פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
הפרשות לפנסיה חובה

הרבה אנשים שעומדים לצאת לפנסיה לא מודעים לזכויות שלהם, ולעובדה שתוכנית הפנסיה היא סבוכה, והתרתה לבד עלולה לגרום להם להפסדים כספיים גבוהים מאוד. אומנם, חובת הפרשות לפנסיה חובה יצרו מצב שלכולם תהיה פנסיה החל מגיל 67, אך לא כולם מודעים לעובדה שכדאי להם להתייעץ עם סוכן ביטוח פנסיוני שיעשה להם סדר בעניינים, יסביר להם על המסלולים השונים, כמה יעלה להם לפתוח את הקרן, למה עדיף להם לקבל את הכסף בתשלומים, אילו הטבות מס מגיעות להם וכן הלאה. מדובר בסכומי כסף לא קטנים, שבעזרת תיכנון טוב יכולים להיות אפילו גדולים יותר. אז איך הכל התחיל, ממתי קיים חוק הפרשות לפנסיה חובה, כמה אנחנו מחוייבים להפריש לעצמנו – וכמה אמור להפריש מקום העבודה?

מה הוא חוק הפרשות לפנסיה חובה?

בשנת אלפיים ושמונה עבר חוק שמחייב את כל המעסיקים להפריש לעובדים אחוז מסוים לפנסיה, עבור ביטוח פנסיוני, כשהחלק הנוסף יורד משכר העובדים. מעסיקים שמסרבים להפריש לפנסיה, עוברים על החוק וצפויים לקנסות ותביעות. החוק נוצר בכדי שלא יהיו פנסיונרים ללא קיצבת פנסיה מסודרת.

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בפנסיה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בפנסיה שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מי זכאי לחוק הפרשות לפנסיה חובה?

כל מעביד חייב על החוק לבצע הפרשות לפנסיה חובה עבור כל עובד שעבר את גיל עשרים ואחת, ועבור כל עובדת שעברה את גיל עשרים.

מה שיעור ההפרשות של עובד ומעביד עבור הפרשות לפנסיה חובה?

מינואר 2017, שיעור ההפרשות עומד על 18.5% מהמשכורת, המתחלקים באופן הבא:

6% על חשבון העובד.

12.5% על חשבון המעסיק.

בדיוק כפי שהמעביד חייב לשלם את חלקו, כך גם העובד לא רשאי לסרב להפרשות הפנסיה משכרו.

האם ניתן לבחור את סוג הביטוח הפנסיוני עבור הפרשות לפנסיה חובה?

כן, כל עובד רשאי לבחור את סוג וחברת הביטוח הפנסיוניים עבור חוק הפרשות לפנסיה חובה מהמשכורת שלו. הביטוח כולל את קרן הפנסיה, את קופת הגמל ואת ביטוח המנהלים, אם יש כזה. חשוב לציין, שלפעמים במקומות העבודה מבקשים מהעובד לחתום מיד על טופס ביטוח הפנסיה ולא נותנים לו די זמן כדי לעשות סקר שוק, להתייעץ עם סוכן ביטוח פנסיוני או לבדוק דרך מחשבון פנסיה כמה הוא צפוי לקבל בסופו של דבר. מאחר וזו החלטה חשובה, שתשפיע על כל שנות הפנסיה של העובד, כדאי לעשות רגע סטופ, לא לחתום באופן אוטומטי, להתייעץ גם עם יועץ פנסיוני מומלץ ולבדוק איזו חברת ביטוח מציעה את התנאים הכי מתגמלים.

למה חשוב להפריש כסף לפנסיה?

לפני שנכנס חוק הפרשות לפנסיה חובה, נוצר מצב בו הרבה מאוד אנשים לא שמרו כסף בצד, לא חסכו ולא הפרישו לעצמם כספים, וכך הגיעו לגיל פנסיה ללא משענת כלכלית שתתמוך בהם. אנשים אלה בעצם “נפלו” על המדינה, וטופלו על ידי שירותי הרווחה, לא בדיוק מצב אידיאלי לאף אחד, לא למדינה ובטח לא לאותם אנשים, שעבדו כל חייהם ודווקא בזיקנתם אין להם מספיק כסף כדי לחיות בכבוד.

שנות הפנסיה הן בהכרח השנים בהן דווקא צריך להוציא יותר כסף. נכון שבדרך כלל כבר אין משכנתא ולא צריך לשלם עבור גנים פרטיים או חוגים, אך מנגד, מתגבר הצורך ברכישה של תרופות וטיפולים רפואיים יקרים, ציוד מתאים לגיל מבוגר ולצרכים רפואיים משתנים, עזרה לילדים שהתחתנו, מימון לימודים לילדים או לנכדים – ועוד.

בנוסף, אנשים שיוצאים לגימלאות רוצים לנוח מכל שנות העבודה המפרכות. לטייל, לבקר במקומות חדשים, לפתח את עצמם בתחומים חדשים. הם צריכים קצבה חודשית כדי לממן את עצמם, מבלי שיצטרכו לעבוד בשביל זה. הדרך היחידה לעשות זאת, ובאופן מכבד שממלא את כל הצרכים, היא להפריש כסף לפנסיה, ולעשות זאת באופן חכם: אם תבדקו את ההפרשות הפנסיה שלכם באמצעות מחשבון פנסיה, תגלו במהרה שלא כל הפרשה כספית מתבטאת בתוצאה הכספית המיוחלת בשל סיבות כמו עמלות או מסלולי השקעה לא רווחיים.

מה תפקידו של יועץ פנסיוני מומלץ בכל הסיטואציה של יציאה לפנסיה?

הפרשות לפנסיה חובה מתבצעות באופן כמעט אוטומטי, אבל החשיבות שלהן גדולה מכדי להתייחס אליהן בתור “עוד נגיסה מהמשכורת”, עוד מרכיב שנוגס לנו בנטו. כשעומדים לצאת לגימלאות, כל ההפרשות האלה, שהתייחסנו אליהן בתור ניג’וס שגוזל כסף מהמשכורת שלנו, הן בדיוק מה שאמור לרפד לנו כלכלית את שנות הזיקנה שלנו, לאפשר לנו לצאת לדרך חדשה כשאנחנו עדיין יחסית צעירים ובריאים, ומסוגלים להגשים את כל החלומות שלנו.

מצד שני, היציאה לפנסיה לא יכולה להתבצע באופן אוטומטי. תוכניות הפנסיה הן כלים כלכליים סבוכים, עם הרבה רגולציות וחוקים, מה שאומר שאתם צריכים מומחה שיפלס את דרככם בעולם הזה, אחרת אתם עלולים להפסיד כסף. כמו שלא יעלה על דעתכם להשקיע בבורסה ללא ברוקר מיומן, כך לא כדאי לצאת לתהליך של פנסיה ללא ייעוץ של יועץ פנסיוני מומלץ. יש לא מעט החלטות שצריך לקבל כשיוצאים לפנסיה, עמלות גבוהות שניתן להימנע מהן, הטבות מס שניתן לממש כדי לחסוך יותר כסף – ועוד. לא מומלץ לעשות זאת לבד וללא פיקוח של איש מקצוע מיומן.

איך מוצאים סוכן ביטוח פנסיוני שיכול לעזור עם הפרשות לפנסיה חובה?

חברת אליאנס תשמח לעזור לכם בכל מה שקשור לחובת הפרשות לפנסיה חובה, יציאה לפנסיה ועוד. הסוכנים שלנו מומחים בביטוח פנסיוני וביטוח פיננסי, וישמחו ללוות אתכם בתהליך הסבוך של יציאה לפרק החדש בחייכם.

צרו קשר איתנו ונשמח לחזור אליכם – 073-272-5261

שאלון קצר לבדיקת התאמה למיקסום תשואות בפנסיה שלך
בדקו כמה כסף תוכלו להרוויח בחודש מתשואות בפנסיה שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן