פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי

כל עצמאי יודע, שאומנם ניהול עסק זה משאת חלום של אנשים רבים, אך הוא כולל בתוכו לא מעט סיכונים ובעיות ששכירים לא נתקלים בהם. אז נכון, העצמאים יכולים לישון עד שעה מאוחרת יותר, ואין להם בוס על הראש שיגיד להם מה לעשות. מצד שני, אין להם משכורת מסודרת שנכנסת קבוע לחשבון גם אם העולם נכנס למלחמה או למגיפה, ואין להם הטבות שיש בעיקר לשכירים, כמו פנסיה שמשולמת ברובה על ידי המעסיק, קרנות השתלמות ועוד. מאחר וזה המצב, כל עצמאי חייב לדאוג לעצמו, לעתיד שלו וגם להתנהלות השוטפת שלו לנכסים כלכליים שיכולים להכניס כסף בתקופות שחונות. למשל, אם העסק של אותו עצמאי הוא עונתי, מרוויח הרבה מאוד בעונה מסוימת ודומם בעונה אחרת, או אם העסק שלו מושפע מ”פיקים”, מתוכניות טלוויזיה, מאופנה וממצב הרוח של קהל הלקוחות – בכל המקרים האלה יכול להיות מצב שהעצמאי מרוויח הרבה מאוד כסף בתקופות  מסוימות, ומפסיד הרבה מאוד בתקופות אחרות. איך מאזנים בין הפלוס למינוס? במיוחד למקרים כאלה, ולמצבים בהם העסק לא מכניס מספיק כסף, כל עצמאי צריך לבצע הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי, שמניבה לו בכל כמה שנים סכום נאה של כסף, עם הטבות מס שיכולות למקסם את כל הסכום ולהקל על המשיכה.

מהי הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי?

הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי היא למעשה תוכנית חיסכון (פנסיונית או לא פנסיונית) המוגדרת מראש לטווח קצר או בינוני, בניגוד לקופות גמל פנסיוניות אשר מראש מיועדות לטווח ארוך. קרן השתלמות לעצמאיים נועדה במקור לאפשר המשך לימודים או השתלמות מקצועית / לימודית לעצמאי, לאחר שלוש שנים מיום שהעמית פתח אותה. אך אין חובה באמת לצאת להשתלמות בכדי ליהנות מכספי הקרן, וניתן – באם הקרן אכן לא נוצלה לצורך השתלמות – למשוך את כל כספי הקרן תוך שש שנים במלואם.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מה היתרונות בביצוע הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי?

הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי מאפשרת לעמיתים הטבות מס מצוינות כמו חיסכון בהוצאות המס ואפשרות לפדות את הכסף בתום שש שנים בלבד ללא מס. יתרון גדול נוסף הוא האופציה לבצע משיכה הונית, כלומר לקבל את כל הכסף בבת אחת, ולנתב אותו לאיזה צורך שתחפצו בו – לא רק לצורך השתלמות כפי ששם הקרן אולי מרמז. אתם יכולים להשתמש בכסף כדי לשפץ את העסק או הבית, לטוס לחו”ל או להשקיע במסלול השקעה אחר – אין לכם שום הגבלה או ייעוד של כספי הקרן.

מדוע הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי נהנית מהטבות מס?

הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי מציעה, נכון לשנת אלפיים עשרים ואחת, הוצאה מוכרת לצרכי מס על כארבעים אחוזים מסך הסכום שהופקד, ובנוסף גם פטור ממס על הרווח הריאלי. הסיבה לכך היא החלטה של משרד האוצר ושל רשות ההון, חיסכון וביטוח להשוות את תנאי הפנסיה והחיסכון של העצמאיים לשכירים. הטבות המס מעודדות את העצמאים לעשות הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי, ומייצרות להם רשת של ביטחון כלכלי גם בתקופות בהן העסק מקרטע. אגב, הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי היא חלק ממערך של הטבות לעצמאים, כמו שיפור תנאי הפנסיה שלהם בקרן הפנסיה לעצמאים והעשרת הקרן גם במרכיבים כמו תשלום אבטלה.

האם יש תקרת הפקדה לקרן השתלמות?

לא, אתם יכולים להפקיד כל סכום שתחפצו, אין תקרת הפקדה לקרן השתלמות, אבל יש תקרת הטבת מס, והיא עד לסכום של 18,480 נכון לשנת 2021.

האם אפשרי לבצע הלוואה על חשבון קרן השתלמות?

כן, כל עצמאי יכול לקבל הלוואה על חשבון קרן השתלמות שהוא פתח לעצמו, במידת הצורך, אך קחו בחשבון שחברות הגמל אינן ששות לעשות זאת, ויתכן שתזדקקו לייעוץ וליווי של סוכן ביטוח פנסיוני. הסיבה לכך היא שכמו כל מוצר בתחום ניירות ערך, גם הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי מבוססת על התנהגות השוק. זה אומר, במילים פשוטות, שאתם יכולים לקחת הלוואה של שישים אלף שקלים על חשבון קרן שיש בה שישים אלף שקלים, אך במועד הפידיון אתם עלולים לגלות שהשוק השתולל והקרן איבדה מערכה, וכך לקחתם הלוואה גדולה יותר מסכום הכסף שקיים, בפועל, בקרן.

במה הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי שונה מקרן פנסיה לעצמאים?

קרן פנסיה לעצמאים היא פעולה שחובה על כל עצמאי לעשות, במסגרת חוק משנת 2017, אלא אם הוא מרוויח פחות משכר המינימום של אותה שנה. עצמאי שלא יציית ולא יפקיד לעצמו כסף לקרן פנסיה, עלול למצוא את עצמו משלם קנס של חמש מאות שקלים.

הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי לעומת זאת היא פעולה כלכלית עצמאית, שמטרתה לייצר כספים באופן מהיר יותר, ולצרכים גמישים יותר. אם קרן פנסיה משמשת בעיקר לצורך חיסכון פנסיוני, הרי שביצוע הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי היא סוג של רשת ביטחון לחיי היום יום של העצמאי, שנתקל לא מעט בקשיים עונתיים או תקופתיים, וצריך מדי פעם סכום כסף גדול שיכסה אותו.

מתי צריך לבצע הפקדה לקרן השתלמות לעצמאי, כדי ליהנות מהטבות המס?

אם אתם רוצים לנצל את כל הטבות המס ולקבל את זיכוי וניכוי, עליכם לבצע את ההפקדה עד לסוף שנת המס בכל שנה. ציינו קודם שתקרת הטבה לשנת 2021 לצרכי מס היא על 18,480 שקלים בשנה, זה אומר שתוכלו לקבל הוצאה מוכרת על סכום של 11,835 שקלים.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בקרן ההשתלמות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בקרן ההשתלמות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן