עשיתם ביטוח דירה? אל תוותרו על הכיסוי לרעידות אדמה

אם יש לכם ביטוח דירה, וודאי שמתם לב שהפוליסה מכילה כיסוי נגד רעידת אדמה.
זאת משום שפוליסת הביטוח לדירה ולתכולתה היא “תקנית” (תנאיה הבסיסיים הם קבועים, וכל חברת ביטוח רשאית להוסיף כיסויים מעבר לפוליסה התקנית, אך אינה יכולה לגרוע מתנאי הפוליסה הבסיסיים) – כך שעל פי הוראות המפקח על ביטוחי הדירות בישראל, כיסוי עבור רעידת אדמה (אובדן/נזק לדירה ו/או לתכולה בגין רעידת האדמה) כלול בכל פוליסת ביטוח דירה תקנית.

עם זאת, הפוליסה התקנית מאפשרת למבוטח לוותר על הכיסוי עבור מקרה של רעידת אדמה, על ידי חתימה על מסמך ויתור מיוחד שמעיד על כך שהמבוטח, באופן רשמי, מוותר על הכיסוי. הוויתור יכול להיות עבור כל ביטוח הדירה, או עבור ביטוח המבנה בלבד, או עבור ביטוח התכולה בלבד.

למה לא לחתום על הוויתור?

ויתור זה אינו מומלץ עבור אזרחי ישראל. בניגוד לנזקי מלחמה ופעולות איבה, עבורם המדינה מחויבת לפצות את האזרחים, במקרה של רעידת אדמה לא כך הדבר. כמו כן, חוק פיצוי נפגעי אסון טבע אמנם כן כולל רעידת אדמה, אך הוא מתייחס לנזקי תשתית חקלאית בלבד.
כך שהמדינה אינה מחויבת לפצות אזרחים אשר מבני הדירות שלהם ניזוקו.

בנוסף, המחוקק הכניס את הכיסוי הביטוח כנגד רעידות אדמה כחלק מרשימת הכיסויים הבסיסיים בביטוחי דירה – ולא לשווא. יש מגוון סיבות מדוע כדאי לבטח את הדירה מפני רעידות אדמה, בייחוד כשמדובר במדינת ישראל: ישראל, אשר נמצאת ממש בסמוך לשבר הסורי-אפריקני, חשופה יותר משאר מדינות העולם לרעידת אדמה חזקה בעוצמה גבוהה. קיים סיכון משמעותי במגורים אשר ממוקמים לצד השבר הסורי-אפריקני, שכן אזור זה פעיל ועשוי לגרום לרעידות אדמה קטלניות אשר יביאו לנזקים כבדים באדם, ברכוש, במבנים ועוד.

על כן, רכישת ביטוח רעידת אדמה היא פעולה מחויבת המציאות הישראלית, שכן מקרה בו האדמה תרעד בישראל הוא רק עניין של זמן.
אם אתם מעוניינים לשמור על ביתכם ועל תכולתו מוגן מפני רעידות אדמה – הפתרון היחידי הוא ביטוח רעידת אדמה פרטי.

למה ביטוח רעידות אדמה הכרחי עבור כל בית בישראל

ביטוח המשכנתא לא מכסה אותי מפני רעידת אדמה?

 

אם יש לכם משכנתא, חלק מביטוח המשכנתא כולל כיסוי מפני רעידת אדמה, אך חשוב להדגיש כי הוא רלוונטי רק עבור נזקים למבנה. אם אתם מעוניינים בהגנה על תכולת הדירה מפני רעידת אדמה, עליכם לרכוש ביטוח תכולה עם הכיסוי לרעידת אדמה. כמו כן, למענכם, שימו לב שאין לכם כפל ביטוחים.

מהם כיסויי החובה הקיימים בביטוח דירה ותכולתה?

על פי החוק, שכן פוליסת ביטוח דירה מבנה ותכולה היא פוליסה תקנית, אתם מכוסים מפני:

  • אש, שריפה, עשן, ברק, רעם, התפוצצות, התלקחות – אשר פגעו במבנה או בתכולת הדירה
  • התנגשות/פגיעה על ידי מגע של כלי רכב בדירה
  • נפילת כלי טיס
  • נפילת חפץ מכלי טיס
  • שיטפון/הצפה ממקור מים חיצוני
  • רוח שמהירותה עולה על 30 קשר, לרבות גשם, ברד או שלג שירדו באותה עת (נזקי מזג אוויר).
  • רעידת אדמה (אלא אם ביקשתם באופן מפורש לוותר על כיסוי זה)
  • צונאמי שנגרם כתוצאה מרעידת אדמה (אלא אם ביקשתם באופן מפורש לוותר על כיסוי זה)
  • פעולות זדון, גניבה, שוד, פריצה (או ניסיון לבצעם)
  • התקהלות אסורה והתפרעות

כפי שניתן לראות, ביטוח המבנה והתכולה לדירה מכיל גם כיסוי למקרה של נזקי מזג אוויר, וגם ביטוח שריפות למקרה של התלקחות אש אשר פגעה ברכוש היקר לכם מכול. כיסויים אלו הם חלק מהכיסוי הבסיסי של פוליסת ביטוח דירה, וכל חברות הביטוח בישראל מכילות כיסויים אלה, שכן זוהי הפוליסה התקנית.

ביטוח רעידת אדמה - חובה לכל בית בישראל

ביטוח צד ג’ לדירה:

ביטוח דירה יכול לכלול גם היבט נוסף והוא התייחסות לצד ג’. ביטוח צד ג’ לדירה מכסה אתכם עבור הוצאות כספיות כתוצאה מנזק או מפגיעה שנגרמה לאדם אשר אינו גר או עובד בדירה, אלא רק למי שבא אליה לביקור. זה יכול להיות טכנאי מטעם חברה, חברים, משפחה ועוד. אם הלה נפגעו בתחומי הדירה, אתם תהיו האחראים על הנזק שנגרם להם – ולפיכך חשוב שיהיה לכם ביטוח בדיוק עבור מצבים כאלה. ללא ביטוח, פיצוי עבור האנשים שנפגעו עשוי להגיע לסכומים גבוהים ביותר.

מה ביטוח צד ג’ כולל?

ביטוח מבנה ותכולה מכסה אך ורק פגיעה ברכוש, של הבית שלכם. במקרה של פגיעה בבני אדם או במקרה של פגיעה ברכוש של אחרים – אתם האחראיים, גם אם המקרה לא קרה באשמתכם, וחשוב לדאוג לכך שתהיו מכוסים.

ביטוח צד ג’ לדירה מעניק פיצויים במקרים של פגיעה בבני אדם: פגיעה, ליקוי גופני, ליקוי נפשי, ליקוי שכלי או מחלה של צד שלישי בדירתכם, וחלילה גם מוות.
במקרה של פגיעה ברכוש של צד שלישי בשל אירוע שקרה בדירתכם, הביטוח יעניק לכם פיצויים עבור: שריפה אשר פרצה בביתכם וגרמה ונזק לרכוש לדירות בסמיכות; נזילה שעברה אל השכן; הצפה בדירתכם שפגעה בדירות סמוכות; בעל חיים שלכם שתקף אדם בבניין, ועוד.

שאלות ותשובות 
שאלה: מדוע כדאי לי לעשות ביטוח רעידת אדמה?

תשובה: ביטוח רעידת אדמה יגן על ביתכם ועל תכולת דירתכם – רכוש אשר בעל ערך עצום עבורכם, ובמקרה של רעידת אדמה הוא יכול להינזק, להיפגע או אפילו להיחרב כליל. ללא ביטוח – ההוצאות הכספיות שיבואו לאחר מכן יהיו אדירות.

שאלה: ואם הדירה משמשת כעסק?

תשובה: במקרה כזה, ניתן לבטח אותה דרך ביטוח בתי עסק, כך שתקבלו פיצויים בגין אובדן הפרנסה והרווחים עקב רעידת אדמה שפגעה במבנה.

שאלה: מהו סדר הגודל של הפיצוי שאקבל מחברת הביטוח במקרה של רעידת אדמה?

תשובה: סכום ביטוח דירה כולל רק את עלויות הבניה של מבנה הדירה, ללא ערך הקרקע, שכן גם במקרה של רעידת אדמה הקרקע עוד קיימת.
שימו לב שפוליסות ביטוח מבנה בישראל מתייחסות לערך כינון, כלומר, שווי הדירה כאילו היא חדשה לחלוטין, ללא קשר לערכה של הדירה בשוק הנוכחי ולשוויה הנוכחי. זאת בניגוד לערך שיפוי, ובכך פוליסות הביטוח מספקות למבוטח הגנה מקסימלית, ומאפשרות לכם, המבוטחים, גובה פיצויים שמטרתו לשקם את הרכוש למצב חדש.

חשוב להדגיש: אם עלות הבניה של הדירה התייקרה, עליך לבקש מחברת הביטוח להעלות את סכום ביטוח המבנה, ולהתאים אותו לעלויות הבנייה מחדש של המבנה. הקפידו לבדוק זאת כשאתם מחדשים את הביטוח, או כל תקופה.

שאלה: מה לעשות אם אני שוכר דירה?

תשובה: בדרך כלל, מקובל שבעל הדירה רוכש ביטוח מבנה עבור הדירה, ושאתם תרכשו ביטוח תכולה וצד ג'. זאת משום שעל פי חוקי השכירות, במקרה שנגרם נזק לצד שלישי, המתגוררים בדירה בפועל יהיו האחראיים לכך, ולא הבעלים.

שאלה: מה עושים במקרה שרוצים להפעיל את ביטוח צד ג' לדירה?

תשובה: האדם הנפגע, אשר אינו מתגורר או עובד בדירה, יוכל לתבוע את חברת הביטוח שלך, וכך הוא יוכל לקבל פיצויים על הנזק שנגרם לו.

שאלה: אני רוצה לבטח את הרכב שלי מפני רעידת אדמה. איך ניתן לעשות זאת?

תשובה: כיסוי לרעידות אדמה עבור הרכב אינו כלול בתוך פוליסת הביטוח המקיף לרכב, ולכן יש לרכוש כיסוי זה בנפרד.

דילוג לתוכן