פורטל הביטוחים הגדול בישראל
• כל מה שצריך לדעת על ביטוח •
ביטוח נכות

כאתם שעושים ביטוח נכות, אתם למעשה מקווים שלעולם נצטרך להשתמש בו. אתם בהחלט מתפללים שזה יהיה מקרה של כסף שנזרק לפח, אף אחד הרי לא רוצה להפוך לנכה, גם לא תמורת כסף. ביטוח נכות הוא מסוג הדברים שלא נעים לחשוב עליהם. אף אחד לא מדמיין את העתיד שלו ורואה בו מחלות, תאונות ונכויות. אבל כמו שזה בחיים, אנחנו לא יכולים להיות בטוחים בשום דבר. יום אחד אנחנו מתכננים את הטיול הגדול לתאילנד, ושעה אחר כך מתבשרים על וירוס מסתורי שבגללו נסתגר בבית למשך שנה. אי אפשר לדעת מה יילד יום – אנשים יוצאים בבוקר לעבודה מלאים בתוכניות וחלומות, וברגע אחד, שבריר שנייה, עוברים תאונה והופכים לנכים.

כשזה קורה, כל החיים מתהפכים. לא רק האדם הפגוע צריך להפוך את חייו, אלא גם כל מי שסביבו. כולם צריכים להתאים את עצמם ללוח הזמנים החדש של האדם שהפך לנכה, לשנות את התוכניות שלהם, לעזור. ההוצאות הן אדירות: צריך לממן טיפולים, לרכוש ציוד יקר, למצוא מסגרת וטיפול לילדים גם בשעות אחר הצהריים (גם אם ההורה המטפל לא נפגע בתאונה, סביר להניח שהוא ייעדר מהבית כדי ללוות את ההורה הפגוע בטיפולים הרבים)ף אנשים שעובדים כעצמאים מאבדים פתאום את מקור ההכנסה שלהם. בדיוק בגלל זה המציאו את פוליסת ביטוח נכות.

שאלות ותשובות

מה זה ביטוח נכות?

ביטוח נכות הוא סכום כסף חד פעמי, שמשולם למבוטח בכל מקרה של קרות נכות מלאה או חלקית, לא משנה מה מקור הפגיעה (בניגוד לפוליסת ביטוח תאונות אישיות, למשל).

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הבריאות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הבריאות שלכם
18-28
29-44
45-69
70+

מה ההבדל בין ביטוח נכות ובין ביטוח רפואי פרטי?

ביטוח בריאות מספק את כל שירותי הרפואה הפרטיים המתקדמים, החל מבדיקות יקרות (כמו בדיקת אם-אר-איי) שמונגשות למבוטח תוך שלושה או ארבעה ימים, אבחנה מהירה, בחירה של מנתחים, מימון ניתוח השתלות בחו”ל, תרופות מחוץ לסל, התייעצות עם מומחים ועוד. ביטוח בריאות מממן את כל הטיפולים, הייעוץ, השירותים ולמעשה כל דבר שהמבוטח צריך במסגרת רפואית.

בניגוד לשירותי ביטוח רפואי פרטי, ביטוח נכות אינו מממן טיפולים – הוא פשוט מעניק סכום כסף חד פעמי.זהו סכום נאה וכל כך נדרש בתקופה הקשה של גילוי הנכות. אלה ימים של היערכות מחדש, פיזית וכלכלית. על הכל מוטל הצורך האישי והמשפחתי להתמודד עם כל מה שכרוך במצב החדש, ההסתגלות הקשה, הפיזית אך לא פחות מכך – הנפשית והמנטלית. ביטוח נכות מאפשר להתמודד עם השינויים באופן קל יותר. למשל, אם צריך לעבור למקום מגורים אחר (אם המבוטח מתגורר בבית עם מדרגות, כשחדר השינה שלו נמצא בקומה השנייה), או אם צריך להתקין מעלית פנימית, אם צריך לרכוש ציוד חדש ויקר מאד (כולל גם רכב חדש מיוחד לנכים) – כל הדברים האלה עולים הון עתק. כשאין ביטוח נכות, כל ההוצאות הכספיות הרבות מהוות עוד מסמר שננעץ בתיסכול של המשפחה, שגם כך קשה לה. לפעמים במצבים כאלה כשאין מאיפה להביא את הכסף לכל ההוצאות החדשות, פשוט מוותרים על הרבה דברים, והאדם הנכה נאלץ להישאר ללא אפשרות להתנייד כראוי, להשתקם כראוי, ולהצטייד במיכשור שיכול להקל עליו מאד.

בנוסף, כשאין ביטוח נכות, אם האדם הפגוע היה מפרנס ראשי וכעת הוא לא יכול לצאת ולפרנס את משפחתו, המצב עלול להידרדר מהר מאוד.

מי צריך לעשות ביטוח נכות?

אין ספק שביטוח נכות הוא ביטוח חשוב שכולם צריכים לעשות, מאחר וכל אחד (לרוע המזל) עלול להיתקל במצב שיגרום לו נכות. החל מתאונת דרכים או אופניים, וכלה בנפילה לא טובה מהכיסא במטבח הביתי. גם אירועים גופניים כמו שבץ עלולים להותיר את האדם עם נכות. ביטוח נכות משפה בכל מקרה של נכות. אם זו נכות חלקית, הסכום שישולם יהיה חלקי, לפי אחוזים שנקבעו מראש לכל מקרה בנפרד.

מה כוללת פוליסת ביטוח נכות?

פוליסת ביטוח נכות של חברת הראל, כוללת את הסעיפים הבאים:

אובדן של יכולת הראייה בשתי העיניים

אובדן של יכולת השימוש בידיים וברגליים

אובדן של יכולת הנעת הזרועות

אובדן של יכולת הנעת הרגליים

אובדן של הרגליים

איבוד ראייה בעין אחת או שתיים

איבוד יכולת שימוש באחת האצבעות

איבוד יכולת הנעת הבוהן ברגל אחת או בשתיהן

איבוד יכולת השמיעה באוזן אחת או בשתיהן

ביטוח נכות כולל סעיף חשוב של ביטוח אובדן כושר עבודה לעצמאים וגם לשכירים

המוחות שיצרו את פוליסת ביטוח נכות, הבינו שחלק מהנכים החדשים לא יכולים לחזור לעבודה שלהם. אם זה בגלל עיוורון חדש או זמני, חירשות או אפילו חוסר יכולת להניע את הידיים. לפעמים מדובר בפגיעה קטנה אך ממוקדת היטב, שבגללה לא אפשרי לאדם להתפרנס בתנאים שאליהם היה רגיל קודם. במיוחד לצורך זה יצרו את פוליסת ביטוח אובדן כושר עבודה לעצמאיים, שאת חלקה עושים גם שכירים – אבל אצלם זה לרוב במסגרת מקום העבודה שלהם. עבור עצמאיים איבוד יכולת העבודה היא קריטית, מאחר ולאדם שעובד כעצמאי אין פיצויים דרך ביטוח לאומי או דרך מקום העבודה. אין לו קצבת אבטלה, ולמעשה הוא נותר חשוף, ללא שום מימון חיצוני שיכול לעזור לו.

אז מתי עצמאי לא יכול לחזור לעבודתו? לרוב, השיפוי מתבצע כשיש פגיעה בשיעור של החל מעשרים וחמישה אחוזים, ועד לפגיעה בשיעור של שבעים וארבעה אחוזים. במקרה כזה, ביטוח נכות מעניק סכום כסף למבוטח באופן חד פעמי או בתשלומים חודשיים, לפי רצונו. מדובר בסכום כסף נאה, שיכול מאוד לעזור בתקופות בהן אין שום אפשרות מימון אחרת.

תשובות לשאלות נפוצות

עד איזה גיל ניתן להצטרף לביטוח נכות?

ברוב הפוליסות של ביטוח נכות, ניתן להצטרף מגיל שמונה עשרה ועד שישים. הפוליסה תקפה עד גיל שישים וחמש.

האם המבוטחים יודעים מראש מה סכום הפוליסה?

כן, כשמצטרפים לביטוח אפשר לבחור את סכום השיפוי במקרה של נכות. שימו לב שהסכום החודשי הוא נגזרת של הסכום הראשי, כך שאם תבחרו מראש סכום גבוה מאוד, גם הפרמיה החודשית תהיה גבוהה.

האם סכומי הפרמייה משתנים עם השנים?

לא, זהו ביטוח ייחודי בכך שסכומי הפרמייה קבועים לאורך כל השנים ואינם מתייקרים.

האם זה קורה שאדם הופך לנכה אבל חברת הביטוח לא מוכנה לשפות אותו?

אם הפוליסה לא מכסה את הנכות הספציפית שלו, לחברת הביטוח יש עילה לא לפצות את המבוטח. זו הסיבה שכל כך חשוב לערב את סוכן הביטוח בשלב ההצטרפות ולפני החתימה על חוזה הביטוח, כדי להבין מה כלול בפוליסה ומה לא כלול.

האם עלול להיות כפל ביטוחי עם ביטוח לאומי?

לא, במקרה הכי גרוע תקבלו כפל פיצויים.

שאלון קצר לבדיקת זכאות להזולה בביטוח הבריאות שלך
בדקו כמה כסף תוכלו לחסוך בחודש בעליות ביטוח הבריאות שלכם
אני גבר
אני אישה
דילוג לתוכן