מגזין הביטוח 2bit.co.il פה תקבלו מידע על כל סוגי הביטוחים השונים, השוואות מחירים בביטוח, וכל המדריכים לחיסכון במחירי הביטוח שלכם

חוק ביטוח בריאות ממלכתי קובע שכל אזרח מחויב לעשות ביטוח בריאות דרך קופת חולים, בכדי שלא יווצר מצב שאדם חולה וסובל יצטרך לוותר על טיפול רפואי בגלל שיקולים של עלות. בארץ יש ארבע קופות חולים עיקריות: כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית, וכולן נותנות שירות, יעוץ, הפניות, טיפולים וניתוחים באותם מוסדות רפואיים, למעט כמה מרפאות המשתייכות בבלעדיות לקופת חולים כלשהי.

חוק ביטוח בריאות ממלכתי נועד להעניק שירותי רפואה מקיפים לכולם ללא הבדל בין חולים ובריאים, צעירים או זקנים, במחיר אחיד וללא חיתום. כלומר, כל אחד מצורף לפוליסת הבריאות של קופת חולים, ומשלם בדיוק את אותו סכום כמו כולם ללא קשר למצבו הבריאותי. 

האם כדאי לעשות ביטוח בריאות פרטי?

במציאות של ישראל 2020, המצב הוא כזה, שכאשר קשישה בת שמונים מופנית למרפאה קרדיולוגית, היא כנראה תחכה בין שלושה לארבעה חודשים עד לתור המיוחל. אם הקרדיולוג יחליט לשלוח אותה לסדרת בדיקות ולהמשך ייעוץ אצל רופאים מומחים מתחומים נוספים, היא עלולה להיתקע בסבך הבירוקרטיה, להמתין חודשים לכל תור ובדיקה, ועד שהיא תחזור לקרדיולוג לדיאגנוזה, הבדיקות כבר לא תהיינה רלוונטיות – וזה בהנחה שהיא בכלל קיבלה אישור לבצע אותן. 

אין ספק שיש הרבה מאד בעיות של סחבת ברפואה הציבורית, ובניגוד לכל תחום אחר, סחבת רפואית יכולה גם להרוג, או לפחות להחמיר מאד את מצבו של החולה. 

הביטוח הרפואי הפרטי לא תלוי כלל במתקנים ובציוד של הרפואה הציבורית, ולכן יכול להפנות את אותה אשה לקרדיולוג מומחה כאן ועכשיו, לבדיקות מיידיות ולהמשך התייעצויות – והכל בפרק זמן קצר. 

בנוסף, הביטוח הפרטי, על הרופאים המומחים שלו והציוד המתוחכם שלהם, מציע טיפולים חדשנים וטובים יותר מאלה שניתנים על ידי קופות החולים. ניקח כדוגמא מחלה כמו סרטן. למחלה הזו פותחו ממש לאחרונה תרופות וטיפולים שחלקם מחליפים ניתוחים מסובכים ומסוכנים.

הטיפולים האלה לא מצריכים זמן התאוששות בניגוד לניתוחים, אין כאבי התאוששות, הם לא משביתים את המטופל וגם לא מסבכים אותו בבעיות חדשות, כפי שקורה לפעמים אחרי ניתוח מסובך.

לכאורה, מושלם לא? בהחלט, רק שכל ההתקדמות המופלאה הזו לא באה לידי ביטוי בכלל בפרוטוקול הרפואי של הרפואה הציבורית. לרופאי הקופה אין יכולת, מידע או כלים להציע בכלל סדרת טיפולים חדשנית למטופלים שלהם. אבל למומחים שעובדים עם חברת הביטוח, יש אפשרות. ודרך הביטוח אתם אפילו לא תצטרכו לשלם על זה. 

מה זה ביטוח בריאות?

ביטוח בריאות פרטי הוא כבר מזמן לא פריווילגיה. במציאות הרפואית המדכדכת שלנו, ביטוח פרטי הוא הדרך היחידה להתמודד עם בעיות רפואיות בכבוד, וגם לצלוח אותן בקלות. בנוסף, בשנים האחרונות, מאז הרפורמה, הוא גם זול יותר וזמין לכולם.

הרפורמה בביטוח בריאות גרמה לכך שמחירי הביטוח יוזלו

רפורמת ביטוחי הבריאות שבוצעה בשנת 2016 שינתה את חוקי המשחק לחלוטין, כשחילקה את ביטוחי הבריאות לסעיפים הניתנים להסרה או הוספה על ידי המבוטח, בכדי שאפשר יהיה להוזיל את ביטוח הבריאות ולמנוע כפל ביטוח בריאות (למשל, שירותים שקיימים דרך שירותי הרפואה המשלימה של קופת החולים, והמבוטח משלם גם עליהם וגם על סעיפים זהים בביטוח בריאות הפרטי).

בזכות הרפורמה, המבוטחים לא מחוייבים לרכוש פוליסת בריאות כמוצר שלם ומוגמר עם סעיפים שבכלל לא קשורים אליהם, ולכן משלמים רק על מה שהם רוצים – ובהתאם, משלמים הרבה פחות מפעם. יחד עם זאת, חשוב מאד להבין שיש סעיפים יקרים בביטוח, שאסור לוותר עליהם, כמו סעיף של ניתוחים בארץ – זה הסעיף שבו רוב הסיכויים תרצו להיעזר.

ביטוח בריאות פרטי מול ביטוח בריאות ממלכתי – יתרונות וחסרונות

ביטוח בריאות ממלכתי – דרך קופות החולים ביטוח בריאות פרטי
סל תרופות כפי שנקבע על ידי הממשלה, תרופות רבות ומצילות חיים – בחוץ.  כיסוי לתרופות שאינן בסל הבריאות, תרופות ביולוגיות, תרופות פורצות דרך, מצילות חיים ומחליפות ניתוחים. ביטוח תרופות מתעדכן בהתאם לכל מה שקורה בעולם התרופות והטכנולוגיה.
עומסים עצומים המייצרים תורים ארוכים לכל בדיקה וייעוץ מקצועי הפנייה מיידית לכל בדיקה וייעוץ, כולל מכוני רנטגן ועוד
אי יכולת בחירה של מנתחים  בחירת כל צוות המנתחים, מרדימים ועוד
השתתפות מינימלית בניתוחים אלקטיביים, כמו ניתוחי קטרקט כיסוי מלא והפנייה למומחים
סל הריון שאינו כולל ייעוץ ובדיקות של מומחים שאינם בקופת החולים כיסוי מלא של כל הבדיקות, הפנייה למומחים מתוך רשימה ארוכה, ייעוץ הנקה וקורס טרום לידה 
אם המבוטח צריך לעבור ניתוח  בחו”ל כי אין את הפתרון עבורו בישראל, הוא צריך לממן אותו בעצמו. מדובר בעלות של מאות אלפי שקלים. כיסוי לכל הניתוחים וההשתלות בחו”ל, כולל כיסוי הוצאות של ליווי בן משפחה. 
השתתפות חלקית בייעוץ וטיפולים אלטרנטיביים לילדים כיסוי מלא והפנייה למומחים
השתתפות חלקית ברפואה משלימה ואסתטית כיסוי מלא והפנייה למומחים
אין בדיקות סקר  בדיקות סקר תקופתיות לגילוי מוקדם של מחלות  
אין מנגנון של קבלת כספים בשום שלב קבלת סכום כסף משמעותי עם הגילוי של מחלה קשה
מחיר חודשי נמוך מחיר חודשי יקר יותר

 

אני מעוניין לעשות ביטוח בריאות פרטי, אבל כמה אשלם?

ביטוח בריאות פרטי תלוי בהרבה מאד גורמים. בן כמה המבוטח, מה מצב בריאותו, האם הוא מעשן או לא, איזה תחביבים יש לו והאם הם מסכנים את בריאותו, וכו’. חישוב ביטוח בריאות ניתן לבצע באמצעות מחשבון ביטוח הבריאות של רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. היכנסו, מלאו את פרטי בני המשפחה שלכם, ותבדקו כמה תשלמו. שימו לב שהמחירים הם לאדם שאינו מעשן. 

האם ביטוח בריאות פרטי יותר טוב מקופת חולים?

הנה דוגמא לשאילתא שביצענו עבור גבר כבן שלושים:

שם החברה מחיר הביטוח ציון במדד השירות מידע נוסף
הראל חברה לביטוח בע”מ ₪56 71 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה השתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – ללא תקרה, מימון דרך ספק שלא בהסדר עד סכום של – עד 4.7 מיליון , מימון לטיפול מיוחד עד – ללא תקרה, מימון להערכה רפואית – עד התקרה הכוללת ועד הערכה לתביעה, גמלה לאחר השתלה – גמלה חודשית בסכום של 7,000 שח עבור לב, ריאה, לבלב, כבד ושילוב ביניהם או 4,000 עבור כליה ומח עצמות, עד 24 חודשים לאחר ההשתלה למעט השתלת מח עצם עצמית תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – 400 שח או 800 שח לתרופות אוף לייבל ותרופות יתום, לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – 10000 שח

איי. די. איי. חברה לביטוח בע”מ ₪57 77 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה להשתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – עד 6,600,000 ש”ח, מימון לטיפול מיוחד עד – 660,000 ש”ח, מימון להערכה רפואית – עד 6600000 השתלה,עד 660000 טיפול מיוחד, גמלה לאחר השתלה – גמלה חודשית בסכום של 5,500 ש”ח עד 24 חודשים לאחר ההשתלה תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – 500 ש”ח לחודש, לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – 3000 ש”ח לחודש

איי אי ג’י ישראל חברה לביטוח בע”מ ₪60 72 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה להשתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – עד 5,000,000 ש”ח , מימון דרך ספק שלא בהסדר עד סכום של – עד 5,000,000 , מימון לטיפול מיוחד עד – 1,200,000 ש”ח , מימון להערכה רפואית – עד 100,000 ש”ח , גמלה לאחר השתלה – השתלה בחול 7000 שח למשך 24 חודשים. השתלה בארץ 5000 שח למשך 12 חודשים תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – 300 ש”ח למרשם, לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – 5000 ש”ח

הכשרה חברה לביטוח בע”מ ₪68 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה להשתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – ללא תקרה, מימון דרך ספק שלא בהסדר עד סכום של – 4750000, מימון לטיפול מיוחד עד – 1000000, מימון להערכה רפואית – 100000, גמלה לאחר השתלה – 7000 תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – 300, לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – 600

מנורה מבטחים ביטוח בע”מ ₪84 72 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה להשתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – ללא תקרה, מימון דרך ספק שלא בהסדר עד סכום של – 5,000,000 ש”ח , מימון לטיפול מיוחד עד – 1,200,000 ש”ח , מימון להערכה רפואית – 75,000 ש”ח , גמלה לאחר השתלה – 7,500 ש”ח למשך 24 חודשים תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – 300 ש”ח למרשם לחודש, לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – 300 ש”ח לסרטן

הפניקס חברה לביטוח בע”מ ₪92 77 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה להשתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – ללא תקרה., מימון דרך ספק שלא בהסדר עד סכום של – ללא תקרה., מימון לטיפול מיוחד עד – 1,000,000 ש”ח לתקופות הביטוח, מימון להערכה רפואית – 80,000 ש”ח עד 2 בדיקות הערכה, גמלה לאחר השתלה – 6,800 ש”ח עד 24 חודשים לאחר השתלה, פרטים נוספים של כיסוי ביטוחי זה – פיצוי חד פעמי על סך 350,000 ש”ח טרם ביצוע ההשתלה ללא השתתפות החברה.תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – 300 ש”ח למעט תרופות למחלת הסרטן, לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – 5,000 ש”ח , פרטים נוספים של כיסוי ביטוחי זה – .

איילון חברה לביטוח בע”מ ₪93 67 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה להשתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – אין, מימון דרך ספק שלא בהסדר עד סכום של – 5,000,000, מימון לטיפול מיוחד עד – 1,000,000 לניתוח/טיפול מיוחד בחו”ל, מימון להערכה רפואית – 80,000, גמלה לאחר השתלה – 5,000 ש”ח ל-24 חודש תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – 350 ש”ח למרשם, 550 ש”ח למרשם לתרופה כרונית, לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – תרופות אונקו, פרטים נוספים של כיסוי ביטוחי זה – כיסוי גם לחוו”ד שניה אצל רופא מומחה ובדיקה פתולוגית ובדיקה גנומית

כלל חברה לביטוח בע”מ ₪108 73 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה להשתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – ללא תקרה (למעט השתלת תאי גזע ומח עצם עצמית), מימון דרך ספק שלא בהסדר עד סכום של – 5 מיליון , מימון לטיפול מיוחד עד – מיליון, מימון להערכה רפואית – 100,000 במצטבר בגין 2 בדיקות, גמלה לאחר השתלה – בין 2,000 ל-7,000 לחודש לפי סוג ההשתלה, 24 חודש בגין השתלה בחול ו-12 חודש בגין השתלה בישראל תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – 300, לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – 600

מגדל חברה לביטוח בע”מ ₪117 69 ניתוחים:

ניתוח, טיפול מחליף ניתוח, התייעצות עם רופא מומחה להשתלות:

מימון דרך ספק בהסדר – כיסוי ללא תקרה, מימון דרך ספק שלא בהסדר עד סכום של – 4,252,301 ש”ח , מימון לטיפול מיוחד עד – כיסוי ללא תקרה אצל ספקים שבהסכם, אצל ספקים שלא בהסכם: 850,460 ש”ח , מימון להערכה רפואית – עד 85,046 ש”ח ל – 2 הערכות רפואיות, גמלה לאחר השתלה – 5,315 ש”ח עד 60 חודשים למבוטח שביצע את ההשתלה לפני גיל 60 . מעל גיל 60- גמלה למשך 24 חודשים תרופות:

תרופה שאינה כלולה בסל הבריאות, בעבור כל תרופה השתתפות עצמית של – אין. תרופה מעל 300 ש”ח מכוסה מהשקל הראשון (תרופה מיוחדת מעל 800 ש”ח) , לא תהיה השתתפות עצמית עבור תרופות שעלותן מעל – אין ה”ע, פרטים נוספים של כיסוי ביטוחי זה – הגדרת תרופה רחבה כולל תרופות שאינן מאושרות למצבו הרפואי של המבוטח אולם אושרו למבוטח (הליך 29ג’) ו/או שנמצאו מתאימות למבוטח בבדיקה גנטית. בעת סכנת חיים יכוסו גם תרופות לפי המלצת רופא מומחה בכיר.

שאלות ותשובות 
האם כולם זקוקים לביטוח בריאות פרטי, או שאנשים צעירים ובריאים יכולים להסתפק בביטוח בריאות של קופת חולים? 

ביטוח בריאות פרטי לא מיועד רק לאנשים מבוגרים וחולים. להיפך, מגוון הטיפולים משפרי איכות החיים של הביטוח הפרטי יכולים ללוות אנשים צעירים בכל גיל, אפילו ילדים. הביטוח הפרטי מלווה אנשים משלב הילדות, דרך ההיריונות, ועד ההתבגרות, ומאפשר להם להיוועץ ברופאים הכי טובים בארץ, לעקוף את המוקשים של הרפואה הציבורית (תורים ועומסים מייאשים) ולנהל אורח חיים בריא. 

האם חיילים יכולים להיות מבוטחים בביטוח בריאות פרטי?

לא רק שחיילים יכולים להצטרף לביטוח בריאות פרטי, זה אפילו מומלץ מאד. חיילים לא יכולים להיעזר בשירותי הרפואה הציבורית ואם יש להם בעיה כלשהי, הם צריכים לגשת לרופא הגדודי, שלרוב לא מקבל מיד. יש אליו תור ארוך מאד של כמה ימים ולפעמים אפילו של כמה שבועות, וזה עוד לפני ההפנייה לטיפול המשך.  דרך הרפואה הפרטית ניתן לגשת מיידית לרופא המומחה בתחום בו התעוררה בעיה, ולהחלים כראוי.

איך לבחור ביטוח בריאות שמתאים לכל אחד מבני המשפחה?

אם הבנתם מה ההבדל בין ביטוח בריאות פרטי לקופת חולים ואתם רוצים להצטרף לביטוח בריאות פרטי, קיבלתם את ההחלטה האחראית ביותר עבור המשפחה שלכם. יחד עם זאת, אם אין לכם ניסיון מקצועי או הכשרה כסוכני ביטוח, אל תנסו להרכיב לבד את הביטוח. זה לא חכם, וזה אף פעם לא מותאם בצורה נכונה. אתם לא יכולים לדעת מה משמעותו של כל סעיף בביטוח הבריאות, ואיך הוא יכול לעזור לכם, או לא לעזור לכם, במקרה הצורך. פנו לסוכן הביטוח שלכם, ובקשו ממנו להתאים לכל אחד מבני המשפחה את הביטוח הרפואי שמתאים לו בהתאם לגילו, למצבו הבריאותי, התחביבים שלו - ועוד. 

דילוג לתוכן