת גמל להשקעה מחליט להשאיר את הכסף לגיל פנסיה ולא להוציא אותו קודם, הוא יהנה מהטבת המס תיקון 190 בדיוק כמו קופת גמל מהדור הישן.

איך תיקון 190 שינה את כללי המשחק

בעבר נוצר מצב, שאנשים שיצאו לגמלאות וסברו שיש להם סכום כסף מסוים, נחרדו לגלות ששלושים וחמישה אחוזים מכל הסכום היפה שהם הצליחו לחסוך בעבודה קשה של שנים, בחיסכון שעבורו הם השקיעו לא מעט משאבים, ובכן שלושים וחמישה אחוזים מכל אלה נחתכו מהם בגסות והלכו למדינה, תחת השם מס רווח הון.

תיקון 190 למס הכנסה יצר איזון מסוים, כשנתן לגמלאים הצעירים שהרגע יצאו לפנסיה אופציה לקבל את הסכום כקצבה חודשית ופטורה ממס לחלוטין, או כמשיכה הונית עם הנחה של עשרה אחוזים במס, כלומר בתשלום של עשרים וחמישה אחוזים בלבד. התיקון הזה הוא גם אחת הסיבות שאנשים רבים בוחרים לחסוך לילדיהם בקופות הגמל ולא באמצעות הבנק.

חיסכון לכל ילד השוואה בין קופות גמל

הרבה הורים בוחרים להפקיד את כספי תוכנית חיסכון לכל ילד דווקא בקופת גמל, ולא בבנק. הסיבה היא כמובן שקופת הגמל מייצרת תשואות גבוהות מאוד, תלוי כמובן במסלול שבחרתם, ואילו הבנק מייצר ריבית נמוכה עד לא קיימת. בנוסף, הבנק אינו גמיש כלל, וקשה מאוד לעשות שינוי במהלך שנות החיסכון. קופת גמל לעומת זאת מאפשרת ניוד מקופת גמל אחת לשנייה ללא מס, וללא אירוע פתיחת קופה – וזה כולל גם האפשרות לשינוי מסלול בתוך קופת הגמל עצמה. חיסכון לכל ילד השוואה בין קופות גמל, בין דמי ניהול קופת גמל, תשואות ועוד, היא הבסיס שעליו ההורים צריכים לקבל את ההחלטה, היכן להפקיד את כספי התוכנית. ילדים שמגיעים לגיל שמונה עשרה או עשרים ואחת (הגיל המקסימלי לפתיחת התוכנית, אלא אם הילד מחליט להשאיר את הכסף כבר בתוכנית פנסיונית) וכספם הופקד בקופת גמל, מושכים סכום הגדול פי שלושה או ארבעה מילדים שמושכים את כספם שהופקד בבנק. זו הסיבה שחשוב גם במקרה זה להתייעץ עם יועץ פנסיוני ופיננסי: חיסכון באמצעות קופת גמל יכול לממן את כל התואר הראשון, ואילו חיסכון באמצעות הבנק יכול לממן אולי שנה אחת.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקופות הגמל שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקופות הגמל שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן