פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
סוגי ביטוחים לרכב

יש הרבה סוגי ביטוחים לרכב, אבל חלקם הגדול לא יהיה רלוונטי לכם, אם בגלל שהביטוח מיועד לנהג חדש, לנהיגה רק בסופי שבוע או שהביטוח רלוונטי רק עבור נהג שיש לו רכב ישן ואינו רוצה לעשות ביטוח מקיף.

במאמר זה נסקור שלושה סוגי ביטוחים לרכב: ביטוח חובה, ביטוח מקיף וביטוח צד ג. נסביר מה המטרה של כל ביטוח, איך אפשר למצוא ביטוח רכב מומלץ, איך להוזיל את הפוליסה ואיפה מוצאים את המחירים הכי טובים למגוון סוגי ביטוחים לרכב.

סוגי ביטוחים לרכב – ביטוח חובה

ביטוח חובה הוא ביטוח רכב שאתם כנהגים חייבים לעשות – אין לכם אפשרות אפילו לדחות את מועד חידושו. אם תיתפסו ללא ביטוח חובה בתוקף אתם תשלמו קנס גדול, ולפעמים גם תקבלו שלילת רישיון.

אם טרם חוויתם את התענוג של שלילת רישיון, תנו לנו לספר לכם שזה הדבר האחרון שאתם רוצים: הביטוח שאחרי השלילה יעלה לכם פי שלושה או פי ארבעה מביטוח חובה כעת, וזה בהנחה שבכלל תצליחו לחדש את הביטוח, שלא לדבר על מחיר התחבורה החלופית שתצטרכו לממן כמו מוניות. אז כן, הביטוח הוא לא זול, אבל ההשלכות של אי חידושו יקרות יותר.

למה מדובר בביטוח כה חשוב? המטרה של ביטוח חובה היא להעניק הגנה משפטית וכיסוי רפואי בכל מקרה של תאונה או אירוע הנגרמים על הכביש, הן לבעל הביטוח והן לנהגים אתם הוא “בא במגע” בעל כורחו. ביטוח חובה משלם את כל ההוצאות המשפטיות, הרפואיות, ואפילו הנפשיות, אם יש צורך בכך.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

סוגי ביטוחים לרכב – ביטוח מקיף

ביטוח מקיף אינו ביטוח חובה, מאחר והמטרה שלו היא “בסך הכל” לשמור על הרכוש, בניגוד לביטוח חובה שמטרתו לשמור על הגוף עצמו. ביטוח מקיף משלם על כל התיקונים שהרכב צריך לאחר תאונה, או מחזיר את עלות רכישת הרכב במקרה שהרכב אינו ניתן לתיקון ומוגדר כטוטאל לוס.

ביטוח מקיף הוא אחד מבין סוגי ביטוחים לרכב שמציג טווח גדול של מחירים. אם תיכנסו למחשבון ביטוח רכב של רשות ההון, הביטוח והחיסכון, תוכלו לראות שהפער בין המחירים הוא גדול מאוד, אפילו לא הגיוני.

הסיבה לפער הזה הוא שכל חברת ביטוח מציעה פוליסה עם טווח כיסוי שונה – ולעיתים קרובות גם אחוזי השתתפות עצמית אחרים. לפעמים, ברפרוף שטחי, הפוליסה נראית לנו זהה ואנחנו לא מבינים את פשר פערי המחיר בין שתי פוליסות, שמציעות כביכול את אותם כיסויים. במקרה כזה, רק סוכן ביטוח רכב יידע לקרוא את הפוליסה באופן מעמיק ומקצועי, ויוכל לתת לכם חוות דעת לגבי עומק הכיסוי שלה.

סיבה נוספת לכך שביטוח מקיף אינו חובה, הוא שאם יש לכם רכב מאוד ישן, בן עשר שנים ומעלה, אתם יכולים לשקול לוותר על ביטוח מקיף. זהו לא ביטוח זול כלל, ועבור רכבים ישנים הוא יקר אף יותר, לפעמים באופן שהופך את הכל ללא כדאי, כמו במקרה שמחיר הביטוח הוא כבר כמעט כמו מחיר הרכב. בכל מקרה אם יש לכם רכב ישן ואתם מוותרים על הביטוח המקיף, חשוב שתעשו ביטוח צד ג.

סוגי ביטוחים לרכב – ביטוח צד ג

ביטוח צד ג, או ביטוח צד שלישי (אותו ביטוח, שמות אחרים) גם הוא ביטוח הנתון לשיקולו של הנהג, כלומר אינו חובה. זהו ביטוח שמטרתו לפצות את הצד השני בתאונה שאתם גרמתם לה. ללא ביטוח צד גימל, אם תגרמו לתאונה או לפגיעה ברכוש של אדם אחר, אתם תצטרכו לשאת בכל ההוצאות בעצמכם. מאחר ואין לכם שליטה במי אתם מתנגשים או במה, אתם עלולים להגיע להוצאות של עשרות אלפי שקלים ואף יותר. בנוסף ביטוח צד ג הוא זול מאוד, וכשמשקללים את כל היתרונות שלו – לא כדאי לוותר עליו.

איך להוזיל את הפוליסה של ביטוח רכב מומלץ

כשעושים סקר בין סוגי ביטוחים לרכב, מתרשמים מהפער ומהשוני בין חבילות הביטוח. דומה שלכל חברה יש סולם מחירים משלה, וזה עוד לפני שהזכרנו את המבצעים השונים.

ולמרות זאת, כל פוליסה ניתנת להוזלה עוד לפני המשא ומתן עם נציגי השירות, ולא באמצעות הסרת סעיפים מהכיסוי (לא פעולה מומלצת בשום שלב, אלא אם כן זה סעיף באמת מיותר לכם, כמו חילוץ משלג כשאתם גרים באילת).

למשל, אם אתם נהגים טובים, ואין לכם דוחות או שלילת רישיון, אתם זכאים להטבות של ביטוח נהג זהיר. זוהי פוליסה מפנקת שקיימת בהרבה חברות ביטוח, והמחיר שלה זול משמעותית מפוליסה רגילה – מה גם שהיא כוללת הרבה סעיפים. נשים גם הן משלמות פחות בחברות רבות, ושווה לעבור חברת ביטוח כדי ליהנות מהטבת מחיר לנהגות. כמו כן, ציוד של הרכב במערכות בטיחות והגנה מוזיל את מחירי ביטוח הרכב באופן המשמעותי ביותר, ובנוסף גם מעניק הגנה ובטיחות עבור הנהג.

אם יש לכם נהגים חדשים בבית שאינם נוהגים במהלך השבוע (כי הם בצבא, בפנימייה או שהם לומדים באוניברסיטה), אתם יכולים להוזיל את מחיר הביטוח היקר מאוד של נהגים חדשים על ידי הוספת ביטוח בסופי שבוע, או ביטוח לפי שעות.

איך מוצאים את המחירים הכי טובים של סוגי ביטוחים לרכב?

העיתונים מתפוצצים במודעות שמבטיחות ש”רק עכשיו! הנחות מטורפות!” בטלוויזיה ובאינטרנט כל קנייה קופצת פרסומת לרכב. בסופו של יום אנחנו מפוצצים במידע, שרובו בכלל לא רלוונטי לנו. כן, אנחנו צריכים לחדש את ביטוח הרכב, לא, אנחנו לא רוצים להמשיך ולשלם מחירים גבוהים מדי. וכן, אנחנו רוצים להבטיח את עצמנו עם ביטוח עשיר שמכסה כל תקלה ובעיה שאנו עלולים להיתקל בה מתישהו (ובואו נגיד שבכבישי ארצנו לא צריך להתאמץ במיוחד כדי להיות מעורבים ב”תקלה” כלשהי).

כל הפרסום הזה שאופף אותנו מכל פינה לא באמת נותן לנו מידע מדויק. הרי לעיתים קרובות “מבצע מטורף” מכסה על כך שהפוליסה היא בעלת טווח כיסוי יחסית דל, ואם נהיה מעורבים בתאונה נגלה שההשתתפות העצמית גבוהה מאוד, או שאין לנו כיסוי לשמשות, או כל גילוי אחר שיגרום לכך שבסופו של דבר נשלם כפול.

אז מה עושים? איך ממיינים את כל הפרטים שקופצים עלינו מכל מדיה, ומצליחים לבחור בפוליסת ביטוח רכב מומלץ, במחיר מעולה ובטווח כיסוי שיספק אותנו?

הפתרון לקבלת ביטוח במחיר מצוין ועם פוליסה רחבה זה לעשות ביטוח רק באמצעות סוכן ביטוח רכב. בעוד כל חברות הביטוח יבטיחו לכם הרים וגבעות אם רק תחתמו כבר על החוזה ביניכם, סוכן ביטוח הוא עצמאי. הוא אינו מחויב לשום חברת ביטוח, ומצד שני, הוא מכיר היטב ומבפנים את כל סוגי הביטוח, גם סוגי ביטוחים לרכב. סוכן ביטוח רכב מכיר היטב את ההתנהלות של חברות הביטוח מול תביעות, יודע מי מהן משלמת מיד ומי מושכת את הלקוחות. בעיקר, סוכן ביטוח רכב יודע להתאים לכם פוליסה שמכסה אתכם היטב, ובמחיר אטרקטיבי, כשהוא פועל לטובתכם ולא לטובת החברה.

שאלון קצר לבדיקת
הוזלה בביטוח הרכב שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעלות ביטוח הרכב שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן